Astma a alergia v tehotenstve. Čo mám robiť?

nativa
10. apr 2007

ahojte kočky, mam pocit, ze sa to na mna nejak všetko sype. Prve tyzdne som bola 2 x chora (horúčky). Teraz som v 16tt a mam silne astmaticke zachvaty a alergiu. O vysokom tlaku ani nehovorim. Lekarka mi predpisala ventolin, xyzal. ´Bojim sa či neublízia babetko. Neviete mi poradit.

veronika1417
7. jún 2011

@m_o_n_c_a_k ozaj a co sa tyka mlieka na to pozror, moze vyvolat alergiu a aj zachvaty. Ja pijem normalne krabicove mlieko z obchodu ale take neupravene by som sa neodvazila veru pit lebo tam je alergenov velmi vela a nevies na co vsetko mozes zareagovat. Alergia sa moze prejavit aj casom a teraz ked si bez liekov si oslabena a ked k tomu pridas to pocasie vonku a das si na to mlieko je to zataz pre organizmus 😖 neriskovala by som. Skus radsej len kupovane aj ked nie je take vyzivne ako to " prave ".

m_o_n_c_a_k
7. jún 2011

Ja to mastastie nemam este take zle, vcera som sa bola trosku prejst ,teraz prejdem aj autom ku svokre. Najhorsie to bolo v ten den dychavicnosti a den po tom. Teda v sobotu a v nedelu. Teraz je po dazdi tak si trufam aj vetrat v noci aj ked len mikrovetranie. Ale dnes je tiez celkom fajne a zajtra ma byt tiez takto aa vo stvrtok mam ist uz ku lekarke, tak dufam ze mi nieco predpise, lebo nechcem aby mi drobec trpel. Ale najhorsie je to ze minuly rok som chodila robit so senom ..bachla som si claritine a vsetko bolo ok. Este k tomu pelova sezona a nic. Sem tam ma svrbelo v nose ,ale dala som si tabletku a bolo fajne, ziadna dychavicnost. Tak som to podcenila teraz. A ty si ako na tom bola ..tebe tiez predtym diagnostikovali astmu a alergiu a neliecila si ju pravidelne, allebo sa ti stav zhorsil aj ked si brala trvale lieky.??? A na co si vlastne ty alergicka. Ja som na timotejku lucnu- to je druh travy. Teda aspon dufam ze len na to. kto vie ci sa uz nieco nepridalo. A ano to som tiez citala , ze tie lieky na alergiu nie su vhodne pre tehotne zeny prave preto ,lebo sa netestuju na tehotnych zenach, ale nezaznamenali ziadne skodlivyny ,ktore by mohli ohrozit plod. Preto som sa velmi cudovala ,ze mi lekrka nedovolila aspon do toho stvrtka brat ten zodak ked ho mam doma. popri tom mi tvrdilla ze ked sa neliecim pravidelne pre plod to nie je dobre. Naozaj nechapem. Ja som uz v dost pokrocilom stadiu tehotenstva ....a ako si spominala beru to baby od 12 tt. A na to mlieko sa spytam ci aj pri liecbe ho mozem pit ,ci mi to nebude vyvolavat dychavicnost alebo zachvaty. Ja si ho sice prevaram , pretoze neprevarene ani neodporucaju pit tehotnym pretoze moze obsahovat bakterie a virusy. A teplotnou upravou teda prevarenim sa nicia ,ale ako to je s alergenmi to neviem. Do stvrtka ho urcite pit nebudem a uvidim co mi povie lekarka. A ako zatial prezivas tehotenstvo ak by si mala akekolvek otazky kludne sa ma opytaj ja som prezila hadam vsetky strasti v tehotenstve okrem pociatocneho vracania :Duz som bola 2krat hospializovana Takze ak by si si s niecim nevedela rady tak sa ma kludne opytaj. A ty si ozaj tiez PN ??

veronika1417
7. jún 2011

@m_o_n_c_a_k som nevedela ze si uz odpisala si to nedala ako odpoved pre mna ☹ iba som sem nakukla a suuup aka sprava 🙂 no ja som mala najprv len potravinovu alergiu to som bola este dieta a brala som na to Zyrtec, na strednej sa k tomu pridala pelova alergia no a uzsna pani ucitelka mi podala liek na ktory som bola alergicka aj napriek tomu ze som jej niekolkokrat prizvukovala ze nemozem paralen a to mi spustilo astmu. Chytila som silnu reakciu a prepukla astma ☹ lieky a spreje uzivam vlastne cca 10 rokov a astmu liecim odkedy mi ju zistili aj ked som mala super kludove obdobie a stacili mi lieky a zachranny sprej som za cely cas pouzila cca tak dvakrat. Ako som ostala tehotna a vysadili mi lieky tak brutal zle, skratil sa mi dych no a opar dni uz som nemohla hovorit a ani chodit co som nevladala dychat ☹ bolo to strasne. Doktori su velmi haklivy a boja sa tehotnym davat akekolvek lieky pritom vsade sa docitas ze existuju aj formy liekov, ktore tehotne mozu ale u alergikov take neexistuju. Vsetko co uzijes pocas tehu je na tvoje riziko a oni davaju ruky od toho prec. V tvojom tyzdni uz ani podla mna by miminku nemalo nic hrozit ved baby beru od zaciatku tehu Zodac, Zyrtec,.. a ja od 14tt tak Ty v tom perfektnom 30tt by si mala byt uplne v pohode. Je dobre ale pockat aspon Ta vysetri v tom stave v akom si a neskresli jej to vysledky.

amelia17
7. jún 2011

caute, ja trpim tiez na celosezonnu alergiu a aj ked som iba v 5tt, raz za tri dni si Zyrtec musim dat, inac ma skrabe v hrdle, soplim, kaslem a to aj teraz pri rozbenutom hyperstimulaku je katastrofa... chcem sa ale spytat: je normalne, ked ma pri umyvani hlavy samponom strasne skrabe hlava? mam to odkedy mi potvrdili, ze som tehotna... a mam pocit, ze ma obcas skrabe aj cele telo... zeby to bol priznak zhorsenej cinnosti pecene?

veronika1417
8. jún 2011

@amelia17 toto Ti veru neviem poradit, nemam s tym skusenost ☹ ale skusila by som jednoducho zmenit kozmetiku na nejaku jemnejsiu. Mozno sa Ti len viac vysusuje pokozka daj si nieco s kremom alebo po sprche sa nakremuj.

amelia17
8. jún 2011

@veronika1417 dikes, tu nejde o kozmetiku, ale o to, ze ten Utrogestan stale vyteka a stale je dolu vlhko a teplo.. co nie je nic moc... preto by som ho najradsej vysadila, ale to sa zial nesmie

veronika1417
9. jún 2011

@amelia17 tak neviem pisala si ze Ta skrabe hlava a obcas cele telo tak som sa vyjadrila k tomu 😉 inak ja som tiez brala Utrogestan a najlespie je ked si potom chvilu polezis / nech to hned nejde vsetko von / skus aspon hodku lezat aby to malo aj ucinok a islo to tam kam ma 😉

amelia17
9. jún 2011

@veronika1417 hej, uvedomila som si, ze som reagovala v zlom fore... pisala som o skrabani na celom tele aj hlave a potom inde o problemom dolu kvoli Utrogestanu... vsak aj po nom lezim a pod, ale napriek tomu tam mam stipanie

m_o_n_c_a_k
10. jún 2011

@veronika1417 citala som ze v tehotenstve je normalne ze drogeria ktora nam normalne vyhovovala nam v tehotenstve nemusi robit dobre ,preto odporucam tiez nieco jemnejsie mozno dokonca detsky sampon a natierat sa mozes aj detsk m olejom ja sa nim natieram cele tehotenstvo a doteraz nemam ziadne problemy a ani popraskaniny sa mi nerobia:D

m_o_n_c_a_k
10. jún 2011

@m_o_n_c_a_k aha som si nevsimla ze to ma byt pre ameliu ...

m_o_n_c_a_k
10. jún 2011

@veronika1417 no tak to si mala teda perfektne ja som nakoniec zistila ze si uz o tom pisala. no bola som u tej alergologisky na alergiu my dala iba alergodil nosnu a ocnu instalaciu rano a vecer v pripade potreby aj 3-4 krat denne. teraz je fajnovo vonku ,ae som zvedava co bude ked budu pele lietat. Ozaj ma tak napadlo lieky mi ale proti alergii nedala. tak teraz sa budeme pekne liecit a cakat kym prejde sezoona traav. a ked porodim hadam sa mi to vrati vsetko do normalu a skoncim iba pri budiairu. Baby mame to tazke co casto muzi ani netusia ake neduhy tehotenstvo moze mat :DD ,ale na druhej strane pomyslenie na toho drobceka mi dodava energiu :D. A ty mas diagnostikovanu tazku astmu ze?? ako casto beries na nu lieky??

m_o_n_c_a_k
10. jún 2011

@noniqa neviem ci by som nepockala na veskere lieky az po 12tt ... je to bezpecnejsie,teda skor taka istota,ale ak to potrebujes akutne porad sa radsej s lekarom.

amelia17
10. jún 2011

ja viem, ye je to proti pravidlam, ale davam si Zyrtec kazdy cca. stvrty den, ked uz vela kycham, stipe ma hrdlo, kaslem a zle sa mi dycha... som len v 5 TT, ale neviem ako to vydrzim, ked pride v auguste palina, na tu mam strasne silnu alergiu a bez liekov si to neviem predstavit... vraj mam aj astmu a mam nejake bezpecne spreje, ale zatial si ich vobec nedavam...

veronika1417
11. jún 2011

@m_o_n_c_a_k praveze nemam nejaku tazku ☹ len sa to nejako skomplikovalo tym vysadenim liekov a pluca dostali zabrat tak ze este aj teraz sa zadychavam skor ako predtym a ked mam nejaky den ze ideme nieco vybavovat tak sa mi zle dycha az do vecera ☹ je to dost otravne lebo teraz mam tolko energie aj s bruskom by som chcela pomachrovat a neda sa ☹ uz by som si to chcela uzivat kebo potom ked bude brusenko uz moc velke tak zase budem leniva sa niekam trepat ako sa poznam 😀

veronika1417
11. jún 2011

@amelia17 aj ja som poriadne alergicka na palinu ☹ ale neboj na ten cas sa zavries doma a nejako to vydrzis ja uz uzivam Zyrtec kazdy den. Akonahle prejdes 12 tt mozes uzivat Zyrtec a to by Ti tak priblizne malo vyst ono je vela bab co uzivaju lieky aj v tvojom tyzdni ale v tvojom tyzdni sa babatku tvoria vsetky dolezite organy a preto je lepsie co najviac vydrzat aj ked viem ake je to tazke ☹

veronika1417
11. jún 2011

@m_o_n_c_a_k inak alergodil je velmi dobry, prejde Ti aj hrdlom a aj to Ti chrani takze Ta nebude skriabat 😉

m_o_n_c_a_k
11. jún 2011

@veronika1417 veru poviem ti ja som bola najviac unavena do stvrteho mesiaca a teraz posledny tyzden .Takze neboj v piatom a siestom mozes chodit von a ukazovat brusko vtedy ti uz bude pekne vidno az do konca siedmeho. potom uz mozno budes viac unavena a bude ti brusko aj zavadziat, lebo bude tazsie a tazsie a ty budes unavena viac a samozrejme sa viac zadychas, lebo bude tlacit na branicu. .... no parada ,ale keby dala zyrtec alebo zodac nemusela by som si striekat zvlast do oci ani do nosa. ale neva hlavne ze mi nebude zle... jaaj som si myslela ze mas tazsiu astmu ,lebo mna doteraz neotravovala a to som bez liekov assi tri roky iba ventolin som mala pri sebe inak nic ani na alergiu,ked sme boli robit so senom bachla som si claritine a bolo dobre,ale dychavicnost mi to nevyvolalo ako teraz. ale asi sa mi to zhorsilo trochu tak uvidim ked budem brat lieciky hadam to potom ustane.a nevies ci sa da liecit lergia na travy?? ja som pocula nieco o injekciach.

veronika1417
11. jún 2011

@m_o_n_c_a_k no mimo sezony Ti pichaju taku vakcinu kde su vlastne take oslabene pele aby si telo vyrobilo protilatky respektive trosku si aj zvyklo a ked nastane silna sezona tak nemas potom taku prehnanu reakciu 😒 ja som na to chodila cca tri roky a vtedy som inak mala alergiu celkom pod kontrolou, tak sa na to opytaj doktorky mozno by to bolo pre Teba dobre 😉

veronika1417
11. jún 2011

@m_o_n_c_a_k inak ja beriem Zyrtec a aj kvapky do nosa a svrbia ma oci ako fras 😖 a este aj opuchat zacali stale ich oplachujem vodou ☹ a vonku mam slnecne okuliare. Mozno bude musiet povolit kvapky aj mne ☹ aj ked to len teraz zacalo nejake dva tyzdne tak mozno vydrzim.

m_o_n_c_a_k
11. jún 2011

ale myslim ze je zbyttocne aby si trpela , popros ju nech ti to predpise a nemusis sa bat codit von a podobne. ozaj ale tie injekcie alergiu nevyliecia ze??

veronika1417
11. jún 2011

@m_o_n_c_a_k nevyliecia ale zmiernia prejavy a vies ake je to fajn pri alergii 😀 prosim ta ked mi pises davaj to ako odpovedz lebo ja potom neviem, ze mi pises 😉 a nechavam ta dlho cakat.

dostyna
11. jún 2011

ahoj,do porodu jsdm se neobesla bez kapesniku a leku na alergii.Mam 3 tydny po porodu a alergie nikde.Nevim zda je to tou hormonalni bouri,co me po porodu pekne zacloumala psychikou,ale alergie je pryc

jaya47
11. jún 2011

@amelia17 Ahoj. Ja som tiez prave v 5tt, nebrala som lieky na alergiu, aby mi neskodilo, ale spustila sa nadcha a sposobila teploty, bolesti hrdla a kasel. Tak som bola na ORL, tam ma lekarka zdzubala, ze aj ked som tehotna, tak musim brat lieky proti alergii. Vybrala mi tie vraj najneskodnejsie: do nosa Alergodil a normalne zodac. Este ze zistili, ze aerius je ok. Tak mozno aj pre teba bude dobre, aby ti vybrala lekarka lieky podla toho, co je najbezpecnejsie pre male.
A vraj, ked sa v mamicke vytvaraju protilatky proti alergenu, uci sa na to aj dietatko. Takze preto treba tie lieky, aby dietatko nemalo velmi skoro a silnu alergiu.

amelia17
11. jún 2011

@veronika1417 ahojky, ja som bola teraz opat 4 dni bez liekov, ale vcera ma uz stipali oci, bolelo hrdlo a co je u mna najneprijemnejsie, ze mna boli od alergie aj zaludok, mam kyselinu, plyny a podobne, tak som si dala dnes Zyrtec... zase skusim cim dlhsie vydrzat, aj ked viem, ze toto je taka nijaka liecba... vravim, ze mam kamosku lekarku, co brala Zyrtec od prveho dna tehotenstva, lebo sa bala zachvatovych stavov, maly sa narodil uplne zdravucky - samozrejme, mohla to byt nahoda...

amelia17
11. jún 2011

@jaya47 Ahoj Jaya, tak ako citam, sme na tom obe rovnako, aj 5tt, aj pekna alergia...mrzi ma ten tvoj zachvat a zapal hrdla... ja mam velku paniku, ze nieco taketo chytim, lebo na mna to pride uplne necakane, tyzden nic necitim a potom na dalsi den opuchnem, hrdlo ma stipe a mam priznaky ako pri chripke a vtedy uz len musis cakat a to minimalne tyzden na odoznenie priznakov... preto som si aj dnes dala Zyrtec. Ja s jeho uzivanim ale nemam skusenosti, cele roky beriem Telfast, ale ten je vraj nebezpecny a neovereny... nuz a Aerius aj ked novy a bezpecny mi minuly rok vobec nezaberal. Inac, mozem ti povedat ake opatrenia robim ja: nos si rano vyplachujem slanou vodou (ak nezabudnem), pocas dna si don dam sprej na ochranu sliznice pred alergenmi (ale uz si ho nebudem davat, lebo ma to priserne stipe...), do oci si davam akekolvek kvapky a verim, ze neuskodia. No a este je vhodne napr. rano nalacno zjest jeden surovy sampion. Zaroven aj ceresne vyrazne znizuju hladinu histaminu v krvi... Ak mas nejake rady, sem s nimi. pa pa a tesim sa na spolocne trampoty... 😝

amelia17
11. jún 2011

@veronika1417 apropo, alergiu na palinu cely zivot riesim pravidelnym plavanim v jazere, kazdy den zmyvam z tela alergeny, alebo ujdem k moru... tento rok mam strach, ci vobec budem moct niekam ist, ale pevne verim ze nebudem zavreta v horucavach doma, to by ma zabilo...

jaya47
11. jún 2011

@amelia17 Ja iba vystriekavam a inhalujem vincentku. Ale to je tak, ako ta tvoja slana voda. Dalsie rady velmi nemam (som este mlada a neskusena 🙂)) ), vincentka byval vzdy pre mna zazrak, len tento rok nejak prestal fungovat.
Sampinony nemozem, ale tu ceresnu niekedy skusim 😉 Ta znie dobre 🙂

amelia17
11. jún 2011

@jaya47 Vincentka je super, mna po vela rokoch uz palila v nose, tak som docasne vymenila za nejaku morsku vodu, ale ta nie je dobra, zajde az do zaludka a vyteka z nosa... Ceresnami urcite nic nepokazis... drzim palce, nech tie alergie zmiznu... hoci to je velmi naivne zelanie.... 😀

m_o_n_c_a_k
12. jún 2011

@amelia17 to ze mas kyselinu a ze mas plyny uplne normalne pre tehotenstvo ..... mimochodom este netusis kolko ich bude :DD ale da sa to vydrzat :DD niektore zeny beru tabletky cele tehotenstvo a nic sa im nestane. napr mne lekarka povedala, ze vyskusame najskor alergodil do nosa a oci a keby sa mi to zhorsilo alebo nemenilo ,tak mam prist a urcite mi nieco da aj proti alergii. ziaden lekar ti hned nenasadi kopu liekou ,ale postupne pri zhorsovani stavu pridava a vzdy len to co moze, pretoze ak sa ti stav nezhorsuje a nemeni je zbytocne brat lieky navyse. Ale ak uz si mala lieky predpisane a prestala si ich brat to je nieco ine. A alergia ci astma sa moze vplyvom tehotenstva zmenit. moze sa zhorsit zlepsit ,ale aj nemenit stav. Mne sa napriklad zhorsila ,ale uz som v 30TT tak to nejako dobacujem.

m_o_n_c_a_k
12. jún 2011

@amelia17 na dovolenku je najlepsie si precitat kedy je vhodne ist ,alebo sa porozpravat s gynekologickou ,ona vie v akom si stave a teda aj tvoje tehotenstvo, nie vsetky destinacie alebo staty su vhodne. Dalej si nechaj poradit co by si nemala na dovolenke. budu tam mensie opatrenia ,ale urcite na dovolenku mozes ist ,len v prvom trimestri a poslednom sa to moc neodporuca. Ja som o tom citala len malo ,lebo som sa na dlhsiu cestu nechystala,ale ak sa chystas tak to nenechaj len tak aby sa tebe alebo babu nic nestalo ,za opytanie a odbornu radu nic nedas iba budes mat spokojnost na dusi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre