Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

inna7
13. mar 2009

zajo510, zlatat.....ano dodrziavanim diety sa to upravuje...v podstate sa mi to uz zlepšuje, no na jednom mieste to stale ešte dosť svrbí...na ramene...tak preto som chcela vediet či nie je na to nejaka mast...mne pomohla /asi najviac/ fototerapia, a z liekov beriem biseptol.../ten ma vraj najmenej nežiaducich učinkov/...ale pomaly ho chcem vylučiť..kedze sa to zlepšuje... 😵 dodržiavam prisne tu dietu...

sylvinka08
13. mar 2009

laki ďakujem Ti za odpoved, ja som si už prakticky od jeho počatia užila dosť, najprv vraveli, že bude mat Downov syndorm, nepotrvrdilo sa z plodovej vody, potom CF nepotvrdilo sa, uz raz vylucili celiakiu ale teraz sme u druhej lekarky ona to chcela zopakovat... ja mam dojem, ze cim viacej s nim chodim k lekarom, tym je to horsie a tym ma viacej problemov...

Inak ked som citala Vase prispevky, tak moj syn je velmi, velky sa narodil,velky je doteraz, ma aj tuk, nie je vychudnuty ale nie je tucny, taky akurat...

Inak už mám aj skúsenosti s chybami v laboratorii, ked v tej isty den z tej istej krvi vysli v dvoch roznych laboratoriach ine vysledky, tak komu verit?

Ja ze uz som niekedy z toho zufala... len som chcela vediet Vas nazor... Moja lekarka, inak velmi skusena, pozerala, ze to nevyzera na celiakiu ale urobi mu kontrolny odber o 3 mesiace tak uvidime... inak mam strach asi ako každá matka...

zlatat
13. mar 2009

sylvinka, robili mu aj celkové IgA? Ak ho má znížené, tak môže mať falošne negatívne výsledky. Náš Tomi mal také isté výsledky ako tvoj a biopsia potvrdila 3.stupeň celiakie a Dr. ma tiež 2x ubezpečovala, že to určite nebude celiakia.
Lenže on mal celkové IgA veľmi nízke, preto mal také výsledky z odberu.
Ale vďaka tebe aspoň viem, aká je hranica Ig G pre deti. Starší má hodnoty okolo 50 ( IgA aj IgG ) a tiež mi dr. tvrdila, že to celiakia nie je. Uvidíme, či mala pravdu, keĎ pôjdeme na biopsiu.

Ináč existuje hooodne ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky celiakie, preto sa veľakrát na to nepríde.

sylvinka08
13. mar 2009

zlata nam povedala, ze keby mal celiakiu tak mu vyskoci IgG aspon 50,nie 17... no uvidime pojdeme na druhy odber o 3 mesiace... inak ma ubezpecila ze nemam robit paniku a ja uz paniku robim...ako vzdy... inak neviem co je celkove IgA a ine IgA, takze asi mu nic take nerobili...

Inak ked som pozerala vysledky spred dvoch rokov tak mal obe IgG aj IgA okolo 2. Neviem ake mal IgA teraz len lekarka povedala, ze negativne... snad sa do toho rozumie, kedze ju az v Bratislave povazuju za velku odbornicku... Môžu sa výsledky meniť? Inak nikdy nedržal žiadnu celiakticku diétu.

Inak tie hodnoty neviem ci nie sú u deti, podľa veku, nejako odstupnovane, tak neviem...

doktorka ma ubezpecila ze nemam robit paniku a ja uz paniku robim...ako vzdy...

zlatat
13. mar 2009

Silvi, to poznám - teda tie reči " nebojte sa, nerobte paniku,...." celkové IgA to sú vlastne celkové protilátky vyjadrujú stav imunitného systému, to čo sa sleduje pri celiakii, pri alergii na mlieko a iných potravinách, to sú špecifické protilátky na konkrétnu potravinu - teda to čo vám robili to sú tie špecifické. No neviem, či som to dobre vysvetlila, ale ja to tak chápem.
No a keď je celkové IgA nízke, tak je oslabená imunita a potom automaticky sú všetky špecifické IgA nízke

Veď uvidíš, ako dopadnete o 3 mesiace. Teda podľa toho, čo si napísala, tak by som paniku mala začať robiť aj ja - so starším synátorom 😕 ... do frasa.

Výsledky sa môžu meniť. celiakia je taká potvora, že môže v človeku celý život driemať a vypukne až po X rokoch. Napr. mame nášho kmotra zistili celiakiu až v 65-tke - niekoľko rokov predtým mala testy negatívne.

zitaje
16. mar 2009

Ahojte baby,
prepacte ze vam sem tak vtrhnem v lahkej panike, ale vy sa vyznate...
ked ma moja dcera pozitivnu transglutaminazu (myslim, ze tak sa to vola), tak to znamena, ze ma celiakiu? Alebo podozrenie na nu? Az vo stvrtok idem k lekarke, a dovtedy nevydrzim cakat...
A ked sa jej to potvrdi, tak by sme sa mali ist dat vsetci, cela rodina vysetrit, ze? Hlavne kedze vsetci mavame kadejake traviace tazkosti.
Och joj.

martaina
17. mar 2009

No pri pozitívnej transglutamináze je veľmi vysoká šanca na celiakiu. Je to jeden z najcitlivejších testov. Teraz to pozerám, že až na 95 % ak tomu dobre rozumiem. U mňa to bol dokonca jediný pozitívny test. Ostatné sa zariaďte po dcérinom dovyšetrení.

zitaje
17. mar 2009

Dakujem. ☹ Aj ja som to tak pochopila, podla toho, co som citala. No tak uvidime, co s nami bude dalej...

katu31
17. mar 2009

Ahojte.Mojho dvojročného syna čaká fibroskopia a mám strach ako to zvládneme.Kto s tým máte skúsenosti-ako to zvládne také malé dieta??Robí sa to pod narkozou,ale desí ma či neaspiruje,alebo či sa nevyskitne nejaká komplikácia.

zlatat
18. mar 2009

Katu, to je niečo ako enterobiopsia? Ak áno, tak sa neboj. Kde vám to budú robiť? Na Kramároch vraj je to oničom, detičky sú pritom riadne vytrápené.
Nám biopsiu robili v BB a pod narkózou, ale to je taká krátkodobá, šetrná narkóza. Po 3/4 hodine sa malý prebral. A bol v pohode. Síce pár hodín bol taký oťapený, ale to bolo aj tým, že sme cestovali a v noci sa toho veľa nenaspal.
Ako ste dopadli v nemocnici? Čo lekári zistili?

katu31
18. mar 2009

Zlatat,aj nám to idú robit v BB pod narkozou.v nemocnici sme boli 5 dní a okrem anémie nám nič vážne nezistili,ale ešte čakáme na výsledky.Tú biopsiu nám nerobili,lebo malý začal kašlat.Máme sa preliečit a potom príst ambulantne.Mna chytá panika,lebo sa mi to vyšetrenie javí hororovo.Chvalabohu,že si to malý nebude pamätat.

zlatat
19. mar 2009

Ja som tiež panikárila ale potom po vyšetrení som zistila, že zbytočne. Neboj sa, v BB sú super. Nám to robila Dr. Valachová a bola veľmi milá, zlatá.
Keď sme boli na rade, tak som ho mala do pol pása vyzliecť, potom mu priložili na ústa masku, napojili ho na EKG a o chvíľku spinkal. Mohla som tam byť pri ňom pokiaľ nezaspal, potom som musela odísť do čakárne. Po zákroku ho odniesli do pooperačnej miestnosti a keď sa začal preberať, tak ma zavolali k nemu a potom som tam bola s ním. My sme hospitalizovaní neboli, robili mu to ambulantne, okolo deviatej mu spravili biopsiu a o pol dvanástej nás pustili domov.

Podľa mňa tvoj drobec má tiež celiakiu, totiž je na tom dosť podobne ako môj.

Môžem ťa poprosiť - keď budeš v BB, spýtaš sa doktorky, či robia 6,5 ročným deťom biopsiu pod narkózou alebo za plného vedomia?
Veľmi sa bojím, že keď mi staršieho neuspia, tak on to nezvládne, nebude spolupracovať a bude mať z toho strašne dlho traumu. On je veľmi citlivý a taký bojko, bojí sa všetkého nového, neznámeho.

zitaje
19. mar 2009

Dnes som bola na Kramaroch na gastre, a lekarka mi dala termin pre dceru (skoro 7 rokov) na biopsiu, skoro o mesiac, skor nemaju volny termin. Tak ma zaskocila tym, ze to ide s trojdnovou hospitalizaciou, ze som sa zabudla opytat, ci je to v narkoze. Co myslite? Mate niekto skusenost s biopsiou na Kramaroch? Ozvite sa mi prosim aj cez IP, vdaka.
A este - ta transglutaminaza ma mat ake hodnoty za normalnych okolnosti?

zlatat
20. mar 2009

Zitaje, na Kramároch to robi s 3-dnovou hospitizáciou? 😕
Netuším aké majú byť hodnoty transglutaminázy. Moje deti ich majú negatívne.

zitaje
20. mar 2009

No ved aj mna to soklo, a moja je tiez taka tichsia, nechce ist ani do skoly v prirode, nie to este do nemocky. 😕
Baby viete dat nejaky link alebo kontakt na tu BB? Keby sme isli na biopsiu tam, to sa plati? Kolko? A treba papier od lekarky, alebo ako to vlastne je?

zlatat
21. mar 2009

Ja som nič neplatila. Dám ti na ňu t.č. +421 48 4726513 MUDr. Valachova a volaj okolo jednej poobede, dovtedy mavaju pacientov a operacie.
Oni ti povedia, čo všetko treba - my sme mali papier od detskej a od detskej aj predoperačné vyšetrenia. Nakoľko malý je sledovaný aj na kardiológii, tak sme v rámci predoperačného vyšetrenia museli ísť aj tam, ale normálne to netreba.
Dokonca nechceli ani odbery krvičky.

Spýtaj sa jej, či robí aj 7-ročným deťom biopsiu pod narkózou. Ak áno, pôjdem k nej aj so starším. Naša nová gastroenterologička robieva biopsiu, ale nie som si istá, či aj s narkózou, ale skôr nie ako áno.

zlatat
21. mar 2009

ešte som zabudla je to tu: http://www.dfnbb.sk/gastroenterologicka

zitaje
21. mar 2009

Vdaka! Ked nieco zistim, napisem
z

zlatat
24. mar 2009

čaute, tak teraz som sa dozvedela, že staršiemu synkovi bude naša nová gastroenterologička rovno robiť biopsiu. 😨 😨 😨 S tým som nerátala, myslela som, že mu zopakuje testy a potom mu spraví biopsiu. Bože, dúfam, že mi ho uspí.
Normálne má strach.

zitaje
24. mar 2009

Zlatat, kedy? Mate hned termin?

zlatat
25. mar 2009

Zitaje, budúci pondelok k nej ideme, ale dnes som s ňou telefonovala, tak našťastie mu to hneď nebude robiť. Padol mi kameň zo srdca.
Vraj sa musíme najskôr porozprávať, že je toho veľa, doplní mu nejaké testy a potom nás objedná na biopsiu. Vieš ako som si vydýchla?
Neviem, prečo ma takto naplašila.
Horšie je, že som sa dozvedela, že ona detičky neuspáva ( dočítala som sa to v jej poradni ), dá im nejakú tabletku na utlmenie. Problém je v tom, že tá tabletka nemusí každému rovnako zabrať, niektoré ( šťastnejšie ) detičky po nej zaspia ale na niektoré vraj vôbec neúčinkuje.
Tak som jej hneď včera večer poslala mail s tým, že chcem aby bol Radko počas zákroku uspatý a ak ona neuspáva, tak že by som chcela ísť do BB.
Som zvedavá, čo mi na to v pondelok povie.

zitaje
25. mar 2009

No, moja Jaja ma anginu, o tri tyzdne mame ist na biopsiu... Ja by som praveze chcela mat ten zakrok uz za sebou, a hlavne chcem vediet vysledok, lebo stale viac mam taky pocit, ze to celiakia bude. Ale mozno zo mna hovori len strach. Na druhej strane neviem, ci by nebola lepsia celiakia, nez neistota - myslim v tom, ze ked nebude mat urcenu takuto diagnozu, tak z coho ma stale problemy???
Zlatat, a tu novu gastro lekarku mate v BA, ci kde?

zlatat
26. mar 2009

Zitaje, tá nová gastreoenterologička mala byť v Piešťanoch, ale práve nás odmietla, takže idem hľadať novú. Asi som veľmi náročná, keď chcem, aby Radkovi robili biopsiu pod narkózou a ona takto biopsiu nerobí, takže mi povedala, že pre mňa a moje deti bude lepšie, keď budeme mať iného gastroenterológa.
Nerozumiem tomu, ale čo už, nič s tým nespravím.

3558
26. mar 2009

prepacte ze som sa vam sem votrela, ale chcem sa spytat ako zistim ze ma moje dieta celiaku. 😕 😕 😕

zitaje
26. mar 2009

Zuzka29, my moja dcera ma len podozrenie (vysli jej nejake hodnoty transglutaminazy v krvi), potvrdi to iba biopsia, ak to spravne chapem.
"Domacke" podozrenie mozes mat, ak ma dieta caste bolesti brucha, chudne, ma hnacky / zapchy, kozne problemy, kazia sa mu zuby, dalej este nechutenstvo je taky priznak.
Zlatat - to sa ta lekarka urazila, ci co??? Zvlastne.

3558
26. mar 2009

aha, dakujem. to asi moj maly nema, tak by som pomaly mohla zacat pridavat lepok. 😉

zlatat
26. mar 2009

Zitaje, vyzerá to tak, že som sa dotkla jej citlivého miesta. Tak nás pre istotu radšej nevezme.

Zuzi, celiakia sa začne prejavovať až po podaní lepku. Všímaj si jeho reakcie. Náš malý už po prvom podaní lepku mal bolesti bruška

mia.k
27. mar 2009

zlatat,aj my sme boli prednedávnom u tej gastro dr.v Piešťanoch so synom.Výsledky krvy boli v norme,takže nás už vyšetrovať ďalej nebudú.Ale ja mám stále taký zlý pocit,že niečo nie je v poriadku.Začalo to tými častými hnačkovými objemnými stolicami potom, ako som dala synovi na obed cestoviny a ovsené vločky-keďže mával stále zápchy a nemohol sa vykakať skúsila som tie vločky-a vtedy to všetko začalo.Odvtedy sa tá stolica už akotak zlepšila,ale ďalšie,čo ma momentálne trápi je to,že odkedy má tieto problémy(3,5 mesiaca)prestal rásť,a veľmi málo priberá.Neviem teraz čo s tým,ale asi budem musieť len čakať a pozorovať ho.
zlatat,držím vám palce,aby sa vám celiakia nepotvrdila.

3558
27. mar 2009

ja som este nezacala s lepkom ale chcela by som. asi radsej este pockam.
dva krat uz som mu dala zobnut grahamovej zemle a nic. ale to bolo naozaj ako omrvinka.. 🙂

mukky
27. mar 2009

zuzana ty ty ty 😀 a Vy mate niekoho v rodine s celiakiou??

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre