Aké máte skúsenosti s cukrovkou počas tehotenstva?

mihalicka
27. nov 2006

Ahoj mamulky! Som diabeticka a cakame prve babo.Lekari vravia, ze sa nemam privelmi tesit, lebo to moze dopadnut vseliako ☹ Ale neteste sa! Snazim sa davat na seba velky pozor, som na rizikovom ale komplikacie nastat mozu.Mate nejake skusenosti? Tak sa obavam 😖 ale aj VELMI tesim...

lili1
27. nov 2006

Ahoj mihalička 😉 Nie som diabetička ,ale chcem ťa povzbudiť, tak sa drž teš sa na bábo a mysli pozitívne 🙂 . Ja som v 8tt po umelom oplodnení . držím palce 🙂 😉

zuzu3
27. nov 2006

Ahoj,ja som dia a mam krasnu Terezku. Narodila sa skor, pretoze bola vacsia ako ine deti,ale je zdrava a krasna. Cele tehotenstvo som si poctivo pichala inzulin,merala si glikemie pred jedlom a po jedle, neporusila som dietu ani zrnkom cukru a nic sa nestalo mne ani babatku. Ak budes dobre kompenzovana,budes dodrziavat dietu a sledovat glycky nie je velka sanca na stres.Neboj sa

mihalicka
autor
27. nov 2006

joj dakujem za povzbudenie! Ale vraj koli zmenam na ocnom pozadi mi mozu odporucit interrupciu:(( tak toho sa bojim ☹ ale davam si obrovsky zalezat na vsetkom 😵

zuzu3
27. nov 2006

neboj sa,k akym zmenam doslo?

mihalicka
autor
27. nov 2006

Chodila som na osetrovanie sietnice laserom. Aby cievky nekrvacali.Ocna mi do telefonu minule povedala, ze mam premyslat, co je pre mna prednejsie :zdravie baba alebo moj zrak. Lebo laser pocas tehotenstva je nebezpecny ale moje oci ho potrebuju 😒 No som v peknej neistote. Ale beriem to tak ze dobra kompenzacia diabetu je tu najdolezitejsia...

papula
27. nov 2006

Mihalicka neni som diabeticka,ale mam dobru kamaratku ktora je a poviem ti na jej mieste by nechcel byt nikto.Pycha si inzulin uz dlhe roky 3krat denne ma asi 145cm a to ma 24 rokov je malicka a po lekaroch sa nabehala za 24 rokov ak niektora zena za cely zivot a pred rokom aj pol sa jej narodil krasny,zdravy chlapcek.Cez tehotenstvo navstevovala lekarov o 20xcastejsie,ale nemala ziadne komplikacie a to jej lekary toho navypravali 😒 Len nemysli na to najhorsie a ver ze komplikacie nenastanu a mimi bude zdrave ako kazde ine.Drzkam palce a neboj vsetko dopadne dobre. 🙂

zuzu3
27. nov 2006

papula, neviem ale radsej budem mat diabetes ako epilepsiu, dia si vies odkontrolovat kazdy stav mimo vopred citis a vies mu predist.Ja mam radost,ze ma postretla cukrovka a nie nieco co neviem skorigovat a ani ustrazit

mihalicka
autor
28. nov 2006

No ja som si inzulin pichala 5x denne. Teraz mam inzulinovu pumpu tak vysledky su ovela lepsie. Ale fakt je ten, ze aj uplne zdrave zeny mozu mat komplikacie a problemy.Diabeticiek je vela tak som chcela vediet ich skusenosti v tehotenstve. Ale treba spravit vsetko pre to, aby sme boli ok 🙂

victory
28. nov 2006

ahoj mihalicka, držím Ti palce a pevne verím,že všetko Ti dopadne dobre a onedlho sa budeš tešiť z krásneho bábetka :o))) ozaj môžem vedieť odkiaľ si ???

mihalicka
autor
28. nov 2006

Som z PO victory diki 🙂

ikke
28. nov 2006

ahoj mihalicka,
mam sestru dlhorocnu diabeticku, ma dvoch krasnych a v podstate aj zdravych synov. ked cakala druheho, lekar sa ju bez jej vedomia snazil poslat na interupciu...no comment 😒
drzim palce 🙂
a v pripade pochybnosti sa vzdy mozes poradit s viacerymi lekarmi!

nevesta
30. nov 2006

Mihalicka, mam kamosku tazku diabeticku a ma zdraveho synceka 😉 bola sice cele tehu na rizikovom, ale vsetko je v poriadku 🙂 Neboj, bude dobre.

Ikke 😠 no comment 😠

mihalicka
autor
1. dec 2006

Ty expertka, ja uz dlho pozorujem Tvoje prispevky a je uplne uzasne, ako das link na hocico. Ja som o tomto probleme nemohla nic najst🙂 Dakujem Vam poklady!

piskotka12
4. dec 2006

Ja som tiez diagirl ☹ Mam 22r. Som rada, ze som objavila tuto temu 😀
Ja tiez velmi tuzim po babetku, ktore sa mi mozno uz aj zahniezduje v brusku, mam take male podozrenie (alebo je to skor len sen?).
Mihalicka - skus sa poradit so svojim diabetologom. Pisala si ze si z Presova? Ja som zo Svidnika (ak poznas, cize od PO cca 80km), ale momentalne zijem s priatelom v Prahe (uz cez 2 roky). Tu je strasne vela moznosti. Su tu rozne specializovane centra, kde ti pomozu s kompenzaciou, dietou a celkovo s tehotenstvom zvlast pri cukrovke. Skus sa teda poinformovat, ci aj u Vasa nieco take neexistuje. Aj keby si mala cestovat dalej. Kvoli zdraviu dietatka je to len plus. Inak pokial by si nemala moznost nieco podobne vyuzit, urcite si poradis aj sama. Ved mi diazienky sami najlepsie vieme, co mame robit. Len ako tehu je potrebne byt prisna sama na seba.
Drzim ti palceky moja. Vsetko dobre tebe aj miminku 😉

emjee
29. jan 2007

anka • snž • 29. jan 2007 o 13:04
Ahojte. Dnes som sa dozvedela, ze mam zvysenu hladinu cukru. Aj vas snazilky posielal lekar na diabetologicke vysetrenie. Vraj aj to moze mat vplyv na to, ze nemozem otehotniet. Mate s tym nejake skusenosti? ☹

cucuska • snž • 29. jan 2007 o 15:09
Tak o tom som ešte nepočula

anka • snž • 29. jan 2007 o 16:01
Bola som na prve vysetrenia v GynFive a tam mi hned povedali, ze sa mam objednat u diabetoligicky na vysetrenie. Vraj jeden z dovodou, preco by sme nemohli mat babatko je to, ze mozem mat cukrovku. Dnes som si volala o vysledky a vraj boli zle, ze musim ist na konzultaciu na diabetologiu. Hm a to som mala ist aj na laparoskopiu, tak teraz uz ani neviem co s tym. Asi sa budem musiet poradit s lekarom. Ja len ci nahodou medzi vami nieje niekto, kto to tiez absolvoval.

katka_g
30. jan 2007

Ahojte, ja som tiez diabeticka od mojich troch rokov zivota a presla som s diabetom toho dost, od vyvarania ihiel cez striekacky s ihlami, inzulinove pera az som skoncila na inzulinovej pumpe, a to bolo pre mna vykupenie!!! Teraz tuzim po dietatku, aj ked este nie som stopercentne presvedcena, ale pribudla dalsia diagnoza ULCEROZNA KOLITIDA - chronicky zapal hrubeho creva a moj gastroenterolog mi porod neodporuca. S diabetologickou sme sa o tom rozpravali a mozno o nejake dva roky by to bolo mozne, len to uz budem po tridsiatke a budem mat strach, urcite vacsi ako teraz! Aky mate na to nazor??? 😒

lienka79
30. jan 2007

Ahojte..tak ja mam gestacny diabetes mellitus..tehu cukrovku..Zistili mi ju pocas tehotenstva v 24tt...a som aj na inzuline...Dieta len nepomohla...
Zrejem sa neviem vysporiadat s cukrom v tehu...moznoze to bola pricina predoslych 2 potratov...

lienka79
2. feb 2007

No jkdze ste cukrovkarky?? Neverim,ze tu nikto nie je....

kasis
2. feb 2007

Ahoj lienka, ja som tiez GDM od 25 tt, zatial na tvrdej diete, no moc sa mi nedari, pomaly uz jem len maso a zeleninu a aj tak mam hodnoty 8-9 , v pondelok idem na kontrolu ku diabetologicke, uz minule mi hrozila inzulinom. Bola si aj v nemocnici, ked ti ho nasadili?
My sme sa zase rok snazili kym prislo male.

lienka79
4. feb 2007

Kasis...my sme sa snazili 2 roky, predtym 2 neuspesne tehotenstva...Ja som lala po glukozovom teste hodnotu 8,93, dali ma hned do nemocnice, kde ma sledovali pri normalnej strave a hned na druhy den, vzhladom na hodnoty 8 a viac ma dali na inzulin--Takze som nielen na diete,ale aj na inzuline.. akludne papaj aj ovocie..tak jedno za den na desiatu....Vitaminy treba aj z ovocia, povedala mi to diabetologicka...Teraz si picham uz pomerne dost vysoke davky..Som z toho rozladena,ale pre babatko vsetko..nie?

lienka79
6. feb 2007

kasis..tak ako si dipadla na kontrole?

kasis
6. feb 2007

Ahoj lienka, na kontrole som nedopadla nijak, doktorka je chora, tak mam prist bud.pondelok, akurat som si od sestricky vypytala nove testovacie pruzky, lebo som mala uz vsetky minute. Ja som mala po gluk. teste 9,5 po hodine a 9 po dvoch a doktorka mi nasadila len dietu. TAk vidim, ze je to idividualne, asi aj od testov a aj od lekara.
Presne tak, pre male spravim hocico.
Ako sina tom s vahou. Ja som od Vianoc nepribrala ani kilo, ale brusko rastie a male kope ako o dusu, na UZV bolo v poriadku, aj co sa tyka rozmerov 🙂

lienka79
7. feb 2007

No s priberanim som na tom nejako podobne...Od vianoc som pribrala 0,5 kg...dokopy 9,5 kg od zaciatku tehu..Comu som vlastne rada,aspon budem menej roboty po poorde 😀 Ja som mala UZV v 29 tt a tam bolo tiez vsetko o.k., dokonca bol drobcek o tyzden mensi, ja som sa skor bala,aby nebol koli cukrovke vacsi..Takze to bolo v pohode a uz je hlavickiu dole...Akurat dnes som volala s diabetol., bola spokojna s vyseldkami, tak mi jednu davku na obed znizila...Mne to stale lieta...mozem zjest jeden den a druhy den to iste a vysledky su rozne...Takze aj budem rodit skor..cca o 2 tyzdne... 😅

misa107
24. aug 2010

@mihalicka
a ako znašaš pumpu...ja o tom tiež rozmyšľam..Ja si momentalne picham inzulin 4x denne

petronelar
27. aug 2010

misa107: ahojky, ja jsem diabeticka na inzulinove pumpe, a mohu ji jen doporucit. prave kvuli tehotenstvi jsem se na ni nechala premluvit. prave premyslame o malem. tak nevahej, nejaky cas si na ni musis zvyknout 3-6 mesicu, ale pak je to v pohode. jak dluho mas diabetes?

thu
4. sep 2010

Fuuuuuha, ako som si precitala par prispevkov v style ala "tazka cukrovka" az ma striaslo:( ...bohuzial myty a legyndy nadalej pretrvavaju...to ze si niekto musi pichat inzulin neznamena, ze si hned automaticky musi aj lopatkou kopat hrob...pre nezainteresovanych to tak moze vyznievat, no paradoxne ludia lieceny inzulinom su mnoho krat na tom lepsie a s lepsimi vyhliadkami ako ludia na tabletkach, ale to uz je vysoko individualna zalezitost...
...podstatne je, ze pokial ma zena diabetes dobre kompenzovany a nema rozsiahle sekundarne komplikacie primarne v tehotnosti by nemala stat ziadna prekazka z pohladu diabetu...

...ja sama mam DM 18 rokov a tehotenstvo som zvladla si myslim dost v pohode aj ked zaciatky boli dost krusne...inzulinovu pumpu mam 7 rokov a uz by som ju za nic na svete nemenila, ten komfort a moznosti, kt mi poskytuje su neuveritelne priam neocenitelne...
...dievcata ak sa chystate otehotniet a planujete mimi presvecte sa, ze Vas diabetolog je schopny s vami skonzultovat na urovni vase prianie byt matkou a podla toho nastavit liecbu pripadne uzivanych medikamentov...ja som svojho dr. otravovala uz nejaky ten rok a viac pred tehu, ze to mam v umysle a nakolko som sa chcela k veci postavit zodpovedne a zbytocne neohrozit seba a pripadne miminko mala som v plane vsetko podrobne prebrat s dr. ...moje nadsenie prudko opadlo, ked som zistila, ze dr. neprejavuje velky zaujem diskutovat na tuto temu a vyjadruje sa znacne neutralne priam az nezaujato, ako keby to bola len tak btw tema do poctu...
...spominam to kvoli tomu, ze som mala nasadene dva druhy liekov Danium na posilnenie ciev a ochrana pred vznikom retinopatie a Prestarium prti davku ako prevencia pred nefropatiou s vysvetlenim, ze to sa diabetikom dava...Danium som vysadila bez debat, nakolko podla roznych studii sa jeho vplyv nepreukazal ako ucinny pri predchadzani retinopatie, ale Prestarium aj ked mini davky som nemala odvahu menit, navyse co ak by sa mi nepodarilo otehotniet hned, tak nebudem riskovat...pripravena uz z predchadzajucich sedeni som sa obrnila neoblomnostou a ziadala som zmenu medikacie...ha ha ha aka som bola len naivna, dr. sa vyjadril, ze liecba sa bude upravovat az potom, ked budem tehu...vtipne, sama som tusila, ze som v riadnej kasi, no prist len tak niekde a povedat napr. obvodnemu dr. ze dobry den ujo, chcem byt tehotna, dajte prosim liek obdobneho zlozenia vhodny v gravidite...sci-fi...navyse objednavka k internistovi bez odporucania aj tri mesiace...a po predchadzajucich skusenostiach som si povedala, ze asi dr. vie co robi...
...nastal den D...zistila som, ze som tehu...cukor som mala ako na hojdacke, aceton v moci a kazdym dnom mi bolo horsie a horsie od zaludka...od prveho dna ako som zistila tehu som vysadila Prestarium...sla som na gyn, kde mi potvrdili tehu a mali sme prist o tyzden na kontrolu skrz liekom, ci je vsetko v poriadku a miminko sa pekne vyvija...o par dni som bola obj na diabetologiu, kde som zvestovala radostnu novinku...a oznamila som, ze som vysadila lieky...no dobre ste spravili...to bolo vsetko, max nezaujem...gl desne ako na horskej drahe, no to mate tak, ked ste tehotna...a co ma zabilo najviac...nieze by som tuzila po pozornosti dr. a ich castych navstevach...no nabery na HbA1C a vsetky ostatne parametre + dalsia kontrola az takmer 2 mesiace...tak si vravim, ze toto by asi takto neslo...
...este vten isty vecer som volala svojmu destkemu dia dr., kt ma odporucil na povolane miesta...tam, ked zistili na com som otehotnela, tak ma skoro roztrhli ako zabu vejpul...samozrejme z toho vsetkeho vzisla hospitalizacia na gyn odd ... najviac ma dorazil fakt, ze sa uvazovalo nad pripadnou kyretazou v pripade poskodenia plodu, ale to som si vobec nepripustala...nastastie som este stihla kontrolu na domovskej gyn a tam som odstala pozitivne spravy, ze vsetko je v poriadku a nemusim sa obavat...
...nastatsie tomu tak bolo, na dalsi den som na utz videla prvy krat srdiecko nasho pokladiku ako krasne bilo a od toho momentu to bola moja "krevetka"...pobyt postupoval celkom v pohode az do momentu, ked som sa neslusne hrabala vo svojom chorobopise a nasla som tam nezrovnalosti v serologickych vysetreniach...a tam napisane testy na syfilis nespecificky pozitivne...cloveku v ten moment vselico preletelo hlavou...no fascinujuce bolo, ze pokial som sa na to ja sama nepytala vsetci cusali ako vos pod chrastou a tvarili sa, ze mi to sli akurat povedat...ved OK, ani na treti pokus nevyslo nic ine ako nespecificka pozitivita....tak si vravim bingo, to uz som psychicky neuniesla a podpisala reverz.... poucena som sla na specialne testy, kt posielali do Kosic...po troch tyzdnoch cakania vysledky, vsetko je negat...ked som sa pytala na dovod preco to tak bolo, povedali, ze za to moze byt zodpovedny aj diabetes...
...toto bol asi posledny nervak v 1. trimestri...
...zvysok tehu postupoval dobre, len v 27. tyzdni sa mi rozbehla tachykardia-pulzova frekvencia na zaujimave cisla v pokoji, ze 120 a vyssie...zistilo sa, ze to je na vrub anemie...boli sme kvoli tomu 4 dni v nemocnici, ale vsetko OK...dostali sme zelezo a Dopegyt na trosku zvysujuci sa tlak, ale len take kozmeticke davky pol tabletky rano a vecer...poplach nastal az 3dni po statniciach, ked som prisla do poradne a rozhodli sa aj pre utz...bola som v 37.tt...a tam sa zistilo, ze bud sa niekto sekol pri poslednom merani asi 10 dni spat, alebo sa nieco deje...lebo drobec mal vahu cca 3,5 kg...predtym 2,3kg...a navyse bol zisteny oligohydramnion, hned nas poslali na ctg, kde bolo vsetko v poriadku...dalsi den rano sme sli na predoperacne vysetrenia vramci kt sme museli byt na lacno, co sa drobcovi nepacilo a oblinkali sme im tam EKG...+dalsi ctg...na zaklade tohto sa rozhodli pre sekciu o 4 dni...rano som len docupkala zbalena, hned ma brali na utz, kde sa rozhodlo, ze dnes je ten spravny cas a nakolko drobec neprejavil zaujem sa hrat na netopiera, sekcia bola potvrdena...
...povodny zamer bol taky, ze pojdem na rad hned rano, ale nevydalo...teta anesteziologicka chcela aktualne vysledky nie spred par dni...v zasade mi to bolo uz jedno, chcela som to mat za sebou, no nechcela som ohrozit drobca, moje jedine prianie bolo, aby ma neposielali na EKG 🙂...takze sme sa na rad dostali az okolo obeda...pumpu som mala po cely cas na sebe,len asi pol hod pred sekciou bol za mnou moj dr. ze mam podla labaku hypo, tak mi este starostlivo meral gl na mojom gluko-metri a namixovali mi glukozu s inzuliom, aby bolo vsetko na poriadku...pumpa mi bezala na 50%...
...na sale boli svetci velmi mili a snazili sa ma zaujat ...a na cely cas mam velmi pozitivne spomienky...samozrejme najkrajsi moment bol ked som drobca prvy krat uvidela a pocula plakat, ked mi ho priniesli ukazat, drobec mal plne Apgarovej skore, ziadne hypo, ziadne komplikacie, bola zo mna najstastnejsia mamina...
...verim, ze aj Vam sa podari v zdravi a v pohode naplnit si svoj sen o babatku...aj ked to na zaciatok moze vyzerat vsakovako, netreba sa vzdavat a treba verit svojmu telu a hlavne riadit sa jeho poziadavkami...

...misa107 ak mas moznost prejst na IP vyskusaj to...planovane tehotenstvo je jednou z mala situacii, kedy poistovne nerobia problem pri schvalovani pumpy...povacsinou ak sa chce diabetik dostat k IP proces schvalovania podstupuje dost prisnym podmienkam, ako su pritomne sekundarne komplikacie, HbA1C dlhodobo nad 8% podla DCCT, castokrat sa vyskytujuce hypoglykemie, pri kt si pacient nevie pomoct sam a atd. ...

zuzkaamisko
11. mar 2011

@thu ahoj Thu. Dufam, ze pri tvojich kazdodennych povinnostiach s drobcom sa ti podari obcas skocit aj na tuto stranku. Dakujem za tvoj clanok, aspon sa clovek dozvie trochu viac o tom, ako svoje tehotenstvo prezivaju/li ostatne diabeticky. Ja som diabetik od r.2004 a momentalne v 9 tyzdni tehotenstva. Zatial si picham inzulin, ale hodnoty glykemie su, ako ty pises, ako na horskej drahe-raz prilis nizke, inokedy prilis vysoke. Som z toho zufala a neviem, co mam robit. Specializovany gynekolog navrhuje prejst na inzulinovu pumpu, diabelogicka sa tomu brani, ze ju podla nej vobec nepotrebujem, ale ak by som velmi chcela tak po 10 tyzdni by sa to dalo (teraz vraj este nie, pretoze malemu sa rozvijaju organy). TAzke teraz pendujem medzi gynekologom a diabetologom, pohadzuju si ma medzi sebou a kazdy ma svoju verziu a pravdu. A naviac komentar sestricky u diabetologicky, ze si za vykyvane glykemie MOZEM VLASTNE SAMA, lebo si to neviem zmanazovat, ma trochu dorazaju. Hlavne, ze HbA1C pre tehotenstvom bolo 5.5 - tak zrejme si asi 'naozaj' neviem zmanazovat svoju cukrovku.
A navyse niekedy mavam take bolesti zaludka, ze mi je z toho az do placu.
Chcem sa spytat, ci to nastavenie na inzulinovu pumpu trva nejako dlho, ci sa da na to rychlo zvyknut. Vydrzim vsetko, ide mi hlavne o to, aby som mala hodnoty glykemii co najlepsie a zaroven najmenej ublizila malemu pri nastavovani. Tebe sa hodnoty glykemii po 1.trimestri upravili? Lebo ja mam strach, ze budu skakat dalej.

evaromana
11. nov 2011

ahojte chcem sa len spýtať,priatel má cukrovku od 18 rokov teraz má 33 rokov a 12 rokou používa inzulínovú pumpu chcem sa spýtať som sním tehotná je predpoklad že dieťa bude mať cukrovku,ďakujem za odpoved

jenny_m
8. feb 2012

@evaromana
Ahoj, vo vseobecnosti sa cukrovka viac dedi od otca ako od matky, takze urcita pravdepodobnost tam je. Ale ovela vacsie riziko by bolo kebyze ste diabetici obaja. Takto je naozaj velka sanca ze dietatko bude zdrave. A kebyze nahodou....ved vies ze su ovela horsie veci ako diabetes, takze hlavu hore a mysli pozitivne, nech neskodis malickemu. Isto bude vsetko OK 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre