Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

cora73
29. nov 2009

Ach jaj,tvoja rada prisla neskoro,uz sa s tym piplem asi 4-ty den,raz mam polevu hustu,raz riedku-podla toho to aj tak vypada.. 😀 😀 😀 Dneska som zlepovala medovnikovy domcek a ked som ho nalepila na podlozku,tak som zistila,ze opacne..Pri otacani sa mi rozpadol,tak odznovu... 🙂 A to mi este starsi syn zjedol jeden dielik komina... 😀 😀 😀 Este ze sa s tym param len 1x do roka..A komu se nelibi,at mi pr--l polibi.... 😀 😀 😀
Inac,mam este jednu fintu,aby som toho na zdobenie mala co najmenej,tak tie este neozdobene priebezne jem... 😀 😀 😀 😀 😀 😀

cherryblossomgirl
30. nov 2009

Fuky, urobila si nakoniec tie medovnicky? ako ti vysli?

cora73
30. nov 2009

Ja uz dnes skusim dat dokopy aj ten medovnikovy domcek,muz povedal,ze ak mi to nechyti s polevou,kupi chemopren... 😀 Uz som si zamiesila 2 davky linecke a 3 na vanilkove rozky,aj tak bude malo,tie kobylky mi to vsetko pozeru,budem si musiet schovat a na tajnasa chodit vyjedat.. 😀 Mamka mi tu knucala,ze to robis pre vsetkych z tej drahej muky?!? Co uz,nechce sa mi piect na dvakrat a nahodou by sa mi to este pomiesalo..Baby,ak chcete,mam vynikajuci recept na slane tycinky:

20 dg hladkej muky
20 dg hrubej (cize v nasom pripade zase hladkej)
20 dg bryndze
20 dg Hery
3 zltky
vymiesit,vyvalkat,nakrajat na tycinky,potriet snehom z bielkov,posypat kminom a solou a dat upiect.

Su bozske!!! 😀

cherryblossomgirl
30. nov 2009

Cora, dakujeme, Chuti to ako tie tycinky z listkoveho cesta alebo inak?

cora73
30. nov 2009

Vies co,ani to neviem k nicomu prirovnat,pretoze je tam bryndza a ona da tomu specificku chut,ale jeme ich na Vianoce v nasej rodine uz od "nepamati",a minuly rok som ich skusila spravit z bzl muky,ci nahodou nevyjdu a podarili sa ,a myslim,ze zo stola zmizli medzi prvymi.. 😉 Inac,ta bryndza je dobra vec,aj vypr.rezen plneny bryndzou je perfektny...

laki
1. dec 2009

cora, ten recept na tie tyčinky vyzerá lákovo, skúsim, ich upiecť,Akú múku tam dávaš?

cora73
1. dec 2009

Minuly rok som robila z Promixu Uni,tento rok to reznem napoly s Schaerom,ale myslim si,ze by mali vyjst z kazdej muky... 😉 A min budem robit 2 davky,lebo su hned prec... 😀

fukylove
3. dec 2009

cherry - robila som ich - az dnes 🙂))))) a vyzeraju fest lakavo 🙂))) doslova 🙂 uz som zopar po corinej rade otestovala... ze by som nemusela tolko zdobit... polovicu som ponatierala vajickom a dala som tam vlasske oriesky navrch... a bola by som davala aj hrozienka, len to by som ich musela mat doma 🙂)))) druhu nazdobim 🙂
cora - polevu si si robila kazdy den novu? lebo ja si zvyknem urobit jednu a potom ak ju pouzivam aj na druhy den, tak ju skladujem pod vlhkou utierkou a potom mi nestuhne 🙂

inak - cora - aj ja peciem z bezlepkovej muky pre vsetkych - ja pre mojich rodicov, pre babicku a pre svokrovcov... a komu sa nelubi, nech si .... ako si pisala 😀 som myslela, ze to len mne sibe uz z pecenia,l ebo vsetci nado mnou krutia hlavou 🙂))) a som rada ze aj ty si sa uz pecenia chytila aj ty 🙂))))

inak - dnes som robila aj rybickovu pomazanku 🙂 robime ju tak trosku netradicne - aj s uhorkou aj s vajickom 🙂 co vela ludi nechape, no ja to tak milujem a moj muzicek tiez 🙂))))

cora73
4. dec 2009

Fukylove,som rada,ze sa podarili.. 😀 😀 A oni by nemali vobec stvrdnut,teda aspon mne netvrdnu,akurat som vcera niesla jeden medovnikovy svietnik babicke a samozrejme,ze sa mi polamal.. ☹ ☹ Ale oprela som jej ho pekne o stenu a zakazala chytat... 😀 😀 Uz mam napecene aj linecke a musim ich rychlo polepit a poliat cokinu,lebo ich vyzieram-mnam!!! 😀 Este ma cakaju tie vanilkove,bryndz.tyc. a asi aj orechove pusinky,lebo mi ostala davka orechov..

A mam dobru spravu,boli sme pre vysledky na gastre a maly nema na nic alergiu 😀 😀 ,vsetko vyslo negativne,ale ze ma znizenu imunitu a to mu asi robi problemy pri spracovani tej ryze a mrkvy,cize tieto este nemam davat,ale ze nevylucuje,ze tam nejaka alergia nie je,len to nevedela odhalit..Tak co je na zvysenie imunity pre take male babo,homeopatika????

fukylove
4. dec 2009

jeeej, cora 🙂 super, ze je maly v pohode 🙂 s tou iminitou ti neviem poradit :(

cora73
4. dec 2009

Fukylove,dik 😀 ,no nabehneme do tej imunologickej amb.... ☹ ☹

fukylove
5. dec 2009

ciao babenky 🙂

cora - tu je link na tie moje medovnicky 🙂)))

http://picasaweb.google.sk/Tazkovci/VianocneHar...

som sa niekolko dni odhodlavala do zdobenia tych par co som nedavala na ne oriesky... a vcera vecer, za cca 3 hodky som to zmakla... aj ked tento rok fest lenivo - polevu som si kupila od dr. Otkera + nejake tie somarinky na vrch - tie som mala aj doma, aj nieco dokupovala 🙂)))) pravidelne som sa venovala zdobeniu niekolko dni iba bielou polevou a tento rok som si povedala, ze vyskusam novinku a ked, tak si ulahcim pracu... inak - tie styri tubicky mi vystacili na vsetky medovnicky, trochu mi v kazdej este ostalo 🙂)))

idem ale este upiect jednu varku - ale to budem na vrch davat iba susene ovocie a orechy... zdobeniu davam zbohom pre tento rok 🙂)))))

aky mate vikendik? 🙂

fukylove
5. dec 2009

a ozaj, cora - este som zabudla - oni fakt netvrdnu... pre mna velke prekvapenie po mojich niekolkorocnych pokusoch o normalne medovnicky 🙂))))) vzdy som z toho mala betonove krasne nazdobene ozdoby, ktore moja babicka mocila do kavy aby si nevylamala zuby 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mikina6
8. dec 2009

Ahojte kočky,

potrebovala by som od vás radu. Mám skoro 5 ročného syna. Čo sa týka jeho zdravia od malička sme všeličo preskákali, máme problémy s krvou, s imunitou a posledný rok aj s trávením. Ako čítam vy máte skúsenosti s celiakou, tak by som potrebovala od vás nejaké infošky.Pred rokom začal syn trpieť hnačkami po nejakej viróze. Boli sme na gastre a diagnóza znela intolerancia laktózy už sme rok na diéte. Bolo dobre ale asi tak pred dvomi mesiacmi syn prekonal ďalšiu virózu ao od tej doby sa u neho prejavili určité príznaky celiakie. Test na celiakiu mu robili pred rokom a dopadol negatívne. Opakovane máva úproblémy s kvasinkami, má strašne pokazené zuby hoci ich poctivo čistím, je bledý s kruhmi pod očami, svrbí ho pokožka, hnačku nemá ale jeho stolica je taká bledá, redšia a pláva na povrchu. Je možné žeby sa celiakia v krvi neprejavila ? Boli sme na kontrole na imunologii, imunitu máme stále zlú, má nízke IgG, zase problémy s krvou / sideropénia /. O tejto chorobe som nevedela nič a keď som sa začala o to zaujímať tak som zistila že tie príznaky sedia s celiakou... ☹ Už som zúfalá neviem ako mu mám pomôcť. Testy na alergie nám robili konkrétna alrgia nám nevyšla...

fukylove
8. dec 2009

miki - mne celiakiu diagnostikovali na zaklade histologickeho vysetrenia... krv mam v poriadku... doslova... podla krvnych testov mi nic nie je..

to len ci sa tmoze stat, ze sa choroba neprejavi v krvi - podla toho, co mi hovoril doktor na gastre, je asi 5% celiatikov, ktori maju krv v poriadku a aj napriek tomu maju celiakiu...
a aj na alergologii mi vysli vsetky testy na potravinove alergie negativne...

vraj skutocne jediny 100% vysledok je histologia... aspon tak mi to bolo povedane...

a tie problemy s drobcom ti teda nezavidim... :(

cora73
8. dec 2009

ahojte,Fukylove,tie medovnicky mas nadherne,ja nemam cas si svoje ani pofotit 😀 😀 a som rada,ze ti netvrdnu...Ja ich uz mam v krabici-teda to torzo,co z nich ostalo po nasich najazdoch 😀 😀 ,takze neviem,ci netvrdnu..Uz mam upecenu polovicnu davku vanilkovych,takze teraz vyzierame tie.. 😀 Na Vianoce asi nebudem moct kolace ani vidiet.. 😀 😀 Este ma caka dopiect tie vanilkove a spravit tie bryndzove tyc.,cesto uz ma caka v chladnicke,ach jaj,mat tak cas...

Mikina6,nie som odbornicka na celiakiu,ale mne sa zda,ze by to celiakia mohla byt,ta ma totiz strasne vela priznakov,a u kazdeho ine.. 😠 Ak sa malemu neukazala v krvi,asi by mal absolvovat myslim gastrofibroskopia to je? ta hadica do krku??? Je to hrozne vysetrenie,ale aspon by ste mali istotu,na tvojom mieste by som na tom nastojila,hlavne ked vidis,ze tvoje dieta trpi a ty nevies preco... ☹ ☹ A ta plavajuca stolica je jednym z priznakov.. 😠 A celiakia sa moze prejavit HOCIKEDY ! To,ze ju nemal pred rokom-prip.,sa mu neda zistit z krvi,neznamena,ze ju nema...Drzim palce,ale na vysetrenie by som s nim urcite isla,niektori ludia behaju cely zivot po dr,NIC im podla dr nie je,ze vraj hypochondri,a nakoniec celiakia...
A odkial si?

hanka789
9. dec 2009

Ahojte maminky, som tu nova, nie som celiaticka , ale mam s nou bohate skusenosti. Pred osmimi rokmi moj syn mal vtedy 9 rokov mal tazkosti uz rozne t.j. traviace, bol chudy a maly na svoj vek , vsetko co zjedol islo z neho hned von stolicou, mal aj kozne tazkosti a stale ho bolelo brucho. To uz som mala podozrenie na celiakiu ja na rozdiel od nasej p.mudr. Nase tazkosti sa zacali ovela skor mal vtedy necele 3 roky,zacal chodit do skolky a jeho tazkosti p.mudr. pripisovala stresu.Boli sme na gastre , ale len raz vraj to nobolo potrebne.Zaspavali sme s bolestami bruska a masirovanim az pokial nezaspal,jeho oblubenym jedlom vecer bola detska krupica...tak sme ju vynechali.potom sme mali celkom pokoj az ked zacal chodit do skoly problemi sa znovu objavili...zase to bol stres. trosku bolo dodre potom zasa menej az som pozidala o odber krvi na lepok to uz som si bola skoro ista, ale v kutiku duse som sa snazila sama seba presvedcit, ze to nebude celiakia.Vysledky boli jasne: celiakia cize prisna bezlepkova dieta. Zaciatky boli tazke, ale vysledok stal a stoji zato. moj syn bude mat v lete 18 a s maleho chlapceka sa stal pekny mlady muz s vyskou 182cm stale chudsi, ale bez bolesti . Mame troch synov19,18,17 a teraz som na materskej s 22 mesacnou dcerkou,nikto z nas ostatnych zatial nema ziadne tazkosti. Varim a peciem na 2x,ale nie vsetko stravujeme sa skor bezl.,peciem aj rozne super kolace bezlepkove 🙂 ,mozem poradit ,ze sa podaria urcite vsetky kde sa dava hladka muka. nahradite si ju s Promix pk,ale lepsia je uni.Kedze mame radi sladke mam uz daco napecene:medvedie labky,oriesky,linecke a pernicky a to este nie je vsetko ani zdaleka...vdaka Cora73 za slane pecivko uz sa nan tesim...

cora73
9. dec 2009

Ahoj Hanka 789,vitaj medzi nami.. 😀 😀 Aj ked,ak by tato tema vobec nemusela existovat,bolo by to najlepsie...Vidim,ze u vas doma je to ako u nas,a tiez nahradzam hl.muku Promix Uni,a tiez mi to skoro vzdy vyjde.. 😀 Skoda len,ze u tvojho syna to tak dlho trvalo,ale nastastie sa to vyriesilo..Ja som bola na tom podobne,s tym rozdielom,ze mne ako malemu babatku skusmo vysadili muku,ked uz nevedeli,ze co so mnou,bola som uz na umretie..Ale vtedy sa o tejto chorobe nevedelo skoro nic a preto mojej mame v 8 rokoch povedali,ze uz som vyliecena a netreba dietu..Cely zivot som behala po dr s bolestami brucha,vzdy vysledky vsetkeho-hlavne krvi ukazkove-takze u mna nie diagnoza stres-ale pomaly hypochonder,a predpisovali mi neustale Magnezium..
Nakoniec som sa pred rokom sama vypytala na gastro-pre istotu a celiakia ako vysita..Moj starsi syn ma tiez problemy s bruchom a velke,ale jemu sa nic nepotvrdilo,takze v kuse ficime na Hylaku a neviem mu pomoct.. ☹ ☹ A s malinkym uz mame gastro tiez za sebou-a takisto sa nic nepotvrdilo,ta ista diagnoza ako u starsieho-dyspepticky syndrom a koniec..Pritom ma v kuse uplne biely jazyk,hrozne mu chudacikovi zapacha z ust a to je v puberte ☹ a minule som citala,ze biely povlak na jazyku signalizuje problemy so zaludkom a crevami..Ale neviem,co uz mam robit,dr mu spravili vsetky testy a spokojne zalomili rukami,ze nevedia...

hanka789
9. dec 2009

Ahoj Cora73, dakujem za privitanie, neviem ci ta potesim ,alebo zarmutim ale zo zapachom sme bojovali od malicka upravilo sa to postupne ked sme presli na dietu.Mas pravdu,ze to je problem zo zaludkom a crevami. Mojmu synovy Hylak robil velmi zle, tak som mu ho vobec nedavala. mali sme tabletky na travenie po kazdom jedle to mu ako tak pomahalo. Teraz ich uz ani nepotrebuje, nastastie.Drzim palce, aby ste na to cim skor prisli,lebo viem co sme prezivali pri bolesti brucha asi nie je nic horsie ako ked trpia deti a mi rodicia sme bezradni lebo nevieme ako im pomoct a kde sa este obratit o pomoc. Ja som mala povedane od p.mudr. ze chcem mat tucne deti, ked som bojovala s tym,ze daco nie je v poriadku ,porovnavala som ho z bratmi je prostredny a stale zaostaval, doslova prestal rast.Bola som stale vysmiata, ze co si namyslam. O vysetrenie na celiakiu som poziadala inu p.doktorku,ktoru mi odporucila jedna znama inac ktovie ako by to bolo dopadlo...vymysli nieco,skus to nevzdat bolest je velmi zla a este mi sme mali diagnozu neznama bolest=stres teraz sa uz nad tym ani nazamyslam len sa usmejem, lebo som rada, ze viem co mu je a robim preto vsetko aby ho nic nebolelo,lebo si svoje vytrpel 🙂

cora73
9. dec 2009

to je najhorsie,najst dr,ktory sa snazi,a nejde len podla tabuliek,do ktorych ak sa nezmestis,tak si hned psychicky chora... Starsi bral teraz ATB,lebo mal zapal priedusiek,automaticky som mu kupila aj probiotika,ale co si pamatam,uz od detstva sa mi stale stazoval na bolesti bruska a vedel a aj vie,presediet na wc aj polhodinu a to aj opakovane...Bohuzial,nie som dr a ak aj pridem k dr s nejakou moznostou,co by to mohlo byt,tak to tak nie je,ale aspon ja sa snazim..Jeho pediatricka chce pomoct,aj vsade,kam chcem aby isiel na vysetrenie,tak mu da ziadanku,ale sama nevie,co by to mohlo byt a kam ho este poslat..Bol na detskom gastre-komplet negativny,ani ziadna alergia ani celiakia,proste zdravy chalan,akurat mu kazala obmedzit sladke a mliecne vyrobky,s cim v podstate suhlasim,ale aj tak to k zlepseniu neviedlo,u zubara 3x-zuby v poriadku,pecenove a neviem ake testy ok,krcne-nosne-usne ok,teraz este cakam na februar,mame sono brucha...Chodim s nim k tej istej gastro dr co aj s malinkym,s ktorym som tam bola minuly tyzden,znova som jej spominala starsieho,ale ona ze uz nevie,co by viac mala spravit a ze si ma umyvat zuby!!!!!!!! Drhne si ich chudak stale,aj zuvacky ma stale a ked si umyje zuby a nieco mi hovori,idem odpadnut,ten zapach mu ide zvnutra,nie zo zubov.... ☹ ☹ ☹ ☹

hanka789
10. dec 2009

Ahoj cora,mate take tazkosti ako sme mali my.Martin bol casto chori,angina za anginou ATB sa striedali , malo zeleza, oslabena imunita a stale bolesti. Jazyk biely zapach z ust, chodenie k zubarke a nic. Prezili sme toho dost...Boli sme aj na sono brucha a potom na odber tkaniva z creva co nam pomohlo, lebo sa vedelo ako dalej postupovat. Budem na vas mysliet...a potom daj vediet nacom ste, drzim palce, aby sa to uz vyriesilo 😉

cora73
10. dec 2009

No,neviem,ci mam ist s nim na hadicu do krku... ☹ ☹
Vysledky krvi mal negativne na celiakiu,ale nieco tam musi byt,to nie je mozne,aby bol "zdravy",a mal taketo problemy..
Doma sice sa stravuje vacsinou bezlepkovo,ale rozky a cestoviny ma normalne,tak isto aj strava v skole a celkovo..Pockam na to sono a uvidim..

fukylove
10. dec 2009

ahojte babulky 🙂

hmmm - cora - ten tvoj synator ma chudak take problemy 😒 😒 😒 uff... mna teda zapach z pusy netrapil kvoli celiakii... ale este davnejsie som mala velmi silny zapal zaludka - a bohuzial tiez mi to definitivne potvrdila az hadica do krku... a to fakt uz bolo take, ze mi vtedy frajer povedal, ze nech si idem dat pozriet zuby a tak...vsetko negativne... a nakoniec to poriesili lieky na zaludok... vdaka bohu...

uff - dufam, ze to coskoro poriesite a bude mat po vsetkom.... lebo verim, ze mu to asi vela sebavedomia nepridava...

inak - ja som dnes dopiekla druhe medovnicky... cora - tie s ovocim ci orechmi na vrchu su na nezaplatenie 🙂)))) lebo medovnicky natieram vzdy vajickom a dat tam zopar "ozdobok" je uz iba chvilocka... juj... davala som kusky marhul, sliviek a vlasskych orieskov... chcela som aj mandle, no bola som leniva ich osupat 😀

cora73
10. dec 2009

Buduci rok to urcite riesim rychlejsou cestou-tou tvojou... 😀 😀
Co sa tyka syna,ja som asi viac na nervy ako on,si predstav,je v puberte,zacina chodit na rande,pride k bozkavaniu,a co potom??? Ostane mi doma na krku ako stary mladenec... 😀 😀 😀

dortmund
17. dec 2009

Ahojte, mam asi 3 roky zistenu celiakiu, mam teraz 31. Napriek prisnej diete ma obcas neuveritelne krce a predpokladam, ze to mi brani v otehotneniu. Sice zatial skusame len 4 mesiace 🤐 . Mam taky pocit, ze mam nejaku kombinovanu alergiu na lepok a este nieco k tomu, ked stale mam tazkosti. Na dietu sa mi lahko zvyklo, dost som schudla, beriem aj vitaminy, lebo my mame casto nedostatok zo skupiny B, teraz mi je najdolezitejsie tehotenstvo, dufam, ze coskoro pride.

cora73
18. dec 2009

skus obmedzit aj mliecne vyrobky,vacsinou to byva kombinovane,a cca po 1-2 rokoch sa to crevo da tak do poriadku,ze zvlada aj mliecne..Mne tiez mliecne nerobia dobre,staci,ze si dam palacinky a uz ma duje,omacky a podobne veci stale nerobim,tak isto aj syr ak si dam,tak ma boli brucho..

marketka1
18. dec 2009

Ahojte maminy 🙂
Rada by som sa pridala do vašej témy.Mám doma 3,5 roč.syna ktorému bola v septembri diagnost.celiakia.
Idú sviatky a ja mám veľký problém upiecť koláčiky aj pre neho.Zháňam recept na overené chutné čajové pečivko ako linecké a medovníčky fukané rožteky lístkové alebo labky.
Rada pečiem ale toto mi robí fakt veľký problém ☹ akú múku dať.Dnes som skúšala medovníčky z www.celiakia.sk a nič moc cesto sa rozpadáva a upečené sú popraskané. Vie niektorá pomôcť? 😉
ĎAKUJEM.

cora73
19. dec 2009

ahoj,na str 14 som dala par receptov,mali by ti kolaciky podla nich vyjst... 😀

marketka1
19. dec 2009

cora tú múku čo používaš na tie koláčiky zo str.14 stále dávaš promix uni?

cora73
19. dec 2009

minuly rok som davala promix Uni,tento rok Schaer,ale niektore som rezla pol na pol,s tym Schaerom su tie kolaciky sice jemnejsie,ale aj krehkejsie,takze ako chces... 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre