Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

bamarama82
11. apr 2011

@sanym tak to ja netusim aku, ja tiez nepoznam tie muky

cora73
11. apr 2011

@bamarama82 bud das na nase rady/skusenosti 😀 ,alebo budes po jednej skusat,ktora ti najviac bude vyhovovat..
odporucam opisat si kody vyrobkov,ktore si chces objednat u lekara, a uz dojst s mnozstvom a kodom,lebo napr sestricka u mojho lekara nema cas to hladat a je jej lepsie,ked to mam pripravene.. 😉

Ja osobne pouzivam Schaer Mix B uz na vsetko.. 🙂 A taka "obycajnejsia" muka je (podla mna) Promix Uni..

alinocka
4. jún 2011

Ahojte poradte mi prosím aká múka je najlepšia taká univerzalna(je to tá Promix Uni?)dá sa kupiť normalne v obchode?(nemáme celiakiu,ale jedna dcera má stale ekzém a kdesi som čítala že sa da bezlep.diet . vyliečit či tak nejak,a druhá dcerka je autistka a tam že pri vysadení lepku často nastane zmena k lepšiemu,takže predpis od lekara nehrozý-chcem tuto dietu skusiť)

laki
6. jún 2011

@alinocka Promix Uni môže byť, dostať ju kúpiť v Bille.

aduska181
6. jún 2011

aj moj manzel ma celiakiu uz od malicka ale prisli mu na to az v 7 rokoch.mame teraz 6 mesacneho syna a mam stach aby to nezdedil.. no co taak sa bude varit bezlepkovo pre 2 ..ale nechcem aby sa trapil,toto mozem a toto nemozem ☹

dosa
7. jún 2011

@laki @cora73 aj ostatne zienky ahojte, mam na vas prosbu. moja dcera ma kamaratku celiakicku a chystame narodeninovu oslavu, tak chcem napiect nejake kolaciky z bezlepkovej muky. kupila som dnes promix PK, je tam napisane ze na jemne pecivo a sladkosti... ale rada by som sa vas spytala, ako ju pouzivate, ze to normalne davam ako klasicku muku? ked mam v recepte 200 g muky, tak dam 200 g tejto? a coho by som sa este mala vyvarovat aby som malej nesposobila tazkosti? mozem im napriklad dat slane tycinky? tie su tiez z muky, asi nie, ze? dakujem

zuzikkaa
7. jún 2011

@dosa hej ked je napisane 200g tak das 200g tej bezlepkovej 😉 ale necakaj velky uspech lebo z bezlepkovej muky sa tazko pecie,,ono to nejak nelepi 😀
a tycinky urcite nie,,su z muky 😅 ked tak kup v lekarni kde maju aj bezlepkove potraviny alebo v takych tych "zelenych obchodikoch" maju potraviny pre celiatikov 😝

dosa
7. jún 2011

@zuzikkaa jej, dakujem, teda si ma nepotesila, dufam, ze sa mi kolacik podari.... ked nie, ma asi svihne... a v tycinkach nie je muka? hmmmm, bola som v tom, ze je 😀 😀 😀 asi by som si mala zajtra v predstihu vyskusat nieco upiect, aby som nebola na poslednu chvilu v strese...

zuzikkaa
7. jún 2011

@dosa ved som napisala ze tycinky nie, je tam muka 😀
tak ked zbuchas nejaku tu babovku alebo bublaninu tak by sa malo podarit,,kedze tam nieje lepok tak sa tazko pecie 🙂

cherryblossomgirl
7. jún 2011

@dosa chces recept na vybornu babovku? u nas ma vzdy velky uspech a namiesto muky sa dava puding 😉

cora73
7. jún 2011

@dosa ano,das taku hmotnost,ako normalnej hladkej muky,obcas dam o jedno vajce viac,hlavne do palaciniek,tak to by si potom asi mala znizit gramaz niecoho ineho o gramaz toho vajca,ale vajce vazi 40 gramov,takze mozno ani nie,lebo bzl muka zase viac zahustuje..
zo slaneho im kup napr v Tescu tie stare klasicke chrumky-mavaju ich v spodnych regaloch,mozu aj slane cipsy Slovakia,oriesky,kukam,ze dcera ma 5 rokov,tak to zvladnu.. 😀 😀 😀

ale mam SKVELY recept pre bezlepkacov a bezmliekacov a bezlaktozovacov.. 😀 😀 😀

mojmu krpcovi tvrdim,ze je to cokoladovy puding a ideme sa za tym zabit,uz to budem davat aj ako plnku do jeho narodeninovej torty:

1 porcia:

1 avokado
2 lyzice medu
1 lyzicka kakao-ciste
1 lyzicka kokosovy olej-ak nemate,nic sa nedeje,ale je velmi zdravy..
moze sa pridat aj napr polka banana

vsetko spolu zmixovat (tento recept som nasla uuuplnou nahodou,ked som zufala zhanala nejaky recept na upravu avokada,ktore nemozem ani citit,a musim ho jest,ale napina ma z neho na ...,ale ako takyto puding ho bez problemov zjem..Este budem experimentovat s avokadom na nejake natierky.. 😕 )

dosa
7. jún 2011

@zuzikkaa aha, ja som to pochopila tak, ze v tycinkach urcite nie je muka 😀 😀 😀

@cherryblossomgirl - no budem vdacna za recpet, aspon na nejaky kolacik, lebo namiesto torty nieco potrebujem... nechcem robit ostatnym babam ine a jednej kocke ine, aby sa necitila ukratena. hoci ona je uz na to asi zvyknuta... aj do skolky si nosi svoje papanie...

no mala som sa skor popytat, co budem teraz robit s kilom muky? 😀 😀 😀

cora73
7. jún 2011

@dosa ved sprav normalny klasicky piskotovy korpus,daj tam tu avokadovu plnku,obloz to bananmi,kup Dr.Oetker polevu tmavu,co sa rozpusta v horucej vode a mas skvelu coko tortu,ktoru mozu vsetci a ver tomu,ze nezistia,ze je bezlepkova... 😎 a minies aj muku... 🙂

dosa
7. jún 2011

@cora73 dakujem za tip, tie stare zemiakove lupienky myslis? veru som ich daaaaavno nemala, take veci u nas moc neficia, tak si smaknem aj ja 😀

len baby pisu, ze to nepecie ako klasik muka, takze asi nemozem pouzit svoj recept a zamenit muku? ci dalo by sa to ked dam o vajicko viac? teda to je hotova veda...

dosa
7. jún 2011

@cora73 - super, vyskusam. este blba otazka, to kakao-ciste - to je kakaovy prasok?

cherryblossomgirl
7. jún 2011

@dosa 6 vajec
20 dkg cukru + 1 vanilkovy cukor
2 lyzice oleja
1/2 kypriaceho prasku
2 zlate klasy a 1 kakaovy puding alebo 3 zlate klasy (ak chces mat iba biele cesto)

1. najprv urobime tzv. opacnu piskotu, cize vyslahame bielka na tuhy sneh a potom do toho pridame cukor

2. pridame zltka, olej a kypriaci prasok

3. potom oddelime zhruba 1/3 hmoty a tu zmiesame s hnedym pudingom alebo ked chceme iba bielu piskotu, tak zmiesame celu hmotu so vsetkymi 3 zlatymi klasmi. Dufam, ze som to napisala zrozumitelne

No a dame piect na 180 stupnov na 45 minut

dosa
7. jún 2011

@cherryblossomgirl a to je bez muky???

sonula44
7. jún 2011

@dosa poviem Ti moja malá ma bzl. stravu a na oslavách zaberá trasená torta 😀 😀

1 šlahačková smotana , 1 mandarink. kompót , jeden puding bez varenia Dr. oetker Créme Olé
všetko dať do uzatváratelnéj nádoby a triasťťťťťť. a deti sa tešia našim až cvrká 😀 😀
Dáš po minútke do pohárov ozdobíš čerstv. ovocím no pochúťka 😅
Urob aspoň 2 dávky u nás je vždy málo 😉
Ešte mám aj super bábovku bez múky len zo zlatého klasu

cherryblossomgirl
7. jún 2011

@dosa namiesto muky je pudingovy prasok alebo zlaty klas

cherryblossomgirl
7. jún 2011

@cora73 preco MUSIS jest avokado? ja avokado milujem.. potesila som sa tvojmu receptu

cora73
7. jún 2011

@dosa neboj,nemaj stres,najdi nejaky klasicky recept na pisk.koprus a upec to podla receptu,len vymen muku..ja musim casto pridavat vajicko navyse,lebo peciem z ryzoveho alebo ovseneho mlieka-kvoli malemu,a z bzl muky kvoli sebe,no a to uz je ina alchymia 😀 ,a ked mne sa tie kolace daria,preco by sa tebe nepodaril.. 😉
zem.lupienky nemyslim tie stare biele,tie ani neviem,ci mozeme,myslim tie normalne Slovakia cipsy tusim Horska sol ?,tie mozu celiatici..

ano,kakaovy prasok..to pisem len pre istotu,aby niekto nedal napr Granko-to neviem,ako by dopadlo... 😀

dosa
7. jún 2011

@cherryblossomgirl
@cora73
@sonula44
jeeej, baby, dakujem za recepty, tak urcite poskusame, aspon budem mat v zasobe ked pridu kamosky na navstevu... dam si do specialnej zalozky 😉

cora73
7. jún 2011

@cherryblossomgirl na klby...starnem.... 😀 😀 😀
ale vazne,rozhodla som sa,ze urobim nieco pre svoje zdravie (koza),a zacala som chodit cvicit Pilatesa-ze ved to mi nemoze ublizit..haha,dostala som sa do nejakeho pokrocileho kurzu,a do mesiaca som si tak znicila rameno,ze ked som chcela zdvihnut ruku,musela som si ju dvihat druhou..a v noci som knucala od bolesti...tak teraz po dvoch mesiacoch oddychu,tlaceni avokada do hlavy a cistiacich enzymov som akotak ok,tak mozem ist zase cvicit... 😀 😀 😀
ale vazne,avokado 2x do tyzdna je na klby,takze ak ho milujes,vyhrala si... 🙂 🙂 🙂

cherryblossomgirl
7. jún 2011

@cora73 super.. dakujem za tip. Ja robim avokadovu natierku tak, ze do makkeho avokada pridam cesnak a trosku smotany a je to.. s toastom je to uplna fantazia

cora73
7. jún 2011

@cherryblossomgirl super tip,len ako nahradim tu smotanu... ☹ zebu stacilo len s cesnakom? krpec nemoze mliecne..

cherryblossomgirl
7. jún 2011

@cora73 aha, prepac, neuvedomila som si. My sme najprv robili iba s cesnakom, ale potom mi kamaratka poradila, aby som to zjemnila smotanou. Ale mne to chutilo aj bez smotany

cora73
7. jún 2011

@cherryblossomgirl 😀 ved si nemusis pamatat... 😀 tak skusim len s cesnakom,ale v natierkach sa vobec nevyznam,u nas to nejde,my s muzom si robime obcas sardinkovu a tu decka nechcu-okrem toho ju robime klasicky s maslom..ja neviem,ake su este natierky..napada ma este pazitkova,vajickova,to by sa asi s tym avokadom dalo... 😕

leony83
15. jún 2011

ahojte baby, poprosím vás o info, koľko múky je možné vypísať na jednu osobu mesačne? Ďakujem!!!!!!!!

cora73
15. jún 2011

@leony83 co ja viem,tak 10 kg,ak sa to nezmenilo-ale neviem,ci nie je rozdiel pre dieta alebo dospelu osobu,ja beriem pre seba do tych 10 kg mesacne..

inka04
15. jún 2011

Množstevné limity pre BL potraviny platné od 1.1.2009:

Múka, chlieb, pečivo: Dieťa do 5 rokov (5 kg), Dieťa 5 - 10 rokov (6 kg), Dieťa 10 - 15 rokov (8 kg), Nad 15 rokov (10 kg)
Pozn.: Ak pacient uprednostní hotový BL chlieb alebo pečivo daná hmotnosť sa mu odpočíta z množstva múk.

Zdroj: www.health.gov.sk

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre