Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

natasa10
6. okt 2008

Zdravím, aj ja mám 11 ročnú dcérku, ktorej robili biopsiu z dôvodu, že výsledky z krvi boli pozitívne na lepok. Robili jej to v Košiciach, kam som tiež cestovala z Lučenca. Počas zákroku dcérku uspali asi tak na 15 min., po zákroku si nič z toho nepamätala , len sa asi 1 deň sťažovala na bolesť v krku. Výsledky sme mali tiež cca do 10 dní a pre moje počiatočné sklamanie bol výsledok tiež pozitívny 😢 . Na bezlepkovej diéte sme už 1 rok ale som spokojná , nakoľko zdravotný stav sa neporovnateľne zlepšil 🙂 .

witchka
8. okt 2008

ahojte maminky aj nemaminky,

som rada, ze som tu tuto temu nasla, ja som tiez celiaticka, deti este nemame, obavam sa ze to po mne zdedia, dnes uz nevladzem ale zajtra, teda dnes snad cez den alebo navecer precitam tych predchadzajucich par stran, urcite sa niecomu priucim...
inak baby z BA, nemate tip na nejakyeho dobreho a normalneho gastroenterologa? Lebo ja som bola raz u jedneho co mi robil biopsiu a ten sa k tej mojej celiakii postavil tak, ze no boze moja, chod na celiakia.sk a tam si najdes co chces...no. Viac mi povedal alergolog jak tento a odvtedy som na gastre nebola ani na kontrole, stale len alergolog, ten mi berie aj krv na protilatky vzdy, ale na biopsii som nebola uz rok a pol a to uz by som asi aj mala ist, ne?

dik moc za rady

hanka11
9. okt 2008

ja som celiatička 8rokov.Dietu dodržiavam.Biopsiu mi robili 2 krat.Prvý krat na diagnostikovanie a druhý krát kontrolu po pol roku.Odvtedy som dispenzarizovaná u gastroenterologa a ročne chodím na odberi krvi.

veganko
10. okt 2008

Ja chlieb, pecivo a ine cestoviny a aj ryzu nejem uz niekolko rokov a som stastny. Vyrobky z muky su dost nezdrave a je jedno ci su celozrnne alebo nie. Zrno ako take sa v prirode v tejto forme nikdy nevyskytovalo, vzdy to bola trava, ktora rastla vsade, ludia ju vyslachtili, aby klasy boli väcsie a zacali ich mliet a vyrabat pekarenske vyrobky. Ak raz zrno tepelne uvarite, ten skrob ktory sa nachadza v zrnku sa stava nestravitelny a zahlienuje telo. Preto ludia trpia castymi nadchami, srdcovymi infarktami a mozgovymi prihodami, akne, celuitida, obezita, zapcha... Okrem toho sa do pekarenskych vyrobkov pridava mnoho vseliakych Eciek a aditiv. Nejedenim tychto vyrobkov nic nestratite, prestanet mat zachvati hladu, budete vitalnejsi a hlavne sa vycistite od skrobovych nanosov v crevach, zilach a tukovych obalov po celom tele...

cherryblossomgirl
10. okt 2008

ahoj witchka, a nechodis nahodou do medifery? 😅 mne tam moj lekar povedal to iste - ze mam ist na celiakia.sk a ze tam vsetko zistim.. na druhej strane, mal pravdu, tam som zacala a naozaj som tam nasla vsetko, co som potrebovala.. jo, a podla mojich info, biopsiu netreba robit pravidelne.. urcite je to povinna jazda pri potvrdeni celiakie, ale potom to uz nie je nutne... teda mne ju aj chceli robit preventivne po nejakom polroku od zisteni diagnozy, ale som povedala, ze na to odmietam ist este raz 😉

my tiez babo este nemame a tiez mi to nie je vsetko jedno.. vraj je 20% pravdepodobnost, ze to dieta zdedi po rodicovi..s tym sa neda nic robit.. snad vyhodou je to, ze babo sa bude sledovat od malicka.. hm, aj ked to je slaba utecha

nipi
14. okt 2008

Laki, ešte raz vďaka, dnes sa mi podarilo dohodnúť termín na biopsiu v NR. Neviete niekto aj to, či hneď po biopsii sa môže začať s diétou, alebo treba čakať aj tých 10 dní na výsledky?

witchka
14. okt 2008

nipi pockaj na vysledky urcite, neviem sice ake problemy mas, ale 10 dni uz prezijes, ver mi...drz sa

witchka
14. okt 2008

cheryblossom dik a prispevok, nechodim, hento je normalne len ambulancia. Ja to beriem, celiakia.sk je tiez na tyzden dovolenky a tiez som tam vela veci nasla aj pomohlo. Mna serie ten pristup, ze lekar, ktory ti diagnostikuje celiakiu a alergiu na mlieko a vajecny bielok mi povie, ze sak sem-tam si dajte mlieko, ved uvidite...jak mi to moze povedat??? Ked som este nevedela co je carob-caroba (neviem ako je to presne), vedela som o carobovom prasku z celiakia.sk, tak na mna kukal jak puk, ze to nepocul...nema to, tak ho to nezaujima.
Fakt neviete o dobrom gastroenterologovi? Lebo ja by som bola rada, keby mi niekto aj muku predpisoval napr. Alergolog nemoze a sem-tam mi napise endokrinologicka, ale tu musim do toho tlacit a tiez som tam nebola dost dlho.

Inak k tomu babu...ja som s tym tak nejak zmierena ze to bude mat. Minule som bola nakupovat a prihovoril sa mi taky starsi pan, zdal sa mi divny, ale nakoniec z neho vyliezol autor jednej z knih o celiakii, zacal mi tam davat milion rad a jedna z nich, ze sa odporuca aby partner ak je normalny lepkac, tak taky polrok v case snazenia sa o otehotnenie bol tiez bezlepkac, vraj sa tym vie znizit ta sanca aby bolo dieta celiatik - resp. nie silny uz od narodenia...neviem co je na tom pravdy, lebo sam povedal ze nie je lekar, ale robi s tym uz dlho...

laki
15. okt 2008

Nipi a na kedy vás objednali? Som rada, že sa vám 🙂 tam podarilo dostať.Držím vám palce, a tých desať dní nejak vydrž a potom uvidíš.Veď sa ešte nadiétujete 😉

ivka144
15. okt 2008

Ahojte,
moj stoplik ma podozrenie na celiakiu, robili biopsiu, vysledky v nedohladne, ale mame bezlepkovu dietu, okrem toho aj bezvajecnu a bezmliecnu kvoli silny alergiam na BKM a bielok.
Chcem sa opytat, ze ak nejaka vyziva (prikrm HIPP, Hami a pod.) obsahuje tzv. bezlepkovy psenicny skrob a potom na konci zlozenia je napisane, ze obsah lepku je menej ako 20mg na 100g, tak to asi trosku lepku obsahuje,ci nie? Rata sa taketo jedlo medzi bezlepkove? Tusim ale, ze aj na original bezlepkovych cestovinach je napisane, ze pod 20mg...

martaina
16. okt 2008

Ahojte, už som tu dlhšie nebola a medzitým zistili aj môjmu malému zvýšené IgG. Len gastroenterologička povedala, že ho mám ešte rok sledovať. Normálne ma to naštvalo - teda neviem načo chodím s ním na tie testy, keď mám počkať kým bude KO. Chcela by som mu dať spraviť biopsiu a preto chcem poprosiť o link do tej Nitry. V žiadnom prípade nechcem, aby mu to robili za bdelého stavu. 😝 Čo sa týka dedičnosti, by som si ilúzie nerobila. Podľa mňa je tá pravdepodobnosť dedenia podstatne vyššia ako 20 percent. Moja gastroenterológička je celiatička + obe jej deti a u mňa to vyzerá tiež tak, že to malý podedil. Čo som sa stretla s celiakmi, tak časom sa v rodine určite nejaký ešte nájde.

laki
16. okt 2008

martaina, poslala som ti IP.Nechápem prečo mu neurobia biopsiu.Držím palce aby sa ti tam podarilo dostať.

martaina
16. okt 2008

Díky moc. V utorok teda skúsim zavolať.

witchka
17. okt 2008

Ahojte
to martaina:
asi hej, s tou dedičnosťou, mne zistili celiakiu v 25ke, po roku ju robili mame aj sestre a maju ju obe, takze sme podedili asi my od maminy...a moj alergolog je celiatik a jeho obe decka tiez...
ja som s tym zmierena, ze aj nase deti budu bezlepkaci, aj moj muz, v zasade s tym problem nemam, len sa trochu obavam o detskú zodpovednosť, to, či to malé bude chápať, že keď niečo neje, nie je to preto, lebo je to maminkin vymysel ale pre jeho dobro 😒 no, uvidime realitu ked bude

to ivka 144: s detskymi vecami nepomozem, ale tiez som ta kombinacia, co pises ze je tvoj maly, bezlepkova, bezmliecna (ani kysle mliecne ani kozie nic) a este aj alergia na vajecny bielok. No ja neviem, ja kde vidim pšeničný ani nekupujem, aj keď je očistený, nejak tomu neverím...ale ak budeš chcieť poradiť s niečím kľudne sa ozvi

duska1
20. okt 2008

Ahojte tehulky! chcem sa spytat, ci je tu nejaka s vas celiaticka. Ja som takmer v desiatom tyzdni tehotenstva, celiakiu mi zistili pred viac ako siestimi rokmi, odvtedy dodrziavam dietu. Porusila som ju len parkrat. Mam 25 rokov. Chcem sa vas opytat, ci ste uzivali extra davku kyseliny listovej a B vitaminu celkovo pocas tehotenstva. Ja zatial uzivam len klasicke vitaminy pre tehotne, no obavam sa, ci to nie je malo.. som v Anglicku a moja midwife zatial neodporucila vyssie davky, mam pockat do 14 tyzdna a na moje prve sono v 12tyzdni, podla toho ake je babatko velke.. ake mate vy skusenosti s celiakiou a tehotenstvom? duska x

martaina
21. okt 2008

Ja mám skúsenosti s tehotenstvom a celiakiou také, že som ešte nevedela, že nejakú celiakiu mám. Jediné čo som užívala bolo ku koncu tehotenstva železo. Inak som mala tehotenstvo v poriadku. Dokonca aj problémy, ktoré súvisia s netušenou celiakiou mi v tehotenstve ustúpili. Len po pôrode 😒 .. to už bolo iné. Organizmus totálne vyčerpaný, za dva týždne som bola na pôvodnej vychrtlej váhe - tj o 8 kg menej ako teraz vážim normálne. Ak dodržiavaš poctivo dietu mali by ti stačiť klasické tehotenské vitamíny - teda tie bezlepkové. Moja gastro mi odporúčila sem tam si spraviť kúru B komplexu, pretože bezlepková strava je chudobnejšia na B vitamíny.

zajo510
21. okt 2008

Marti, a aká je tá B komplexová kura, akože brať denne a kolko tbl b komplexu (resp. v mg)?

martaina
22. okt 2008

3 mesiace v kuse užívať klasickú dennú dávku B komplexu. Neviem koľko v mg, ale na krabičke to je písané. Potom prestávka a keď človek cíti potrebu zopakovať - zhoršenie kože, únava... Keď pozerám na svoje popraskané prsty asi by sa mi tiež zišla. Tehotenstvo a vitamíny to vážne neviem, ale ak človek drží už dlho dietu a poctivo, tak vraj funguje ako zdravý človek. Asi by potom mali bežné tehotenské vitamíny stačiť. Viem, že calibrum tehotenské je bezlepkové. Jedna nevýhoda B komplexu - priberanie, teda aspoň mne to trochu prekáža, nejak mi stačí už to čo je na mne.

laki
22. okt 2008

ahoj martaina, dovolala si sa do tej NR?

zajo510
22. okt 2008

Jáj Marti, aha ty si si robila tú kúru nie počas tehu 😒 mala by som lepšie čítať. ale beriem ten calibrum aj kyselinu listovú - viacmenej ju už lendoberám. nepapám tie vitamíny pravidelne, len občas. tak pekný večer

nipi
23. okt 2008

Laki, dostali sme termín už o 10 dní, čiže zajtra ideme 😉 . Nevieme sa dočkať, dúfam, že to dobre dopadne...

laki
24. okt 2008

nipi, tak to je super.Ako ste dopadli? Ako si bola spokojná?

nipi
25. okt 2008

Laki, všetko OK, celiakia samozrejme potvrdená, aj keď výsledky budú až o pár týždňov. Dopustila som sa len jedinej chyby - že počas zákroku som zostala stáť tesne za dverami a tak som všetko počula... 😖 Napriek všetkému si malý absolútne nič okrem injekcie nepamätá a tak sme šťastní, že to už máme za sebou a vyhli sme sa tak tomu dlhému čakaniu na termín a tiež celkovej anestéze a párdňovej hospitalizácii, ako to robia napr. v iných nemocniciach. Okrem toho som mala pocit, že táto lekárka je akoby z iného sveta: prívetivá, všetko nám vysvetlila, našla si čas rozhovor,...skoro ako vo filme 🙂 neskutočné v dnešnej dobe!

laki
27. okt 2008

Nipi, som rada, že si spokojná a že vás tak rýchlo zobrali.Ja som s doktorkou tiež bola, teda aj som veľmi spokojná. My sme boli v auguste na krv na kontrolu a keď som volala za výsledky, tak ešte neboli k dispozícii, tak mi dr. navrhla, aby som nemusela vyvolávať, že ak budú výsledky zlé tak sa mi oni ozvú.Našťastie doteraz nevolali takže je to OK.Ale to na malej aj vidím, veď za 5 mesiacov narástla 5 cm.Kompletne som jej musela vymeniť celú garderóbu.Ale chvalabohu.

petulo18
29. okt 2008

Ahoj. Odmalička som dodržiavala bezlepkovú diétu. Asi od 10 rokov som ju prestala dodržiavať. Nemám žiadne problémy. Pretože plánujeme dieťa, tak som si dala porobiť vyšetrenia. Endoskopia, ultrazvuk, odber krvi. Lekár povedal, že zatiaľ nezistil nič zlé, ani na tej endoskopii. Ale ešte nemám výsledky na antimilk a antigliadin. Na odber som bola koncom septembra a teraz mi povedala, že výsledku bubú asi az v januári. Je toto možné?!!!! Dokedy mám čakať. Keby som naozaj mala dodržiavať dietu, je možné aby som mala dobré výsledky? Teraz mám 25 rokov a nepociťujem problémy. Možno raz za čas mám nejaký problém s trávením, ale veď to má každý. Aj vy ostatní ste tak dlho museli čakať na výsledky krvi? Neviem, čo mám robiť. Bojím sa otehotnieť.

zajo510
29. okt 2008

petulo, neviem odkiaľ si, ale ja som na antigliadín či čo to - protilátky na lepok - čakala tiež asi 3 mesiace. večne som tam vyvolávala, tie účty za telefón som ani nechcela vidieť a stále nič. po troch mesiacoch koooonečne boli výsledky a tá blbá hnusná sestrička (podotýkam, že bola veľmi odmeraná, dôležitá a nasratá, že vôbec nejaký pacient niečo chce - akože ja moje výsledky - na oddelení endoskopie) mi dala výsledky cudzej ženy, čo som zistila až doma, lebo !!!moje meno!!!! na výsledku mi nenapadlo si overiť. tá pani mala veľmi podobné meno, len o písmenko menej. takže košičanky - pozor na sestričky na tomto oddelení.

ja som tiež dlho nedodržiavala diétu (mám ju od malička). nemala som žiadne tráviace ani iné problémy hoci som jedla všetko čo som dostala pod nos, nie som chudá - skorej naopak, takže na výzor nevidno na mne nič. ale črevo nebolo zdravé - hoci som to nijak necítila - potvrdzovali to vyšetrenia. prvé mimko som potratila a pri druhom som si už vstúpila do svedomia a začala prísne dodržiavať dietu opäť po dlhých rokoch. až vtedy mi došlo, že to nie je sranda s lepkom a toto mi už nestálo za riskovanie. lebo to že som otehotnela je jedna vec, druhá je donosiť bábo. celých 9 mesiacov ti lekári NIČ nezaručia. takže robím pre seba maximum a viem, že si nič vyčítať nemôžem. je to na tebe ako sa k tomu postavíš. ked máš raz BLP diétu potvrdenú, alergie ostávajú v tele stále, tie sa nevyliečia, je na tebe ako veľmi "provokuješ" svoje telo a hlavne kým nie je neskoro.... veľa šťastia

petulo18
30. okt 2008

zajo510, ja som z MI. Mne lekár povedal, že ak budú tie testy z krvi o.k., tak nevidí dôvod, aby som držala, diétu. Vráj mám tenké črevo v poriadku. V detstve sme chodili k lekárke do KE. Neviem aké skúsenosti má tento lekár. Ak mi to lekár nepotvrdí, tak nedostanem ani recepty na bezlepkové potraviny. Neviem, čo mám robiť. Veľmi sa mi nechce behať po lekároch v KE. Ty si začala s diétou, keď si druhý krát otehotnela? Alebo ešte predtým? Nechápem, prečo nám lekári dovolili prestať s diétou. Je to fakt dlho čakať do januára za tými testami. Už sa ti narodilo bábo? Nezdedilo po tebe celiakiu? Koľko máš rokov? Dodržiavaš teraz stále diétu, alebo si sem tam aj niečo dáš?

martaina
31. okt 2008

Nipi, tak do tej Nitry som ani zatiaľ nevolala, lebo môj manžel rázne odmietol enterobiopsiu. Ešte chceme zohnať číslo na lekára Utěšeného do Brna, kde robia diagnostiku aj formou USG a už na základe istých znakov z tohto vyšetrenia zistia celiatika. Ak by mi tam povedal, že je to vidieť už na základe tohto sona dala by som ho na dietu a keď bude dospelý, nech sa rozhodne sám, či chce podstúpiť enterobiopsiu. V zahraničí existuje uznanie diagnózy aj na základe pozitívnej odpovede na bezlepkovú dietu. U nás žiaľ nie ☹ Za to číslo ďakujem, možno ho ešte využijem ak mi to s tým Brnom nevíde a prehovorím muža 😒

nipi
31. okt 2008

Laki, prosím ťa, ešte jednu otázočku: nespomenieš si, ako dlho po začatí diéty bolo poznať zmeny? Kedy začala malá viac jesť a priberať? Môj je na diéte 8 dní a už by som ho najradšej videla o 3 kg ťažšieho 😉 , ja viem, že je skoro...

nipi
31. okt 2008

PS: ten predchádzajúci príspevok od Martainy patril asi tebe, Laki

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre