Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

cora73
30. mar 2011

hm,tak nie je,skoda, ☹ najhorsie je,ze je to pisane takymi malymi pismenami,ze sa to neda citat.. 😠 najprv som behala po obchodoch s lupou,kukali na mna ako na sibnutu..

cora73
30. mar 2011

@majkas ani gastany??? ved su tam uvedene,ze su bzl... 😕

majkas
30. mar 2011

@cora73 gastany su bezlepkove, asi som blbo napisala, ze aj ja na nich ficim 🙂

majkas
30. mar 2011

my sme s bujonom zvykli varit ryzu lebo je chutnejsia tak preto sa pytam

co mi dali na gastre taku brozurku bezl. vyrobkov tak tam bola tusim vitana natur zeleninova a este jedne uz neviem ktory ale nie slepaci

janka79
30. mar 2011

@cora73 no tak, mne skoro vyliezla z formy, ked som na nu pozerala ako sa pecie 😀 ale robila som len zo zlatych klasov...ja by som mala zaujem o ten recept na medovnicky, je to dobry pocit hviezdit pred svokrou 😀

jankabambulka
30. mar 2011

@janka79 babenky kde sú tie recepty na bábovku a perničky???

bamarama82
30. mar 2011

dievcata mam dost... ze s lupou kukat... ja so mvcera cumakovala a houby som videla... a ked som sa pytala kukali na mna jak na debila... ach jaj. bujon davam vsaaaade uplne ja som vegetovy zavislak... bez vegety to nepojde. dam si asi zavazok ze obmedzim pecivo a cestoviny a take veci ako halusky do poliev ky-to zboznujem... nviem ako to vydrzim. pred 5 rokm isom to vyskusala a uplne som sa triasla nad cokoladou a ked som zacitila cerstve pecivo uz mi praskli nervy.... mozno keby som mala trav. problemy po lepku tak by ma to prinutilo ale takto sa k tomu neviem dopracovat. skusim si kupit asi muku tu schar mix b a skusim chlieb... a obmedzim aspon to kvantum muky kt. do seba davam na minimum... ale uplne to vyradit asi nepojde

cora73
30. mar 2011

@bamarama82 😀 akoze fakt,chodila som po Tescu s lupou,a normalne ma sledovali,asi si mysleli,ze nejaka kontrola,ci co-bola som podozriva.. 😀 A to este kym som zohnala lupu! V optike na mna kukali tiez ako na vadnu,poslali ma do filatelistickych potrieb,nakoniec som ju nahodou kupila v takom obchode "vsetko za 1 €".. 😀 😀 😀 Ale ma uz seru,dnes som bola nutena kupit lekvar,lebo moj domaci sa nezjedol v zime,ale "zozral" 😀 ,a normalne som chytala nervy,ze nedokazem precitat zlozenie,ved to je otrasne malilinkymi pismenkami !!! 😠 😠 😠 Neviem,ci sa niekde nepreberalo,ze by mal byt zakon,aby vyrobcovia boli povinni pisat zlozenie vacsimi pismenami...

Halusky napr do zeleninovej polievky-maximalne jednoduche:

1 vajce rozslahat do hrnceka,trocha soli,1/2 lyzicky soda bicarbona a dosypavat bzl muku,pokym to cesto nie je take akurat a malou lyzickou vykrajovat do vriacej polievky-MNAM !

a dietu si bud nasad,alebo nie,ciastocna nema zmysel...Ja som sa triasla za Horalkami a nakoniec som nasla recepr na kolacik,ktory chuti total ako Horalky.. 😉

a ten chlieb,co som dala recepr vyssie,je uplne ako rohlik,alebo bageta,takze sa to da...ale ja napr vydrzim aj tyzden bez chleba,a potom si napeciem napr ku gulasovej polievke,alebo k pomazanke,najprv musim varit nieco,k comu som potom nutena si ten chlieb spravit...ale napr moj maly krpec je za mojim bzl chlebom ako divy,ked mu dam na vyber rohlik,alebo taky zdravy celozrnny chlieb alebo moj bzl,tak vzdy chce moj,asi tie deti citia,co je zdravsie.. 😵

@janka79 ja viem,kde som spravila chybu,nemalo tam ist to kakao,lebo takisto mi krasne vyrastla a potom padla a zostal tam taky hruby tmavy pas,akoby plnka a to spravilo to kakao,presne sa mi to stalo aj s tym pernikom,ale ten sme aspon zjedli,babovku som vyhodila..Inak,pernik bol vynikajuci,ja s mojimi dvoma detmi sme ho zjedli na posedenie-cely velky plech!!! 😀
a ty chces recept na perniky? lebo ja mam len na vianocne perniky a to je mega kuskov... 😨 Z 800 g muky,sice da ten recept prisposobit a zmensit,ak ho chces,hodim ho sem zajtra..

@jankabambulka recept na babovku bol minulu alebo predminulu? stranu a pernik je tu,odporucam BEZ KAKAA ho robit,a ja dom dolievala trocha viac mlieka,aby sa cesto dalo vyliat na plech,lebo bzl muka viac zhustuje...

Tento recept je z normalnej muky,cize date 3 hrnceky bzl,a ten prasok do pernika som nenasla,neviem,ci existuje,ale dat zase 2x prasok do peciva sa mi nezda,ja som kupila pernikove korenie Kotanyi a dala cca 1/4 sacku..

HRNCEKOVY PERNIK :

Potrebujeme:
2 hrnčeky polohrubej múky
1 hrnček hladkej múky
1/2 hrnčeku cukru
1 prášok do pečiva
1 prášok do perníka - pernikove korenie
1-2 PL kakaa -radsej nie
2 vajíčka
2 hrnčeky mlieka
1/2 hrnčeku oleja

Príprava:
Všetky suroviny dobre promiešame a vylejeme na plech. Pečieme zvoľna 40 - 45 minút. Perník môžeme potriet lekvarom-ja som dala domaci slivkovy a po vychladnutí poliať čokoládovou polevou-odporucam Tmava poleva od Dr.Oetkera v takom sacku,len sa da do horucej vody a je.. 😀

cherryblossomgirl
31. mar 2011

@cora73 ja si prosim recept na horalky 😀

cora73
31. mar 2011

@cherryblossomgirl neviem ho najst... 😠 😠 😠

cherryblossomgirl
31. mar 2011

nevadi 🙂 keby si ho nahodou nasla, mysli na mna

ako sa ma tvoj mladsi syncek? co ta jeho ryzova alergia?

bamarama82
31. mar 2011

@cora73 tak ale lepsie obmedzit ako zozrat kazdy den obyc chlieb a obyc cestoviny...ale neviem kedy a k tomu dokopem
presne tak robim halusky zboznujem ich...tak teda ak kupim tu schar muku tak to vyskusam...z tej to robis?

cora73
31. mar 2011

@cherryblossomgirl do kelu,uz som prehladala PC,aj zosity s receptami a nic.. 😠 Dakujem za opytanie,enzymy sa mu stale netvoria,cize problemy mame nadalej,ale davam mu detske traviace enzymy,tak s nimi je to lepsie,uz tak v noci neplace..Ale poriadne sa ho drzi ta alergia na mlieko a lakt.intol,ak sa nahodou stane,ze nieco zje-minule mu dala kamoska nejaku bio tycinku,aj to len polovicu a az potom sme citali zlozenie,bol tam jogurt,tak samozrejme hned bordove licka a vyrazky.. ☹ a najnovsie nas obchadza astma 😠 😠 😠 ,celu zimu piskal pri dychani,ale kedze lekarka na pneumo nas poslala do....,tak si ho liecim sama..Zase..
Ale ty sa pochval,kukam v pase,ze tvoja herecka uz ma rok? ako sa mate? 🙂

@bamarama82 ja uz vsetko robim z bzl muky,aspon nemusim rozmyslat,co mozem a co nie.. 😀

bamarama82
31. mar 2011

@cora73 a ta schar mix b je univerzalna??? ze by som ju vsade pchala?
co je tvojmu malickemu vsetko? ako sa vam prejavuje ta lakt intoler.? ekzemom alebo aj trav probl?

inna7
31. mar 2011

@cora73
ahojte, tiez som na bezl.diete - uz druhy rok....

ten recept na chlebik co si pisala, z Mix B... tie dve plne odmerky, to je kolko ml? ja mam moulinex a odmerka ma 300ml... tiez mi najviac "sadla " tato muka.....a este Farina je perfektna....skoro do vsetkeho ju davam......

cora73
31. mar 2011

@bamarama82 ja neviem,ci je uni,ale ja ju pouzivam na vsetko,raz som mala aj tu urcenu hlavne na kolace,teraz neviem nazov,ale nejak ma neoslnila.. jedine,co sa mi absolutne nedari,su klasicke halusky z nej spravit,VZDY mam z toho glej,na to je potom lepsia Promix,ta nie je taka jemna..
moj maly,ako som uz pisala vyssie,nemoze jest ryzu,mrkvu,vacsinu zeleniny,surovu uz vobec nie,mliecne vyrobky a s laktozou..po mlieku a laktoze ma hned vyhodeny atop.ekzem na lickach-ale ten sa mu spustil ockovanim 😠 ,a teraz vzdy,ked nahodou nieco take zje,alebo ked ma byt chory,tak sa to prejavi ekzemom..ja viem napr cca 2 dni dopredu,ze bude chory,ked ma cervene licka..co sa jedla tyka,ak nieco zje,napr tu ryzu alebo mrkvu-okolo polnoci zacne hrozne plakat,prve mesiace,ked som este nevedela co mu je,tak plakal aj do 4.00 rano,nic nepomahalo,teraz,ked uz ma tie enzymy,je to lepsie,dostane napr na obed nieco s ryzou,alebo slep.polievku s mrkvou,hned mu dam enzymy a v noci akurat tak pomrnka,poprdka a spi dalej..

@inna7 ahoj,moja odmerka ma 200 ml,takze tam ide 400 ml vody.. 😉 daj vediet,ci ti vysiel aj v inej znacke piecky.. 😉

inna7
31. mar 2011

@cora73 dik, jasne dam vediet.....inac halusky robim z fariny...su super "pevne" 😀 a aj pirohy su vyborne z fariny....vyborna muka a doplaca sa za nu len 0,52 eur.. 😉

cora73
31. mar 2011

@inna7 tak to ju skusim... 🙂

inna7
1. apr 2011

@cora73 chlebik sa podaril, je super, ozaj ako rohlik.....je podobny ako ten co je na obale mix b.....len mensi a s cukrom... 🙂

cora73
1. apr 2011

@inna7 super,som rada 🙂 mozno tam ten cukor ist nemusi,neviem,davam ho tam automaticky... 🙂 mne sa teraz chlieb nedari,uz som si vsimla,ze mi pride varka muky,lebo kupujem obvykle 6-8 kg mesacne,a niekedy sa mi z celej varky nedari urobit dobry chlieb... ☹ ,neviem preco,a chlieb sa mi podari,az z novej varky...

mozno je to aj podobny recept ako je na obale,tie recepty som doteraz necitala 😀 ,ale raz som robila chlieb z 500 gr muky a vysiel uplne obrovsky a s velkymi dierami,ako chutovo bol super,len tie diery ma vytacali,nemohla som nanho nic natriet,tak preto uz robim mensie chleby..

janka79
1. apr 2011

@jankabambulka recept na babovku je v tejto teme na strane 21
@cora73 vdaka za recept, ukladam 🙂

katikatika
5. apr 2011

@bamarama82 mne moja alergologicka povedala (lebo aj manzel k nej chodi - tiez celiatik), ze s celiakiou sa clovek narodi, len u kazdeho ta zakeracka caka na iny podnet, aby sa objavila. U niekoho je to tehotenstvo, u ineho onkologicke ochorenie a niekomu staci dostat nadchu a to sa stane podnetom, aby sa prejavila. Znama robi atestaciu (doktorka) u jedneho stareho profesora, ktoremu diagnostikovali celiakiu ako 72 rocnemu. V podstate mal taky dobry zaklad a tak postavenu imunitu, ze sa celiakia neprejavila skor...

cherryblossomgirl
5. apr 2011

@katikatika veru, suhlasim. Mne ju spustil stres (dlhodoby, pracovny).

bamarama82
7. apr 2011

baby a to si sami poviete u dr kolko ktorej muky chcete?

zuzikkaa
7. apr 2011

@bamarama82 ano,ale mesacne max 20 kg-tusim 😅 ja som tolko naraz nikdy nebrala...

laki
8. apr 2011

@bamarama82 limit pre dospelého na 1 mesiac je 10 kg.

bamarama82
8. apr 2011

a to ja mam povedat aky druh??? ved tie muky nepoznam

sanym
8. apr 2011

@bamarama82 na stránke Ministerstva zdravotníctva máš zoznam aj množstevné limity bezlepkových potravín, ktoré sú čiastočne hradené zo zdravotného poistenia. Nárok máš raz mesačne na uvedené množstvá.

bamarama82
9. apr 2011

@sanym ano to uz baby pisali ale nepoznam tie muky tak neviem ci mam ist k dr a povedat len ze chcem 5kg muky, alebo presne mam povedat druh aky?

sanym
9. apr 2011

Musíš povedať aký druh, lebo múk na predpis je veľa a napr. náš lekár nemá ani potuchy o týchto múkach.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre