Astma a alergia v tehotenstve. Čo mám robiť?

nativa
10. apr 2007

ahojte kočky, mam pocit, ze sa to na mna nejak všetko sype. Prve tyzdne som bola 2 x chora (horúčky). Teraz som v 16tt a mam silne astmaticke zachvaty a alergiu. O vysokom tlaku ani nehovorim. Lekarka mi predpisala ventolin, xyzal. ´Bojim sa či neublízia babetko. Neviete mi poradit.

m_o_n_c_a_k
12. jún 2011

@veronika1417 to som trosku sklamana , mam tri choroby co sa nedaju liecit iba potlacat. No co uz dufam ze to mojho drobceka obiide. ozaj musim sa pochvalit v utorok asi budem vediet co to bude. tesim sa ako male decko. tebe uz tiez zachvilu povedia ak bude vidno...mne nebolo ze bolo este malicke v 20tt ,ale neva.

m_o_n_c_a_k
12. jún 2011

vsetkym : hladinu histaminu v krvi znizuje zinok ak sa kombinuje s vitaminom B6,
Vitamín A
Je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému.
Vitamín B-komplex
B-komplex je potrebný pre správnu tráviacu a nervovú funkciu.
Vitamín B6 (pyridoxín)
Pomáha zmierniť sipenie hlasu a celkový atak alergie.
Kvercetín
Pomáha predchádzať astmatickým symptómom, zvyšuje imunitu a znižuje uvoľňovanie histamínu. Je účinný pri enviromentálnom type alergií.
Acidofilus
Povzbudzuje imunitu a zlepšuje trávenie. Pacienti s alergiou na potraviny majú väčšinou porušenú rovnováhu tráviaceho systému, čo dokazujú niektoré štúdie.
Extrakt z hroznových semien
je to silný antioxidant chrániaci pred poškodením voľnými radikálmi.
Proteolytické enzýmy
Pomáhajú pri trávení a likvidujú voľné radikály. Znižujú alergickú a zápalovú reakciu.
Esenciálne mastné kyseliny
Redukujú zápalovú odpoveď spojenú s alergiou.
Odporúčaná dávka : jedna polievková lyžica rybieho tuku alebo dve polievkové lyžice ľanového oleja. Vhodné sú aj ľanové semená.
Metylsulfonylmetán (MSM)
Niektorým pacientom MSM znížil precitlivelosť na peľ. To síce nepredurčuje tento doplnok ako liek na tento typ alergie, no efektívne znižuje symptómy.
Vitamín C
Chráni organizmus od alergénov a zmierňuje zápalovú reakciu. Má prirodzený antihistamínový účinok.
Vitamín E
Podobne ako vitamín D3 je potrebný pre správnu funkciu imunitného systému.Dúška tymiánová (Thymus vulgaris)
Tymiánové listy zmierňujú prekrvenie a znižujú reakciu na alergén.
Odporúčané použitie : Zalejte jednu polievkovú lyžicu sušeného tymiánu šálkou horúcej vody a inhalujte paru.Očianka rostkovova (Euphrasia officinalis)
Zmierňuje symptómy alergickej sennej nádchy ako sú napríklad vodnaté oči a usmrkaný nos.
Odporúčané použitie : podráždené oči si pretierajte vychladnutým nálevom dva krát denne.
Dráč obyčajný – kôra (Berberis vulgaris)
Používa sa ako nosný sprej na vymývanie peľu a pomáha chrániť pred infekciou.
Odporúčané použitie : pol kávovej lyžičky pokrájanej kôry zalejte 1 dcl vriacej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Po vychladnutí zmiešajte s 1 dcl fyziologického roztoku a používajte ako nosný sprej.
Sladké drievko – koreň (Glycyrrhiza glabra)
Pomáha pri alergických prejavoch a bojuje proti alergickému zápalu. Nepoužívajte ho dlhšie ako jeden mesiac
bez prestávky. Úplne ho vylúčte ak trpíte vysokým krvným tlakom.
Žihľava dvojdomá (Urtica dioica)
Je silným antioxidantom a pomáha chrániť pred poškodením voľnými radikálmi. Tiež je účinná v prevencii alergických záchvatov a znižuje zápalovosť dutín, utišuje kýchanie a svrbenie.
Odporúčané použitie : zalejte jednu kopcovitú čajovú lyžičku šálkou vriacej vody. Opakujte štyri krát denne.

Samozrejme nie sme lekari to je len to co som nasla na internete ,takze vyskusat mozete :D ja tiez nieco vyskusam :DD


veronika1417
12. jún 2011

@amelia17 neboj vela zien bralo Zyrtec alebo Zodac ono to je to iste pocas celeho tehotenstva a nic sa nestalo. Inak aj ja mam dost problemy s kyselinou ☹ ale nenapadlo ma, ze by to mohlo mat suvis s alergiou. Napadlo ma, ze ak budes mat silnu alergiu tak velmi pomaha aj sumive kalcium 500. Ja si normlane z toho odhryzkavam taku stvrtku az polku ale straaasne mi to drazdi zaludok - kyselinu. To normlane pichaju aj na pohotovosti ked je silna alergicka reakcia na nieco takze aj v tehotenstve v pohode mozes a poradil mi to aj moj alergolog ale to som ja uz vtedy daaavno poznala 😀

veronika1417
12. jún 2011

@amelia17 strcis nohy do vedra a bude dobre 😀 neboj, ved jedno tehotenstvo vydrzime a potom si budes uzivat aj s krpcom ked uz bude na svete 😀 inak ja debo som isla k moru v auguste na prelome septembra a hlasili aj najvyssi stupen ambrozie - paliny a narobila som si vazne problemy tak pozor na tieto mesiace!!!

veronika1417
12. jún 2011

@m_o_n_c_a_k fiiiha tolko Ta natahuju??? 🙂 Ta obdivujem, ze mas taku trpezlivost a ja tu vystrajam, ze ma nechaju cakat mesiac a pol 🙂 ja idem 30.6 to budem v 20tt a vraj mi povedia tak uvidim. Tak sa mi nezabudni pochvalit 🙂 budem na Teba mysliet. Ja Ti dam tiez vediet 🙂

m_o_n_c_a_k
12. jún 2011

vies co mam robit radsej nech mi povie a nepomyli sa akoby som mala nakupene vecicky a potom ich nepouzila ale kocik uz mam kupeny taky neutralny. ale neboj sa ze som sa nepajedila ,som bola ako cert. som len chodila a hundrala.

amelia17
12. jún 2011

@m_o_n_c_a_k dikes za rady, vies, ja mavam kyselinu a plyny odjakziva aj bez tehotenstva, lebo mam dost vazne problemy s travenim, takze ak nejake vplyvom tehotenstva teraz pribudli, tak som si to ani nevsimla... v tom spociva moja vyhoda 😀

amelia17
12. jún 2011

@veronika1417 ahoj, no ja prave chcem pred palinou v auguste zdrhnut k moru, zatial sa mi to vzdy osvedcilo... ak bude vsetko ok, to by mal byt taky treti-stvrty mesiac

amelia17
12. jún 2011

@veronika1417 ano, kalcium poznam, mas pravdu... no s kyselinou su opletacky, ja ti viem poradit iba to, ze ked som ju mavala velmi silnu ako netehotna pomahalo mi vysadit mlieko, pit citronovu vodu, jest pohankove a psenove jedla, nepit mineralky, vylucit sladke, dat si napr. nelupane mandle alebo popcorn... idealne je, ked nie je telo prekyselene a to treba ovplyvnovat dlhodobo zasaditou stravou... veeelice tazke to byva...

amelia17
12. jún 2011

@m_o_n_c_a_k jasne, ze to este preberiem, ak mi zakaze, tak nikam nepojdem... to je jasne, ja nie som z tych, co by riskovali... tak dik

veronika1417
12. jún 2011

@amelia17 tak ja som vtedy bola v Chorvatsku a vtedy bol vyskyt paliny velmi vysoky 😒 tak si poriadne over ako je to tam kam cestujes ☹ normalne mi islo o zivot a Ty ked si tehotna tak dvojnasobny pozor si na seba davaj! Bolo to hrozne a keby som vtedy tehotna neviem ako by to dopadlo ☹ inak ja som teraz vo stvrtom mesiaci kalendarnom a v piatom lunarnom a citim sa najlepsie zatial ako som sa pocas tehu citila takze myslim, ze je to ten najlespi cas na to nieco podniknut 🙂 drzim Ti palce nech si to uzijes 😉

veronika1417
12. jún 2011

@amelia17 fuuuj no to ja som na to jedla kadeco 😝 a na tu moju len tak nieco nezaberie 😖 mne pomaha mineralka Sulinka ale ta sa nesmie v prvom trimestri to uz mam aj tak za sebou takze pijem ju uz roky a to jedine mi pomaha 😉 no a samozrejme burizony, Tums,... ine ako tehotne ani nemozeme 😒

amelia17
13. jún 2011

@veronika1417 a vies mi povedat, kedy v akom mesiaci si v tom Chorvatsku bola?

veronika1417
13. jún 2011

@amelia17 ja som tam bola od 25 augusta mali sme tam ist na dva tri tyzdne ale po troch dnoch sme museli ist domov ☹ dostala som anafylakticky sok a doteraz zistuju co presne ho sposobilo a to je uz vyse dvoch rokov 😒 najhorsia skusenost v mojom zivote 😖 mysela som si ze je moj koniec. Preto si prosim Ta davaj velky pozor a hlavne teraz ked si tehotna!

m_o_n_c_a_k
13. jún 2011

@veronika1417 vies co mam robit radsej nech mi povie a nepomyli sa akoby som mala nakupene vecicky a potom ich nepouzila ale kocik uz mam kupeny taky neutralny. ale neboj sa ze som sa nepajedila ,som bola ako cert. som len chodila a hundrala.

m_o_n_c_a_k
13. jún 2011

@amelia17 ja hrdinka som si povedala ze v 37 a 38 tt pojdem cestovat 200 km a velmi rychlo ma vyviedli z omylu ...uz som docestovala :DDDD,ale ako som vravela myslim ze v druhom trimestri nebude ziaden problem, vtedy som sa aj ja citila najlepsie len si zisti vsetko o chorobach a o vode ake bude pocasie. ak ti byva zle moc na slnko nechod a ked budes mat zavrate tak si hned sadni aj na ulici na zem ,lebo ked odpadnes to nie je dobre aj koli tomu ze mozes paadom babatku ublizit a horsie je ak budes v bezvedomi dlhsie tiez mu mozes ublizit. porozpravaj sa teda s lekarkou ,alebo aj na nete ti niekedy velmi dobre poradia v online poradniach.

luthien.k
13. jún 2011

@m_o_n_c_a_k, bavily jste se tu o mléce (jen jsem nahlédla) - v žádném případě ho těhotným a kojícím nedoporučuji pít a vůbec to s mléčnými výrobky přehánět. Alergická matka má samozřejmě vyšší pravděpodobnost, že i dítě bude alergik, správně řečeno atopik (že bude neadekvátně reagovat na vnější podněty, alergeny, což vyvolává nejen alergickou rýmu, ale u dětí častěji ekzémy, trávicí i jiné obtíže, u starších dětí a dospělých astma a alergie), takže je dobré dělat něco preventivně, aby se snížila tahle pravděpodobnost - do toho patří zejména vyvarovat se časté (každodenní) konzumace mléka a mléčných výrobků, vajec, sóji, ryb a ořechů, což jsou nějčastější potravinové alergeny u dětí (a u dětí do tří let se nejčastěji atopie projeví jako alergie potravinová - ekzémem, trávicími potížemi, s tím souvisejícím nepřibíráním, chudokrevností...).
Že je kravské mléko super na vápník není pravda, jeho složení není optimální pro jeho vstřebávání, obecně lepší i stravitelnější jsou zakysané mléčné výrobky a kvalitní tvrdé sýry.
Jinak je u matky s inhalační alergií a astmatem důležité, aby byla po čas těhotenství stabilizovaná léky, protože jinak je tělíčko děťátka zaplavováno histaminem, což pro vývoj jeho imunitního systému je zlé, učí ho to špatně reagovat už v prenatálním věku. Obzvlášt mezi 17. a 24. týdnem, kdy se vyvíjí imunita, je důležité, aby se maminka buď vyhnula alergenům (pokud to jde) nebo brala léky.

Další užitečné info zde: http://www.proalergiky.cz/aktuality/123.html

luthien.k
13. jún 2011

P.S.: Údajně nejsilnější přírodní antihistaminikum, které je neškodné v těhotenství i při kojení a vhodné pro dlouhodobé užívání je čaj rooibos (ideálně čistý, sypaný) 😉

slavinka7534
13. jún 2011

@luthien.k dakujem za tip, hadam vyskusam

luthien.k
13. jún 2011

@slavinka7534 , jestli myslíš ten rooibos, tak nečekej zázraky, nicméně minimálně jedné mamince z MK se po něm hodně zlepšil atopický ekzém 🙂 Já ho piju také pravidelně (mám alergii na pyl jarních stromů) a obtíže letos minimální, nicméně roli tam hrají i hormony, já jsem poslední roky prakticky těhotná nebo kojím 😀 a obtíže se zmírnily o 95% (ale to je individuální, jak to bude, někdo to má naopak).

slavinka7534
13. jún 2011

@luthien.k ano, ten rooibos myslim. ja uz som na tom tak, ze vyskusam hadam vsetko, len aby mi bolo lepsie. (mam atopicky ekzem, po novom sa este zrejme pridruzila aj alergia na pele, este mi vsak nerobili testy, samozrejme). nevedela som, ze mozem pit bylinkove caje, myslela som, ze nie.
taktiez dakujem za link na stranku pre alergikov, mam co citat zase 🙂

luthien.k
13. jún 2011

@slavinka7534, rooibos není bylinkový čaj, je to čaj z listů jihoafrického keře podobného čajovníku 😉

A jaký máš ekzém, kde, jak vypadá a co na něj používáš?

m_o_n_c_a_k
13. jún 2011

@luthien.k Lékaři upozorňují, že vápník, jehož jsou mléčné výrobky nenahraditelným zdrojem, je nezbytný pro pohyb svalů, přenos signálů v nervovém systému, umožňuje srážení krve a je na něm závislý například i pohyb spermií. Kromě toho mléko obsahuje také řadu vitamínů A, D B12, nebo B1. Mléko také obsahuje selen, který zpomaluje proces stárnutí a přispívá k ochraně imunitního systému. Příznivci mléka proto tvrdí, že například zakysané výrobky upravují poruchy trávení, chrání před infekcemi nebo třeba zlepšují pleť. toto je praave z tej stranky ktoru si mi tam dala. Ja som sa pytala aj alergologicky a pokial nie som priamo alergicka na mlieko nemoze to ohrozit ani mna a ani babo. a este jedna vec je tam aj clanok o tom ze sa dokonca odporuca deti aj do siestich mesiacov popri kojeni oboznamovat s mliekom, aby sa alergii nan predyslo. nie casto a urcite nie nahradzat tym kojenie. neviem ja si myslim ze aj nazory odbornikou sa velmi rozchadzaju a je na uvazeni cloveka co si z coho vezme. mylsim si ze za cely den by clovek urcite nemal jest iba mliecne vyrobky, tak isto iba maso ,alebo iba zeleninu, alebo iba vodu. clovek musi jest vsetko a aj tehotne zeny, pokial im to samozrejme nerobi problemy, alebo nemaju alergiu, ale urcite raz za cas si vajicko dopriat mozem a aj ryby ,ktore niektori dokonca odporucaju jest. keby si mal clovek lamat lavu s tym ze co moze jest ..nakoniec dospeje k tomu ze nebude jest nic ,preto vsetko je potencionalne nie zdrave alebo ma v sebe nieco co moze uslodit organizmu.

veronika1417
13. jún 2011

@m_o_n_c_a_k v TV dokonca davali ze ak prepasies tu sancu dat mlieko babatku do jedneho roka moze sa stat ze si same vypestuje nan alergiu ked bude starsie 😕 to je cooo? 😨 ja sa tiez bojim, ze ked sa moje mimi narodi co mu budem davat a co nie ☹ lebo ja mam potravinovu alergiu na kadeco, no budem musiet byt velmi opatrna 😨

luthien.k
13. jún 2011

@m_o_n_c_a_k, naše informace se nevylučují 🙂 Já jsem nikde nepsala o tom, nejíst mléčné výrobky (nebo další potenciální alergen) vůbec, ale s mírou, to je rozdíl - právě proto, aby na ně byla tolerance tvořena, ale aby nedošlo k senzibilizaci. Což v praxi znamená třeba porci mléčného výrobku třikrát týdně, ale ne každý den, prokládat potravinami bohatými na vápník, viz. dále. Kdo jí pestře, ten vyhrává, jak z hlediska výživového, tak alergologického. To je názor špičky české alergologie (zejména co se potravinových alergií týče), dr. Fuchse, autora knihy Alergie číhá v jídle a pití (kde už tedy některé informace dle jeho vlastních slov jsou zastaralé a chtělo by je přepsat, například to pozdní zavádění alergenů nemá podle posledních poznatků žádný význam a dítě by se s nimi mělo setkat v druhé polovině jeho prvního roku, tj. od ukončeného šestého měsíce zavádět BKM, vejce, ryby, lepek dokonce mezi 4. - 6. měsícem 😉
Mimochodem, víte proč je nejvíc alergií u dětí na BKM, vejce, pšenici? Protože jsou to potraviny, které konzumujeme každý den! Proto je v Číně nejvíc alergiků na rýži atd.
Takže co za sebe (a že se tomu věnuji už dva roky intenzivně - samostudiu problematiky ekzémů a alergií u dětí) nemůžu doporučit, je právě pití mléka, jak jsem psala, to výhodné pro matku není. Zdroje vápníků jsou i jinde a to vápníku často lépe zpracovatelného (hlavně z mořských řas): http://www.proalergiky.cz/aktuality/132.html (mléko není nenahraditelný zdroj vápníku, mnohé maminky i jejich děti drží kvůli alergii bezmléčnou dietu a vápník jim nechybí, včetně mě 😉
Takže věřte tomu, že možnost alergií vašich dětí je reálná, můj starší syn má atopický ekzém a pomalu vyhasínající alergii na BKM a mladší syn je také velmi citlivý na mou stravu, takže se z něj pravděpodobně rýsuje další atopik (ale já už dnes vím, jak na to, takže se mi projevy daří držet na uzdě velmi dobře).

slavinka7534
14. jún 2011

@luthien.k no vidis, zase som mudrejsia 😉 ten caj urcite vyskusam
mam atopicky ekzem, takmer na celom tele - hlavne na krku, rukach, pod kolenami a na tvari. ale vyhodi sa mi aj na slabinach, bruchu, chrbte... no skoro vsade. su to cervene flaky, ktore svrbia, palia a bolia. vacsinou je velmi suchy, ale stane sa, ze mi niekedy aj zmokva. momentalne mi doktorka predpisala Locoid, na noc tabletky Fenistil, sprchujem sa Balneom a na premastovanie mam masticku miesanu v lekarni (plus Atoderm mlieko z Biodermy). To je vsetko. Doktorka mi radila pouzivat len bavlnene oblecenie bielej alebo pastelovej farby, nepouzivat avivaz a prisna dieta. momentalne mam chvalabohu lepsie obdobie. napr. to spominane mlieko mi nezakazala 🙂 ani syry. uz som zmierena s tym, ze babo bude mat pravdepodobne rovnake problemy ako ja, preto budem vdacna za vsetky rady, ktore poskytnes. 😉

m_o_n_c_a_k
14. jún 2011

@veronika1417 moja neboj sa nic kym budes kojit radsej nepapaj nic take co ti vyvolava alergiu ,ved babanku to mozes postune davat ked ho budes krmit a po malickych kustickoch budes skusat ,maj po ruke vzdy fenistil a hotovo. ja som bola alergicka ked som bola krpata na paradajky a teraz ich mozem jest za vagoon. nic sa neboj len treba po trolinkach skusat.aj lekarka ti vela poradi. je sice pravdepodobnost ze bude alergicke aj babo ale to len 40 percent. ozaj budem mat dievcatko.

veronika1417
14. jún 2011

@m_o_n_c_a_k jeeeej dievcatko 🙂 to je uzasne! Ja som vzdy chcela chlapca ale teraz som zatuzila po dievcatku 🙂 ale stale tvrdim, ze je to jedno len nech mame zdrave miminko. Ked bude chlapcek budem sa tesit rovnako ako ked bude dievcatko 🙂 ale Tebe gratulujem k velkej radosti, urcite sa tesis ja si ani len ten pocit kedy uz budem vediet co cakame neviem predstavit 🙂 GRATULUJEEEM 😀

noe
14. jún 2011

Ahojte,
prosim poradte, co si mozem dat na svrbiace opuchnute oci?
Nadchu, kychanie, svrbenie usi a hrdla to sa da prezit, ale oci uz nezvladam 😒

Vopred dakujem 😉

veruska007
14. jún 2011

@noe Mam na lekarsky predpis od alergologa nejake kapky do oci, muzou se i v tehu a ucinkuji super. Jinak mi dr. taky vsechno zakazal, i leky na astma. Ted nevim, jak se jmenuji, doplatek byl 54 kc, jsou v bile male lahvicce.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre