Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

martaina
26. máj 2008

K Zajo510, ja chápem, že dieťa len ťažko drží dietu, obzvlášť keď nemá žiadne príznaky. Ja sa toho tiež hrozím, že by to mohol malý po mne zdediť. Tú su najdôležitejší rodičia. Poznám presne taký istý prípad vo svojom okolí, keď si rodičia dokonca povedali, že ich dieťa celiakiu nemá, lebo nie je na tom až "tak zle" ako druhý celiatici. Dievča má teraz 18, ale podľa mňa moc zdravo nevyzerá. A to ešte nehovorím, že mladšie dieťa je podľa príznakov celiatik ako vyšitý. Radšej s ním nejde ani k doktorovi.
Ja som ju mala zistenú až v dospelosti a je mi to veľmi ľúto. Stále ma bolia klby, mám odvápnené kosti, x kožných a iných alergií. A tiež sa už bojím ísť s niečim k doktorovi, lebo mi vždy niečo nájde. Ale už aspoň sústavne neležím doma s krčami, nie som unavená po prejdení nejakého kúska cesty ako pes a snáď aj tie kosti sa časom spravia - nie som až taká stará korčula 😉 . Jedno viem, že keby to mal aj môj syn, budem na neho zlá ak by čo i len zahryzol do keksa a myslím, že v dospelosti by mi bol vďačný. A asi by to mal ľahšie keďže u nás sa varí bezlepkovo. Kto varí - ten rozhodoje 😀 . Ale sem tam im spravím normálne koláče.

laki
26. máj 2008

Ahoj dididi30, moja mala tiež bude mat 5 rokov, a je najmenšia v triede v školke.Aká vysoká je Tamarka, ak sa smiem spýtať??
My sme nemali žiadne príznaky, ani bolsť bruška ani časté kakanie, Kristínku len boleli kolienka, čsto sa budila i v noci.No a bola teda je menši, ale ja som tomu nepripisovala nejak význam, ona totiž bola malinká, aj ked sa narodila ( mala len 2 430 g. ).

dididi30
26. máj 2008

laki ahoj....tamarka ma tusim 99cm.....no nic moc...moja mala len 49cm a 3050g takze taky drobec, ale mozno to ma v genoch, ale po prastarych rodicoch...no kto vie, ale ta nizka hladina zeleza v krvy, mozno si namyslam, kto vie.. 😒 a ak sa smiem spytat, sa narodila pred terminom ci v termine, moja presne na termin...

laki
27. máj 2008

Kika sa narodila na 37.týžden, čiže 3 týždne pred termínom.Keď jej zistili celiakiu, t.j. v apríli mala 103 cm, teraz má 105 sm, takze za mesiac podrástla o 2 cm 😀 . A co sa tyka zeleza, mala stale dobre hodnoty, takže u nás tá diagnostika tiež nebola jednoduchá.Ale už teraz vieme na com sme, takže
si pomaly zvykáme.U nás to je najhoršie s chlebíkom 😒 .Inak OK.

dididi30
27. máj 2008

laki no tak ja jej to dam teda zistit nech mam pokoj.....uvidim ci to je v genoch alebo tou celiakiou, no ale nech mam pokoj na dusi a viem co jej je....inak tych 99 cm mala pred pol rokom tak neviem mozno ma viac, uvidim...
a co sa tyka chlebika tak toho sa tiez bojim, lebo moja ho lubi velmi, ale sak da sa to vselijako naucim sa ho piect 🙂

laki
27. máj 2008

dididi30, držím vám palce, nech vám to dobre dopadne, potom daj vedieť výsledky.
Ja som piekla 4 druhy chleba, ale ani jedným nebola nadšená 😢 , bolo to hrozné pozerať sa na ňu s akou nechuťou ho papá, ale teraz som jej objednala z jejdnej pekárne a konečne som počula od nej vetu: , Maminka spapala som celý chlebík 🙂 ,, strašne som sa tomu potešila, takže jej ho budem objednávať.

dididi30
27. máj 2008

laki dakujem.
no tak to je super ,ze mate u vas taky chlebik, ja som anglicku, tu je sto druhov chleba, ale dufam,ze najdem aj ten spravny pre nasu ak bude treba, budem sa o tom samozrejma informovat od lekarky, hadam budu mat nejake infosky, no uvidim......
a malickej vela zdravicka a nech jej nadalej chuti ten chlebik 😉

mirkovaviki
28. máj 2008

Ahojte, aj ja sa hlasim do klubu. Mam 23 rokov a celiakiu mi zistili pred rokom, dnes som bola pre vysledky z alergologie a krv ukazala, ze nemam alergiu ani na raz, ani na psenicnu muku. Alergiu mam na mliecnu bielkovinu, ale v 1. triede, to je trieda bez klinickych priznakov, tak mam zakazane len cerstve mlieko, ale syry a kyslomliecne vyrobky smiem. Stale som sa nezmierila s celiakiou. Neviete mi povedat, ze ked nemam alergiu na lepok, mozem mat na 100 % celiakiu? Po zavedeni bzl. diety som neschudla ani nepribrala, sama lekarka mi povedala, ze som cudny celiatik.

martaina
28. máj 2008

No neviem, ak ti bola zistená biopticky tak ju máš, či už nejaké prejavy máš alebo nie. Ale alergia na pšenicu nie je to isté ako celiakia. Aj na bezlepkové výrobky sa používa deproteinovaný pšeničný škrob. To je zbavený lepku. A keby bola alergia to isté ako celiakia tak by ho celiatici nemohli. I keď ja nejem z neho veci tak či tak. Vždy tam nejaké stopové množstvo lepku ostane a mne nerobí dobre.

kuly
autor
3. jún 2008

Ahojte, nasla som takuto stranku na nete http://www.vupp.cz/czvupp/04bezlepkove/index.htm je to databaza bezlepskovych vyrobkov vyhovujucich. Dufam, ze Vam to v niecom pomoze. 🙂

zajo510
4. jún 2008

ahojte kočky, inak by ma veľmi zaujímalo ako to je s tými "bezlepkovými výrobkami". na mnohých som našla preškrtnutý klások a nápis že je vhodná pre celiatikov a niekde na konci nálepky bolo napísané, že môže obsahovať stopy lepku, resp. že obsah gluténu je menej ako....mg - však my nemôžeme ani potraviny so stopami glutenu. či ako to je s tým preškrtnutým klasom?

martaina
5. jún 2008

U nás je určitá norma, podľa ktorej sa môže označovať potravina za bezlepkovú. Teraz neviem či je to 20mg/kg, alebo 200. Tak sa mi vidí, že tých 20 je na označenie klasom a 200 na komentár "prirodzene bezlepkový výrobok. Ak sa mýlim nezabiť. 😅 Preto tie informácie o stopách lepku. Ale napríklad v Austrálii táto tolerancia neexistuje a bezlepkové výrobky musia byť jednoducho čisté. Oni dokonca tieto európske výrobky svojím pacientom nedoporučujú. Aj kvasnice označujú za nevhodné pre pacientov s celiakiou. Treba si dávať pozor, pretože človek by mal zjesť maximálne 40 mg lepku za deň - teda celiatik. To je asi 1 desatina ibuprofenu a to človek zje v hocičom bezlepkovom.

zajo510
6. jún 2008

je to sila, že si musíme dávať pozor na potraviny označené ako bezlepkové. to nám teda výrobcovia velkmi neuľahčili, hoci ich označili ako BLP. ja zloženie potravín sledujem hlavne na nových výrobkoch, ktoré som ešte nejedla - nie na tých zaužívaných - ale dobré vedieť. už to hapem 🙂

madalah
19. jún 2008

Milé žienky, mohli by ste mi poradiť? Mám 10-mesačného syna, ktorý ma poslednú dobu dosť veľké zažívacie problémy - máva zápchy a už sme z toho unavení, lebo ani bežné preháňadlá nezaberajú. Píšem Vám preto, lebo som toho už dosť načítala a zistila som, že kľudne môže mať alergiu na lepok. Ja som tiež alergička, ale peľová a môj lekár mi "optimisticky" povedal, že bude zázrak, ak môj syn nebude mať nejakú formu alergie a kľudne to môže byť alergia potravinová. No a ako sa tak spätne na to pozerám, tak ozaj odkedy mu dávam pečivo, máva tie zápchy. Posledných pár týždňov ani nejako neprospieva, skôr stratil asi 300 gramov na hmotnosti. Čo však môže súvisieť aj s tým, že začal loziť po štyroch. No ja aj tak nechápem, ako môže mať také dieťa také zápchy, prosto mi to nejde do hlavy a mám strach, aby sa to predsalen nevyvŕbilo na nejakú potravinovú alergiu. Tak ma len zaujíma, aké máte skúsenosti s touto chorobou vy. Iste ste sčítanejšie a informovanejšie o tejto chorobe. A tiež ma zaujíma, ako sa to dá zistiť u tak malých detí, aký je pri tom postup, lebo som odhodlaná zájsť za svojou lekárkou, nech nás pošle na odborné vyšetrenie aj k alergológovi alebo ani neviem ku komu. U gastroenterologičky sme už boli, ale tá mu robila odber krvi z prsta a nezistila nič. tiaž na ultrazvuku nebolo vidieť, prečo by nemohol kakať. Ďakujem za vaše rady a skúsenosti, Zuzana

laki
20. jún 2008

Ahoj madalah, moja malá mala tiež zápchy , keď mala 2 roky.Vykakať sa u nás to bol hotový problém - horšie ako pôrod.Kika plakala ☹ , a ja som mala z toho tiež nervy, až mi tiekol pot po chrbte.Bolo to hrozné obdobie.Aj my sme vtedy boli na gastre, ale povedali nám, že má spomalené črievka, žiadne iné vyšetrenia jej nerobili.Asi po pol roku sa nám to upravilo 🙂 ( jedna stará babička mi povedala, že jej mám dávať odtučnené mlieko, tak som to vyskúšala a Kika začala pekne kakať). Potom ju začali bolieť kolienka a teraz , v apríli nám zistili celiakiu.Takže ja osobne si myslím, že nejaké tie začiatky sa začínali práve pri tej zápche. Ale to nemusí byť váš prípad.Ale určite by som s ním išla na odber krvi. Aspoň po mojej skúsenosti.držím Vám palce.

laki
20. jún 2008

dididi30 gratulujem k Thomaskovi!!!Je nádherný!Prajem Vám veľa, veľa zdravíčka a šťastíčka.

momo29
20. jún 2008

Ajoj Madalah. Akoby si písala o našom trojročnom Lukáškovi. My v podstate od cca. 1 roka "bojujeme" s kakaním. Veru aj my sme skončili na gastroentrológii. Krvné testy nám vyšli tak neurčito, a keďže doktorka mala podozrenie na celiakiu, robili nám biopsiu (hoci Luky je všetko len nie neprospievajúci, má 111 cm a 22,5kg). A pri biopsii zistili, že malý má veľmi slabú peristaltiku črievok. Biopsia bola chvalabohu negatívna, ale aspoň sa prišlo na to, čo nám spôsobuje to nepravidelné kakanie. Výtaznejšie ovplyvniť sa to nedá, dá sa z toho akurát "vyrásť". A to pritom máme ukážkový jedálniček. Možno naozaj treba ešte zájsť na gastro a ešte to riešiť, keďže sono bolo negatívne (aj my sme mali sono OK). My máme veľmi zlatú pani doktorku na gastre, ktorá sa naozaj snažila vypátrať príčinu menej častej a najmä tvrdej stolice. Celiakia sa síce prejavuje častejšie hnačkami, no aj zápcha môže byť príznakom a najmä, keď drobec nepapá nič, z čoho by tá zápcha vzniknúť mohla.

madalah
20. jún 2008

Tak Vás zdravím, kočky, no tak sme si dnes s tým kakaním teda užili. Ráno som odhodlane zašla k našej p.doktorke, že to nie je možné, aby Adamko skoro dva týždne nekakal a hlevne po včerajšom zážitku, keď dostal akoby kŕč, celý sa napol a neskutočne plakal. Nechápala som, čo sa deje a keď som ho hneď prebalila, zistila som, že vykakal trochu úplne suchej stolice. zrejme ho to tak bolelo, že sa celý napok ako struna, ked kakal. No a s tým som dnes zašla k lekárke. tá nám rovno napísala lístok do nemocnice, kde mi primár povedal, že aj tak je potrebné urobiť ďalšie vyšetrenia ako rtg (nechápem síce načo), taktiež rozbory krvi a alergologické vyšetrenia. Takže sme nakoniec v nemocnici nezostali 😒 , a v pondelok ideme zase do Prešova na gastro, nech nám pano doktorka urobí komplet vyšetrenia. Potom sa vraj uvidí, či tie naše črievka stačí "iba vyladiť", alebo bude potrebná aj nejaká operácia. Popravde mám z toho dosť strach a zlé myšlienky si radšej ani nepripúšťam. No a ked sme uz boli v tej nemocnici, tak malému urobili klyzmu, poviem Vám, skoro mi srdce roztrhlo, keď mu pchali do črievok tú mydlovú vodu - malý sa skoro uplakal. Ale aspoň sa konečne vykakal. Takže uvidíme, čo bude ďalej, ale som nesmierne rada, že ste mi odpísali a že sa môžem vypísať ja. Ja vám prajem veľa tzrpezlivosti s bojom s vašou chorobou a držím vám všetkým palce - myslite na mňa v pondelok, Zuzana.

zrnik2
4. júl 2008

celiatici by mali nemali jest ziadny lepok, ani stopy lepku, ani vyrobky, ktore boli spracovavane na strojoch, ktore predtym spracovavali lepok. dufam, ze sa rozumieme. 😀 je pravda, ze europske normy su prilis benevoletne a je to na skodu celiatikom. treba to kontrolovat a jest len "ciste vyrobky" 😉

zrnik2
4. júl 2008

Ahoj Madalah,
chod s malym ku gastroentrologovi a povedz mu, ze mas podozrenie na potravinovu alergiu. Inak to nezistis. Prajem vela stastia.

pierko359
11. júl 2008

ahojte ja som tu nová. Ja ani neviem čo to je za chorobu. ja som sa chcela iba opýtať, že čo je tá bezlepková
diéta ???

Hej a volám sa Paťka 🙂

zajo510
11. júl 2008

ahojky, je to diéta, pri ktorej musíš vylúčiť lepok zo stravy - pšenica, jačmeň, ovos, raž - v preklade hlavne - pečivo, koláče, keksy, niektoré čokolády a iné, omáčky, zápražky, cestoviny....väčšinu potravím vieš nahradiť potravinami z bezlepkovej múky, či kúpiš hotové alebo sama ukuchtíš. je stránka www.celiakia.sk tam je toho viac.

cherryblossomgirl
23. aug 2008

Ahojte,

hlasim sa ako dalsia celiaticka 🙂 ja som tiez bola najprv na diete ako dvojrocna, potom som opat nabehla na normalnu stravu akoze som uz 'zdrava' a v 26 rokoch som bola zase u gastroenterologa - nahodou - urobil mi testy a odvtedy som na diete. Porusit sa ju neodvazim, tak zodpovedne dodrziavam.

Kocky, len sa vas chcem spytat, ci ste predtym, ako ste sa zacali snazit o babo, absolvovali nejake zdravotne prehliadky? pamatam si, ze moj gastroenterolog mi prizvukoval, ze ked budem chciet mat dieta, tak musim prist na vysetrenie.. som si myslela, ze gynekologia staci..

ako ste boli na tom vy pocas tehotenstva? a ako su na tom teraz vase deticky? zdedili po vas celiakiu alebo je nejaka sanca, ze bude zdrave?

zajo510
24. aug 2008

ajoj cherry,

ja som šla na komplexné vyšetrenie (preventívka u obvoďáka, na gastre endoskopia, vyšetrenie na chlamídie aj na štítnu žľazu) po potrate. lekárka ma utešovala, že to nebolo z celiakie. vtedy mi zistili aj zníženú funkciu štítnej žľazy a tá je dôležitá pred aj počas tehu. priznám sa nedodržiavala som ju niekoľko rokov, lebo ma to nepoznačovalo - navonok. inak som k lekárom pravidelne na kontroly chodila aj predtým, takže som stále bola sledovaná. začala som ju prísne dodržiavať až počas druhého tehu a dodržiavam stále. už mi ani nechutí zjesť niečo , čo "nesmiem". ja som pred druhým tehu brala kyselinu listovú a babyplan preventívne - vzhľadom na celiakiu.

každé bábo rodiča celiatika má 20% predpoklad, že bude celiatik. a tá sa prejaviť môže skôr, neskôr a aj nemusí. mojej malej som dávala lepok podľa rady lekárky - po ukončení 7. mesiaca. veľmi jej chutia rožky a piškoty. ked bude mať rok tak jej budú brať krv na testy. tak dúfam, že ju nebude mať. momentálne pekne prospieva - klop, klop, klop..tak držím palce.

cherryblossomgirl
24. aug 2008

ahoj zajo..

dakujem za info, som rada, ze sa malej Alzbetke dari a dufam, ze jej nic nezistia 🙂 celkom si ma potesila, pravdepodobnost, ze bude babo zdrave je 80%, co je celkom fajn..

uff, ale na endoskopiu sa mi velmi nechce ist, raz som to zazila a staci mi.. ved ked budem mat dobre vysledky na protilatky, myslim, ze nie je dovod posielat ma na to hnusne vysetrenie.. nie?

zajo510
25. aug 2008

no to neviem, či stačí iba zistenie protilátok. ale držím palčeky, radšej si teraz pozistuj o svojom zdravotnom stave či si ok, akoby mali byť nejaké komplikácie potom. pekný deň

misa1
1. sep 2008

ahojte chcem sa vas opytat ako sa prejavuje tato choroba.ja som sa omplet vyhadzala na tele a stretla som jednu babu ze ona ma dermaticku celiakiu.ja aj take nieco?hned sa ma pytala na to.kremy& a kortikoidy nemozem lebo kojim tak uz som zufala

zajo510
2. sep 2008

ahoj miška, no celiakia, je problém čreva a toho, že ješ pšeničné potraviny (+jačmeň, ovos, raž). možno sa ti prejavila celiakia práve na koži, nie každý pri tejto alergii hnačkuje. pokiaľ máš celiakiu, tak je jediné riešenie, a to vysadiť lepok zo stravy a to sa upraví. celiakia je celoživotná ako každá alergia.

misa1
2. sep 2008

dik a to ma caka to hltanie tej hadicky alebo najprv krv?protilatky

zajo510
6. sep 2008

miška to ti povie asi najpepšie lekárka, niektorej stačí krv, inej iba hadička :o( držím palce. papa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre