Astma a alergia v tehotenstve. Čo mám robiť?

nativa
10. apr 2007

ahojte kočky, mam pocit, ze sa to na mna nejak všetko sype. Prve tyzdne som bola 2 x chora (horúčky). Teraz som v 16tt a mam silne astmaticke zachvaty a alergiu. O vysokom tlaku ani nehovorim. Lekarka mi predpisala ventolin, xyzal. ´Bojim sa či neublízia babetko. Neviete mi poradit.

monika2606
22. dec 2011

@romca13 no to je veru, dúfam že sa aj ja nakoniec dostanem k nejakým dobrým ☹ alebo vydržať, a potom nasadiť tie lieky aspoň čo pred tým, ale kedy to bude ešte, to je ďaleko možno...ešte mám 3 mesiace pred sebou a potom zase kojenie, ktovie či mi ich potom dajú asi nie, tak ktovie ešte do kedy budem kojiť

luthien.k
22. dec 2011

@romca13 s astmatem vůbec, to vyloženě ohrožuje plod, pokud má maminka záchvaty a plod se tak nemusí správně dokrvovat.

@monika2606 , jaké Ti přesně dělali testy, které Ti vycházejí negativně? Může to znamenat, že jsi alergická na něco, co se běžně netestuje a nebo Ti vadí histamin, což je mediátor alergických reakcí v těle, ale také ho obsahují různé potraviny a někteří lidé ho v těle neumějí správně odbourávat a mají potom příznaky podobné (spíš identické), jako kdyby měli alergii - dýchací potíže, alergickou rýmu, někdy bolesti břicha, hlavy, vyrážky... Nejde o alergii v pravém slova smyslu, ale má to stejné příznaky. Hodně histaminu (nebo látek schopných ho v těle vyvolat) obsahují zrající sýry, kvašené a nakládané potraviny, alkohol, káva, čaje, čokoláda, hodně zralé ovoce (hlavně rajčata), různá potravinová aditiva - barviva atd., také koření.

romca13
22. dec 2011

@luthien.k já sice nemívám záchvaty,ale špatně se mi dýchalo, jako že jsem se nemohla dodechnout, nebo jak to napsat,,,ale od té doby co mám symbicort tak je to mnohem lepší,,, když jsem se s dr bavila že plánujeme mimi, tk mi hned říkala, že je třeba aby maminka byla stabilizovaná, že pokud se jí bude zle dýchat, tak tím bude mít i prcek málo kyslíku, nebo tak nějak 🙂 nejsem odborník, takže nevím, jak přesně to bylo 🙂

luthien.k
22. dec 2011

@romca13 jasně, typické příznaky astmatu, zúžený prodloužený výdech... To by snad i na plicním mohli vědět, ach jo...
A přesně, pokud maminka nemůže pořádně dýchat, tak zjednodušeně řečeno ani prcek v ní...

romca13
22. dec 2011

@luthien.k no vidíš, a na plicním to nepoznali, a to bylo vyhlášený sanatorium a byla jsem přímo u primáře,,, ale i naté alergologii, kam jsem se pak dostala to zjistili až po několikátém testu,, asi tři předtím byly taky negativní,,ale paní doktorka to nevzdala a udělala mi vše, co vůbec šlo,, no a potvrdilo se,,, 🙂 takže jsem za ní moc ráda,,, je fakr úžasná, hodně se právě zabývá astmatem u těhotných, má vypracované i různé materiály,,, je málo takových doktorů 🙂

luthien.k
22. dec 2011

@romca13 bohužel, máš naprostou pravdu s těmi lékaři ☹ A snad se slovenské maminky neurazí, ale podle zkušeností, kterých mám z diskuzí dost a dost je to na Slovensku ještě o 100% horší 🙄

romca13
22. dec 2011

@luthien.k je to fakt smutný,,, člověk aby si nejdřív nastudoval na netu, co by mu tak asi mohlo být, apk jít a hledat doktora... s tím slovenskem na tom asi něco bude, taky jsem an diskusích narazila na pár takových zkušeností,,, :(

luthien.k
22. dec 2011

@romca13 oni dneska i sami lékaři sami řeknou - to si najděte na internetu, než aby se zdržovali nějakým vysvětlováním, také jsem už zažila... Pořád lepší, než když říkají vyložené nesmysly, já se celkem orientuju v problematice alergií a ekzémů a co mi maminky sdělují někdy za perly... 😖

lili_mia
22. dec 2011

baby, chcem si to ujasniť, ešte predtým ako otehotniem .. mám astmu, bežne sa mi dýcha dobre, zle je to iba pri záťaži, tak teda pilatesujem a orbitrekujem, proste vyvíjam fyzickú aktivitu dúfajúc, že v lete budem môcť hrať bedmintom bez toho, aby mi po 5tich minútach nebolo zle a neskapíňala som .. počas milovania som namiesto orgazmu mala silné záchvaty .. chlap to nevydržal a odišiel za inou .. ale jeho už neriešim .. čiže počas tehotenstva sa mi dýchanie môže zhoršiť? zatiaľ beriem ráno alvesco, pohotovostne mám ventolin a večer beriem antihistaminikum cezera .. od leta som zatiaľ nebola chorá, ani nádcha, iba mi tečie z nosa ked ma vonku vyštípe chlad .. ja už nechcem skapíňať a byť nevládna, kým ostatní korčulujú ako diabli

luthien.k
22. dec 2011

@lili_mia může a nemusí, jde hlavně o to, abys brala správné léky 😉

lili_mia
22. dec 2011

@luthien.k a ako zistím, či beriem správne lieky? 🙂

luthien.k
22. dec 2011

@lili_mia že Ti pomáhají a neodmítnou Ti je napsat 😀 Ne vážně, o tomto nemám přehled, co je schválené v těhu pro astmatiky, co se předepisuje, možná bude vědet někdo jiný, kdo má osobní zkušenost. Já s astmatem naštěstí nemám, i když u mladšího syna jsou určité indicie... 😒

romca13
22. dec 2011

@lili_mia moje mudr mi říkala, že není určené zda v těhu to bude horší nebo jaké,,, někomu se to zhorší, někomu dokonce zlepší a někdo to má stejné,,, no jestli bereš správné léky ti pozná dr. na spirometru nebo dalším vyšetřením nebo i sama, podle toho jak de budeš cítit,,,

lili_mia
22. dec 2011

@luthien.k hihi 🙂 ja si tak hľadám po internete či nájdem nejaké info o tej záťaži pre astmatikov, či tam niečo bude, predpokladám že určite plávanie, ale ja sa teraz pri všetkom cítim ako zdochlina, akoby mi zavadzala tá hrudná kosť, ale zas aj biotlak je nejaký divný

lili_mia
22. dec 2011

@romca13 spinometriu mám ok, aj počas zápalu priedušiek som nadýchala graf ako z učebnice, takže je to zrejme dobré, dakujem

berenika39
22. dec 2011

@lili_mia ráda bych tě uklidnila🙂. mě těhu opravdu regulerně z velmi nepříjemného astmatu skoro vyléčilo. hormonální změny prostě dovedou své. léčím se už asi dvacetpět let. dlouho to bylo o ventolinu a berodualu při potížích, xxx balení za sezonu, pořád dokola. bez léků jsem byla tak dva měsíce v zimě. pak jsem otěhotněla a trnula, co bude. a ono nic nebylo. hormony. opravdu jsem nevěděla, že bych kdy měla astma. po porodu jsem našla nového lékaře a nevím, co je záchvat. už čtyři roky. užívám léky, mám i v kabelce a nočním stolku berodual, ale nepotřebuji to.
Tak se neboj předem. Psychika u astmatu hraje neskutečně velkou roli. Vím o tom své. Stačí strach, že nemám dejchátko u sebe a záchvat je na světě🙂))))

luthien.k
22. dec 2011

@berenika39 , přesně tak u mojí sestry, také s těhotenstvím se astma (prozatímně) odporoučelo 🙂

berenika39
22. dec 2011

@luthien.k to je dobře🙂. ani nevíš, jak jsem byla vykulená, když jsem pořád čekala a čekala a on byl duben amě nic nebylo🙂))))). kortikoidy, když jsou odborně dávkované, dodržuje se to a přizpůsobuje stavu, dokážou být dobrý pomocník. v těhu to dělají hormony🙂.

monika2606
27. dec 2011

No tak moja alergia sa poriadne zhoršila ☹ včera to bolo hrozné som myslela že sa ukýcham na smrť, všetko ma svrbelo...chcela som ísť dneska k lekárke konečne ale samozrejme že má dovolenku...no tak vydržíme do búdúceho týždňa, ale kúpila som si v lekárni aspoň ten zodac...je to o lepšie už ma toľko nesvrbia oči ako včera...a menej kýcham..tak predsa aspoň troška pomáha

irsina83
3. jan 2012

Baby ako je to s tehotenstvom v prvom trimestri v kombinacii s liekmi na astmu??? davaju nieco ci nie???
@monika2606 ja som pocas dojcenia uzivala lieky...pocas dojcenia sa mozu 😉 mala som zodac a simbicord...

monika2606
4. jan 2012

@irsina83 ďakujem 🙂 to som rada, ja som sa dneska konečne dopracovala k liekom tak konečne aj mne bude lepšie 🙂 ale s tými liekmi na astmu ti veru nepomôžem ale ja si myslím že ti niečo dajú, to by mali, hádam ťa nenechajú zadusiť sa alebo čo

irsina83
4. jan 2012

@monika2606 ja este niesom tehotna ale to ma zaujima ze keby nahodou 😉

jakani
4. jan 2012

ahojte! tiez som astmaticka, a som v 18tt. Uz popredu som konzultovala s alergologickou zmenu liecby, vybrala inhalator aj lieky z tej "najmiernejsej" skupiny...vraj podla rizika, resp. odskusanosti na tehotnych, sa radia lieciva do skupiny 1, 2 a 3...cize mi zrusila lieky zo skupiny 2, a presli sme na 1...vzdy je lepsie a setrnejsie, ked je astma kontrolovana medikamentmi, akoby nedokyslicovanie (v pripade dychavicnost, zachvatov...) mohlo uskodit babätku... 😉

nicky007
6. jan 2012

Ahojte! Liečim sa na astmu viac rokov. Pri poslednej kontrole u pľúcnej, mi zmenila lieky. Z inhal. Atrovent a Ecobec som prešla na Pulmicort. Ventolin mi ostal, mám ho podľa potreby + kvapky. Som v 12tt. Súhlasím s Tebou jakani, že treba to mať pod kontrolou, zvlášť v tehotenstve. Prajem pekný deň!

blahuskablue
7. jan 2012

Ahojík holky... moje paní MUDr. mi říkala, že při astma se v těhu nemůžou žádné tabletky.. že jen to, co se vdechuje.. jsem na Symbicortu, příp. při potížích Ventolin, nebo přidýchnout Symbicortu.. jsem v 14tt a musím to zaťukat.. zatím je to ok.. tak snad to i zůstane.. jen při chůzi do schodů se lehce zadýchávám.. Mějte se pohodově!

jakani
7. jan 2012

Ano, vraj je najlepsie podavat v tehu kortikoidy lokalne - cize sprej do pluc, prip. do nosa...Tiez mam Symbicort, a uplne postacuje, dokonca ho pouzivam aj akutne - je to vraj lepsia volba ako Ventolin, lebo ucinok dlhsie pretrvava... 😉 Vela zdravicka!! 😎

martina77ba
31. jan 2012

@berenika39 Ahoj 🙂 chcela by som sa poradiť, čítala som že si mala tiež v tehotenstve problémy s astmou, ja som v 9.mesiaci a teraz sa mi prvý krát v živote objavila astma. Dieťatku to ževraj neublíži, ale mám obavy, ako budem dýchať pri pôrode, snáď sa tam nezadusím. Ty si to ako mala?

kapecka
21. feb 2012

Dobry vecer. Tiez mam alergiu aj astmu. Som v 15tt a na astmu mam Tafen Novolizer a na alergiu mi lekarka predpisala Flonidan a pod jazyk si davam Staloral. Zatial sa citim dobre, ale este mi nezacala sezona, ta sa mi zacina koncom marca, tak uvidim, ako to zvladnem, ale spolieham sa na lieky. V prvom tehotenstve som nebrala nic az do osmeho mesiaca, pretoze mi lekarka povedala, ze mam vydrzat...az ked som sa skoro zadusila, som zmenila lekarku a ta mi predpisala ten Tafen, ktory som brala do konca tehotenstva a strasne sa mi ulavilo, uplne som prestala kaslat, ale bohuzial sa mi zapalili bedrove klby, takze posledne dva mesiace som chodila o barlach. Lebo neliecena astma vytvara v tele zapalove loziska a tie sa usadzaju rozne v tele, mne sa usadili na bedrove klby. Tak teraz len dufam, ze ked mam nasadenu liecbu, sa to nezopakuje...

berenika39
22. feb 2012

@martina77ba ahoj, já jsem až ted náhodou objevila, že jsi se mě ptala....nezlob se, tak nevím, jestli už nemáš miminko u sebe.....
Před porodem stejně jako před třeba operací (a že jsem jich měla 5 do roka s úrazem nohy 😝 ) mi vždycky preventivně dávají infuzi s vetolinem , takže během narkozy (porodu) by nemělo hrozit, že se astm. záchvat rozjede. Rodila jsem sekcí, ale ne kvůli astmatu, a dostala jsem právě tu infuzi. Musím říct, že na mě působí i panika, že záchvat dostanu, pak se to opravdu stane. Jakmile vím, že mám léky u sebe, jsem ok. Jinak mě těhu fakt z astmatu vyléčilo, vůbec se mi tomu nechce věřit, ale už tři roky a půl sice beru léky (symbicort), ale opravdu výjimečně mám záchvat, a když už, tak je v pohodě zvládnutelný berodualem, první, duhou dávkou. Tak třeba to u tebe bude taky tak, přeji klidný porod a pochlub se pak miminkem.

bubutko
16. máj 2012

ahojte, mne dr. povedal ze xyzal sa moze, ba naopak sa odporuca pre alergicky v tehotenstve. pretoze su s nim dobre skusenosti, a pre tehotnu je to najhorsie, ked ma opuchnute dychacie cesty velmi to skodi babatku. xyzal samotny skodi minimalne. horsie je to uz vtedy, ak by xyzal nezabral. je pelove obdobie. drzme si palce.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre