Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

martaina
1. nov 2008

Sorry, nejak mi to ušlo.

laki
2. nov 2008

nipi, Kika nezačala jesť oveľa viac, ona mi aj predtým celkom pekne papala.Tam ide skôr o to, že všetky tie živiny z potravy sa konečne začnú vstrebávať v tom črievku pri bzl.diéte.A u nej sa to prejavilo hlavne rastom 😉 .Na kilách ani tak nie, pribrala asi tak 1,5 kg.Kolko ti váži malý?Moja Kika má 5 rokov, 109 cm a váži 18,8 kg.Takže na váhu nič moc 😒 , ale nie je vychudnutá, je taká akurát, nemá síce ani gram slaninky naviac,ale to ma netrápi.Hlavne nech sme zdraví 🙂 🙂 🙂 .

emjee
9. nov 2008

kohutova • Včera o 19:52
ahoj som tu cerstvo nova-par sekundova.chcem sa podelit s vami o nasom trapeni s celiakiou.naburalo to cely nas zivot.a hlavne rodinny rozpocet,mamky ktore maju taky isty problem vedie o com pisem.prve dni som to vôbec nechcela pripustit a verit tomu.mojapsychyka bola v keli.odznovaucit sa varit s inym typom muky atd.Aco bolo najhorsie na tom,ze dcerka odmietala tu stravu jest.manzel mi velmi pomohol po psychickej a financnej.Vite materske su ubohe.Ale casom sa to dava pomaly do poriadku.pa pa

marse • 2d • Včera o 20:01
Ahoj viem o com pises, moja sestra mala celiakliu, ale vyliecila sa, brala lieky ale uz je spat v ,,normale"...ale aj pre nas a hlavne mamku to bolo dost tazke a narocne obdobie drzim palceky nech to zvladnete

kohutova • Včera o 20:17
Ahoj marse,my sice uz nepapame bezl.veci,ale sme pozorovany na gastroent,v kosiciach.pomaly aj tanicka sa zacina rrozpapavat.snad sa nevrati,dufam.Ci su take pripady ze sa vratila celi?

marse • 2d • Včera o 20:18
kohutova neviem ci su take pripady, segra je uz 2 roky v pohode a zatial ziadne priznaky ze by sa malo daco vratit tak dufam ze to aj zostane tak

veronikahel • 1d • Včera o 20:44
celiakia sa dá vyliečiť?

marse • 2d • Včera o 20:46
veronikahel ano da sa, u niekoho iba zmiernit

veronikahel • 1d • Včera o 20:49
moja švagrina ju dostala po pôrode a to má malý už osem rokov...

marse • 2d • Včera o 20:50
zrejme je to aj dost individualne, ako s kazdou chorobou

martaina
9. nov 2008

Celiakia sa nedá vyliečiť!!!!!!! A keď to ešte povie lekár, mali by ho zavrieť. Ani neviete baby čo všetko riskujete. Celiakia buď je, alebo nie je. Takéto príspevky ma strašne rozčuľujú. A hlavne keď ide o deti 😠

zajo510
9. nov 2008

to, že celiakia v tele potichúčky drieme, bez príznakov, neznamená, že je vyliečená. je to časovaná bomba, ak nie je dodržiavaná, tak sa časom isto prejaví a vo svojej škaredšej podobe.

nipi
10. nov 2008

Laki, dlho som tu nebola, trávim celé dni varením a pečením do škôlky 😒 Malý má 3 roky a 3 mesiace, výšku 93, váhu 14 kg. Po dvoch týždňoch diéty veľké zmeny nebadať, asi musím byť trpezlivá...
Chcela som sa ešte opýtať, či tu niekto nevie, či má zmysel vybavovať preukaz ZŤP pre dieťa. Viem, že dospelým z toho plynú určité výhody, ale pri dieťati sa mi to zdá zbytočné. Vedel by niekto poradiť?

prasiatko30
10. nov 2008

inaksie ja si myslim ze tiez sa nemoze hovorit o celiakii ako o tom ze tu chorobu niekto dostal - je to intolerancia na lepok a ten tam je alebo nie je. to ze ti ho diagnostikuju neskor alebo po case sa ti zmiernia priznaky neznamena ze si vyliecena. vsak vo vsetkych info o celiakii ti pisu odbornici ze vyliecenie esste nie je mozne je mozne len dodrziavat prisnu dietu u choreho a tak zmiernit alebo teda uplne zabranit vzniku komplikacii.

moj muz bol ako maly diagnostikovany na cisticku fibrozu - ci taku nejaku smrtelnu chorobu, lebo v tom obdobi este vobec nevedeli o tom, ze celiakia existuje. ako dieta bol furt chory, nejako mu upravili dietu - v podstate intuitivne ten doktor odporucil dietu bez muky a kopec ryze - prakticky svokra hovori ze MM jedol vylucne ryzu a banny pocas jedneho roka - a chlapec sa viac menej vyliecil dokonca bol "uplne" zdravy - cize vobec nevedel ze nejaku celiakiu ma a pil veselo pivecka, jedol chlieb - to hej pri svojej vyske vypadal ako keby ho vytiahli z osviencimu, furt bol unaveny, nervozny, az kym mu v 30tke stanovili spravnu diagnozu - celiakia - on ju mal pocas celeho svojho zivota ale spravne ho zdiagnostikovali az viac ako 25rokov potom ako mal naozaj vazne problemy.

laki
10. nov 2008

nipi ahoj, my sme Kike vybavili preukaz ZŤP, ale zatiaľ sme ho nevyužili.Ako si malý zvyká na diétu?

kkaattkkaa
10. nov 2008

Preukaz ZŤP sa vam oplati hlavne, ak cestujete, mozno nejaka kultura(plavarne, kina, muzea, ...). Ked ho vybavite dietatku, vy ako rodic sa stavate SPRIEVODCA -ak ma dietatko menej ako 6 rokov (alebo 15 ? to neviem presne), tam je cestovne nulove (alebo 1,-) a dietatko plati polovicu (listok pre ZŤP). Zavisi to vsak od prepravcu, od mesta. Napr. v BA ma ZTP MHD zadarmo, inde plati viac nez polovicu cestovneho.
Vsetko si ale overte, predpisy sa stale menia.

mimom
12. nov 2008

pri ztp neplatite koncesionarske poplatky-to vybavite na poste,daju vam tam tlacivo a este treba napisat,ze vlastne televizor a radio darujete svojmu dietatu,u nas mali aj toto tlacivo uz pripravene a este mate zlavu na smeti-to vybavite na mestskom urade,ale tiez to zavisi od vasho mesta.

laki
18. nov 2008

ahojte baby, neviete mi niektorá poradiť dobrý recept na kysnuté bezlepkové cesto? Ďakujem.

cherryblossomgirl
19. nov 2008

ahoj laki, skus pohladat na recepty.celiakia.sk

majula009
8. dec 2008

Baby ake ste mali problemy a hlavne priznaky ked sa rozhodli a urobili vam na toto ochorenie testy????

gabrielas
8. dec 2008

Ahojte. Dnes sme aj mi prijali správu že dcérka 10 má celiakiu. Ani Vám nehovorím v akom som stave. Odkedy sme prišli domov sedím na nete. A absolvovali sme prvý nákup ... 🙄

gabrielas
8. dec 2008

Ahoj Majula,
neviem či sa pýtaš na príznaky celiakie, ak áno tak moja malá okrem anémie iné príznaky nemala. Začali sme na hematológii a skončili na gastro - kde nám po krvných testoch - serológia na IGG na lepok - urobili gastroskopiu s biopsiou. Výsledok potvrdil celiakiu.

martaina
9. dec 2008

Ahojte,
keďže sa blížia Vianoce, čo bezlepkové pečiete? Ja som taká voš lenivá a vlastne nemám ani kedy tak som si objednala z firmy jordans. Momentálne majú v ponuke aj dva zákusky, tak som si objednala na koštovku čokoládovú roládu. Nejak ma neláka vypekať neviem koľko druhov, keď to potom budem musieť sama jesť. Ale dobrý recept poteší.

pezincanka
10. dec 2008

AHojte, mojmu muzovi diagnostikovali celiakiu v 35 rokoch potom ako roky trpel na tazky ekzem, ktory sa stale zhorsoval. Na nestastie trpi aj alergiou vseho druhu, teda na vajcia, (zltok aj bielok), mlieko, soju... teda nemozem mu kupovat ani drvivu vacsinu hotovych vyrobkov, lebo tie sa vacsinou robia aj s niektorou z tychto prisad. Takze uz 5 rokov musi mat domacu stravu aj chlieb. Nemoze ani hocijaku bezlepkovu muku, prave pre obsah soje.

Ja mam otazku, ci niektora z vas pecie chlieb v elektrickej pekarni, a ci mate nejaky recept, lebo mame novu, dotereaz som piekla rucne strucne v pekacikoch na srnci chrbat. A nemam recept, ako by sa mi to v tej pekarni podarilo. Uz sme takto odpalili 6 bezuspesnych pokusov. Chudak muz, musi jest aj tie nepodarky.

gabrielas
11. dec 2008

Ahojte,

super recepty na vianočné pečivo nájdete na www.bezlepkovadieta.cz ... Ja som síce ani jeden neskúšala, keďže nám diagnózu určili nedávno ale podľa receptu vyzerá že budú celkom fajn a hlavne jednoduché. Nájdete tam vanilkové rožkys, aj medovníky aj linecké pečivo.
Tak skúšajte, dobrú chuť a pekné sviatky.

martaina
12. dec 2008

To: pezincanka. Tak som pozrela, ktorá múka spĺňa všetky veci pre tvojho muža - z tých čo pečiem ja. Asi Mix B. Ja mám Panasonic a recept : 500 g Mix B, 500 ml vody, asi 2 lyžice oleja, jednu malú odmerku - priložená - sušených kvasníc. Je to asi pól balíčka kvasníc Dr. Oetker. Robievala som z celého balíčka, ale vždy mi moc vykysol a bol deravý. Tento chlieb je najlepší. Môžeš tam dať nejaké semiačka, drvenú rascu. Niekto pridáva aj soľ, ale keďže táto múka už soľ obsahuje ja ju nedávam. Dávam na bezlepkový program. To je 15 minút miesenia, hodina kysnutia a 45 minút pečenia.

kkaattkkaa
12. dec 2008

Ja peciem podla normal receptov, len tam kde je napisane ze "muka" nasypem promix-PK alebo CH, ale bola som jedneho casu leniva a piekla som vsetko len z Ch-aj sladke a nevadilo to. Nerobim si z toho tazku hlavu-vsak je to aj tak len pre mna.
Inak pekarnicku mame doma uz skoro 8 rokov a nepeciem v nej-len v case krizi, ked nie je cas. Chleba sa mi aj podari, ale ten z truby je lepsi-ja viem, ze spotreba energie, casu... ale mne to stoji za to.
Pouzivam navod na muke-pouzivam promix CH.

libka1
3. jan 2009

Ahojte, ako ste zistili ze ma Vase dietatko celiakiu? Ake priznaky su vlastne u takeho maleho este ani nie rocneho drobca? Dakujem za kazdu info...

zajo510
6. jan 2009

ahoj libka, môže mať silné príznaky: vracanie, rapídne chudnutie behom krátkej doby, hnačky. potom také menej nápadné: nejaký kožný ekzém, anemiu - zistia len z krvi, nafukovanie, bolesti bruška. a nemusí mať žiadne príznaky, môže sa to prejaviť až časom až a organizmus "zhumpluje" o niekoľko rokov. ak máš podzrenie tak požiadaj lekárku, nech ti sprav test na alergiu.

inak som minule pozerala v tv taký dokument, tam bol chlapček asi 3 ročný. do prvého roka prospieval normálne, potom sa začal spomalovať jeho rast aj celkový telesný a duševný vývoj. keď mal 3 roky, naraz si matka chlapčeka všimla ked sa hral, že má akoby chvíľkové "výpadky - tranzy" sám si začal niečo hovoriť a sa triasť a nereagoval na okolie. lekári ich posielali kade tade, cez psychológov, neurologov a rôznych lekárov. a vtedy si matka spomenula, že jediné u koho neboli bolo gastro a že majú v rodine u niekoho diagnostikovanú celiakiu. a tak šli na to vyšetrenie a im to potvrdili, a dokonca aj ona ju mala. ked mu nasadili dietu, pekne začal prospievať a dobehol všetko čo zameškal. .....takže aj to bol určitý príznak celiakie, a nikoho to ani nenapadlo, že to je to.

dadulka19
18. jan 2009

ahojte,používate aj kukuričnú múku?Máte nejaké recepty?

mukky
19. jan 2009

ahojte,neviete mi niekto poradit..moja svokra ma presviedcala ye manzel mal celiakiu ako dieta,viem ze musel dodrziavat dietu do asi 5 rokov..a bola taka mila 😠 ze uz pocas tehotenstva mi prizvukovala ze to moze cakat aj moje dieta ☹ super podpora nie.. 😖 no ale ja som si nastudovala vela clankov a celiakia je dozivotna,nevyliecitelna..no ale vraj mal manyel potom uz dobre vysledky,..a ma 34 a od detstva dietu nedodrziava,nema problemy..len myslim ma stolicu castejsie ako ja...aj kazdy den..Kazdy rok chodi na preventivky z prace,robi v USS.Tak mohol mat len alergiu na lepok vtedy momentalnu???Utesujem sa tym,ze pred 30timi rokmi medicina nebola tak vyspela ako teraz brali to ako celiakiu..Obavam sa o svojho synceka,ako a kedy mu to dam zistit...zistovali to Vasim detom??????????????????????????????????????????????????????????No a aby toho nebolo malo,my dvaja sme sa nasli..obidvaja mame ochorenie stitnej zlazy a musime brat dozivotne lieky...takze u mojho zajka je pravdepodobnost ze....no verim ze nie... Dakujemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

martaina
19. jan 2009

V minulosti sa tradovalo - a niektorí lekári sa z toho nevyspali dodnes - že z celiakie sa vyrastie. Skús prehovoriť muža znovu na testy. Nemusí mať absolútne žiadne tráviace problémy a celiakiu mať. Už aj to ochorenie štítnej žľazy je u celiatikov dosť bežné - teda u tých čo nedržia dietu. Jasné, že mal v 5 rokoch dobré výsledky, keď dodržoval dietu. Veď o tom tá dieta je. Synček je ešte na testy trochu malý. Pravdepodobne ešte nič lepkové ani nejedol, takže by bolo zbytočné mu odoberať krv. Ale keď začneš podávať lepok, tak ho sleduj. Asi po prvom roku by som ti odporúčila ísť prvý krát ak nebude mať problémy. Ja chodím so synom raz do roka - momentálne má 3,5 roka. Ale vo februári sa s ním chystám do Brna - je tam skvelý odborník na celiakiu, lebo mal posledné výsledky horšie a tunajšia gastroenterologička to zhrnula odporúčaním na sledovanie.

mukky
19. jan 2009

martaina dakujem..lepok chcem podavat hadam az okolo roku..a ak by siel manyel na testy,to mu yoberu krv..je to nejake specialne vysetrenie?Lebo na krv chodi kazdy rok pri preventivke,zelezo ma v poriadku,ale asi sa testuje pri celiakii nieco ine...syncek je so zelezom na hrane,som citala ze k celiakii zelezo nejak patri...dakujem

martaina
19. jan 2009

Nedávaj lepok tak neskoro. Normálne od 7. ako iné deti. Ak by mal celiakiu, čím skôr to zistíš tým lepšie. Žiadne zdravotné následky - až na dietu zdravé dieťa. Na celiakiu sú špeciálne testy. Normálne sa pri prehliadke nerobia. Minule som počúvala niekde na webe reláciu z českého rádia, kde bol rozhovor s MUDr. Utešeným. Ten dokonca hovoril, že podľa najnovších zistení dávať lepok skúsmo pre siedmym mesiacom. Ak dieťa celiakiu má, tá sa prejaví a ak nemá tak mu to neublíži.

prasiatko30
19. jan 2009

mukky - my sme mali nieco podobne len s tym ze manzelovi diagnostikovali celiakiu az po 30tke nejako - tiez nemal nejake vazne problemy - len castejsia stolica, vychudnuty na kost, unava a caste infekcie v ustach - to boli asi tak vsetky jeho problemy. u dcery nam pediatricka povedala ze nejdeme tam robit nejake predcasne opatrenia - bude sa zavadzat lepok ako u deti ktore nemaju v rodinnej anamneze celiakiu a uvidi sa ako bude reagovat na lepok - tak sme to aj urobili a dcera nema vobec ziadne problemy takze ani na nejakom specialnom vysetreni sme neboli 😉

mia.k
19. jan 2009

martaina,ako to myslíš,že "ak dieťa celiakiu má,tá sa prejaví"?Ja som si myslela,že celiakiu dieťa dostane až keď začne jesť lepok a nie že ju už predtým má.Môžeš mi to prosím ťa objasniť?

dididi30
19. jan 2009

martaina ja som davala do prvych prikrmov link, tak sa pise,ze dokonca podla najnovsieho sa moze lepok davat od 4-6 mesiaca...u deti kojenych co naskor, lebo su chranene materskym mliekom....a ako pises, ta celiakia sa bud prejavi, alebo mu ten lepok vobec neublizi 😉

baby , co sa tyka celiakie......tak v skratke, ako sa prejavuje? teda ako to zistim u malickeho, staci ked kaka riedsie po spani chlebika ci ako?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre