Ako ste zvládali rizikové tehotenstvo?

jessie222
30. jan 2012

Tyka sa to asi aj mna, som v 8 tyzdni, pred tyzdnom som zacala spinit, mam hnedy vytok uz vyse tyzdna. Bola som u lekara, ten nasadil duphaston, vypisal ma a mam mat rezim na lozku. Nie je to jednoduche ani psychicky, kedze clovek len lezi a nesmie nic robit, len premysla, ako sa to vsetko skonci.. Samozrejme som uplne dolamana z toho, ze cely den len lezim, vsetko ma uz boli....ako to zvladate vy, ja zatial naozaj len lezim a jedine sa postavim ked idem na wc. Teraz uz ide aj manzel do prace, tak sa ale predsa len budem musiet postavit a navarit si obed atd... Len neviem, ci sa mi kvoli tomu nic nestane.. A ked si predstavim, ze mozem takto lezat este zopar tyzdnov.... Budem rada, ak mi niektora z vas napise a podeli sa so mnou o to, ako to zvladate

kozsarovak
30. jan 2012

Ja som na PN od 2.12.2011, termín mám 28.3.2012 a na začiatku tehotenstva no aj 2 mes. predtým som brala duphaston po vynechaní antikoncepcie. Teraz som aj ja rizikovo tehotná. Zvládam to zle, lebo cez týždeň som sama, manžel robí v Košiciach a chodí na týždňovky. Naučila som sa háčkovať veci pre malého, čítam knižky o tehotenstve. Niekedy ani ja neviem sa zamestnať,ale sa snažím. Som veľmi citlivá , zle spávam a som nepokojná. Pôrod budem mať cisárskym rezom aj z toho sa bojím.

feb13
30. jan 2012

@jessie222 Ahoj ja ma za sebou 2 "etapy" rizikoveho tehotenstva a sa bojim ci onedlho nepride aj tretia. S prvym synom som musela lezat od zaciatku 30tt kvoli krcku, vydrzala som asi do polovice 37tt potom som si povedala ze ked sa chce uz narodit tak hopsa, uz to nebude nedonosenec. Ale rodila som az 3 dni po termine. 😵 Bola som velmi sklamana, pretoze den predtym som bola poslednykrat v robote, mala som este vela dovolenky, tak som chcela pred nastupom na matersku vsetko vycerpat, naplanovala som si co vsetko budem robit doma za tych 10 tyzdnov a ako mi bude fajn. No a prvy den dovolenky som mala poradnu kde sa to vsetko zistilo a tym bolo mojim planom fuc. ☹ Navyse mi predtym vecer babka spadla, musela ist na operaciu a nemali sme istotu niekolko tyzdnov ci vobec prezije. Takze ja som ten kludovy rezim az tak prisne nedodrzala, musela som ju navstevovat v nemocnici, ale urobila som aj mensie nakupy, samozrejme nic tazke, navarila atd. Bolo to zle lebo som bola cely den sama, ale nakoniec som si nasla sposob ako pouzivat notebook v lahu na boku bez toho aby mi vsetko strplo, tak som aspon dorobila veci ktore som uz dlho nestihla aj som chodila na Konik samozrejme. 🙂 A ked sa mi zlepsil nalez, tak ma manzel kazdy vecer vytiahol na kratku prechadzku, co teraz hodnotim velmi pozitivne, troska pohybu, cerstvy vzduch a dobra spolocnost dobre posobi na psychiku. 🙂
Druhykrat som bola na rizikovom pocas tohto tehotenstva, lebo som troska zakrvacala v 6tt. No to som uz mala pri sebe vtedy 9,5 mesacne dieta, ktore este nevedelo chodit a vazilo 10 kil a neznasalo ma vidiet lezat takze kludovy rezim som mala akurat ked spal 2x 1 hodinu denne a inak som ho musela dvihat a nosit a vsetko. Trochu som sa bala, ale nemala som na vyber, moj nalez chvala Bohu nebol velmi tazky a rychlo sa upravil. Bojim sa ale, ako mi rastie brucho, aby som zase nemala problem s krckom lebo to uz lezat budem musiet az do konca a to si neviem predstavit.
Podla mna spinit mozes este dlho, pokial si mala hematom ten sa takto postupne vyplavuje, ale uz po tyzdni ak navaris nic by sa nemalo stat. Odporucam zbierat 20 minutove recepty, velmi to zijde aj po porode. 😉 Najviac davaj pozor na vysavanie, clovek by nepovedal kym je zdravy ale velmi to zatazuje brucho. A zehlit taz 2-3 kosele naraz, nie viac.

peggi
31. jan 2012

@jessie222
@kozsarovak
@feb13 Ja som tiež na rizikovom koli krvacaniu a hematómu. PN som od 12.1. z toho som 9 dní ležala v nemocnici pre silné krvácanie. Krvácanie-špinenie mi stále neprechádza,musím sa šetriť,mám kľudový režim,ale ten sa mi darí len veľmi ťažko dodržiavať,keď som sama doma s malým. Doktor mi dokonca sám napísal vychádzky s tým, že prechádzky mi prospejú,len si mám pozor dávať na pády,aby sa mi to ešte nezhoršilo. Na vysávanie aj mňa upozorňovali.

nela82
31. jan 2012

@jessie222 ja som prelezala cele tehotenstvo 😅 Nie z lenivosti,ale musela som... 😔 Vobec to nebolo lahke-no bala som sa o dietatko-tak vsetko islo bokom 😉 Chcela som to male donosit aj za cenu,ze budem len a len lezat-a podarilo sa 🙂 No viac krat som bola aj hospitalizovana...a bez navstev-prisny klud na lozku ☹
Drzim prsty

jespera
31. jan 2012

@jessie222 bud rada ze si este doma, ze nemusis lezat v nemocnici....pozeraj telku, filmy, internet, citaj knihy a to je jedno co...este stale si doma a to je vyhra. Obed: lahke jedla - vyuzivaj elektricku ruru, cestoviny...a proste rychlovky..ved zasa ked varis iba pre seba pochybujem - ze tri hodiny stojis pri sporaku....domace prace nechaj na manzela a oddychuj, co ine ti ostava - ja som v nemocnici bola a poviem ti dala by som vsetko za to aby som mohla lezat doma ...

tea333
31. jan 2012

@jessie222 si doma, takze moznosti mas habadej.nech ta pride kuknut kamoska, rodina, telefonuj, bud tu na koniku, na fb, na skype, citaj si knizky materstve, uc sa nieco nove, nakupuj cez net vybavicku, alebo zatial len obzeraj, kukaj telku, filmy, nauc sa podla netu hackovat,
koly spineniu podla mna nemusis lezat bez pohnutia.
ja mam tiez taky rezim. uz mesiac lezim ako knedlik, resp oddychujem. mozes aj sediet a malo v klude chodit. nemas predsa otvoreny krcok ani nic podobne.pri spineni sa musis setrtit, ale mozes v uplnom klude chvilu stat, pomaly chodit.
bud rada ze nelezis v nemocnici. ja som lezala tyzden pred porodom na rizikovkach a skoro ma tam porazilo. doma je doma. ja mam malickeho syna a som odkazana na muzovu pomoc.
ale pravdupovediac nelezim vobec cely den. sedim a hram sa s malym, alebo sa s nim idem prejst po zahrade.

traktor
31. jan 2012

veru..bud rada, ze si doma ..ja som bola v nemocke komplet cele tehu, .prisny rezim, jest mi nosili do postele 😅 , mala som aj serklaz, aj danu..a poviem.ze ku koncu mi uz tak hrabalo, ze som myslela, ze mi preskocilo..no napriek vsetkemu to stoji za to..ked mi ukazali ten malicky ukricany uzlik, na vsetko som zabudla.uz to nebolo, ze joj, ake strasne tehu..ale jej, môj poklad je tu..aj ja som mama 😉 ..drz sa, a aj ked sa citis ok, vela lez, nenamahaj sa a bude dobre..vydrzis to ako kazda z nas..a ten konecny vysledok za to vsetko stoji..tvoje dieta 😉 😵

mimi
31. jan 2012

@jessie222 to je dobre, ze mozes byt doma, v nemocnici je to o nicom. Ja som v prvom trimestri ti tyzdne prelezela v nemocnici a teraz som doma. Je to lepsie, mozem si aspon pozriet telku, ist vonku na malu prechadzku, pozriet si internet. Co sa tyka varenia, skus si navarit na niekolko dni, alebo ak sa da aj mama by ti mohla navarit. Neboj sa, vsetko bude dobre, hlavne nemysli na zle. Zavolaj nejakej kamoske, nech ta pride pozriet aj to cloveka obveseli 😉
@kozsarovak neboj sa toho cisarskeho. Ja som prveho tiez porodila cisarskym a teraz ma caka to iste. Da sa to prezit. Kvoli comu ti odporucili cisarsky? Urcite je lespie rodit spontanne, ale ked sa inac neda. Uvidis, ten vysledok bude za to stat, ked budes mat v naruci ten batoztek 😉

anika11
31. jan 2012

no aj ja som si odlezala cast tehotenstva pri obidvoch detoch,lebo som sa skoro otvarala.ale mne primar povedal,ze mozem ist aj vonku sa prejst na polhodku,aby som mala klud ale aj aby som nelezala nostop,lebo potom nebudem vladat rodit 🙂 no urcite je to rozne,su maminky,ktore fakt musia cele tehu poctivo odlezat,niektore aj v nemocke a s vylozenymi nohami.Skus sa opytat tvojho lekara,ci musis naozaj cely den iba lezat,alebo sa mozes aj trosku prejst.no podla mna,keby si musela naozaj stale iba lezat,tak by ta asi dali do nemocnice,lebo tam maju istotu,ze nic nerobis 🙂
pri druhom tehu,ked som mala doma dvojrocneho syna,tak aj ked som mala kludovy rezim,musela som mu navarit,pohrat sa snim,ist sa vonku prejst a vsetko bolo ok.
ale asi bude najlepsie ak sa budes riadit svojim pocitom.ak citis,ze pre babo bude najlepsie ked budes lezat,tak lez.a pri najblizsej poradni ti mozno lekar povie,ze je vsetko ok a nemusis mat uz taky prisny klud a zbytok tehu si budes uzivat.mysli pozitivne 🙂

kozsarovak
1. feb 2012

@mimi
rodinu mám 50km ďalej, mama s otcom raz do mesiaca ma prídu pozrieť, už nie sú mladý a často sú chorí. Veľmi som citlivá počas tehotenstva, často som plakala, mala som úzkostný stav, koncom novembra možno 3-4 hod. som spala, bola som vyčerpaná a lekár ma musel dať na PN. Pred tehotenstvom som sa liečila na depresiu. Cisársky mi lekár odporučil, kvôli tomu že možno neviem porodiť riadne dieťa kvôli môjmu psychickému stavu. Ale teraz sa cítil celkom dobre, teším sa na bábätko veľmi...

kozsarovak
1. feb 2012

@peggi
prečo treba dávať pozor na vysávanie? Ja raz do mesiaca vysávam, zatiaľ mi nerobí ťažkosti, skôr dlhé sedenie. Chodím na prechádzky aj ja dosť často. Teraz na mňa čakajú veci na žehlenie ☹ (3 prania). To je viac na mňa záťaž.

peggi
1. feb 2012

@kozsarovak Na vysávanie, dvíhanie ťažkých predmetov,prílišné namáhanie brucha ma upozoňovali lekári koli krvácaniu v tehu. Pri vysávaní sa namáha aj brucho,čo neposobí dobre na maternicu a krvácanie sa može ešte zhoršiť. Ja som skončila koli krvácaniu v nemocnici a stále u mňa pretrváva špinenie,preto si musím dávať pozor. Ty,pokiaľ nemáš takéto problémy,tak nemusíš dodržiavať až taký prísny režim. Vysávanie 1x mesačne ti neublíži. Prechádzky sú ok. Aj mne ich lekár odporúčal,len si treba dávať najmä teraz v zimnom období na pády.

mravvcek
1. feb 2012

Aj ja som baby doma,hned od zaciatku,ale vobec mi to nevadi,rano vstanem,.poumyvam riad,potom sa presuniem na gauc,popozeram telku,napapam sa na obedik hodinku a pol spim 🙂 lebo som unavena veeeelmi 😀 nieco popletiem,kosicky z papiera a teraz sa chystam strikovat 🙂

kozsarovak
1. feb 2012

@peggi
Dnes som bola na nákupe, dosť veľa vecí som nakúpila a sama som musela doniesť z auta, dosť som sa namáhala. Dúfam že mi nič nebude.

kozsarovak
1. feb 2012

@mravvcek
Ja som už 2 mesiace háčkovala, už mám hotový svetrík, čiapku, rukavice, papuče. Už ma to prestalo trošku baviť. teraz som začala štrikovať šaty pre bábo, ale dávno som to nerobila a pokazila, musela som začať ešteraz odznova

peggi
1. feb 2012

@kozsarovak Tak teraz už nič nerob,aj zajtra si daj oddychový deň 😉

kozsarovak
1. feb 2012

Tak dnes som bola na kontrole u gynekológa, potom u zamestnávateľa, poobede u svokry, potom v Kauflande a ešte o 18.00 na polhodinovej prechádzke. Bolo mi naozaj dosť.

sisinka8
2. feb 2012

@peggi ahoj!aj ja som mala hnedy vytok od7tyzdna asi do10tyzdna uzivala som duphaston a ascorutin.teraz je ok ale pocas prvom tehu som mala vela problmov a teraz si davam uz pozor.hrozil mi predc.porod vtedy som bola v nemocnici dost.som na pn od jan.

mirulka147
3. feb 2012

Ahojte ja som tiež na PN v9tt mi zistili hematom a ked sa vstrebal tak mi doki oznamil že mam vcestnu placentu .Teraz sme v16 tt tak mam doma odpočivať asi až do porodu tak neviem ako to vydržim.

mirulka147
6. feb 2012

ahojte baby na rizikovom dako sa sem neprispieva či nikto nemá čas.

peggi
6. feb 2012

@mirulka147 Jééééééj máme rovnaký termín 🙂 Ja som veru dnes moc nemala čas na net. Malý ma zamestnával od rána. Hematómy som mala aj ja. Sú dve možnosti,buď sa vstrebú,alebo vylúčia. Ja už pomaličky prestávam krvácať,už je to druhý deň len slabšie špinenie,tak snáď už je to na dobrej ceste. K tej vcestnej placente,asi ťa sekcia neminie. A čo povedal lekár,je šanca,že by sa ešte posunula?

feb13
6. feb 2012

@kozsarovak Pri vysavani sa velmi namaha brucho. Za normalnych okolnosti to necitis, a ked ani teraz tak bud rada. Ja som to zistila ked som bola prvykrat na rizikovom, strasne mi pritom tvrdlo brucho, kazdu chvilu, za cely cas. Vtedy som vysavala tyzdenne, no odkedy mam maleho na zemi tak musim obden. 😒 Teda aj denne by som mohla ale to sa mi nechce.

feb13
6. feb 2012

A inak zehlenie tiez nie je dobre, dlhodobe statie + posobenie tepla. Vraj zeny v tretom trimestri by vobec nemali zehlit aj ked nie su na rizikovom.

kozsarovak
6. feb 2012

akurát dnes som žehlila.....a som rizikovo tehotná, nikto za mňa to neurobí

feb13
6. feb 2012

@kozsarovak Ja viem, ani za mna to nikto neurobil...

eeffka
6. feb 2012

ja som od 26t doma v kludovom rezime, veci som si dorabala na NB v pololahu, varila som si rychlovky, ked sa mi chcelo ,muz ma tiez 2ruky zdrave a varit navari, pracka operie, mycka umyje, ozehli si muz co musi zvysok sa sklada na kopu a si vybera co uz si musi ozehlit alebo skladam do skrine. Povysavane mame 3izb za 20min ( nemam nikde koberce, len plavacku) a ked denne venujes "domacim pracam" 30min nic sa ti nestane a navyse to nie je take ako "sobotne upratovanie"
Dcera ma 6,5r chodi do skoly a druziny, vracia sa po 15,00 a je zapriahnuta do prac, min dones/odnes/podaj/obsluz sa/uz si aj vysavala v izbe 😖 sice to trvalo 30min ale zvladla to a som v klude ze to vie. Aj ma chceli poslat do nemocnice lebo mam uz 1 dieta,a le nedala som sa. Ine by to asi bolo keby mam doma 2-3r dieta ale ak si sama, nevidim problem.
Ja co som robila, teraz som v 39tt a nechce sa jej ist slecne von: robota, knihy, TV-blbe telenovely - nepozerajte lebo osprostiete 😀 presla som na kriminalky, maly denny program inak by mi svihlo
Rano vychystat dceru do skoly, 8,00 kava, 9,00-11,00 praca... a takto som si rozkuskovala den lebo by mi preplo.

mirulka147
6. feb 2012

@peggi ahoj to bolo prve čo mi povedal že sekcia ma neminie ja už mam dva porody za sebou ,prvy pred 15 rokmi skciou a druhy normalny.Tak možem porovnať menej som si vytrpela pri normalnom porode aj keť trval 12 hodin ale par hodin po som behala ako srnka .A po sekcii som sa učila chodiť až na druhy den a mala som neskutočne bolesti .No dako vydržim len nech je všetko v poriatku. 😵

happy8051
6. feb 2012

stale lepsie moct lezat doma, ako v nemocnici. prve tehotenstvo sopm mala rizikove, ôezaôa som niekolkokrat v nemocnici kvoli krcku, cukrovke, vysokemu tlaku, poslednych par tyzdnov poloha nohy hore a zvladla som to.
kazdy den co bola Natalka este v brusku bol dolezity.
mysli na to, ako milujes svoje dieta a zvladnes aj lezanie aj vsetko. drzim palce

gabuci
6. feb 2012

prvé tehotenstvo-som bola 11 týždnov v nemocnici,serkláž mi nespravili,len pesar mi dali.Rodila som v 40tt.V nemocnici som mala kludový režim/celý den som preležala,čítala,ale do bufetu nás pustili,aj k telke na chodbe.Večer za mnou chodil pravidelne manžel,skoro dve hodiny som sedela vonku na chodbe.S kamarátkami z oddelenia sme chodievali novučičké amminky pozrieť,ktoré už mali pôrod za sebou.Lekári nás v tom nebránili,len bolo povedané,že nešlapať po schodoch ale s výťahom. 😉 Ešte 2 týždne som mala svojho otca v nemocnici na internom tak som chodievala za ním.
druhé tehotenstvo-v 30.tt znovu zlý nález,nemocnicu som odmietla/podpísala som reverz,doma ma čakalo malé dievčatko,zase som mala pesar nasadený a lieky,rodila som v 40tt.Oddych som mala len poobede kým moja malinká spinkala,tak asi hodinku,hodinu a pol.Manžel chodil do práce,pravidelne chodil domov neskoro,bývali sme spolu s mojimi rodičmi,variť som každý den nevarila,ale umývanie riadu,poriadok spraviť to všetko čakalo na mna,otec už v tom čase moc nevládal,/79r./mama mi náhle zomrela ked som bola v 32tt.Bolieť tak veľmi nič ma nebolelo,akurát som mala krčok oslabený a pekne sa otváral,ale vydržali sme.Takisto ako ked som bola v nemocnici.Napriek všetkému možno poviete,že nie som normálna ale som mala krásne tehotenstvo,bola som rada,že budem mať mimino,toľko pozitívneho myslenia som v živote nemala ani mať nebudem ako v tom čase.Absolutne som nepripustila,že sa to môže skončiť aj zle.Že by mi to pomohlo?Gynekologička mi poradila/však dobre vedela,že celé dni nemôžem preležať../aby som všetko robila s mierou,aby som sa naučila riad umývať posedačky,aj žehliť tak...no vyšlo mi to.Zvykla som si a fungovalo to.Dokonca aj na pohrebe som mala prísne zakázané stáť,len sedieť.Neboj sa,zvládneš ležanie,zvládneš všetko.Mysli na to tvoje dieťa a pôjde to...teraz určite si myslíš,lahko sa to hovorí,ale rozumné rady ti tu dávaju dievčatá,ktoré to už prežili. 🙂

gabuci
6. feb 2012

@feb13 nehnevaj sa ale to som ešte v živote nepočula,že žehlenie a teplo a podobné..vraj nie su dobré v tretom trimestri.Ani gynekologička mi nepovedala,že nemôžem,skôr ma upozornila,že nech dlho nestojím,nech mi to tam netlačí dole...aj nohy som mala vyložené počas spánku až hore v nebi 🙂 Vieš,ked niekto si to môže dovoliť,že nič nerobiť tak to je fajn,ale nie každá ma okolo seba milion ludí,ktorí miesto nej všetko spravia,najmä ked nie je na rizikovej.Však pár rokov dozadu ani tka rýchlo nevypísali tehotné z práce,a ked aj tak na pár dní,najviac 2-3 týždne a potom už bolo treba dať nejaku vážnejšiu diagnozu a šupli do nemocnice.V dnešnej dobe v práci kde som robila,ani moc nevidieť tehotnu ženu,hned sa daju vypísať.To ti nepíšem v zlom,aj som toho názoru,že ked treba tak nech sa daju vypísať,dieťa je prednejšie ako práca...no kto nemá pri sebe mamičku,svokru,krstnú a neviem ešte koho,tá si jednoducho nemôže dovoliť len ležať,najmä ked už jedno dieťa má,lebo jesť treba...atd.Takže dufam sa neurazíš,že som to napísala,možno v denšnej dobe by som to robila aj ja trocha inak,najmä by som sa tam nemotala v práci až do týždna pokiaľ už niečo nesedí,ale domácnosť,to by som si nevedela predstaviť,ako by fungovalo,keby som mala byť na posteli,len na wc chodiť,a nemať okolo seba dobrých ľudí,ktorí to všetko spravia miesto mna.Gynekologičku som mala perfektnu,starala sa o mna perfektne,každý týžden som sa mala ukázať od tohto týždna ako mi zistila že sa otváram,teda v 2.tehu od 30-ho týždna.Sledovala ma ,či sa to moc nezhorší...no našťastie skončilo sa to dobre.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre