Aká kombinácia krvných skupín je nebezpečná?

misel
9. okt 2006

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto viete ako je to s krvnými skupinami rodičov. Máme s manželom rovnakú krvnú skupinu A1 pozitiv a neviem, či to nie je nebezpečná kombinácia pre vývoj dieťatka. Ďakujem.

ttina23
23. máj 2008

chcem sa spytat ci ste sa stretli s krvnou skupinou Am+?

ttina23
23. máj 2008

pytam sa preto lebo v karte mam 0+ a vcera mi zistili ze mam Am+ ci je to mozne aby sa zmenila krvna skupina?

elise
23. máj 2008

ttina daj si spraviť kontrolné vyšetrenie krvnej skupiny 😉 ale krv môže degenerovať počula som aj to že žena mala 0 muž B a dieťatko sa narodilo A a otec je pravý. ide o to že to rozdelenie skupín je základné a potom má veľa podskupín🙂 vzájomným krížením (genetika) sa môže stať aj tento prípad 😉

petruci6
23. máj 2008

ahojte,tak ja som negat a moj drahy je pozit,vraj mi pichnu v 16tt injekciu na protilatky,nemyslite,ze je to dost neskoro,ak uz mam za sebou MA,mozno aj kvoli tym skupinam? 😕

elise
23. máj 2008

petruci mali byti pichnúť injekciu alebo dať do infuzie aj pri pôrode 😉

petruci6
23. máj 2008

to viem,ale teraz cakat do 16tt nie je neskoro?

elise
23. máj 2008

mne dávali v 17 týždni tiež sme mali s manželom protilátky 😉

petruci6
23. máj 2008

tak ok,dakujem 🙂

elise
23. máj 2008

a potom som dostala do infúzky počas pôrodu a po pôrode a brali mi krv počas celého tehptenstva 😉

petruci6
23. máj 2008

pocas celeho tehotenstva?ako casto?raz do mesiaca?

snehulienka
23. máj 2008

ja neviem aku mam krvnu skupinu...dozviem sa v pondelok z testov...
ani muz nevie...

dupinka
23. máj 2008

Inkompatibilita znamená rôznosť alebo nezhodu, skratka Rh označuje Rh faktor – antigén, ktorý sa nachádza na červených krvinkách. Konkrétne pod týmto názvom rozumieme stav, keď erytrocyty matky tento antigén na svojom povrchu nemajú /sú Rh negatívne/, otec dieťaťa a potenciálne aj dieťa tento antigén na povrchu červených krviniek majú (sú Rh pozitívni).
Keďže organizmus matky tento antigén nepozná, imunitný systém ho rozoznáva ako niečo cudzie a po vzájomnom stretnutí začína proti nemu produkovať protilátky. Tento jav nazývame izoimunizácia, protilátky môžu prechádzať cez placentu k plodu, cielene poškodzovať jeho červené krvinky proti ktorým boli vyrobené. Toto ochorenie potom nazývame hemolytická choroba novorodenca /hemolýza = rozpad červených krviniek/ a podľa stupňa hemolýzy rozoznávame aj stupne závažnosti tohto ochorenia a jednotlivé klinické obrazy.
Treba zdôrazniť, že len tak jednoducho k stretnutiu medzi Rh pozitívnymi krvinkami plodu a krvou Rh negatívnej matky nedochádza. Krvný obeh plodu a matky sú prísne oddelené. K stretnutiu medzi Rh negatívnou krvou matky a Rh pozitívnymi červenými krvinkami môže dôjsť viacerými cestami. Napríklad, ak takáto žena dostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, počas tehotnosti transplacentárnym prechodom niekoľkých krviniek plodu, počas rôznych invazívnych zákrokoch v tehotnosti ako je napr. amniocentéza, pri problematickom pôrode placenty, keď ju treba vyberať v narkóze operačne, atď.
Imunizácia môže nastať napríklad aj po interupcii, pri mimomaternicovom tehotenstve. Imunizácia – tvorba protilátok proti Rh pozitívnym krvinkám – uplatní v tomto prípade svoj efekt až v nasledujúcej tehotnosti. Tieto protilátky môžu prejsť cez placentárnu bariéru k plodu, naviažu sa na jeho krvinky, a tie sa potom rozpadajú v pečeni a slezine plodu. Plod trpí anémiou, čiže málokrvnosťou, anémia spôsobuje, že jeho orgány sú nedostatočne zásobené kyslíkom. Z rozpadnutých erytrocytov vzniká veľké množstvo bilirubínu – farbiva, ktoré novorodenec nevie po pôrode sám spracovať, toto farbivo je toxické, hromadí sa v mozgu dieťaťa a poškodzuje ho. Navonok sa to prejaví ako výrazný ikterus – žltačka, ktorá vzniká už niekoľko hodín po pôrode.
Toto je teda klinický obraz hemolytickej choroby novorodenca, ktorý sa dnes už v praktickom živote takmer nevyskytuje. Dnes je vypracovaný a v praxi dobre zavedený systém starostlivosti o Rh negatívne matky. Každej Rh negatívnej budúcej mamičke sa v tehotenskej poradni počas tehotnosti trikrát kontroluje prítomnosť možných protilátok. Ak ide o prvú tehotnosť a samozrejme predpokladáme, že nedostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, nemá v krvi žiadne anti Rh protilátky /tieto protilátky sa v literatúre nazývajú aj ako antiD/. Po pôrode sa jej dieťatku vyšetrí krvná skupina a podľa výsledku sa podá mamičke injekcia – Rhega, ktorá je tvorená protilátkami, ktorých úlohou je vychytať Rh pozitívne krvinky plodu a tak zabrániť ich imunizačnému vplyvu. Kritérii na podanie Rhegy je niekoľko, hlavným je, že dieťatko má Rh faktor pozitívny. Rhega sa podáva do 72 hodín po pôrode. Podľa názoru hematológov by sa mala preventívne podávať Rhega každej Rh negatívnej mamičke v 29. týždni tehotnosti. Takisto by sa mala Rhega podať Rh negatívnej pacientke po spomínaných zákrokoch, ako je napr. amniocentéza. Ďalej po spontánnom potrate, po interupcii, po mimomaternicovom tehotenstve. O podávaní Rhegy – antiD protilátok je vždy dobré poradiť sa a s hematológom.

Ak maju rodicia rozne Rh faktory, dieta moze mat Rh+ alebo Rh -
Ak maju rodicia obaja Rh + , dieta moze mat Rh+ alebo Rh -
Ak maju rodicia obaja Rh-, dieta bude VZDY Rh-

dyta
23. máj 2008

ahojte, chcem sa spytať, moja krvna skupina je A Rh-, môj manžel je ARh+... pred 10 rokmi som dostala infúziu
krvi pri nehode a žiadnu injekciu som nedostala
... teraz už 3 rok sa snažím otehotnieť , mám za sebou 1xIVF, 1xKET a neúspešne.. do teraz
žiadny lekár nezaoberal mojou krvnou skupinou, ani tým, či tam náhodou nie je problém... myslíte, že by som
mala navštíviť hematológa??

petruci6
23. máj 2008

dyta a po tom neuspesnom IVF ti tiez nepichli tu injekciu?to mali!!urcite to moze byt tiez problem

dyta
23. máj 2008

petruci, nie, nepichli... nikto sa nazaoberal krvou a mojou krvnou skupinou... myslíš, že keby mi to pichli hneď
po IVF, že by to mohlo pomôcť?...

petruci6
23. máj 2008

dyta nie som lekar,ale urcite by si to mala povedat gynekologovi

dyta
23. máj 2008

dík, asi pôjdem na vyšetrenie krvi

petruci6
23. máj 2008

drzim palce a povedz to najblizsie aj svojmu gyndosovi,ze ty si negat a muz pozit,nech s tym nieco robia

dupinka
23. máj 2008

dyta: urcite to povedz lekarovi. Mozno v tomto bude cely vas problem,...

vejinka
23. máj 2008

zienky..toto tu citam prvy krat ze v 16tt sa picha injekcia ak je zena rh- mne nic nepichali akurat mi uz asi tri krat brali krv na protilatky..ale zjavne az ked vyjdu zle vysledky sa picha ta injekcia co ste spominali..inak si to neviem vysvetlit..mne furt tvrdia ze je vsetko v poriadu

ivetah
23. máj 2008

vejinka, len keby sa ti tvorili protilatky tak ti pichnu tu injekciu. inak nie je dovod 😉
ja soom Rh-, manzel Rh+ a sledovali ma pocas tehotenstva, v 16tt, potom v 28tt a este raz tusim v 35tt. dcerka sa narodila s Rh-, takze nic mi nepichali. a a dufam, ze budeme mat aj druhe babo 😀
precitaj si, co napisala dupinka.

ivka1603
23. máj 2008

ahoj dyta...potesim ta : aj ja som A Rh- a moj muz je A Rh+....a nemame s tym ziadny problem....tu injekciu na protilatky by si dostala len v tom pripade, ze si tehotna.....inac s tym lekar nic nespravi....krvne skupiny vam predsa zmenit nemoze 😀

ivka1603
23. máj 2008

ja mam obe deti s Rh+ po muzovi, takze injekciu som po porode dostala.... a teraz dufam,ak budem tehotna nebudem mat ziadny problem s krv.skup. a aj protilatky budu v norme 😉

ttina23
23. máj 2008

elise zobrali mi krv na kontrolne vysetrenie,vies len ma vylakali ked mi povedal ze mam specificku modifikovanu krv Am+ a ze si vyziadali aj moju adresu a popritom v karte mam O+,tak teraz len cakat na vysledky

dyta
25. máj 2008

ivka, a dostala si pred tým niekedy krv?? .. lebo ja áno... 😕

ivka1603
25. máj 2008

ahoj dyta....mne nikdy nedavali krv.....ak nie si tehotna, nemohli ti pichnut injekciu na protilatky..to sa picha az po porode, ak ma dieta Rh poz.

lusynda
5. aug 2008

chcem sa spytat ked mam rh negativ a manzel ma b plus neni to problem?

emjee
4. feb 2009

kvietocek7 • 1d, 15tt • Včera o 21:31
Neviem ci tu taka tema je, ale chcem sa spytat ake vznikaju rizika pri zhode krvnej skupiny partnerov pocas tehotenstva alebo aj nasledne po porode.Viete mi povedat ako sa to odborne nazyva? Moze to ovplyvnit dalsi vyvoj babatka? Ake mate skusenosti?

luci21 • 1d • Včera o 21:34
Nemyslíš Rh faktory?

lencici • 1d • Včera o 21:35
ahoj no ja neviem či je v tom nejaky problém ja aj môj manžel máme A+ a nebol s tym žiaden problém.....

luci21 • 1d • Včera o 21:36
Ja mám A- manžel A+ a tam bol problémik.

luci21 • 1d • Včera o 21:37
http://primar.sme.sk/Page.aspx?ID=2618 tu je niečo

vieruna • 3d • Včera o 21:39
Ahoj
nie som lekar, ale som si takmer ista, ze nie su pri zhodnej krvnej skupine ziadne rizika. My sme s muzom darcovia krvi. Ked sme boli prvy krat, tak sme skoro odpadli. Mame rovnaku krvnu skupinu a este aj dalsie styri podskupiny mame rovnake. (do darcovskych preukazov pisu podrobnejsi rozbor) Taka som s toho bola sokovana, ze som si najprv myslela, ze ide o omyl a potom som sa pytala na transfuzke, ze ci nebudeme mat kvoli tomu raz vadne deti. Ona sa tak prekvapene na mna pozerala, ze ved to je skor dobre
Mozno mas skor na mysli RH. Problem je, ked ma zena negativ. Vtedy sa speci sleduje aj RH otca a cele tehotenstvo ci si nevytvaras protilatky proti plodu. Po porode dostavas nejaku inekciu. Neviem to tak presne. Skus kuki www.primar.sk
neviem ci sa sem vobec mozu pisat odkazy na nejake ine webky
Prajem vela stastia

luci21 • 1d • Včera o 21:43
Hej ako píše vieruna dolezity je Rh faktor ale my máme rozličný teda ja som negatívna a manžel pozitívny, celé tehu mi častejšie brali krv, priotilátky boli ok a pri porode malá má krvnú skupinu po mne ( aspon niečo ) tak ani tú injekciu mi nemuseli dať ale ked bude mať bábo po manželobvi tak dostaneš injekciu.

kvietocek7 • 1d, 15tt • Včera o 21:54
luci21 ja by som chcela o tom vediet trochu viac teda neviem ci su to prave RH faktory

expertka8 • 2d • Včera o 21:57
..kvietocek...ty si + alebo- ????

zajkka • Včera o 21:58
Vierunka ja so pocula,ze to co mas spolocne s manzelom tu krv byvaju rovnake pohlavia deti a nazrem do pasu a mas fakt chlapcov.Naviem co je na tom pravdy.

kvietocek7 • 1d, 15tt • Včera o 22:04
expertka8 no v tomto pripade nejde sice o mna ale ja mam 0 RH+

vieruna • 3d • Včera o 22:06
Zajkka pocujem to prvy krat, ale moze to byt pravda. Sice som chcela aspon jednu dcerku, ale ani troch zdravych, krasnych synov nevidim ako hendikep

ena
4. feb 2009

bolulka - ja som si tu nasla este prispevok z r 2006, tak este raz aktualnejsi 🙂 ja mam 0 negativ, manzel B pozitiv, prve dieta B pozitiv, dostala som Rhega injekciu po porode, druhe dieta B negativ, takze Rhega uz nebola.

dupinka
4. feb 2009

baby, co tak citat prispevky od inych? Velakrat sa tu opakuje to iste dookola, staci kuknut trochu vyssie v danej teme alebo v podobnej (napr. "Rh negativ") 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre