Astma a alergia v tehotenstve. Čo mám robiť?

nativa
10. apr 2007

ahojte kočky, mam pocit, ze sa to na mna nejak všetko sype. Prve tyzdne som bola 2 x chora (horúčky). Teraz som v 16tt a mam silne astmaticke zachvaty a alergiu. O vysokom tlaku ani nehovorim. Lekarka mi predpisala ventolin, xyzal. ´Bojim sa či neublízia babetko. Neviete mi poradit.

noniqa
30. máj 2011

@veronika1417 ahoj, ja si myslim, ze ked doktor predpise nejake lieky, tak vie, ze co sa moze v tehotenstve, ja len ani nemam tak strach brat tie lieky, len mam strach teraz lebo som len v 6tt a citala som, ze do 12tt je to rizikove a nemalo by sa brat nic, len bez liekov asi nevydrzim a neviem co mam robit, co bude dobre a co nie...

katkarv
30. máj 2011

@noniqa ja hoci velmi chcem babo viem ze bez liekov nevydrzim a tak sa musim spoliehat len na to ze fakt to neskodi plodu a pricina bola niekde inde a skusat dalej.No som zvedava co ti tam v Irsku vymyslia

noniqa
30. máj 2011

@katkarv tak to som zvedava aj ja, zajtra napisem, ze co mi povedala doktorka 😉

veronika1417
31. máj 2011

@noniqa ja hned ako som zistila, ze som tehotna tak som vsetky lieky v momente vysadila v prvych tyzdnoch to bolo Oki ale ten posledny mesiac prveho trimestra sa mi zacalo prihorsovat az som skoncila na plucnom oddeleni, nakolko som nemohla dychat a ani rozpravat ☹ bolo to hrozne 😖 a dokopy sa davam doteraz, co je uz vyse mesiaca 😢 mne nasadili inhalatory na dychanie v 10tt ale tie su vraj v tehotenstve uplne bezpecne a pre mna to bolo v tej chvili najdolezitejsie aby som aspon dychat mohla. Cely cas som zatvorena doma jednak som mala rizikove / krvacanie na zaciatku tehu / a jednak kvoli alergii. Von nechodim vobec a ak musim ist napr. doktorke tak mam cez usta a nos navhlceny obrusok cez ktory dycham a okuliare, izby nevetram vzdy len po dazdi vsetko pootvaram ☹ chranim sa ako sa da. No a takto som vydrzala aspon do 14tt a od minuleho tyzdna ma dali na Zyrtec - teda dali ma trosku skor ale snazila som sa vydrzat. Ono nema vyznam to silit lebo skutocne este stale nie som fit, hned sa zadychavam, meni sa mi hlas, nevladzem rozpravat,... Ine alergicky normalne beru pocas celeho tehotenstva ten starsi typ antihistaminik ako je prave Zyrtec, Zodac,... a maju pokoj keby mi to tak povedali skor ☹ aj ked zrejme by som aj tak pockala po 12tt 🙂 sm teda zvedava co Ti daju tvoji doktori mozno je tam kvalitnejsie zdravotnictvo ako u nas, drzim palce!

katkarv
31. máj 2011

@veronika1417 ja by som tiez chcela vynechat v tehu alebo pred otehu ale z chronickou zihlavkou sa to neda.Musim brat aspon kazdy druhy den zodac.Lebo tak ako pises alergiam na pele a roztoce sa da predist ale zihlavke nie kedze lekari sami nevedia z coho to je ☹

veronika1417
31. máj 2011

@katkarv juuuj jasne uplne Ti rozumiem, ved to ani nie je mozne ☹ sme v tak modernej dobe a oni nedokazu vymysliet nieco co nas uplne zbavi toho trapenia. Dufajme ze to miminku neublizi ved su aj take maminky co ho beru cely cas, tak ja som mala aspon v tom stastie ze to najhorsie sa mi podarilo nejako pretrpet ale ja veru nemam zihlavku ja skor astmu a opuchy.Ohrozeny bol moj zivot ale ked sa to da aspon, tym ze sa zavriem tu doma tak je to najmenej. Ty ale uz mas tri deticky aj pri niech si brala?

saeda
31. máj 2011

@veronika1417 ahojky, neberiem ho denne...tiez len, ked uz nevladzem dychat tak 2 vstreky... ale povedala mi, ze ak by nepomohli, tak o 3 hodiny mozem dalsie 2.... podla mna sa nemusis velmi bat ak si uz v 2 trimestri... geneticky vyvoj babatka je uz dokonceny a nemalo by sa mu nic stat... ja som bola cele tehu chora, aj na ATB aj vselico ine ... moj malicky ma sice len jednu funkcnu oblicku, lebo druha je chora, ale to nevzniklo z liekov a vedeli sme to uz skor ako som ich brala...

veronika1417
31. máj 2011

@saeda dakujem velmi za radu, potrebovala som to pocut lebo ja ako dilina trpim ☹ a aj sa Ti niekedy stalo ze by sa Ti akokeby zmenil hlas? Akokeby si ho stracala? Lebo mne nie ze by sa zle dychalo len ked chcem nieco povedat tak mi normalne vynechava nejake slabiky a zacnem mat dychavicnost a vtedy ho mam pouzit ale to sa mi nikdy nestavalo doteraz. 😒

saeda
31. máj 2011

@veronika1417 to s hlasom nemavam...mna naozaj trapi hlavne to dychanie....je to uplne nanic :(

veronika1417
31. máj 2011

@saeda no a neskusaju teda nieco ine? mozno ze Ti len nesedi liecba ktoru Ti nasadili ☹ ved pri dobrej liecbe by si ani nemala nejako casto pouzivat zachranny sprej

katkarv
31. máj 2011

@veronika1417 no jedno je v nebicku takze mam len dva.Zihlavku som zacala mat v septembri 2008 a deti mam uz vacsie,ale teraz sa pokusame o babo a 2x som mala missed abort

saeda
31. máj 2011

@veronika1417 no ved ja ho ani tak casto nepouzivam....len ked naozaj musim... a vtedy je to nanic 🙂 nie, ze stale nemozem dychat....

veronika1417
31. máj 2011

@saeda ved chapem len mozno by to chcelo upravit napr lieky teda ak beries lebo to co si tam pisala to nepoznam ☹

veronika1417
31. máj 2011

@katkarv viem nieco som si citala aj dozadu vlastne vsetko ☹ nemala si to veru lahke. Pevne verim ze sa Ti to podari a ze si este uzijes radost z babatka ked po nom tak tuzis.

katkarv
31. máj 2011

@veronika1417 verim aj ja ze to raz pride 🙂

slavinka7534
31. máj 2011

ako tu citam, tak tie moje problemy su asi banalitou oproti vasim (atopicky ekzem, celorocna alegria)... ja si vsak neviem predstavit, ze by som mala byt zatvorena do konca tehotenstva dvoma. chodim do prace, cez vikendy sa snazim preliecit, ale uz ani tie vikendy nepomahaju. som cela vyhadzana a vsetko ma svrbi a pali. vcera mi dala doktorka Locoid, take mlieko. je to hormonalne, ale vraj by to u nemalo skodit, kedze som uz v 15 tt. takze teraz cakam ako zeberie to a este nejaka nova mast. bojim sa brat lieky... v stredu idem zase k doktorke, tak uvidim, co dalej. tiez mi povedala, ze sa mam vyhybat slnku, mam dietu a mam nosit len bavlnene veci (biele alebo pastelove), takze dnes idem na nakupy. aspon sa trochu rozptylim. 🙂 hadam to dako zvladneme! 🙂 drzme si palce

noniqa
31. máj 2011

@veronika1417 ahoj, teraz som prisla od doktora, tal mi Xyzal, mam brat jednu denne, ale ak mi bude zle, ze ked sa budem citit dobre nemusim brat. Do prace mam dalej chodit, ze pohyb mi neuskodi. Ak by sa mi pohorsilo, tak sa mam vratit k nemu, ale vraj by nemal byt nejaky problem... skratka treba vydrzat...

veronika1417
31. máj 2011

@noniqa no to tu jedna baba berie a uz koji takze by to malo byt oki 🙂 ja nechodim do prace lebo mam rizikove ☹ a nevladala som dychat ved som sa zadychavala uz pri rozpravani a kde keby som chodila 😕 ked som isla na WCko tak som dychala akokeby som zabehla maraton 😖 a tym ze som ostala doma som sa chranila aspon do 14/15teho tyzdna bez liekov. Tak drzim palce nech zaberie a nech mas hlavne pokoj aby si si mohla uzivat tehotenstvo, ja som si ho zacala uzivat az teraz 🙂 a ked zacnem chodit von tak budem len machrovat aj s bruskom 😀

veronika1417
31. máj 2011

@noniqa uz som mrkla tak berie ho baba saeda je zlata popisali sme si o tom, tak sa jej ozvi a urcite Ti o tom lieku nieco povie ako jej zaberal a tak... 🙂

katkarv
31. máj 2011

@noniqa no drzim palce aby ti to pomohlo a babu neuskodilo.

noniqa
31. máj 2011

@veronika1417 dakujem, urcite ho zacnem brat, lebo dlho by som bez lieku nevydrzala, len mam akurat z toho strach, ze som iba v 6tt a neviem ci to mam skusit vydrzat do toho 12tt. Doktor sice povedal, ze nevadi ak ho budem brat, ale nie kazdy den, ale povedal aj, ze do toho 12tt je to take rizikovejsie, ale ze zatial sa este nestalo, ze by niekomu uskodil, tak fakt neviem 😢

noniqa
31. máj 2011

@katkarv dakujem, dufam, ze uz bude len lepie a nic sa nestane...

noniqa
31. máj 2011

@saeda ahoj 🙂 ja sa ta chcem len opytat, ty beries Xyzal? ja som ho teraz dostala, ale som v 6tt a neviem, ci ho mam zacat brat uz teraz, albo mam pockat do toho 12tt. ? Dakujem 😉

saeda
1. jún 2011

@noniqa ahojky, ano beriem Xyzal, brala som aj pocas tehu a teraz pocas dojcenia... ked tvoj alergolog vie, ze si tehu a predpisal ti ho, tak sa zbytocne netrap a ber ho...niekedy neliecene choroby su pre babo vacsim stresom... to mi povedal aj moj gyndos, ked som sa ho pytala na kazdy jeden liek, co som brala...

noniqa
1. jún 2011

dakujem pekne za radu a este taka malickost 😉 mozem ho uz zacat brat aj teraz, ked som iba v 6tt?

m_o_n_c_a_k
5. jún 2011

@safiah ani mi nevravte v sobotu rano som zistila ze sa neviem zhlboka nadychnut a myslelal som ze sa uz asi ani nenadychnem.... ventolin po zaruke a neliecena astma. este ze na pohotovosti bola doktorka co je aj alergologicka a dala mi predpisat ventolin a budiair . v pondelok idem ku lekarke ,ale stale mam taky pocit ze sa mi tazko dycha uz je to sice len den ,ale mam vycitky koli babatku , lebo sa mu dostava nekvalitne okyslicena krv. dufam ze ked mi predpise nejake lieky budem sa citit ovela lepsie a bude sa mi dobre dychat a ebudem mat nadchu ...ak mate niekto podobnu skusenost prosim podelte sa a napiste ci je uz Ok. ani nemam chut na jedlo od vcera som v takej depke.

m_o_n_c_a_k
5. jún 2011

@veronika1417 ani mi nevravte v sobotu rano som zistila ze sa neviem zhlboka nadychnut a myslelal som ze sa uz asi ani nenadychnem.... ventolin po zaruke a neliecena astma. este ze na pohotovosti bola doktorka co je aj alergologicka a dala mi predpisat ventolin a budiair . v pondelok idem ku lekarke ,ale stale mam taky pocit ze sa mi tazko dycha uz je to sice len den ,ale mam vycitky koli babatku , lebo sa mu dostava nekvalitne okyslicena krv. dufam ze ked mi predpise nejake lieky budem sa citit ovela lepsie a bude sa mi dobre dychat a ebudem mat nadchu ...ak mate niekto podobnu skusenost prosim podelte sa a napiste ci je uz Ok. ani nemam chut na jedlo od vcera som v takej depke.

veronika1417
5. jún 2011

@m_o_n_c_a_k veru ked ma chytili tie problemy s dychanim a opat mi nasadili spreje na dychanie este dlho trvalo kym som sa dala do kopy ☹ problemy s dychanim pretrvavali este par tyzdnov cca 6 tyzdnov 😒 ventolin som sa snazila nepouzivat az ked som mala moc moc moc problem tak som ho pouzila. Snazila som sa vydrzat co najviac nikam som nechodila len zavreta doma, nevetrat len po dazdi a pozor aj na jedlo ktore vyvolava alergiu. Takto sa mi podarilo vydrzat do 14tt co si teraz uz ani neviem predstavit no a odkedy ma dali na Zyrtec cca dva tyzdne tak sa mi velmi polepsilo, dychanie je tiez na tom lepsie a Ventolin nepouzivam vobec mam ho pri sebe len ako zachranny keby to na mna prislo. V kolkom si tyzdni tehotenstva?

m_o_n_c_a_k
7. jún 2011

@veronika1417 som uz v 30 tt a doteraz mi skoro nic nebolo. az teraz ked zacali tie hnusne pele . 😒 ked som sa odjednavala u alergologicky , tak mi povedala ze kym ku nej nepridem nemam brat ziadne lieky iba ten ventolim a budiair na astmu ,ale na alergiu nic. 😖 pytala som sa jej hlavne preto ,lebo som citala ,ze vela z vas uz pouziva zyrtec alebo zodac na alergiu a ste v druhom trimestri. je pravda ze doteraz som si alergiu ani astmu neliecila asi 5 rokov a mala som ju diagnostikovanu. snazila som sa nenamahat a bolo to v pohode. ale v tehotenstve som citala ze sa to moze zhorsit co mi teda nazacila aj na pohotovosti. ale mozem povedat ze cim dalej berem ten budiair je mi po trolinkach lepsie .....ale na druhej strane teraz prsi cele dni tu hore. mne je len luto ze ked som povedala gynekologicke ze trpim astmou a alergiou, a ze obe neliecim a ci mozu byt problemy pri porode ,tak ma odfajcila, ze ma tu horsie pripady ,kt. su kazdy den na liekoch a nemali problemy. ze si nemam robit starosti...to je sice o nej mile ,ze sa ma nesnazi stresovat ,ale mohla mi povedat, ze sa to moze pocas tehotenstva zhorsit nech sa radsej objednam u alergologicky. mne je jedno ako to ublizi mne ,ja znesiem vela ,ale ten drobcek vo mne ....o toho sa bojim a ked sa mu nedostava riadne okyslicena krv to je tiez zle. 😢 Mam za sebou uz jeden samovolny potrat a ked sa nieco deje co moze ohrozit drobca znasam to velmi zle. A dokonca viem ze aj to mu nerobi dobre ked som smutna. Preto netreba na to mysliet. 🙂 A co take si robila ked si bola doma ,lebo mna uz idu zozrat vsetci certi. Som sama na rizikovom a manzel mi chodi do prace a na nete niekedy tiez nic a v telke detto. jaaaj a ozaj obdivujem ta e si vydrzala az tak dlho mna ked objednavala ,tak som jej povedala ze ci sa mam zadusit a aj babo ,lebo mi dala termin az juli. Nakoniec ked som jej opysala problem a teda ,ze doktorka vie o co ide ,lebo bola na pohotovosti ,tak mi dala termin na stvrtok. 🙂 Dufam ze mi nasadi nejake lieky na alergiu nech mozem chodit ,lebo takto doma sediet ...to je kriiz ☹ jaj a ked ti dala zyrtec mozes normalne chodit po vonku a nic ... ziadne obtiaze?? a ozaj nemas skusenosti s kravskym mliekom ..citala som ze ma vela alergenou a moze vyvolat zachvaty ,ale neviem ci aj vtedy ked moja alergia je pelova 😒 . Lebo mam moznost pit domace mliecko ,ktore je teda na vapnik super ,ale nechcela by som aby mi to vyvolavalo zachvaty 😒 . No pekne som ukecana , tu je vidno ,ze som uz dlho doma 🙂 🙂 🙂 🙂 .

veronika1417
7. jún 2011

@m_o_n_c_a_k len kludne sa vykecavaj 😀 mna tiez uz mrle zeru doma to vydrzat nie je ziadna sranda ☹ ja uz beriem Zyrtec teraz treti tyzden a po tyzdni som zacala postupne chodit von. Najprv len tak nachvilku som sa postavila pred dom aj ked toho dost lietalo a ked prsalo snazila som sa aj chodit aby som sa predychala. Snazila som sa vonku postupne ostavat stale dlhsie a dlhsie a uz sa pri tom aj hybat - nie behat 🙂 len tak som sa prechadzala po zahrade a so psom a sledovala som sa. Zacala som aj vetrat ale cez okno so sietkou aj ked nemam protipelovu, ktoru mi alergolog odporucal, chcela som telo postupne zvykat. Ratam tak, ze asi tyzden trva liekom kym dosiahnu v krvi optimalnu hladinu histaminu a antihistaminu takze som to brala, ze po tyzdni by som mala byt plne chranena. Toto je uz uplne iny zivot 🙂 mozem ist do obchodu aj ked na aute 😉 so psom von a s priatelom vypit kavu na terase / aj ked ja nepijem len sa na neho pozeram ☹ / je to hned ine ked sa nezadychas po ceste na obycajny zachod a ked sa mozes s niekym v pohode rozpravat lebo nemas hned dychavicu. Priatel sa mi smeje, ze som zavislak no co narobim? Ked to potrebuje moje telo aby prezilo tak to potrebuje predsa aj drobec lebo zije vo mne. Je to presne tak ako pises dietatko musi mat dostatok kyslika inak je velmi ohrozene a viac mu ublizi nedostatok kyslika ako lieky, ktore uz roky beru tehotne a deticky maju zdrave. Len nie su robene oficialne testy lebo to nie je humanne robit testy na tehotnych ale prave preto davaju tehotnym starsie typy liekov ktore maju odskusane na tehotnych ktore museli brat lieky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre