Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

zlatat
27. mar 2009

mia.k no je to zvláštne. Možno je ešte málo zaťažený lepkom, preto tie negatívne výsledky. Mne naša detská pred testami vravela, že ho mám riadne zaťažiť lepkom, teda dávať mu ho čo najčastejšie, aby neboli falošne negatívne testy - ľahko sa to hovorilo ale ťažšie praktizovalo, lebo on mal stále bolesti bruška a ja som plakávala s ním.
Ono pri takýchto malinkých detičkách vraj veľmi často bývajú krvné testy falošne negatívne aj napriek tomu, že je črievko poškodené.

Ja by som na tvojom mieste počkala také cca 3 mesiace (dávala mu lepok - teda neobmedzovala ho ) a potom by som si žiadala zopakovanie testov. A keď Dr. s tým bude mať problém, tak vyhľadaj druhú.

anszu
30. mar 2009

ahojte 🙂 mam 14 mesacneho synceka s velmi nizkymi hodnotami zeleza v krvi /1.8/ a to po stvormesacnej liecbe Maltoferom. Moze to byt celiakia? Nemam s touto chorobou ziadne skusenosti. Napiste mi prosim co si mam vsimat, ako sa celiakia prejavuje. V rodine nie je nikto celiatik a osobne nikoho nepoznam. ☹

mia.k
31. mar 2009

zlatat ďakujem za radu. Asi to tak spravím. A inak ja chcem tiež požiadať detskú lekárku,či by synovi nespravila vyšetrenie na železo. anszu vám robili vyšetrenie na železo len tak preventívne,alebo z neakého dôvodu? A čo sa tých prejavov celiakie týka,tak keď si prečítaš pár stránok dozadu,tak dievčatá tam o tom písali. Môže mať problémy s bruškom-zaplynený,redšia objemná mastná zapáchajúca stolica,môže mať problémy s priberaním,s rastom, bolavé končatiny,atď.

anszu
31. mar 2009

ahoj dakujem za odpoved. .doktorke sa zdal bledy, tak zobrala krv, teraz po styroch mesiacoch spravila kontrolne vysetrenie na zelezo. Maly ma stolicu 3 az 7krat denne, mne sa zda ze ma viac stolice ako cez den spapa tuhu potravu. Este dojcim a neviem kolko mliecka vypije, tak neviem posudit mnozstvo stolice, ale niekedy je riadne zapachajuca, redsia, tmavozelena/ ta farba je od Maltoferu/. Doteraz mi odmietal jest chlebik, rohliky,piskoty. Jedava velmi malinko. Bolesti bruska neviem ci ma, obcal je umrncany, ale to asi kazde dieta. Do pol roka priberal normalne, potom uz len 150- 200g za 2 mesiace, co sa mi zda malo. Porodnu hmotnost mal 4050g , teraz ako 14 mesacny vazi 9500g ☹ . S rastom nezaostava urcite, lebo je dost vysoky na svoj vek.Doktorka mi povedala ze keby ma to znepokojovalo , posle nas na gastroenterologiu/ neviem ci som to dobre napisala/.Keby neboli tie caste stolice a nizke zelezo asi by ma celiakia vobec nenapadla. Velmi peke dakujem za odpoved .Prajem pekny zvysok dna.

mukky
31. mar 2009

anszu myslim ze to je velmi vela krat ked tolko kaka,svokra mi vravela ze aj manzel ked bol maly tak kakal a chudol,lebo to jedlo sa v crevach neuchytilo ci ako to spravne napisat,len tak preletelo ☹a bud mal celiakiu alebo alergiu na lepok ☹ Moj maly ma skoro 9 mesiacov,papa tuhu stravu a kaka 2 krat denne.Maltofer som davala aj ja malemu,ale co som sa o nom docitala 😲 😲 😲 😠 ,odmietla som davat,hniju z neho zubky a korene,a maly mal z neho ako maly hnacky,a to vela deti ho nedobre znasa

mia.k
1. apr 2009

ahoj anszu.No to čo píšeš by ma teda veľmi znepokojovalo.Vyzerá to tak,že má naozaj neaké problémy s trávením resp.so vstrebávaním potravy.Ani by som na tvojom mieste nečakala a vypýtala by som sa na gastro. Napíš,ako ste dopadli.Určite choď na to gastro.

zlatat
1. apr 2009

anszu, ja by som sa v momente pýtala na gastro. Podľa mňa má dosť príznakov celiakie, len ho neobmedzuj v lepku aby ste nemali falošne negatívne výsledky.

Ináč ja som z môjho 2,5 ročného nešťastná. Od novembra je na diéte, najprv pekne pribral aj sa rozpapal, no prišiel v januári 1 zápal pľúc a všetko sa dobabralo. Začal mi omnoho menej papať, teraz mi úplne odmieta jesť, za celý deň zje 1 banán a asi tak 2 kúsky chlebíka Knupsi ( taký ten ryžovo-kukuričný so zeleninkou - majú ho v jednote) a k tomu ráno 120 ml mliečka. nedokážem do neho nič normálne dostať. Zje max. 1 lyžičku a skončili sme s jedením. 😢 😢 😢
Vôbec neviem, čo mám s ním robiť, gastroenterologička s tým nič nerobí, preto si hľadám novú no nejako nemám šťastie. V poslednej dobe mám pocit, akoby sme sa vrátili do obdobia pred stanovením diagnózy celiakia. 😢 😢 😢

mia.k
2. apr 2009

zlatat,to od januára ti takto je?To je strašné,nečudujem sa ti že si zúfalá.Bohužiaľ v tomto ti neviem poradiť,nemám s tým skúsenosti.Predpokladám že bezlepkovú diétu držíte stále. Zrejmä by to chcelo neakú zmenu,vyskúšať niečo nové,možno by mu niečo zachutilo.A ešte aj teraz,keď už bude pekne,bude mať viac pohybu na čerstvom vzduchu,možno sa zase rozpapá. Ešte by som sa ťa chcela spýtať,po ako dlhom čase od začatia bezlep.diety si spozorovala zlepšenie?

zlatat
4. apr 2009

áno, Mia, od januára - ono každá choroba ho takto rozhádže, no teraz je to nejaké extrémne. 😢 Ale dnes sa konečne pekne naobedoval - spapal ryžový nákyp, no aj napriek tomu, že na 100% nemal ani stopy lepku, a mlieka, tak ho po pár hodinách bolelo bruško. 😢 😢 😢 a ja netuším z čoho.

Mierne zlepšenie som začala pozorovať po cca mesiaci, no netrvalo dlho - také 2 týždne. Potom prišla choroba a koniec papaniu a priberaniu.

mia.k
5. apr 2009

zlatat,tak to mu to zlepšenie teda ozaj netrvalo dlho.Chudiatko malé,ktovie čo ho trápi. ☹ Snáď mu naozaj to pekné počasie a pohyb na vzduchu trocha vráti chuť do jedla,ale to bolenie bruška... ☹

zlatat
9. apr 2009

Malý včera dostal na radu našej novej gastroenterologičky sirupček proti parazitom a vyzerá to tak, že sa to zlepšuje. Klop,klop, aby som to nezakríkla.
Včera v noci si prvýkrát po 2 rokoch vypýtal mlieko. Bola som z toho taká šokovaná, že som sa ho chudáka 5x spýtala, či si naozaj prosí mliečko a či ho vypije 😵 😵 No a prvýkrát po neviem akom dlhom čase ho v noci a ani dnes poobede nebolelo bruško. 🙂 🙂 🙂 🙂
Dokonca poobede vypil mliečko ( čo mi viac ako 2 mesicace odmietal ) ... taká som rada. Dúfam, že to takto ostane a nepokazí sa to znova.

mia.k
10. apr 2009

zlatat,to je úplne super! A z akého dôvodu sa mu rozhodla dať ten sirup?Robila mu neaké vyšetrenie?Zistila mu neaké baktérie v črevku? V každom prípade to určite veľmi poteší takáto pozitívna zmena,potom čo sa človek dlho trápi a nevie si pomôcť. Nám by tiež niečo také pomohlo,keby sme prišli na to čo má náš syn za problémy.Zostáva nám len čakať a dúfať,že všetko bude ok. zlatat,nevolál sa ten sirup náhodou Zinat?

zlatat
11. apr 2009

Nie Mia, Zinnat sú ATB. Toto neboli ATB, iba jednorázová dávka na zničenie parazitov - tiež sa to začínalo na Z ale nepamätám si názov ( je to proti škrkavke, mrliam,... )
Testy mu nerobila ( kým by boli výsledky, tak by sme sa načakali a malý by trpel ďalej ) - totiž je to naša nová gastroenterologička a prvýkrát k nej máme ísť až o 2 mesiace. Skorší termín nemala, ale po telefóne mi poradila aby sme skúsili naslepo mu dať tento liek - kôli bolestiam bruška a nepriberaniu ( aj napriek tomu, že je na diéte ) a zabralo to. Na ako dlho neviem, ale veľmi sa teším, že znova papá a nebolí ho bruško 🙂

A vy? Ako ste na tom? Vyšetrila vám detská železo? Neskúsiš zmeniť gastroenterologičku?

mia.k
15. apr 2009

zlatat,my sme boli u gastrenterologičky len raz,spravila nám krvné testy,ktoré boli v norme,tak nebolo ďalej čo riešiť. Problémy so stolicou sa nám upravili a momentálne okrem toho že je bledý a relatívne málo priberá nemá očividne žiadne iné problémy,takže začínam veriť,že bude v poriadku.
zlatat držím vám palce nech aj tvoj synček už nemá problémy,a nech mu to vydrží. 😉

samandicka
16. apr 2009

Zaujimava stranka o celiakii - www.celi.sk

chcem ju zviditelnit, lebo sa mi paci ovela viac ako celiakia.sk

zuzidr
20. apr 2009

Ahojte,tak ja tri roky trpím hroznými krčovými bolesťami,hnačkami a pod......pred tromi rokmi mi obvodný dal spraviť sono pečene,ladvín,zobral mi moč a povedal že je všetko ok......potom som otehotnela a zdalo sa mi,že sa to nejako ukludnilo,ešte pár mesiacov po pôrode to bolo fajn,ale potom ked som už kojila len 2x denne a postupne som prestávala kojiť tak sa to zhoršovalo.... ☹ ☹ ☹ nejak som sa nevedela odhodlať ísť k dr. až teraz ked som dostala bolesti a mala som husaciu kožu a zimnicu a viac som sedela na wc ako v obyvke na sedačke tak už som išla k dr 😒

tak mi dal Helicid a kázal sa objednať na GAE.....dnes som teda podstúpila "hadicu"(bol to najhorší zážitok v mojom živote-horší ako pôrod 😠 😠 😠 )azobrali mi krv,ale podla predbežného uváženia dr je to zápal pankreasu spôsobený neliečenou celiakiou...a pýtal sa či som niekedy bola liečená na celiakiu,tak som povedala že nie,a bol prekvapený 😅 výsledky budú behom 14dní tak som zvedavá 😉

ako vám začínala celiakia nejakým podobným spôsobom?myslíte že sa mi to potvrdí????

zuzidr
20. apr 2009

A ešte sa chcem spýtať či ste všetky chudli a schudli,lebo ja mám práve problém že sa mi nadarí chudnúť a dokonca aj mierne pribrám za posledné 3mes...... 😖

všade však čítam,že sa pri tejto diagnoze chudne 😒

zuzidr
20. apr 2009

to tu nikto nieje? ☹

martaina
20. apr 2009

chudnutnie nie je pravidlo. Ja som bola vychudnutá, ale niektorí celiatici sú vraj obézni. Možno pri diete schudneš 😉.

mia.k
21. apr 2009

zuzidr ja som zase čítala,že keď má žena celiakiu a nedrží patričnú diétu,že nemôže otehotnieť.Neviem teda ako to presne je,že či sú neaké výnimky,alebo čo,ale skús si to pozrieť na tých stránkach o celiakii.Ale z toho čo píšeš je zjavné,že tvoje problémy ovplyvňuje hormonálna funkcia,keďže sa ti to počas tehotenstva upravilo a potom čo si dokojila sa to znova vrátilo.Je veľa možností čo by to mohlo byť,nemusí to byť len celiakia.Ale samozrejme môže to byť aj ona.Ja som mala tiež takéto problémy ako ty popisuješ a tiež to bolo ovplyvňované hormónmi,ale nebola to celiakia.Takže uvidíš čo povedia výsledky.

martaina
21. apr 2009

ak má žena celiakiu a nevie o tom - čiže nedrží dietu tak môže otehotnieť. Napr. ja som toho príkladom. A je fakt, že hormóny ovplyvňujú aj správanie celiakie - počas tehotenstva mi bolo úplne super. Všetky predchádzajúce zdravotné problémy ustúpili. No po pôrode... 😝

zuzidr
21. apr 2009

martaina,ale ja som tie problémi začala mať asi 3-4mes pre tým ako som otehotnela,takže som to nejako neriešila,a ako som už písala v tehotenstve a počas kojenia ok,a potom sa to žačalo zhoršovať a vydržala som vlastne necelý rok trpieť a až teraz som išla k dr,tak budem čakať na výsledky.... 😀

martaina
21. apr 2009

to ja som ani tak nepísala tebe, ale mii.k. Veď ja som bola taký istý prípad, len ja som už chodila asi pól roka pred tehotenstvom s tým, že mi nie je dobre. Lekári si ma len posúvali, až som skoro uverila, že mi preskočilo a mám to z toho

mia.k
22. apr 2009

martaina,takže to neplatí čo píšu že žena pri neliečenej celiakii nemôže otehotnieť.Zase som o niečo múdrejšia. 😉 Chudiatko zuzidr,vyzerá to u teba ozaj na tú celiakiu. ☹ No veď uvidíš keď budú výsledky.

martaina
22. apr 2009

veľa žien nemôže otehotnieť, len to nie je pravidlo. Niektoré zas otehotnejú ľahko, ale potratia už v prvých mesiacoch. To je hnusné na celiakii, že má strašneveľa rôznych príznakov

zuzidr
28. apr 2009

Ahojte,takže celiakia a helikobacter sa chvala božku nepotvrdili,ale už teraz vidím že mi zase nič nezistia a ja budem trpieť ako kôň dalších pár rokov ☹ 😠

mia.k
28. apr 2009

zuzidr,to je fantastické,že sa ti nepotvrdila celiakia. 🙂 🙂 I keď na druhej strane chápem tvoje sklamanie a bezradnosť z toho,že nevieš čo ti je. ☹ Už som vyžšie spomínala,že som mala podobné problémy ako ty,a tiež mi robili rôzne vyšetrenia,ale bohužiaľ mi žiadny lekár nepomohol.Po štyroch rokoch trápenia som si pomohla sama.Toľko dlho mi trvalo,kým som si sama naštudovala príčiny a súvislosti mojich problémov,a kým som s tým niečo spravila. Rada by som ti pomohla,ale ako som spomínala,tieto príznaky môžu mať veľa príčin a ja sa tu nechcem hrať na neakú expertku,alebo lekárku,ale ak by si chcela,môžem ti predať moje skúsenosti cez IP.

zuzidr
28. apr 2009

mia bola by som ti velmi vdačná za každú radu,možno mi to nepomôže alebo mi zistia úplne niečo iné,ale každá rada je vítanáý a rada vyskúšam....poprosím IP 😅 😀 😀

anniel
14. máj 2009

ahojte baby... mali ste alebo mate nejake ine tazkosti pri tehotenstve? .. co sa tyka celiakie? .. mam na mysli vyrazky, svrbenie, a tak...
..my mame v septembri svadbu a chceli by sme potom snazilkovat.. som celiaticka.. 3rok... v oktobri mam ist na kontrolnu biopsiu a ja verim,ze vysledky budu skvele... zatial krvne testy stale OK.. dietu dodrzujem.. no trosku mam obavy, ci sa v tehotenstve este nieco nepridruzi.. deticiek chceme vela.. 🙂

anjelok
14. máj 2009

anniel, ja mam celiakiu uz 10 rokov (od svojich 20) a mam krasnu dcerku, ktora buduci tyzden oslavi rok 😵 ..obaja s muzom sme alergici, cize aj mala ma od 4 mes. naznaky atop. ekzemu, ale zatial nic strasne, kedze stale kojim. ale co som chcela. podarila sa na prvy sup a neplanovane. druhy mesiac po svadbe 😵
takze ziadny strach a sup sup do toho!! drzim palce 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre