Ako zvládajú bábätká priebeh ovčích kiahní?

jani74
25. nov 2011

Ahojte, syn (3r.) priniesol zo škôlky dnes ovčie kiahne. Zatiaľ sa mu objavilo na chrbátiku a plieckach 7 pupáčikov. Bojím sa čo ak to chytí aj 2 mesačná dcérka Aký majú kiahne priebeh u bábätiek? Je ešte malilinká Čo robiť? Ďakujem

mataharyy
25. nov 2011

@jani74 Dle lékařů je dítě do půl roku nechytí, má protilátky od matky 😉

muca1212
25. nov 2011

@mataharyy Môže ich chytiť , ak sa dá izoluj ich

mataharyy
25. nov 2011

@muca1212 No dle mé velmi čerstvé informace ne, ale neva. Jináč nač a jak izolovat?? 😕

babul83
25. nov 2011

@jani74 Môj syn doniesol vlani kiahne. Mladší mal vtedy takmer 6 mesiacov (bol ešte plne kojený, ani príkrmy nemal), ale dostal ich. Doktorka mi povedala, že bábätká to zvládajú lepšie ako väčší a u nás sa to aj potvrdilo, okrem toho že mal pupáčiky všade, nemal žiadne iné príznaky. Zato starší bol prvé dni malátny, upišťaný a mal aj zvýšenú teplotu.
Na izoláciu je teraz už neskoro. Choroba sa prenáša ešte pred pupáčikmi, ako aj počas nich, kým nezaschnú.
Ostáva ti len dúfať, že nedostane aj malá. Kamarátkina malá mala nejaké dva mesiace, keď mal jej syn kiahne a nedostala ich (bola kojená).

luba41
25. nov 2011

kojená, nekojená, môže ich dostať aj do polroka. Radšej sa priprav, že ich dostane, ale nemusí to byť vôbec nič strašné. Možno to u nej prebehne lepšie ako staršieho syna. Kamarátkina dcéra mala asi v 4 mesiacoch a priebeh bol - nič dramatické.

sisinka76
25. nov 2011

@mataharyy ono je to individualne. hovori sa,ze dieta do 6.mesiacov by ich nemalo dostat,ale treba brat vsetko s rezervou - kamoskina dcera mala necele 4 mesiace a 5 rocny syn doniesol tiez kiahne zo skolky. velmi sa bala priebehu hlavne u malej,ale ta bola nakoniec na tom lepsie ako syn, ten mal vyrazky dokonca az na chodidlach,zatial co dcerka mala vraj nejake 2-3 vyrazky na licku a par na chrbatiku. a vyhoda vraj bola to, ze mala sa vobec neskrabala, teda take male babo vies ustriehnut,resp. ma rukavicky,zatial co väcsie dieta si neda povedat,aby sa neskriabalo...

anicka1981
25. nov 2011

a preto do 6 mesiacov, lebo dovtedy je chranene protilatkami z placenty od mamicky, a asi preto to niektore babetka chytia ine nie ,zalezi kolko protilatok od matky preslo cez placentu,,,ak mamika neodovzdala dostatok protilatok tak to babo chyti.... dava to zmysel, nie? 🙂

skeptik
25. nov 2011

@jani74 Zavolaj alebo chod k lekarovi, dostane bud profylaxiu (varicela zoster imunoglobulin) alebo acyclovir.
Ale urcite zavolaj uz teraz, nie az to chyti!

katren
25. nov 2011

@jani74 co robit??? minimalne zavolat lekarke a informovat ju co a ako a ona ti bude vediet najlepsie poradit....

macca5
26. nov 2011

nedá sa prestne povedať,či ich dostane ,alebo nie.Poznám asi 2 deti,ktoré mali kiahne ako 3 mesačné.Jedno z nich ležalo aj na infekčnom.Ono je to vždy o šťastí a imunite.Prajem Vám oboje. 😉

sakura77
3. dec 2011

haha,neverte tolko tym protilatkam z mlieka,nasa suseda ma skolkarku ktora doniesla kiahne a do dvoch tyzdnov aj ich trojmesacny plne kojeny chlapcek dostal-...takze ,nespoliehala by som sa moc.....ale neprajem nikomu,my sme mali v juni,najprv starsi syn-zo skolky a do 14 dni aj mala 1,5 rocna,priebeh hrozny,horucky,vyhadzany brutalne total vsade...tak som rada ze mame za sebou.....

trudinka
2. mar 2012

Viete mi prosím poradiť? Moja ročná dcérka dostala ovčie kiahne, je dojčená. Zatiaľ ten priebeh nie je nejako dramatický, má len zopár pupáčikov po telíčku, možno desať. Ale je to len včera zdiagnostikované. Myslíte, že priebeh tohto ochorenia je miernejší u dojčených detí, alebo mám očakávať ešte hoší scenár?

lienockasimonko
29. nov 2012

Ahojte...Viete mi prosím Vás poradiť???Môj malý braček ma 5 rokov a ma ovčie kiahne, skoro všetky už má vyliečené a zasušené len jednu ma aj na chodidle a ta je stále nafúknutá a nie a nie prasknúť a zosušiť sa.Vedeli by ste mi poradiť?...Čo s ňou treba robiť???Dosť ho to bolí keď chodí.

sonaturtakova
18. jan 2024

Ahojte chcem sa spýtať moja malá ma 2masiace a už tri dni ma ovčie kiahne ale zvláda to zatiaľ pohode bez horuciek nemá toho veľa ale už jej vychádzajú na tváričku na chrbát viete mi poradiť či to bude v poriadku lebo tri dni a celkom dobre to zatiaľ ubieha