Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

cora73
27. sep 2011

@iwusca celiakia ma mnozstvo prejov,fyzickych aj psychickych:
Príznaky celiakie

Príznaky celiakie sú rôzne. Postihujú pacienta jednotlivo alebo v kombináciách. Prejavy choroby sú takmer individuálne, to znamená pre každého pacienta iné a líšia sa aj v závislosti od veku. Postihujú nielen tráviaci trakt, ale aj pečeň, kosti, zuby, cievy a iné orgány tela. Prejavy celiakie sú často pripisované iným ochoreniam, preto je ochorenie často prehliadnuté.

Typické príznaky celiakie

opakovaná bolesť brucha
zvracanie, nechutenstvo
hnačky, zápchy, problémy s vyprázdňovaním
nepriberanie na hmotnosti
malý vzrast

Netypické príznaky celiakie

neurologické príznaky, podráždenosť, migrény
oneskorený pohlavný vývoj, neplodnosť, časté potraty
znížená hustota kostnej hmoty – časté zlomeniny, osteoporóza
nevysvetliteľná únava
kožné prejavy
málokrvnosť, nedostatok železa a kyseliny listovej
tvorba modrín ako dôsledok nedostatku vitamínu K
zhoršená kvalita zubov
opakujúce sa aftózne zápaly ďasien
ochorenia ciev, nízke hladiny krvných doštičiek
zhoršené pečeňové testy bez zjavnej príčiny

podla toho,co pises,ze malej sa vyrazne zlepsi stav pri bzl diete,by som na Tvojom mieste to zacala riesit..Mne staci zjest napr bzl pizzu robenu v lepkovom prostredi a cely vecer preknucim na zachode... 😖 Cize moze byt tiez silne citliva aj po keksiku..Moj krpec napr celiakiu nema,ale ma alergiu na mlieko a laktozovu intol. a pokym som mu nevysadila mlieko a laktozu,tak mal atop na lickach,teraz je uz krasne cisty 1,5 roka... 😉 Skus jej vysadit aj mliecko a podobne jedla a mozno ekzem zmizne uplne a budes vediet,za cim mas ist... 😉 😉 😉

mamabiba
29. sep 2011

čaute, vie mi niekto poradiť? ja síce celiakyčka nie som, ale na nedeľu máme krst a na obed budeme mať medzi sebou aj celiakyčku. Chcem robiť na obed sviečkovú na smotane. Omáčku s múkou nezahusťujem, tam by nebol problém, ale problém vidím v mlieku. Vie mi dakto poradiť, ako spraviť sviečkovú pre celiakyčku? ďakujem

cora73
29. sep 2011

@mamabiba Celiaticka-pokial nema zaroven alergiu na mlieko alebo laktozovu intoleranciu moze mlieko,kyslu smotanu,slahacku,syry-okrem plesnovych..Pozor uz treba davat pri jogurtoch a ostatnych,hlavne vselijakym humusom "obohatenych" ostatnych mliecnych vyrobkoch.. 😉 A knedlu jej budes robit bezlepkovu?

mamabiba
29. sep 2011

@cora73 knedľu asi nie, urobím jej k tomu zemiaky, pretože idem variť pre 15 ľudí a neviem, či by som knedľu stihla. Ale ak je na to recept,mohla by som poprosiť? na budúce jej spravím 😉 😉

cora73
30. sep 2011

Baby,chcem sa pochvalit 😀 Mam vybaveny dalsi ZTP preukaz-kedze prvy mi dali na 3 roky a uz stratil platnost 😕 a uz je NA FURT !!!
Konecne uz asi pochopili,ze celiakia je nevyliecitelna...Takze,ktora ho este nemate,hor sa vybavovat,uz nas nebudu nahanat po uradoch-len raz.. 😀

cora73
30. sep 2011

@mamabiba ja robim iba jednu knedlu,ale recept Ta asi nepotesi,je "od oka" 😀 normalna klasicka s varenymi zemiakmi v supke..ale mam aj recept od svokry,ktora to ma v gramazi,tak ked budem mat cas,hodim ho sem,ale to urcite zvladnes aj bez receptu... 😉

mamabiba
1. okt 2011

@cora73 ďakujem, určite vyskúšam

anjelicek26
7. okt 2011

@mamabiba @cora73 - mam otazocku - aku dietu nasadit dietatu s podozrenim na celiakliu? Aky je vas jedalnicek? Kolko trva, kym by sa ukazalo nejake zlepsenie? My sa s hnackami trapime uz 8 mesiacov a nelepsi sa to, alergiu na bkm nema, bezlaktozove mlieko nic nevyriesilo a sojove ma od vcera - stale ma krce v brusku, stolicu aj 8x za den a kopu hlienu v tom :( Parazity a bakterie uz vylucili :( Uz ma fakt ine nenapada.

Za tych osem mesiacov pribral len kilo, krpec je, ale to som aj ja, tak fakt neviem :( Musime to nejako riesit. A tu v anglicku su lekari na strasne dlhu cakaciu dobu :(

cora73
7. okt 2011

@anjelicek26 toto na celiakiu vyzera.. ☹ ak nasadis dietu,podla mna ako prve zmiznu hnacky,bolesti brucha-za ako dlho netusim,kazdy je individualny,ale urcite by som to na Tvojom mieste spravila,da sa existovat aj s touto dietou.. 😉 no,jedalnicek neviem,podla toho,ake mas potraviny v Anglicku,bola som tam 3x,ale vzdy som tam schudla,lebo mi tam nic nechutilo.. 😀 Zozen bzl muku,myslim si,ze vyrobky Schaer su vsade,len si zisti,ci nemas narok na nejake financne ulavy,ak by sa tam celiakia diagnostikovala,neviem,ako je brana tato choroba v Anglicku... Ak uz budes mat muku-recepty Ti hodime.. 🙂

sanym
7. okt 2011

@anjelicek26 pri podozrení na celiakiu by som diétu zatiaľ nenasadila, lebo potom by bolo problematické celiakiu potvrdiť. Neviem ako je to v Anglicku, ale hádam aj tam sa dajú vyžiadať krvné odbery na protilátky na lepok. Tie by sa mali urobiť ako prvé a v prípade pozit. výsledkov biopsia tenkého čreva, ktorá by celiakiu definitívne potvrdila. Ak malému prestaneš dávať lepok, črievko sa zahojí a biopsia celiakiu nepotvrdí. Samozrejme, môžeš diétu nasadiť aj sama od seba a pozorovať či nastane zlepšenie, ale potom pred prípadnou biopsiou bude potrebná niekoľkomesačná záťaž lepkom.

anjelicek26
7. okt 2011

@sanym - no u nas je to hrozne, Saska mala zaciatkom septembra dost zlu alergicku reakciu - opuchla, mala flaky po celom tele a to 3x za 24 hodin, vyzeralo to hrozne - no a termin na alergologicku kliniku aby zistili, z coho to bolo (mala to uz raz rok dozadu) - mame prosim koncom novembra. A to bola fakt ze zla akutna reakcia :(

Takze si viem predstavit, kedy by vzali maxa :( V nemecku mi ho lekarka vysetri, ale to je az december, neviem, co dovtedy. Ako ono vyhnut sa lepku sa urcite da, chlebik pecieme aj tak vlastny - tak by sme zmenili muku. Inak fakt nemam ani ponatia, co to vsetko obnasa.

Mne by hadam stacilo vediet vysledky z krvi bez biopsie a podla toho sa zariadit (?) Ci to nie je dostacujuce?

@cora73 - nam o peniazky nejde, keby to potreboval, tak kupime cokolvek, len aby uz nemal take bolenie bruska :( Tie hnacky su podla mna ubijajuce, takmer nepribera, su mesiace, kedy dokonca schudol :(

sanym
7. okt 2011

@anjelicek26 biopsia len určí definitívnu diagnózu. Na Slovensku je potrebná, lebo bez biopsie nemá pacient nárok na príspevok na diétne stravovanie a na úhradu časti potravín na lekársky predpis. A nemohli by ste ho dať vyšetriť na Slovensku? Alebo by bol problém s poisťovňou? Ono keď sú tie problémy takto výrazné, mohla by si pokusne na pár mesiacov vysadiť lepok a pozorovať či nastane zmena k lepšiemu. Problém je ten, že lepok obsahuje nielen pečivo a cestoviny, ale množstvo ďalších potravín často takých kde by človek lepok vôbec nečakal.
Ešte mi napadla cystická fibróza (samozrejme nechcem strašiť), ale na tú sa asi aj v zahraničí robí novorodenecký screening.
V každom prípade držím palce, nech sa čím skôr nájde problém a malému nech sa uľaví.

anjelicek26
7. okt 2011

@sanym - my uz na slovensku nemame zdravotne poistenie, ale v nemecku ano, tam sme doma, v anglicku sme len na tri roky. Novorodenecky screening robili aj tu, teda ak myslis ten test z nozicky po porode. Nasa nemecka lekarka je skvela, ta nas hned posle kam treba, len sa tam teraz proste nedostaneme. Mozno skusim v novembri na otocku zaletiet, uvidim, ono je to pre deti take narocne lietat - leteli v septembri, teraz o tyzden letime na dovolenku na tyzden, potom v novembri a decembri zas :( Ved za tento rok uz drobatko letelo 14x...

Prave som si citala stranku o celiaklii, to, co pisu u malych deti na nas sedi vlastne vsetko :( Hlavne to velmi pachnuce kakanie, je toho moc a velmi casto :( Totalne riedka hnacka uz cele mesiace, navyse nepribera. Krce v brusku :( A ja som mu pred chvilou dala chlebik :( Takze mozeme ocakavat dalsiu noc, co bude brusko boliet :(

sanym
7. okt 2011

@anjelicek26 Tak to by som asi nečakala a skúsila lepok vynechať - keď sa mu stav zlepší, bude vysoká pravdepodobnosť, že mu problémy spôsobuje práve lepok. A hlavne sa maličkému uľaví - musí to byť hrozné. Inak ja podobné prežívam s mladším synom (aj keď to nie je až také zlé). Ale tiež má od narodenia problémy s bruškom, pomaly priberá... A zatiaľ sa uňho nič nepotvrdilo (celiakiu má starší syn).

anjelicek26
7. okt 2011

@sanym - max priberal skvele do 8. mesiaca - mal vyse 9kg vtedy - dnes ma 10.3kg - vtedy sme presli na UM, pripisovala som to tomu, ale je pravda, ze niekde medzi 6-7. mesiacom sme zaviedli aj lepok a mohlo sa to tiez vtedy prejavit. Kojeny bol do roka, ale uz mal aj UM na vecer... a problemy s bruskom ma teda od tych 8 mesiacov :( Tie jeho hnacky su raz horsie raz lepsie - ako hnacka je to vzdy - ale je to medzi 4-8x denne - a strasne to pachne :( No a tie noci kedy ma krce radsej nebudem popisovat. Ale su aj noci, co spi cele. Tak fakt neviem.

cora73
7. okt 2011

@anjelicek26 🙂 nemyslela som to tak,ze nemate peniazky 🙂 ,to je jasne,ze pri zdravi deti na to nepozerame,ale napr na Slovensku to hodne pomoze,ak dostavas muku a cestoviny na recept a mesacne prispevok na dietu.. 😉 ale to az vtedy,ked sa to lekarsky potvrdi..Kedze vysetrenia mas v nedohladne,tak Ti znova doporucujem vysadit lepok,aby sa maly akotak pozbieral,pretoze cez neho vitaminy a mineraly len preletia ☹ ,vsetko chudacik vykaka a ked opisujes tu stolicu,pachnuca ,a ak sa neda splachnut-to je typicka celiaticka stolica,nepriberanie..Staci 2 mesiace pred vysetrenim na celiakiu-krvne testy,pripadne biopsia,podla toho,co Ti povie lekar-znova nasadit lepok..Mne moj obvodak-blb-nariadil dietu a ked som sa konecne dostala na radu na gastre,tak ma poslali do...,ze ked som na diete,nic nezistia,prisla som o 2 mesiace..Biopsia bola zazitok-sice mi ju robili uz druhykrat v zivote a po prvom raze som povedala,ze uz nikdy viac,ale tentokrat som si to uzila,bola som v 3 mesiaci tehotenstva.. 😨 Ako to popisujes,tak problemy ma odkedy ste zaviedli lepok,tak to tomu naznacuje..Mojmu malemu sa napr tvori malo traviacich enzymov,a on chudacik mi prereval cele noci od bolesti bruska,odkedy som zaviedla prikrmy,furt ho vysetrovali na celiakiu,lebo ja ju mam a u muza je v rodine,ale celiakia to nebola,moj maly nemohol ryzu a mrkvu-to si zober,ze su prve prikrmy! Kase a podobne blbosti..Kym som na to JA SAMA dosla,tak mal 1,5 roka a v Espumisane bol nalozeny ako v naleve.. ☹ Teraz je to uz lepsie,bude mat tri roky a takeho polroka to uz celkom zvlada,uz v noci neplace,alebo malokedy.. Zaved dietu,zisti,kde predavaju bzl muku,ked mas piecku,pec mu chlebik a ostatne potraviny si musis odsledovat sama,ake maju zlozenie..Moze zemiaky,ryzu,pohanku,pseno,vsetku zeleninu a ovocie,maso,vajcia,mlieko-ak nema alergiu,ale uz pozor na mliecne vyrobky-jogurty a tak,ze cim su zahustene,ale ked ma taku hnacku,nedavala by som mu ani mlieko..Var z cistych surovin-mam na mysli uplne vyluc nejake pripravene polotovary alebo hotove jedla..Viac ma teraz narychlo nanapada,objednaj sa u tej dr v Nemecku a ziadaj vysetrenie na celiakiu..

angellinka
7. okt 2011

@anjelicek26 tie caste stolice nie su urcite normalne,a moj syn dostal celiakiu,teda sa mu prejavila,2 mesiace potom ako som ho prestala kojit.To mi aj nasa gastro potvrdila,ze ono sa to tym kojenim oddialuje,a je asi nejak to crievko este chranene ☹ ale preco si to zacala az takto neskoro riesit,ja to nemyslim v zlom,ale 8.mes je vlemi dlha doba a musi mat to crievko velmo poskodene.Podla mna urcite vysad lepok,ulavi sa mu,uvidis 😉 My sme boli na zaciatku aj na bezlaktozovej diete,a ked sa to upravilo po pol roku sme zaviedli postupne aj mliecne.Drzim vam palce,hlavne Maxovi 🙂

angellinka
7. okt 2011

@anjelicek26 a este nieco,oni to zistuju z krvi,do 3 dni sme mali vysledky,ani to by ssa nedalo nejako spravit,ze by mu zobrali krv na protilatky IgG,IgE

anjelicek26
7. okt 2011

@angellinka - budeme tu v UK hladat sukromneho pediatra, co tie testy da spravit, nech to stoji, co len chce.

No a preco sme to neriesili, no hlupa som, myslela som, ze je to kvoli UM a ze sa to casom upravi. Aj ked on bol kojeny az do roka... len UM maval na vecer. Je to moja vina, ze sa tak dlho trapi ☹

angellinka
7. okt 2011

@anjelicek26 jasne,chapem 😉 ja som bola tiez v tom,ked sa nam po tyzdni diety neupravila stolica,ze je to kvoli mlieku,vysadili sme,presli na bezmliecnu,pil len ryzove mlieko,a hnacka stale,zaplyneny,hlieny,on mal az krvave hlieny,ani nechcem vediet v akom stave mal crievko 😢 drzim palce,a uvidis ze vsetko sa vyriesi!!! 🙂

anjelicek26
7. okt 2011

@angellinka - hlien ma v stolici aj max, ale krv nie zatial teda :( Boze ako som to mohla tak dlho ignorovat :( Objednali sme test na celiakliu, v pondelok dojde, stal len 18 libier... tak snad nam uz to da nejaku orientaciu, ci ano ci nie. Neviem si predstavit, ze ak viem, ze mu prave lepok nerobi dobre - mu to dalej davat kvoli nejakym testom o dva mesiace 😔

angellinka
7. okt 2011

@anjelicek26 ja som chcela tiez test pre dcerku,ked zacala mat hnacky pre mesiacmi,ale z krvi jej nezistili nic,ale ak by s nou nic nerobili,nech by stak cokolvek,kupila by som si ho aj ja 😉 vysledok je do par minut,ze?
pockas az do biopsie,a az potom vysadis lepok?

anjelicek26
7. okt 2011

@angellinka - vysledok do 10 minut z krvi. Ak by bol pozitivny - tak urcite okamzite vysadim lepok. Ja biopsiu nepotrebujem, aby som to potvrdila, staci mi z krvi, ved to je uz potom aj tak jednoznacne. To je take invazivne vysetrenie, hlavne pre rocne dieta asi nie uzasny zazitok + predstava, ze este tyzdne mu budem davat kvoli vysetreniu nieco, co mu ublizuje, to vazne nie :( Hlavne posledne tyzdne sa to velmi zhorsilo :( Pichneme prstek, trolinka krvi a budeme vediet. Teda hadam budeme. Lebo ak to vyjde negativne, uz fakt neviem, co mu moze robit zle :(

angellinka
7. okt 2011

@anjelicek26 ano,ano,to je ten test,co som chcela aj ja kupit.Podla toho,co hovoris,je to asi naozaj celiakia.A mne sa vtedy fakt ulavilo,ked to synovi zistili.Hlavne sme okamzite nasadili bezlepkovu dietu,a za oar dni bola stolica ok,ale crievko sa regenerovalo urcite rok.A co bolo smerodajne,nechutilo mu jest posledne mesiace,a zopar krat sa stalo,ze vyvratil obed alebo veceru.Boze,ked si na to spomeniem.A teraz je z neho chlap ako hora, 😉 urcite daj vediet,co ste testom zistili 🙂

anjelicek26
7. okt 2011

@angellinka - ze rok regenerovat ☹ No hlavne mu uz nebudeme papanim ublizovat :( Ono sa to kazdym dnom horsi. No a on okrem par svetlych chvilok tiez papa malinko :( Hlavne to, ze pribral za tych 8 mesiacov len kilo hovori za vsetko, od roka teraz do 16 mesiacov - teda za 4 mesiace - len 250g... lenze tu to nikto neriesi 😖 Urcite dam vediet co a ako.

anjelicek26
7. okt 2011

@angellinka - este mam otazku. Maxovi sme pred tyzdnom zrusili flasku s mliekom na noc, dostava len vodicku - a vlastne odvtedy ma tak zhorsene to brusko, krce, place v noci, dovtedy to väcsinou bola "len" ta hnacka. Moze to spolu suvisiet? Ja nemam problem mu to mliecko v noci zarobit, mne slo hlavne o zdrave zubky, preto sme mu to zrusili. Ale ak by ho brusko malo boliet bez mliecka, tak to teda radsej nie 😔

angellinka
8. okt 2011

@anjelicek26 neviem ,tda nemysslim si,ze vynechanie mlieka mu sposobuju tie krce.Co dostava na veceru?
Po stanoveni diagnozy,mlieko a mliecne vyrobky praveze treba okamzite vylucit,VSETKY!Moj maly pil dlho bezlaktozove ALL Nestle-umele mlieko.Si spominala,ze to ste pili,vynechaj lepok a pokial si myslis ze potrebuje mlieko,nasad len bezlaktozove,je sice drahsie ale setrnejsie brusku.Ja z bezlaktozoveho aj varim 😉 samozerejme nie z umeleho,ale kupujem v DM bio bezlaktozove,pre obidve deti.Davas probiotika?

anjelicek26
8. okt 2011

@angellinka - lenze on posledne tri dni dostava sojove mlieko 😕 Takze to by mu nemalo robit zle. Probiotika nedavame, zda sa mi na to este malinky + ak tak sa chcem poradit s doktorkou a nie len tak mu davat ak by mal crievka fakt poskodene :( Mozno by to bolo kontraproduktivne, teda aspon kym sa to zahoji.

Na veceru mava ako kedy, niekedy chlebik, inokedy cestoviny, inokedy zemiakovu kasu s mäskom ci polievocku, my davame 2x denne varene, lebo tak malinko pribera. Teda nie, ze by to pomahalo 😖

Deticky s celiakliou nemozu laktozu? Ako kupovat bezlaktozove mlieko je to najmenej, to maju vsade, aj umele maju take, aj ked ja som priklonane k tomu, ze ostaneme dlhsie pri sojovom mlieku a ziadne zivocisne 🤐 Jogurty tak ci tak neje, ma z nich totalnu hnacku do hodiny, akurat tak masielko na chlebik ci kusok syra.

angellinka
8. okt 2011

@anjelicek26 pri celiakiia vseobecne pri hnacke sa nesmu jest mleicne vyrobky.My sme mali,ale to som uz pisala,ked nam stanovili celiakiu,docasnu bezmliecnu dietu-pol roka,az potom sme postupne zavadzali mliecne,najprv po 3 mes,ale to bolo skoro,dostal hned hnacky.Mozno mu robi aj sojove zle,aj to je alergen,tazko povedat.Ja by som skor davala ryzove,pije to doteraz.Z DM-Alnatura 🙂 na sojove veci je podla mna skoro,a som s alergenmi,tak isto s mliekom opatrna 😉

angellinka
8. okt 2011

ozaj,a probiotika my berieme odkedy mal prvy krat hnacku.Ale co clovek,to odlisny nazor,porad sa urcite s tvojou lekarkou 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre