Astma a alergia v tehotenstve. Čo mám robiť?

nativa
10. apr 2007

ahojte kočky, mam pocit, ze sa to na mna nejak všetko sype. Prve tyzdne som bola 2 x chora (horúčky). Teraz som v 16tt a mam silne astmaticke zachvaty a alergiu. O vysokom tlaku ani nehovorim. Lekarka mi predpisala ventolin, xyzal. ´Bojim sa či neublízia babetko. Neviete mi poradit.

veronika1417
2. jún 2012

@kapecka ahoj prpepac citala som tvoj prispevok a este som sa s tym nestretla 😕 ja som tiez nebrala prve mesiace v tehu ziadne lieky az som skoncila v nemocke lebo som nemohla dychat tak mi nasadili lieky naspat a aj spreje ale od porodu mavam bolesti noh a bedier. Doteraz som si to nevedela vysvetlit 😕 co to moze sposobovat, pocas tehu som vela nepribrala, stale som sa hybala a problemy som nikdy s tymto nemala. nevies o tom prosim ta nieco viac? Bola by som Ti vdacna za info. dakujem

luthien.k
4. jún 2012

@veronika1417 nechala bych si u imunologa vyšetřit autoimunitu, zda není problém tam a nejde o revmatické potíže.

kapecka
15. jún 2012

@veronika1417 ahoj veronika...no ja som po porode isla k reumatologovi...ten povedal, ze by bolo dobre ukoncit kojenie, aby som sa mohla liecit ja a porobil mi vsetky mozne testy (na reumu, chlamydie, boreliozu atd.), ktore sa daju spravit z krvi a medzitym mi nasadil protizapalove lieky, lebo sedimentaciu som mala okolo sto, norma je tak okolo dvadsat...vsetko bolo negativne, cize jednalo sa "len" o akutny zapal klbov, nasledkom neliecenej astmy...liecba trvala dva mesiace a odvtedy ako keby utal...mam pokoj...uz to bude pat rokov. Som sa bala, aby mi to nezostalo chronicke, ale zaklopem si, vsetko je v poriadku. Tazko povedat z coho mas tie bolesti, mozno si sa len este nezotavila z porodu, mozes mat aj ubytok mineralov...skus toho imunologa, alebo reumatologa.

veronika1417
16. jún 2012

@kapecka dakujem skusim, nemam teraz trochu na seba cas ved to asi poznas 😉 ale asi to budem musiet poriesit

mita9
18. jún 2012

Ahojte. prosim Vas poradte mi, som pravepodobne tehotna a mam uzivat atimos a asmanex a podla potreby ventolin. nov kazdom pribalovom letaku je napisane, ze tehotne to nemaju uzivat tak teraz neviem co mam robit 😒 , lebo na plucnom doktorka sa mi zdala ako keby sama nevedela 🙄

springlove
12. nov 2012

Ahojte, rada by som sa opýtala či niektorá z Vás užívala v tehotenstve Budiair. Mne ho dr. predpísala s tým že je to bezpečné pre bábo ale ako som čítala príbalový leták nie som si tým taká istá. Taktiež mi je z neho dosť zle, napína ma pri inhalácii a už sa mi podarilo z neho aj zvracať. Pritom tehotenskými rannými nevoľnosťami vôbec netrpím a to som v 11 tt. Vie mi niekto poradiť? Myslíte že je Budiair v teho bezpečný.

aicha15
25. feb 2014

mal niekto kombináciu Cezera a Symbicort? škodia plodu?

mamazem
10. mar 2014

Ak sa niekto zaujíma o alternatívnu liečbu alergie a astmy, pridali sme na koníka článok: ALERGIA - ako účinne riešiť túto chorobu 21. storočia: https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/mamaze...

miaplanet
23. mar 2015

@alfomilka prosim ta pekne o ten navod ako sa vyliecit z alergie/astmy som ti velmi vdacna velmi

somavi
9. júl 2015

Žienky dlhodobo trpím sennou nádchou a alergiami na peľ, ale vždy to bolo viac menej do juna, hoci je pravda, že posledné dva roky som brala aerius,predtým som to dala bez neho. Som teraz 36-37 tt, každé ráno ma bolí hrdlo, dobrala som atb, mala som zvýšené crp a strasny kašeľ. Kašeľ pretrváva už vyše dvoch týždňov, nič sa nezlepsuje, je dusivy a mám ho vkuse celý deň. Už som z toho zúfalá A vycerpana. Aj sa mi kus horšie dýcha, ale to možno už aj tým tt. Rozmýšľam, či mi tá alergia nemohla prejsť do nejakej astmy alebo čo.. Nemáte skúsenosti?

anka80k
6. okt 2015

Ahojte. Mam astmu a potravinovu alergiu. Uzivam sprej ventolin a tabletky xyzal. Pokusame sa o babätko. Chcem sa spytat ci mozem uzivat sprej a tabletky aj pocas tehotenstva. Ak neuzivam tabletky mam strach zjest aj obyvajny chlieb s maslom aby nenastala reakcia. Alebo sa da zvladnut tehotenstvo bez tabletiek a sprejov? Uz som mala raz anafylakticky sok a zoparkrat len zacinajuce priznaky. Dakujem vam za kazdu radu. Pozdravujem vsetky zeny.

bobulko
10. okt 2015

@anka80k ja mam predpisany ventolin, ako zachranny liek. rozpravala som sa s alrgologickou a mozem normalne aj v tehotenstve. aj v prvom som ho uzivala a ziadne problemu neboli. tiie lieky netusim,ja uzivam nieco ine.

antalea
4. dec 2015

caute, mne alergologicka neodporucila xyzal. ja uzivam na imunitu imunor ten mi taktiez zakazala. namiesto xyzalu mi ale predpisala kvapky zyrtek, tie sa vraj v tehotenstve mozu. a sprej nosny a ocne kvapky len alergodyl, ziadne ine. mne tieto preparaty dost pomahaju ani nemusim pravidelne, len ked ma to fakt chyti. zial dnes vedla mna jeden pan fajcil v uzavretom stane na mikulasskom vecierku, nez som si to vsimla uz som sa stihla slusne nadychat. ja sa potom vzdy uprostred noci budim na hrozne dusenie, takze si musim streknut ventolin, lebo neviem vobec spat skrz to.. tak snad to bude ok

xandra7
30. dec 2015

Ahojte, ja som nikdy nebola liecena na alergie ani astmu, no teraz som v 19tt a rano som sa zobudila na dusenie (akoby som sa nemohla nadychnut a ked sa nasilu snazim o hlboky nadych, piska mi na prieduskach), no moja lekarka nedviha telefon, tak som si povedala, ze pockam do zajtra s pohotovostou... Myslite, ze by to mohla byt astma? Inak ma nic neboli... Mam chronicky kasel uz asi rok, no u obvodnej ma sestra vysmiala, ked som to chcela riesit a po otehotneni mi aj doktorka povedala, ze teraz s tym aj tak nevie nic spravit.. rano mavam zachvaty kychani a soplenia. Ale toto dusenie mam prvykrat. Moze to uskodit babatku, ked mam pocit nedostatku kyslika? ..dakujem za kazdy nazor ☹

mamicka21
25. apr 2016

ahoj, ja som dnes od lekara odisla aj s astmou, dostala som lieky a lekar mi vysvetlil, ze ked sa tazko dycha mne, mlademu je este horsie, ze tie lieky potrebujem, aby nam bolo obidvom dobre... samozrejme, neda tehotnej lieky, ktore uzivat nemoze 🙂

29simi
15. sep 2016

Ahojte baby neviem či je to tu aktuálne ale potrebujem poradiť mám astmu beriem serenite fialovy vent. A zenaro pred dvoma týždňami som mala dve ciarky tak som prestal la užívať no mam príšerne zachvaty kašľu a vraciam hliene k lekarovi som obj až buduci štvrtok čo myslíte mohla by som si streknut inhalator aj na začiatku tehu ?

mamicka21
15. sep 2016

@29simi ahoj.zavolaj lekarovi.ze si tehotna.ze potrebujes poradit...

antalea
15. sep 2016

@29simi ventolin beriem aj ja, moze sa, brala som ho aj v prvom trimestri, mozes ventolin a theoplus. ostatne nie. a z liekov proti alergii mozes kvapky zirtec-na predpis, tak isto ako alergodyl do nosa sprej a alergodyl kvalky do oci. jedine co sa smie proti astme a alergii v tehotenstve. ak by si potrebovala uzivat kortikoidy, musis to konzultovat s lekarom, aby zvazil, ci je ochorenie horsie, ako mozny vplyv na babo

antalea
15. sep 2016

@29simi ak sa ti tazko dycha, inhalator uzivaj. vyvijajuce dieta potrebuje kyslik. ventolin je povoleny v tehotenstve, mam to potvrdene mojou alergologickou-imunologickou

29simi
15. sep 2016

@antalea Ďakujem za ten Ventolin lebo cez deň to ako tak zvládam ale v nocí nemôžem spat piskam a kašlem

antalea
16. sep 2016

@29simi mala som to tak isto, preto som volala svojej imunologicke, povedala ze spiropent sa nesmie, ale ventolin a theoplus sa moze a ze mam si radsej streknut, ze je urcite lepsie pre babo ked mozem volne dychat, ako ked sa dusim. co je ale logicke, tehotna zena ma o 40% viac krvi, takze viac jej musia oblicky precistit, a viac kyslika potrebuje na jej okyslicenie, aj preto tehotne zeny su rychlejsie zadychane a hlasnejsie dychaju zvacsa 🙂

timikaj1
16. sep 2016

Ja som tiež astmatička, pri obidvoch tehotenstvách veľké zhoršenie, ja som mala Budiair sprej , Berodual sprej, a pri druhom Symbicort, Berodual +Theoplus. ..

antalea
17. sep 2016

@timikaj1 aspon vidim ze v tom nie som sama 🙂 ja som sa nastastie z astmy po asi 20 rokoch vyliecila, vdaka symbicort, spevu a odstahovaniu sa zo slovnaftom zamorenej petrzalky na vidiet, neskor som mohla prejst na slabsi pulmicort a potom nasledne vysetrenia ukazali, ze ho mozem uplne vysadit, ze som vyliecena. teraz mam astmaticke prejavy uz len pri epizodach bronchitidy. takze nastastie kortikoidy v tehotenstve uzivat nemusim. ale klasicku alergiu, co som o nej predtym pomaly ani nevedela, co mozno 5x za sezonu som musela riesit nejakou tabletkou, tak ta sa mi v tehotenstve zhorsila poriadne, a pravdepodobne rozsirila o alergeny - perie a srst. co som predtym nemala. a to mam doma 2 psy a macku 😀 takze je to funny, ale da sa, vydrzim a ono sa to zvykne po porode zas dostat do normalu

timikaj1
17. sep 2016

@antalea veru, človek vydrží kvôli dieťatku všetko, aj keď pri druhom tehotenstve, keď mi spreje nezaberali som skončila na JIS, čo ma nadopovali, čím mohli, no zážitok z kategórie, už to nikdy nechcem zažiť☹...

29simi
17. sep 2016

Jaj baby aj my byvame pri chemických zavodoch v noci som už tak kašľa la že som si strekla Ventolin aj to sa bojím dávať už ide večer tak ma zas drhne vôbec nemozem spat mám pocit ak keby mi niečo ležalo na hrudi potom som v robote unavená 😦

timikaj1
18. sep 2016

@29simi No nezávidím Ti ☹ , ja som sa takto predávkovala Berodualom, čo som jednu noc stále striekala a nezaberal, Dr. skoro vyrútilo, išlo mi srdce vyletieť z hrude, čo som mala takú tachykardiu, hneď ma poslala na pľúcne a ona hneď do nemocnice, ale ja som si myslela, že keď mi pichli hydrocortison, že už bude dobre, odmietla som , lebo staršia dcérka doma a hneď ten večer ma viezli rýchlou do nemocnice, takže s astmou nie sú žarty, najmä v tehotenstve!

antalea
18. sep 2016

tak to je fakt baby, a veruze jak si tu o tom piseme, tak aj ja som tuto noc sa zobudila na dusenie. nastastie ventolin postupne zabral. tak to vam nezavidim tieto zazitky, mali ste to huste. ja som si tiez nedavno polezala v nemocnici 9 dni, ale koli tlaku, kde mi zistili aj odrovnanu pecen a bakterialnu infekciu mocovych ciest. myslela som ze zdochnem od bolesti. a tie infuzie magnezia boli ako zieravina..

29simi
18. sep 2016

No babi mne sa ne lepší vraciam asi 5 krát denne a to som len v 7 tyzdni do toho kasel dnes som spustila aj v robote aj S tým potrebujem poradiť chcú má od októbra povisit tak neviem či povedať že som tehotná či zatiaľ nie

timikaj1
19. sep 2016

V prvom rade počkaj na lekára, keď Ti dobre nastaví liečbu, dá sa to zvládnuť celkom dobre...A k tomu povýšeniu Ti veľmi neporadím, keď bude všetko o. k. tak môžeš pracovať do nástupu na MD a ak budeš mať aj vyšší plat, tak by si mala vyššiu materskú a na druhej strane myslím, že našou povinnosťou je ohlásiť zamestnávateľovi tehotenstvo dokonca písomne!Ja som vravela ale až ku koncu 3. tieho mes...

29simi
19. sep 2016

No sak toto ani ja nechcem hovoriť do konca prvého trimestra sak by som mala o 100 eur viac a zase to budú vnímať ako podraz že im za mesiac poviem že som tehu no čo prišlo to všetko naraz ale nemenila by som bábo sme chceli od aprila no uvidím čo mi štvrtok povie doktor

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre