Aká kombinácia krvných skupín je nebezpečná?

misel
9. okt 2006

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto viete ako je to s krvnými skupinami rodičov. Máme s manželom rovnakú krvnú skupinu A1 pozitiv a neviem, či to nie je nebezpečná kombinácia pre vývoj dieťatka. Ďakujem.

moni
27. feb 2010
poki10
27. feb 2010
lluckaa
28. feb 2010

Ahojte, ja mám krvnú skupinu 0+ a manžel tak tiež 0+, nemá niekto skúsenosti s 0+ u obidvoch partneroch? .. podľa doktora to vôbec nevadí, nedostala som zatiaľ ani žiadne protilátky, na výsletky testov z genetiky pre bábatko čakám budú v priebehu budúceho týždňa ... pýtam sa preto že v mojom okolí ma dosť plašili, že sa rodia choré bábatká...

zuzanockamt
28. feb 2010

lucka ... mas to v poho, nie je ziadny problem ... nemas dovod dostavat nejake protilatky, ved Rh mas + a aj tvoj manzel, tak co sa plasis 😉

lluckaa
28. feb 2010

Zuzka ďakujem, ... už budem kludnejšia ... pravda je tá , že nemám ani predstavu o krvných skupinách a ich kombináciach, ale potešila si ma 🙂

bubinkaaa
28. feb 2010

ahojte baby 🙂 chcem aj ja prispiet par vetickami na tejto stranke 😉
...a zdravim MONI 😅 ,ktoru poznam aj z inych stranok, vsakze 😉
Takze babky ja som RH- B skup., a moj partner RH+ B skup..........doteraz som sa cudovala,ake protilatky mi stale testuju,uz asi 3-4x som bola na krv,ale ako tu citam, takze ak ja som RH- tak babo bude mat novoroden.zltackuuuu??????? ☹ kto poradi?????dikes. 😒

moni
28. feb 2010

ahoj bubi 🙂
ja som tiez B Rh-, manzel A Rh+ a protilatky mi testovali asi 2x. neviem aky postup je doma, tu ich otec ani nezaujima, akonahle si Rh- tak si prejdes tym testovanim (co je podla mna spravne, lebo aj babo moze byt Rh-/+ a to je dolezite). okolo 30tt sa picha prva davka Rh Ig, po porode sa zisti krvna skupina a faktor babatka a podla toho rozhodnu ci ti pichnu dalsiu.
tu zltacku mozu mat nase babatka zhorsenu, ale neplati to vzdy. tazko ti niekto dopredu povie, treba dufat ze sa tie male telicka s tym nejako vysporiadaju. alebo sa budu opalovat hned po narodeni aby sa im pomohlo 🙂
ja sama som mala dost silnu zltacku, a aj moji surodenci, (Rh+), a mama je pritom Rh+

bubinkaaa
28. feb 2010

awooooj Moni,tak aspon Ty si mi odpovedala 😉 ....neviem tu je nejako mrtvo na tomto fore,teda hlavne na tych strankach kam som aj ja nieco napisala,akoby tam nik ani nechodil 🙄
Takze tak je to??A inak mne nepichali nic v 30tt.....akurat mi brala krv teraz opat v 32tt...takze nechapem o co tu kráči 😢 ......a ano ako pises treba rozmyslat pozitivne a dufat, ze to nebude take zle....ale tak riziko je teda dost velke az to tak je s tym RH-....hm

danu
28. feb 2010

Poprosim vas neodbocujte od temy

tanja61
2. júl 2010

ahojte baby ja mam krvnu skupinu A- co je rizikovy faktor pre dietatko ale po prvom tehotenstve mi pichli injekciu ze to vraj bude ok mate nejake skusenosti?alebo rady naco si davat pozor?ja zijem v Anglicku a tu sa velmi tehotenstvo nekontroluje dakujem ☹

somelierka
21. okt 2010

Ahojte chcem sa vas opytat ked mam aj ja aj moj priatel 0+ ci to neznamena nic zle :(( dufam ze nie dakujem za odpovede

mandy29
23. okt 2010

ahojte...ja som do otehotnenia nemala ani šajnu akú krvnú skupinu mám....a pri prvých odberoch mi to zistili, ja mám 0 Rh negat. a manžel 0 Rh pozit., protilátky som mala negatívne...teraz je už medicína na takej úrovni že si myslím že sa nemusíme báť....

rufan
5. jan 2011

Zdravím žienky, mám na vás otazocku.....moja krvna skupina je 0 pozitiv, partnerova je B pozitiv... zaciname sa snazit o babo, len ja mam trochu obavy, ci bude zdrave....Tak ma prosim ubezpečte že bude.Diíky

klincek
7. jan 2011

@rufan, pokial ide o vase krvne skupiny, tak tam by babo nemalo mat problem. myslim, ze skupiny su celkom jedno, skor to byva komplikovane, ked ma jeden partner Rh+ a druhy -.
a dufam, ze ani ine problemy nebudu, tak uspesne snazenie🙂

simonka99
7. jan 2011

@klincek len na upresnenie-problem je vtedy,ked je zena Rh- a partner Rh+.....vtedy sa kontroluju protilatky....nevadi,ak je zena Rh+ a partner Rh-

adikad
7. jan 2011

@simonka99 ja som rh- a nikdy sa ma nikto nepytal aky faktor ma partner

simonka99
7. jan 2011

@adikad to vazne???? mne kontroluju protilatky a v 28tt dostavam nejaku injekciu,ktora zabranuje vzniku protilatok...a takisto do 72hodin po porode som dostala injekciu kvoli tomu,ze mam Rh-... 🙂

adikad
7. jan 2011

@simonka99 mne pri synovi kontrolovali protilatky,ale na partnera sa ma nepytali. A dufam,ze po porode mi pichli tu injekciu, lebo sa na to vobec nepamatam,lebo hned som zaspala 🙂 . Syn zdedil faktor po mne, zda sa mi, ze problem moze nastat vtedy ked dieta ma iny rh faktor ako matka. Teraz v decembri som potratila, tak som sa v nemocke pytala na to ci mi budu pichat tu injekciu a povedali,ze az v 6tt sa zacinaju tvorit protilatky,takze mi to netreba pichnut.

rufan
7. jan 2011

no len, ked zo mna vsetko doslova vyteka....preto tie otazky. k tomu mi este zistili retro maternicu /neviem co to je/ a vodu v podbrusku

lolko_lenka
12. feb 2011

Ahojte, chcela by som sa spýtať, ja mám AB RH pozit a manžel má A1 RH pozit. Je to ok? 🙂 Pekný večer 🙂

smazja
20. máj 2011

pekný deň baby,.....viem že je to asi problém, ale ja som 0- a drahý je A+...nič poteľujúce však? som v 26tt a môj dr. ešte o tom nevie ale idem v pondelok, tak tam mi povie asi, že dostanem protilátkovú injekciu však? teda aak som to správne pochopila......

ernuska296
23. jún 2011

ahojte ..prosim vas neviete mi poradit?? ja som krvna skupina A- a moj partner B- , mozu nastat nejake komlikacie??? som mesiac po kyrete a som sa bala ze bude pozitivny...ale vraj ma B- ..dakujem za vase odpovede

luthien35
23. jún 2011

@ernuska296 Ahoj,nerozumiem úplne tvojej otázke.Myslíš komplikácie pre dieťatko v prípadnom tehu?Lebo predpokladám,že nečakáš bábo,keď si po kyrete.

sasikas
23. jún 2011

@ernuska296 problem by mohol nastat keby si ty negativna a manzel pozitivny, ale aj v tom pripade by ti urcite pichli Rhegu,...ak ste obidvaja negat. tak je to v poriadku... 😉

lea132
23. jún 2011

Problém môže nastať aj keď má žena rh+. Ja mám 0+ a manžel A+,mala mala AB0 inkompatibikitu,pretože krvnú skupinu má A a odo mňa jej prešli protilatky,malá silnu žltačku,tri týždne bola na jis a nakoniec jej museli dať trabsfuziu,v tehotenstve sa mi o tom nikto ani nezmienil 🙄

ernuska296
23. jún 2011

@luthien35 ahoj no kedze som po kyrete tak sme museli absolvovat vysetrenia a kedze moj drahy nevedel aku ma krv.sk. tak mi pri MA povedali ze ak by bol on + tak mi pichli injekciu s protilatkami....tak ked je B- a ja A- neviete ci nahodou tieto dve krvne skupiny nebudu sposobovat problemy pri dalsom tehu? vdaka

luthien35
23. jún 2011

Jednoducho povedané,problém MôŽE nastať vtedy,ak dieťa po svojom otcovi zdedí niečo,čo matka nemá,teda jej telo to nepozná a začne proti tomu bojovať,teda vytvárať protilátky. Ale aj to nastane až vtedy,ak matkina krv príde do styku s krvou plodu a to pri nejakých poškodeniach placenty.Normálne placenta funguje ako bariéra, aby k zmiešaniu krví nedošlo.Cez placentu sa odovzdávajú len látky,ktoré plod potrebuje. Keď však táto bariéra je nejakým spôsobom narušená,dôjde k "zmiešaniu" krví plodu a matky a ak v krvi plodu je niečo,čo krv matky nemá,tak sa začnú proti tomu v krvi matky vytvárať tie protilátky.Tie potom prechádzajú do plodu a môžu spôsobiť rozpad alebo zhlukovanie červených krviniek plodu.Prechádzajú aj do mlieka. Preto pri inkompatibilite Rh faktoru ( matka ho nemá,otec a plod áno) sa už preventívne pichá inj.s protilátkou proti protilátkam,ktoré by v takomto prípade mohla matka vytvoriť.Ak sa vytvoria,sú touto injekciou vychytané skôr ako a dostanú do plodu. Tak isto môže robiť problém, aj ak matka je skupiny B alebo 0 a dieťa po otcovi zdedilo skupinu A. Konkrétne A1,čo je najčastejšia skupina v ľudskej populácii má veľmi vysoký stupeň imunizácie. Teda znova,matka túto skupinu nepozná,preto proti nej bojuje. Najlepšie sú na tom mamičky s AB Rh pozit.Tie poznajú všetky možnosti,teda nebudú proti ničomu vytvárať protilátky.
To som sa tu rozpísala len o AB0 systéme krv.skupín.Existuje ešte množstvo ďalších,ktoré môžu vyvolať imunizáciu matky (vytváranie protilátok),tie sú však veľmi zriedkavé.

luthien35
23. jún 2011

@ernuska296 odpoveď nájdete vyššie 🙂.Vo vašom prípade v rámci AB0 systému problém nie je.

ernuska296
23. jún 2011

@luthien35 dakujem moc🙂)) za odpoved 🙂)))

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre