Aká kombinácia krvných skupín je nebezpečná?

misel
9. okt 2006

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto viete ako je to s krvnými skupinami rodičov. Máme s manželom rovnakú krvnú skupinu A1 pozitiv a neviem, či to nie je nebezpečná kombinácia pre vývoj dieťatka. Ďakujem.

sisulik
10. feb 2007

mucher...poslala som ti IP...
a ako som spominala, existuju pripady vo svete, kde krvna skupina dietata je ina nez biolog. rodicov. aj ked je to len mizive percento.

dorotka
10. feb 2007

ved mate obe pravdu krva skupina u robicov moze byt odlisna ako u deti ak je napr jeden AB a druhy 0
ale v pripade ze jeden je 0 a druhy B tak A cko z toho nevznikne 😉

sisulik
10. feb 2007

dorotka...ja myslim tak, ze napr. obaja rodicia maju 0 a dieta ma A...a aj po kontrolnom vysetreni sa potvrdilo ze dieta ja A a k tomu aj po roznych genet. vysetreniach sa potvrdilo ze obaja rodicia su rodicmi toho dietata... 😉

sofiela
10. feb 2007

baby, dakujem velmi pekne...ja sm tieto veci vedela zbezne zo skoly, ale clovek zabuda, no a tato diskusia ma zmiatla. Najma, ze dcerka ju ma a predsa ako zena raz bude rodit a ja uz teraz aj na take myslim, eln aby jej bolo dobre stale a ziadne problemy...bluff, kde si v USA ? Aj ja som tuuuuu-vyse 4 rokov, ale premyslam, ci po porode nepojdem s detmi domov a manzel sam este ostane, nevieme, co je lepsie...

dorotka
17. feb 2007

sisulik a nie nahodou ze obaja maju B alebo A lebo tak by to islo ale s O asi velmi nie
http://www.darujkrv.sk/Page.aspx?ID=25

sisulik
17. feb 2007

ahoj dorotka...je to tak ako som to napisala minule..je to na 100%...

sofiela
17. feb 2007

ahoj sisulik, vidim, ze davas dcerkam exoticke mena- zijete v zahranici? Tieto dve mam podciarknute v knihe s menami , velmi pekne. Toto tvoje druhe tehotenstvo je podobne s prvym, ked tiez dievcatko??

sisulik
17. feb 2007

moj manzel je z kuvajtu. a prve meno som vyberala ja a druhe on po svojej mamine. obe tehotenstva su si dost podobne..v oboch mi bolo zle pocas druheho a tretieho mesiaca. ale pri prvom mi rastlo brusko do bokov a teraz skor viac dopredu. takisto su veci ktore som nechcela jest v prvom tehotenstve ale v tom druhom mi to velmi chutilo a opacne. to ci to bude dievcatko aj tentokrat tak s manzelom velmi dufame, najma on, kedze on si praje mat okolo seba same baby..hehe..v 20.tt malo babo prekrizene nozky a nebolo vidno pohlavie ale lekar vravel ze on si na 80% mysli ze to bude baba. v utorok idem opat na usg, tak dufam ze sa mi to potvrdi..uz som zacala kupovat aj ruzovucke vecicky.

sofiela
17. feb 2007

no krasne mena...ozaj, ja mam dievcatko tiez a chapem vas uplne ...moja sa vola Sophia, ma 22 mesiacov zajtra. Teraz som v 12 om tyzdni a mam pocit, ze to bude opat dievcatko. Je mi dost zle , aj ked v prvom tehotenstve mi nebolo...keby ste mali napokon chlapceka, ake meno by si dala?

sisulik
17. feb 2007

s manzelom sme sa tak dohodli ze pre prve dievcatko a pre prveho chlapceka vyberam mena ja a on pre druhe dievcatko ci druheho chlapceka...takze podla mojho vyberu by bol chlapcek Saud. cita sa to skor ako sa-ud...su to mena arabskeho povodu a to "a" v mene saud je len podobne nasmu "a" ale vyslovuje sa inak...to iste "a" je aj prve pismeno v mene Aisha...a v mene fatima je normalne "a" ale zase pismeno "t" je trosku ine nez to nase..hehe...

sofiela
17. feb 2007

no tak to lahke nie je teda, to by som sa dlho s tou vyslovnostou ucila 😉

sisulik
17. feb 2007

ale to nevadi...lebo vsade inde okrem arabskych krajin ich vyslovuju po svojom...na SR je to klasicky...aisha (aisa - "s" s makcenom), fatima (presne tak ako to teraz precitas ty), saud tiez takisto ako to precitas..heh...poslovenceny prizvuk..ale to vobec nevadi.

sofiela
17. feb 2007

je to aj tak pekne, aj ked sa to takto cita..;)

emjee
5. sep 2007

adriana27 • 5. sep 2007 o 08:51
Ahojte zienky,

chcem sa spytat, co si myslite o tom, ze nie je dobre mat dieta s partnerom s rovnakou krvnou skupinou? Nas to nikdy nenapadlo, pisem do tem "snazilky" preto, lebo sa zaciname "snazit" tento mesiac.. Nikdy som nad tymto nerozmyslala, ved to by som sa musela vzdy pri zoznameni pytat "prepac, ale aku mas krv.skup.?" 😨 No par ludi mi povedalo ze to nie je dobre koli moznosti mat nezdrave deticky. Neviete o tom viac? 😒

vavka33 • 2d • 5. sep 2007 o 08:55
ahoj,to nie je pravda,ze by ste mali mat nezdrave deticky.My mame s manzelom rovnaku krv.skupinu a aj RH faktor a aj deti maju po nas a su v poriadku.
Oni to mysleli asi tak,ze ked mas rovnaku krv.skupinu,ale RH faktor iny,ty negat a dieta by malo pozit.,tak by si ho v sebe "zabijala"tak sa to hovori.Preto ked sa zisti,ze taky pripad nastane,pichaju sa injekcie a poznam aj mamicky,co ich babatkam po porode menili krv koli tomu.
Ale neboj,rovnake krv.skupiny nie su ziadny problem,je to akoby ste mali ine,nic sa nedeje.
No tusim sa tu na tuto temu uz pisalo,skus popozerat temy

katmi • 5. sep 2007 o 08:58
ahoj.. rovnaka krvna skupina problem nieje.. v podstate nejde ani o krvne skupiny,ako o RH faktory.. riziko je ak je MATKA RH negativna..co je aj moj pripad..vtedy,sa robia testy, krv zoberu aj tvojmu drahemu..po porode sa picha RH negativnej matke nejaka injekcia,aby sa zabranilo pripadnym reakciam,ak by bolo mimi RH pozitivne.. takto som to vycitala ja.. 😉

adriana27 • 5. sep 2007 o 08:58
Diky moc vavka. No to som si oddychla. On aj ja mame "A positiv".. tiez si myslim ze je to hlupost, no al vies, staci aby ludia dali chrobaka do hlavy a uz to ide... 😖
Ja som aj hladala taku temu ale nenasla. ale dik za odpoved 🙂

vavka33 • 2d • 5. sep 2007 o 08:59
No vidis,som rada,ze si spokojna.Budete mat krasne,zdrave babo. 😀

katmi • 5. sep 2007 o 08:59
adi pozri
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=2618

nevesta • 30tt • 5. sep 2007 o 09:00
Adriana, to je hlupost, iba ak je zena RH negativ tak moze byt problem, inak je to v pohode 😉

adriana27 • 5. sep 2007 o 09:00
ahaaa. no teraz mi to je jasnejsie.. diky moc 🙂

katmi • 5. sep 2007 o 09:00
http://www.primar.sk/Page.aspx?ID=228

katmi • 5. sep 2007 o 09:01
nevesta - akurat som jej to pisala..

ikke • 5. sep 2007 o 09:15
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
niekde tu sa to pisalo.
mimochodom, moji rodicia maju obaja rovnaku skupinu, rh a dokonca aj podskupiny a maju styri zdrave a myslim aj dost inteligentne deti 😀 😎

mracik • 3d • 5. sep 2007 o 09:24
tá teória je myslená asi tak, že keď majú rovnakú krvnú skupinu, tak je väčšia možnosť, že sú príbuzní, inak si to vysvetliť neviem,
ale je to asi taká haluz ako sa hovorievalo, že bábo narodené v siedmom mesiaci má väčšiu šancu ako narodené v mesiaci ôsmom, proste povera 😉

vavka33 • 2d • 5. sep 2007 o 09:24
moje deti su uz piata generacia s rovnakou krvn.skupinou a tiez sme nemali v rodine ziadne postihnutie ani choroby a ani hlupi sme neboli. 😀 a este sme vsetci aj darcovia-teda okrem mojich malych svistov-zatial

mhas
5. sep 2007

Ahojte!Ja som v Írsku a keď som sa informovala ohľadom tých krvných skupín a možných problémov, tak mi bolo povedané, že tu sa tomu nejaká pozornosť neprikladá, že u otca nezisťujú krvnú skupinu a faktor, že im je to jedno, lebo otec vraj nikdy nie je istý, takže zbytočne. Jediné čo spravia je, že po odbere krvi len sledujú tie určité hodnoty a podľa toho vedia, či je niečo zle alebo nie.

bihan
5. sep 2007

Jéjda.. to čo je za blud, že je problém s rovnakou krvnou skupinou 😅 Jediné, čo sa môže stať, je že mimi bude mať buď rovnakú krvnú skupinu ako rodičia aleb O-ku... My máme s manželom rovnakú skupinu, dokonca odlišný Rh-faktor a všetci traja sme v najlepšim poriadku 😉

jankajs
6. sep 2007

Ahojte, ja som tiež Rh -, manžel Rh+, obaja sme A-čko. Moji rodičia boli AB+ a mama 0-. Akurát sme sa smiali - otec iná skupina, mama iná a ja iná. Aká môže byť kombinácia pri našom drobcovi?

emjee
6. sep 2007

janka
kedze tvoja mamka je 0 (geneticky 00) mohla ti dat len 0, po ockovi si zdedila A - takze si stopercentne A0
manzel moze byt AA alebo A0

takze AAxA0
50% AA
50% A0

ak je manzel A0, potom A0xA0
25% AA
50% A0
25% 00

suma sumarum mate 87,5% sancu na Ackove dietatko ((50+50+25+50)/200 = 87,5)
a 12,5% sancu, ze bude 0

jankajs
7. sep 2007

Fíha, tak to si uložím. 😲 Fakt díky za odbornú odpoveď. 😉

emjee
7. sep 2007

krvne skupiny svokrovcov nevies? bolo by to jednoznacnejsie

jankajs
7. sep 2007

Svokra je A-čko, svokor neviem. Ale súrodenci manžela sú tiež A-čkari. 😎

roasha
11. sep 2007

ja som A rh neg,muz je B rh pozit,mala je po 0neg po mne.pocas tehotenstva som bola sledovana,ale nebol ziadny problem.pred malou som mala zamlcany potrat,po vycisteni mi pichli rhegu,a po malej mimomater.teh.,to mi tiez pichli automaticky.takze no problem,netreba sa trapit dopredu,oni si to lekari sleduju.

emjee
27. feb 2008

dididi30 • 1d, 26tt • Včera o 18:46
pocula som ,ze pri rh pozitiv sa moze narodit chore dieta, alebo opacne, neviem....je to tak?

emily3 • 3d • Včera o 18:49
komplikacie nastanu ak matka ma rh negativ a dieta rh pozitiv, u matky sa tvoria protilatky proti tomu, preto pri porode dostava matka nejake lieky...pri prvom je to este pohode ale pri druhom dietati sa to musi sledovat. je lepsie ked rodicia maju rovnaky rh faktor.

ale ze by sa malo narodit chore dieta ze ma rh +- to neviem (myslim si ze je to blbost)

dididi30 • 1d, 26tt • Včera o 18:58
no keby ze mam taky problem tak mi o tom povedia a sleduju to , nie? lebo nic mi take nespomilala, iba som to pocula od jednej babky, tak rovno do oci,ze tieta sa narodi postihnute.....ja mam pozitiv, tak hadam je to ok....ale babo neviem, to ako zistia? uz aj v brusku, alebo po porode? ja cakam druhe....musim sa opytat muza aky ma, no tusim ma 0 niesom si ista, ale prve dietatko mame zdravucke a ani teraz sa ziadne komlikacie nevyskytli

vavka33 • 2d • Včera o 19:00
didi,to je blbost.
Rh faktor bud v krvi mas alebo nemas a ani sa nededi.No problem je vtedy,ked ty mas RH- a dieta rh plus,vtedy sa vlastne telo brani proti niecomu cudziemu-obycajne napisane.Ale po porode to uz vedia zariadit. 😉

vavka33 • 2d • Včera o 19:01
A ked si ty pozitiv,je uplne jedno,aku krv ma babo.Neboj,vsetko bude o.k 😉

dididi30 • 1d, 26tt • Včera o 19:03
emily, vavka.......to je super, to ste ma uspokojili, dakujem....sak keby je problem tak to sa to uz riesi,to zas len jedna babka povedala, ........
dik babenky, cmuk

m311293 • Včera o 19:07
Jmenuje se to Rh - inkompatibilita,a problém nastává tehdy když je matka RH- a plod je RH+, tehdy při prvním těhotenství, jak se smíchává krev dítěte a matky docházi k tvorbě protilátek v těle matky. Při prvním těhotenství problém nenastává, až při druhém, když má matky v sobě ty protilátky. proto se matkám RH - po prvním porodu aplikuje injekce anti-D imunoglobulinu. Pookud se injekce podá do 72 hodin po porodu podaři se senzibilizaci předejít. Zy injekce se dávají i ženám po potratu, amniocentéze. U každé ženy s Rh . zjišťují v průběhu těhotenství přítomnost Rh-protilátek

vavka33 • 2d • Včera o 19:09
didi,babky toho povedia 😀 😀 naozaj t nie je tvoj pripad-si v poriadku a aj babo.

dididi30 • 1d, 26tt • Včera o 19:10
n3 a ked je to opacne,ze mamina je rhplus a babo rhminus? to uz neplati?jaj takze to rh je take dvolezite tiez? 😕

m311293 • Včera o 19:12
;jediný problém je když je matka RH-, pokud si RH+ je všechno v pořádku, buď bez obav

vavka33 • 2d • Včera o 19:12
didi,to je len pre matky rH- 🙂 uz to neries a netrap sa tym.
M3 u kazdej matky to nezistuju,naco.Zistia ti aku mas krv a hotovo,ked je negat.rh faktor robia to,co pises. 😉

dididi30 • 1d, 26tt • Včera o 19:20
m3 a vavka, uz to neriesim, ale viete som zvedava na nazori, urcite aj vy 😉

kiwuska • 2d • Včera o 19:43
didi, ked si ty RH´pozitiv tak nie je co riesit, bez ohladu kolke dieta cakas. V tvojom pripade ty mas urcitu latku v tele a je jedno ci ju tvoje dieta ma alebo nema, lebo tvoje telo ju pozna. Ak j zena RH negativ a manzel je tiez RH negativ je to tiez ok. ale ak je zena RH negativ a manzel RH pozitiv, dieta moze zdedit RH po otcovi a byt tiez pozitivne. vtedy to znamena, ze mamina tu latku v tele nema a dietatko ju ma tak mamine telo sa moze proti nej branit, je to akoby nieco cudzie v jej tele.
takze ty tuto otazku vyciarkni a tes sa na zdrave babetko

dididi30 • 1d, 26tt • Včera o 20:48
tesim sa kuwus, velmi, myslim pozitivne a snazim sa na nic zle nemysliet, hoci to nie vzdy ide 😒

kisska • 38tt • Včera o 22:48
Ahojte babulky. Ja pridam len tolko, ze ak je mamina Rh- a otec Rh+, dieta je s velkou pravdepodobnostou Rh+ (je to dominantny faktor, ktory sa pred Rh- "pretlaci"). Preto aj ked je mamina Rh+, tak sa krvna skupina otca ani nezistuje.

nastasija
29. feb 2008

kisska: k tomu čo si napísala: ak je mamina Rh- a otec Rh+, dieta je s velkou pravdepodobnostou Rh+ (je to dominantny faktor, ktory sa pred Rh- "pretlaci").

Ja som mala smolu a Rh+ sa nepretlačilo. Mama je A+, otec je 0+ a ja mám A-. Neviem po kom, ale asi po babičke. A priateľ je A+. Hádam raz keď budeme chcieť deti nebude problém.

lienockaa
29. feb 2008

nastasija- ono by som Ti musela presne nakresliť schému, ako sa tie skupiny presne dedia..áno, pokiaľ boli rodičia obaja Rh +, ale prarodičia/hociktorý z nich/ mali Rh-, tak automaticky, hoci sú rodičia Rh+, tak prenášajú gén pre Rh- a majú síce malú, ale šancu, že ich dieťa bude Rh-, to dieťa si zjavne Ty..🙂 pokiaľ o svojich skupinách viete, nebude problém..stačí to sledovať..a pokiaľ by mal priateľ v rodine tiež niekoho Rh- /rodičia, prarodičia/, tak vaše bábätko môže byť kľudne aj Rh- a nijaký problém nebude..

my sme opačne..manžel B -, ja B+, naše bábätko bude ale isto Rh+, pretože ja v rodine nikoho Rh - nemám a teda môj gén pretlačí manželov..ale vnučky a vnukov môžeme mať aj Rh -..🙂

certica
29. feb 2008

lienocka, aj ja som B+ 😉 . ked uz som to nacala, tak muz je A-, nas krpec B-

evka39
1. mar 2008

Ahojte ,tež sa zapájam do témy..Ja mám sk.AB- čiže brali krv aj mužovi On má B+.Pri prvom tehotenstve bábu nič nehrozí,ale pri pôrode sa zmieša krv matky s plodom a vtedy začne telo matky vytvárať protilátky proti plodu.Keďže bábo je už von tak ťažkosti hrozia pri ďalších tehotenstvách a preto sa matke po prvom pôrode pichne antiD neviem čo.To je vlastne prevencia,ktorá je ale veľmi dôležitá.Pri ďalšom tehu sa sleduje množstvo tých protilátok v tele matky/ak by sa nepichla tá injekcia tak mamine protilatky napadnú krvičku bábetka _znie to strašne/ Moja Emka zdedila krv po ockovi,čiže B+.Takto mi to vysvetlil moj gyn.a dosť som o tom v tehu aj čítala,kedže sa ma to týkalo...takže,toť moj prípad.Pa pa

roasha
1. mar 2008

ked je matka negat.a otec pozit,niekolko krat pocas tehu sa berie krv na kontrolu,vobec netreba panikarit.pokial treba,pichaju sa protilatky. 😉

emjee
3. mar 2008

bolulka • 1d • 1. mar 2008 o 21:40
ahojte,

som Rh- a moj manzel Rh+ a chceli by sme niekedy v blizkej dobe druhe dietatko. mam ale strach 😔

je tu niektora taka, ktora ma uz za sebou druhe tehotenstvo pri inkompatibilite krvnych skupin?

aka je sanca, ze moje telo bude bojovat proti dietatku? 😔

weroni • 27tt • 1. mar 2008 o 21:43
bolulka: ja som o tych nekompatibilitach citala - vraj sa to vacsinou vyskytne az pri druhom dietatku ale ze to uz dnes nie je problem - pichnu ti nejaku injekciu ktora neviemco sposobi v cervenych krvinkach a uz sa budete znasat 🙂 nieco take - v skratke 🙂 takze si myslim ze tohoto by si sa nemusela bat ale skludom sa este poinformuj u svojho dokyho 🙂
drzim palceky 🙂

janazuza • 1d • 1. mar 2008 o 21:46
ahoj , tento problém mla moja sestra, ale všeko dopadlo ok a ma dve krásne deti( teda puberťákov) 😀 Držím palce, nech všetko bude ok

panterka • 1d, 27tt • 1. mar 2008 o 21:48
bobulko, já to mám s MM taky tak 😉 čekáme druhý mimi, je fakt, že problémy v těhu mám, ale s tímhle fakt nesouvisí, kontrolujou mi protilátky a ty jsou zatím negativní, takže je to ok 😉

eva4444 • 1d • 1. mar 2008 o 21:50
moji rodiacia tak maju a mali mna aj brachu, neboj, iba nebudes moct dat pupocnikovu krv, ale malo by to byt v poho zelam vela stastia 😉

jankajs • 33tt • 1. mar 2008 o 21:50
My sme rovnaký prípad. Pri pôrode prvého dieťaťa nič nehrozilo. Pokiaľ bolo tiež Rh negatívne, nemáš protilátky vo svojej krvi, ktoré by mohli dieťaťu uškodiť a nič sa nedeje. Ak bolo Rh pozitívne, mala si dostať do 72 h Rhegu alebo antiD protilátky. Tie sa naviažu na prípadné Rh pozitívne krvinky v tvojom krvnom obehu a zlikvidujú ich. Takže tvoje telo si tak nevytvorí protilátky na tieto pozitívne krvinky. Asi toľko, čo si pamätám. Inak pri tehotenstve sa robia cca 3x odbery na zistenie protilátok. Čakáme prvé dieťa, ale tiež mi tieto odbery krvi robia. Hoci sú krvné obehy dieťaťa a matky oddelené, vždy je lepšie sa poistiť.

bolulka • 1d • 1. mar 2008 o 22:19
ahojte,

ano Rhegu mi po porode prvej dcerky dali.

len sa bojim co ma caka pri druhom tehu. teraz som citala, ze jedno babetko odumrelo uz v piatom mesiaci tehotenstva a preto ma chytil az taky velky strach.

evka1310
13. mar 2008

Chcela by som pridat moju skusenost.
Ja mam B- a moj muz ma AB -. Napriek tomu mi pri krvnych testo vyslo ze moje telo si tvori protilatky proti RH + faktoru (ako keby babo bolo RH+, aj ked zakonite je Rh -). Takze mam za sebou neskutocne vela odberov a konzultacii na imunologii a hematologii...a dozvedela som sa toto:
- je zhruba 50 dovodov preco si zensky organizmus tvori protilatky proti RH + faktoru. A moze to byt dokonca aj obycajna alergia na jedlo.
- staci ak zena mala posledne 4 mesiace virozu, alebo v detstve prekonala tazke auto-imunitne orchorenie a kombsov test (ten na protilatky) jej vybehne pozitivny.
- zena moze mat protilatky uz aj pri prvom dietati (a dokonca aj ked babo je Rh - moj pripad)
- z krvy sa da zistit ci su protilatky aktivne, alebo len pritomne (moje su len pritomne ale nie su aktivne)

tot moja skusenost, hadam to niekomu bude prospesne. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre