Alchemilka v tehotenstve. Môže sa piť?

luca2
23. nov 2008

Ahojte babenky, som 7tt a 1 dni, len neviem či sa tato bylinka počas tehotenstva môže.Moja znama ju pila a vraj svoje druhe dieťa donosila v pohode.Prvé pritom potratila.

tatanka1
29. máj 2013

dievcata a viete poradit, ci sa moze pit aj ked som mala za sebou 2 cisarske a teda je velky predpokald ze bude aj treti?

mizub
31. máj 2013

Ja som alchemilku pila cele tehotenstvo od cca 3tieho mesiaca. Mne ju odporucila mama, lebo len vdaka tejto rastlinke donosila sestru. Poradili jej ju lekari.
Aj napriek tom, ze som mala hroziaci predcasny porod uz v 33tt, nadalej som ju pila a porodila som sice na zaciatku 37tt, ale maly bol silny a valibuk (3300g 52cm) (stale je poriadny silak. ma 16mesiacov a v pohode zdvihne naraz dve 1,5kg cinky - v kazdej ruke jednu). Kontrakcie aj napriek podavanemu oxitocinu som do prepichnutia plodovej vody mala nebolestive a hoci som bola nastrihnuta a aj som sa kus potrhala uz na 3ti den som v pohode mohla sesdiet.
tu je o alchemilke vsetko: http://www.zdraviezbozejlekarne.sk/alchemilkapa...
a ako sa tam pise: Alchemilka veľmi pomáha pri poranení pri pôrode, pri ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu, upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice. Ženy so sklonom k týmto ťažkostiam by mali od tretieho mesiaca piť alchemílku. Ona je všeliekom na všetky ženské choroby...

krisvi
7. jún 2013

@achesa
Ahoj chcem sa opytat ci to tvrdnutie po uzivani alchemilky preslo:Dakujem za odpoved

achesa
7. jún 2013

@krisvi popravde, netuším, či to zabraňuje tvrdnutiu brucha, lebo mne tvrdlo celé prvé tehotenstvo. Teraz mi tvrdne o dosť menej, ale to môže byť aj polohou bábätka, prvá bola totiž KP, druhý je hlavičkou. Skôr ide o to, že alchemilka posilňuje maternicu a pomáha donosiť dieťatko, keď začne žena krvácať v prvom trimestri a horzí potrat, tiež sa odporúča piť. pred tehotenstvom sa zase odporúča piť, lebo pomáha otehotnieť- mám potvrdené na sebe. Mimo tehotenstva upravuje cyklus a zmierňuje krvácanie, počas dojčenia potporuje tvorbu mliečka, po pôrode pomáhajú obklady a kúpele z alchemilky na hojenie rán- aj po prirodzenom aj cisárskom pôrode.... takže taká čisto ženská bylinka. Ale ak ti tvrdne brucho, pochybujem, že to prestane, to sú proste cvičné sťahy maternice, na to je dobré magnézium. Mne teraz tvrdlo brucho málo a to asi aj preto, že som brala 3-4 Mg tablety denne a plus k tomu som denne vypila 1,5 litra neperlivej minerálky Magnezie, ktorá má sama o sebe veľmi vysoký obsah horčíka v prírodnej forme, čiže sa ho aj ďaleko viac vstrebáva ako z tabletky. Takže na tvrdnutie brucha určite magnezium. Alchemilka žltozelená ako doplnok, aby všetko dopadlo dobre a bábo sa narodilo v termíne🙂

malamonika
6. mar 2014

ja pijem alchemilku cele tehu citala som ze je dobra aj na tvorbu mlieka neviem preco na niektorich cajoch je uvedene ze v tehu by sa nemala ja som s nou zatial spokojna tiez som citala ze by sa mala pit od 3mesiaca tehu alebo aspon posledne tri mesiace ze udrziava plod je poto laksi porod a tiez sa pije na enstruacne bolesti alebo ked zena nemoze otehotniet ale ak mate pochybnosti treba sa opitat lekara 😉

malamonika
21. apr 2014

ja som ju pila cele tehu a mam krasneho zdraveho 17 dnoveho synceka 🙂

mo1983
1. jún 2016
mo1983
1. jún 2016

@mo1983 dobry chcela by som poradit ako mam pit alchimelkovy caj v prvom trimestri asi 4 tyzden dakujm za radu.

marcelal1991
1. sep 2016

@mizub, dobry chcela by som sa opýtať, alchemillka sa pije od 3mesiaca a ako dlho? Nejaké prestávky ci stále? Ďakujem

mizub
2. sep 2016

@marcelal1991 dobrý deň, ja som pila denne od 12t do konca tehotenstva 🙂 Pôrody som mala pomerne rýchle (prvý od prasknutia plodovej vody cca 5,5h a druhý od prasknutia plodovej vody 2h). tiež som ju pila po pôrode a keď sa mi navalilo veľmi veľa mlieka - lebo ona upravuje aj tvorbu mlieka na prijateľnú, neznižuje, ale upravuje, čiže keď je nadbytok, tak mierne zníži a keď je málo, tak zvýši 😉 - to má vyskúšaqné moja mama. Pri sestrách - dvojičkách sa jej tak nalievali prsia, že jej išli až "prasknúť" Pila alchemilku a tvorby sa jej upravila a sestry mali dosť a nenalievali sa zbytočne prsia 😉 Ja som pila 2 šalky denne, niekedy aj 3.

marcelal1991
4. sep 2016

@mizub takže od 12tt môžem už piť ano? A moc to neškodí, keď sa ti pije denne? Preto sa pýtam bo prvého som porodila v 34tt a alchemillku som nepila, lebo som o nej nevedela, tak sa chcem informovať, teraz čakáme druhé a gyn mi povedal, že predčasný sa mi môže stať aj teraz keďže som mala aj prvý predčasný... No odskusam to... Teraz som síce tak 5tt aj nejaké dní a je mi hrozne zle, čo zjem to aj vyvrátim 😞.. Dúfam že po tom 3mesiaci to prejde... A alchemillku kúpiť v lekárni ako čaj ci ako sypanu? A denne 2salky môžem, ďakujem za info
😉pekný dník prajem

mizub
4. sep 2016

@marcelal1991 Áno môže sa piť denne, neuškodí, ona je v tehotenstve dobrá, lebo posilňuje plod v maternici, tiež posiľňuje samotnú maternicu. Ak sa bojíte 2 šalky denne piť, tak pite len jednu 😉 Ja som mala taký rituál, že som hneď ráno jednu šálku pila a potom večer ak som nezabudla. Ja som si sama nazbierala a usušila a z nej robila čaj, ale je dostať aj v lekárni. Ak bývate niekde pri prírode, tak sa skúste popozerať, či tam nerastie. Ak áno, tak si môžte nazbierať a nasušiť. Tu je aj popis a aj ako má vyzerať: http://www.zdraviezbozejlekarne.sk/alchemilkapa... tie lístky sa nedajú s ničím pomýliť. Na čaj stačia lístky, nemusia byť kvety, lebo je liečivá cela rastlinka.
Ja som mala oba pôrody predčastné - 36+0tt a 36+5tt
No napriek tomu boli obaja chlapci veľmi silný a nemali žiadne vážne problémy. Pôrody som mala pomerne rýchle a zotavila som sa veľmi rýchlo. Moja mama pila alchemilku na podnet lekárov keď čakala sestru (pred 23r), lebo ju chceli nechať v nem (inak by vraj určite potratila podľa niektorých lekárov tam), no keďže sme ja a brat boli maličký a otec robil týždňovky, tak nemohla ostať v nem. Podpísala reverz a teda na odporúčanie jedného lekára začala piť túto alchemilku. Pomohla jej, nepotratila a sestra sa narodila v termíne. Pri sestrách - dvojičkách ju tiež pila a síce porodila predčasne v 34tt (no z iného dôvodu), i tak boli dosť veľké a silné a keby nemali infekciu a žltačku striedavo, tak by ju pustili normálne po pár dňoch domov, lebo na to, že boli dvojičky mali obe váhu krásne nad 2kg.
Takže ja Vám ju určite odporúčam 😉 A tiež začnite pozitívne myslieť, nebojte sa predčastného pôrodu hneď od začiatku, lebo si ho nakoniec privoláte. Psychika je veľmi silná 😉 Prajem príjemné tehuľkovanie 😉

mo1983
5. sep 2016

@mizub aj ja vam dakujem takze mozem pit dve salky alchimelky vela ludi ani nevieo tomto cajiku pred tym som ho vela pila no vtehotenstve som sa bala no vela som si aj citala o cajiku a je zdravy

dobromila1111
5. sep 2016

Ja som ju pila len pred tehu, keď sa nedarilo a potom posledné dva týždne cca. Mne to hneď vyvolávalo kontrakcie..

mizub
6. sep 2016

@mo1983 nie je zač 🙂
@dobromila1111 áno pokiaľ ho nepijete pravidelne od toho 12tt, ale len na konci, tak vyvolá kontrakcie, lebo pôsobí na maternicu, lebo ku koncu tehotenstva má žena už iné zloženie hormónov ako na začiatku a alchemilka pôsobí na správny chod ženského tela, takže aj na hormóny a tým na ich pôsobenie. Je tiež pravda, že niekde sa odporúča ku koncu znížiť pitie alchemilky, len na 1 šálku alebo aj obdeň. Takisto sa odporúča na konci tehotenstva piť čaj z malinových listov pre ľahší pôrod, no niekomu nepomôže vôbec a niektoré zas vypijú len jednu šálku a spustí im kontrakcie. Každý človek inak reáguje na bylinky, ale netreba sa ich báť, len treba dodržať dávkovanie. Ja osobne som si zbierala sam alchemilku a na prípravu jednej šálky som si dávala max 2 malé lístky, niekedy len jeden ak bol väčší. Odporúča sa na 2,5dcl dať 1 zarovnanú čl alchemilky a len krátko lúhovať - 2-3 min.

dobromila1111
6. sep 2016

Ja som tak urobila na radu bylinkara v druhom tehu. V prvom som ku koncu pila malinu ostr. a nula bodov pre mna..este aj porod bol nafigu. Alchemilka bila prijemna,bola dim spokojnejsia.

mo1983
8. sep 2016
mo1983
8. sep 2016

@mizub ahoj chcela by som sa spitat ako si si robyla caj aky pomer ako dlho luhovat dakujem

mizub
8. sep 2016

@mo1983 písala som v predošlom príspevku 😉 ak máte kúpený sypaný, tak sa odporúča 1čl (nie kopcovitá, taká mierna až rovná) na 2,5dcl vody a len krátko lúhovať - čiže len nejaké 2-3 min. Ak máte Vami zbieranú, tak ja som si na zač. rozmrvila jeden lístok na lyžičku, aby som videla aké množstvo to je, taký stredný lístok bol cca 1 čl., tak som dávala ak boli malinké lístky, tak 2ks na hrnček a keď väčší, tak len 1ks na hrnček (2,5dcl) a tiež len krátko lúhovať. pije sa teplý po dúškoch 🙂

mo1983
12. sep 2016

@mizub dakujem a prajem pekny den

mata882
4. máj 2020

Dievčatá ahojte, ja mám dosť problémov od začiatku tehotenstva. Prvé dve som potratila ale vďaka akchimilke som sa dala celkom rýchlo dokopy . Teraz som znova tehotná a mám syndróm miznúceho dvojcata a do toho hematóm. Neustále buď spinim alebo krvacam. Chcem sa spýtať či máte niektorá skúsenosti s tým , že keď ste začali piť alchýmilku tak sa vám to zlepšilo. Úprimne už mám po krk tých liekov , ktoré mám taký pocit , že nezaberajú. Drobec je v pohode. Som v 17 ty. Ďakujem za každú radu.

marcelal1991
1. júl 2020

@mata882 ahooj, môže sa alechemilka piť od 3 mes tehu, ja som ju pri dcerke pila od 3 mes do 8 mes...týždeň šálka denne a potom týždeň prestávka a dookola tak,je isto niečo na tom pravdy syn sa mi narodil predcasne v 34 tt a dcérka v 39 tt

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre