Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

janina0909
6. sep 2008

ahojte maminky, len som vas chcela pozdravit, a pozeram,že nas žial pripuda, inac co sa tyka leta,nasla som paradne nanuky,samozrejme s oznacenim pre celiakov,taaaak som sa potesila a uz ta chodim pravidelne. hihi tak pekny day

cherryblossomgirl
7. sep 2008

Ahoj miska, hlavne v ziadnom pripade nezacni s bezlepkovou dietou bez odporucania lekara. Najprv ti budu robit krvne testy na protilatky a ak sa potvrdia, potom budes musiet ist aj na hadicku. Inak sa celiakia diagnostikovat neda.

Drzim palce..

misa1
7. sep 2008

diky ale pocula som ze sa daju kupit testy domace na celiakiu.nepoculi ste o nich?a neviete co to stoji?ako su presne?dik

cherryblossomgirl
7. sep 2008

Ja s nimi nemam skusenosti...presnu diagnozu ti moze stanovit aj tak iba lekar..

hrasula1
22. sep 2008

Ahojte, dievcata. Chcem sa spytat ci sa celiakia da zistit len pomocou biopsie, alebo len z krvi. Dcera ma 5 rokov a ma ist na biopsu. Idu jej to robit v narkoze a mam z toho obavy.

laki
22. sep 2008

ahoj hrasula1, mojej malej robili biopsiu v marci tiež v narkóze.Bola som pri nej kým jej pichli injekciu a potom ma poslali von.Počula som až na chodbu ako mrnká a ako ju napína.Nuž a ja som plakala na chodbe.Ale hneď ako skončili ma k nej zavolali, ešte do tej miestnosti kde jej robili biospiu roboli.Potom ju sestrička na rukách preniesla do takej mini izby( mali tam 2 postele a pacienti sa tam striedali ako na páse.).Tam som mohla byť pri nej, dokonca aj manžel, tak sme pri nej čakali, kým sa preberie, spinkala ešte potom asi 1 hodinku.keď sa prebrala, bola omámená, nevládala ani chodiť, ale čo bolo pre ňu dôležité hneď sme mohli ísť domov.No a po ceste domov ( robili nám biopsiu v Nitre ), sa ma opýtala, kedy jej budú pozerať bruško.Takže to bol dobrý znak toho, že si nič nepamätá.
Apropo, my sme mali aj z krvi pozitívne výsledky a na základe toho jej robili biopsiu.Podľa mňa je výsledok smerodatný z biopsie, lebo poznám aj také prípady, že mali v krvi pozit.výsledky a biopsia bola negatívna.
Držím vám palce, a daj vedieť ako ste dopadli.

hrasula1
22. sep 2008

Ahoj laki"
Ake mala vysledky z tej biopsie Tvoja mala? Potvrdila sa celiakia? Moja nemala ziadne problemy az na to ze priberala hrozne pomaly. Ziadne hnacky ani bolesti nemala. Doktorka jej zobrala krv a tam jej vyslo silno pozitivne kravske mlieko a pozitivny gliadin. Dufam ze vsetko dopadne dobre, idu jej to robit v stredu. Ja pri nej nebudem, lebo mame male babatko tak tam ide manzel. Inak po akom case ste mali vysledky?

cherryblossomgirl
24. sep 2008

Ahoj hrasula, celiakia sa da potvrdit iba biopsiou, aj ked ta sa robi az vtedy, ked vyjdu protilatky z krvi. Celiakia nemusi mat ziadne priznaky, viem to z vlastnej skusenosti. Lekar mi uz na zaklade toho, co videl cez hadicku, povedal, ze to vyzera na celiakiu a vysledky prisli asi do tyzdna a tie to potvrdili.

Babulky, ak budete potrebovat cenne rady, ako zacat, som k dispozicii, rada poradim. Napiste pripadne IP.

Inak, velmi vela informacii je aj na stranke www.celiakia.sk

Drzim palce a daj potom vediet, ako dopadla mala...

hrasula1
24. sep 2008

Cauko cherryblossomgirl, tak uz mame potom. Vysledky budu o 10 dni, ale tiez nam povedali, ze na 90% ma celiakiu. Takze si budeme musiet zvykat a naucit sa s tym zit. Ale co sa da robit, netreba zufat ved stavaju sa aj horsie veci. Aj ked neviem ako sa do toho dostaneme, mam strach z toho kupovania potravin, ale este ze je internet tu sa toho dozviem dost.

hrasula1
24. sep 2008

IP mam hrasula1

cherryblossomgirl
25. sep 2008

Ahoj hrasul,

nemusis mat strach.. ked som zacinala ja, chytila ma panika, ze vlastne nic nemozem. Najprv som v obchode citala pozorne zlozenie kazdeho vyrobku a postupne som si nasla veci, ktore mozem jest a chutia mi. Teraz mi to uz ani nepride cudne, ze nejem chlieb.. aj ked chapem, ze s malym dietatom to bude asi tazsie, predsa len dieta nema taku sebadisciplinu. Ale da sa to zvladnut..

v ktorom meste byvas?

hrasula1
25. sep 2008

Byvame v Martine. Myslim ze by to bolo lahsie keby pozname niekoho co ma tiez celiakiu a poradil by nam kde mame nakupovat. Neviem ako to bude s tymi potravinami na predpis, co tam vlastne patri? To mi asi vsetko povedia na tej konzultaciii u doktorky. A to vysvetlovania ze nemoze jest to co ostatny to bude fasa. Ale zvladneme to!

cherryblossomgirl
25. sep 2008

nechcem ti brat iluzie, ale ja som si vsetko musela zistovat sama. Fakt stranka celiakia.sk mi velmi pomohla. Su tam aj zoznamy bezlepkovych vyrobkov a vela vela cennych rad. Neviem, ake obchody su v Martine, ale v Tescu, Coop Jednote a Hypernove byvaju regaly s bezlepkovymi potravinami.

jasne, ze to zvladnete

nipi
28. sep 2008

Prosím vás, kto máte dieťa, ktorému robili biopsiu ako 3-4 ročnému, vedeli by ste mi povedať, ako dlho ste po krvných testoch museli čakať na biopsiu? A v ktorých mestách to robia? Nám tiež krvné testy jasne dokázali celiakiu, ale na diétu ho dať nemôžem, kým sa nespraví biopsia. A skrátka mi nejde do hlavy, prečo mu musím dávať jesť veci, o ktorých dobre viem že mu škodia a to len preto, že musíme dva-tri mesiace čakať na biopsiu... 🤐

ciska
28. sep 2008

ahoj nechcem vyzerat ako nevzdelanec ale ako sa celiaklia prejavuje. nejako sa mi to nedari nikde vycitat. dakujem

cherryblossomgirl
28. sep 2008

Nipi, ak mu prestanes davat lepkove potraviny, tak sa mu mozu zacat zlepsovat vysledky a nikdy mu nebude moct dat lekar papier o tom, ze ma celiakiu. S tym potom suvisi aj to, ze ti nebudu pridelene socialne davky a nebudes mat narok na predpis potravin na recept.. takze bud trpezliva a s dietou zacni, az ked vam to odporuci lekar..

cherryblossomgirl
28. sep 2008

ciska, celiakia ma vela priznakov, od nafuknutia, hnaciek, koznych vyrazok a anemie, ale ak je to skryta forma celiakie, tak priznaky nie su vobec ziadne 😕

laki
29. sep 2008

hrašula1 , nám výsledky z biopsie potvrdili celiakiu.Takže od apríla sme na bezlepkovej diéte.Kristínka tiež nemala žiadne typické príznaky, len ju bolievali kolienka a bola trošku nižšia.Ani vo sne by ma nenapadlo, že sa jej potvrdí celiakia.Ale bohužiaľ, biopsia neklame.V auguste sme boli na kontrole, od apríla do augusta narástla 5 cm.Kontrolné výsledky z krvi ešte nemáme, tak čakáme.Hrašula, aj úpotom vedieť ako ste dopadli.

U nás nie je bohvieaký výber potravín, alôe zvykáme si.Čo sa týka pečiva, piekla som 6 druhov chleba ale ani jeden mi nechcela papať.Takže jej objednávam, chlieb, knedľu, rohlíky....Ozaj toho vysvetľovania som sa aj ja bála, ako to zoberie, ale od začiatku bola veľmi zlatá, vôbec necirkusovala, žiadne a prečo zrazu nemôžem?, doteraz keď aj v škôlke dostane nejaký keksík, tak mi povie: Maminka, prečítaj, či ho môžem spapať, ak nie tak ho spapaj ty! Som veľmi rada, že si to nechá vysvetliť.

nipi
29. sep 2008

Dôvody, pre ktoré sa nesmie začať s diétou pred biopsiou, poznám. Len ma strašne rozčuľuje, že tie čakacie doby sú také dlhé a nemôžem svoje dieťa dať na diétu, hoci viem, že mu tak škodím. Preto som sa vás chcela spýtať, či neviete, v ktorých mestách biopsiu pre deti robia, prípadne kde sa nemusí čakať až tak dlho. Som ochotná precestovať aj 1000 km, len nech to už máme za sebou a môžeme začať s diétou! ☹ ☹

cherryblossomgirl
30. sep 2008

Nipi a ako dlho musis cakat na biopsiu? mna brali na gastro hned po tom, ako z krvi zistili, ze mam vysoke protilatky. Takze cele zistovanie, ci mam celiakiu alebo nie, trvalo maximalne mesiac. Ja chodim do sukromneho zdravotneho centra v BA...Odkial si?

nipi
30. sep 2008

Som z PD, ale problém je ten, že malým deťom sa tento zákrok vykonáva v anestéze (2-3 dni hospitalizácie) a to nerobia všade. Skúšala som sa objednať v BA, ale aj tam to je nekonečné. Hneď po prečítaní tvojho príspevku som si našla aj to súkromné zdrav.centrum a volala som tam, ale ani tam to nerobia. Tak už naozaj neviem... 😖

cherryblossomgirl
30. sep 2008

sukromnych centier v BA je viac.. napadlo mi, ze by si sa mohla skontaktovat s pani doktorkou Kabatovou, ktora vedie diskusiu na www.celiakia.sk, skus sa obratit na nu

laki
30. sep 2008

Ahoj nipi, nám robili biospiu v Nitre.Skús tam zavolať, ale neviem či ťa zoberú, ale sa mi zdá, že dr.je súkromná.Ak chceš pošlem ti do IP kontak aj meno na dr.

nipi
30. sep 2008

Vďaka, ale aj do Nitry som už volala, ani tam to nerobia. Alebo je v NR viac nemocníc? Ambulantne to spravia kdekoľvek, problém je s malými deťmi.

nipi
30. sep 2008

Laki, ešte stále o tom rozmýšľam, až teraz som si všimla slovíčko "nám", znamená to, že to robili tvoju dieťaťu? V anestéze? Nie ambulantne? Ja som volala do Fak.nemocnice, Špitálska 6 a tam mi povedali, že to nerobia. Buď je tam viac nemocníc, alebo to kedysi robili a teraz už nie.

laki
30. sep 2008

Nipi, áno, mojej malej robili biopsiu.boli sme tam v marci, robili jej to v celkovej anenstéze ambulantne.Rozpisovala som to v prípsevku 22.septembra, prečítaj si to tam.Ak sa rozhodneš, dám ti konktakt.

nipi
30. sep 2008

Laki, ten príspevok som čítala už predtým, len som si vôbec nevšimla, že je od teba. Práve preto som pred pár dňami volala aj do Nitry a zostala som veľmi prekvapená, keď povedali, že to nerobia. Možno som len netrafila na tú správnu osobu 😉 . Poprosím ťa teda o kontakt, ak sa dá.

laki
1. okt 2008

nipi poslala som ti IP.

hrasula1
1. okt 2008

Ahoj NIPI moja ma biopsiu uz za sebou robili jej to v Martine a bol tam jeden chlapcek 3 rocny z Prievidze , zrovna lezali spolu na izbe. Inak ma aj sestru co ma celiakiu a drzi dietu uz 3 roky a aj s nou boli v Martine na biopsii. Objednaju ta asi tak o mesiac.

hrasula1
1. okt 2008

A inak vysledky po biopsii su 10 dni po zakroku.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre