Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

mirka20
15. máj 2009

anniel, aj ja mam celiakiu, ale uz 25 rokov a podobne ako anjelok mam rocnu dcerku 😅 tehotenstvo bolo v pohode, dokonca som ani raz nezvracala (aj ked asi to nie je tym, ze mam celiakiu, ale len stastnou nahodou). otehotnela som po 3 mesiacoch snazenia, ale to preto, ze sme mali problem sa trafit do ovulacia.
aj ja drzim paste a ked sa vam zadari, prajem pohodove tehotenstvo 😉

cherryblossomgirl
31. máj 2009

Zuzidr,

co sa tyka chudnutia/priberania, ja som tiez trosku pribrala po nasadeni diety - vraj preto, ze sa mi crevo zregenerovalo a zrazu zacalo prijimat viac zivin - pri rovnakom mnozstve jedla. Ani po 3 rokoch na bzl diete som sa nevratila na povodnu vahu, ale hlavne, ze sa citim ovela lepsie a som 'zdrava'...

Inak moja mamina ma tiez celiakiu, o ktorej vtedy nevedela a bez problemov otehotnela - 3x 😝

evin1982
4. jún 2009

ahojte dievcata,

dnes som si volala po vysledky krvi. Mojej dcerke brali krv na vysetrenie alergie na muku (lepok), a ostatne veci...ktore ma moc teraz netrapia, lebo boli v poriadku. Az na LEPOK.
Mozete mi vysvetlit, co toto znamena?
1GE (neviem, ci si to pamatam dobre) v poriadku
1GG - nie v poriadku

musime teraz cakat pol roka, a opat zopakujeme test. ak znova bude zly vysledok, zacneme riesit vzniknutu situaciu.

Nie je pol roka hrozne dlha doba? a ked si predtavim, kolko budeme este po tom polroku cakat na biopsiu???

a viete, co znamena to 1GE a 1GG?

dcerka inak prospieva velmi dobre, je vysoka, idealna vaha, nebyva vobec chora...mala problemy len s tvrdou stolicou a prilisnou plynatostou.

emma1975
18. jún 2009

🙂 ahojte mam celiakiu uz skoro rok .volam sa adriana mam 34 r.rad si tu popisem o skusenostiach .

danu
17. aug 2009

snezienka • 1d • Včera o 21:24
ahojte,,, nájde sa tu maminka s celiakiou? mne to teraz dignostikovali, ešte sa v tom poriadne neviem zorientovať čo jesť a tááák, sama si piecť chlebík, pečivo, ale neviem či može moj 2 r. syn jesť to čo ja...., viem že sa mu v tomto období formuju chute, resp. počas celého vývoja, ale najviac do 3 rokov. Je dosť variť, každý den čerstvé jedlá a nie to ešte každému zvlášť. Radšej by som ten čas venovala jemu, ale ked budem musieť, tak to asi inak nepojde. Bojím sa toho, že ked za rok pojde do školky, aby chcel jesť to čo tam navaria..., aby nežiadal napr. bezlepkovo zahustené jedlá, bzl. cestoviny....,,,,

kosicanka1 • 1d, 38tt • Včera o 21:29
ahoj snezienka, poctivo sa hlasim k maminkam celiatickam, plus ja mam este aj bezmliecnu dietku. simonka podla testov nema alergiu na nic, lepok som jej zacala davat taky kvalitnejsi zatial iba bio spaldovy kvaskovy chlebik a spaldove pecivo, z mliecnych si da cistu bielu activiu.
ja uz dlhe roky varim v domacnosti bezlepkovo, manzel si pochutnava, akurat on si kupuje svoj chlebik a pecivo a knedlik ak je na obed.
inac skus kuknut na nase fora pre celiatikov: www.celiakia.sk
www.bezlepka.sk, www.jordans.sk

zlatat
20. sep 2009

čaute, dlho som sa tu neukázala. O týždeň ... 28.9. ideme so starším synom na biopsiu, tak som strašne zvedavá na výsledok.
Ideme na Kramáre, lebo tam máme novú gastroenterologičku - je fakt veľmi dobrá a snaží sa nám pomôcť ( hlavne s mladším, ktorý má stále teploty ... už je to 1 3/4 roka 😢 ).
Sľúbila mi, že biopsiu spravia Radkovi v celkovej narkóze, tak sa len modlím aby to naozaj tak bolo. Už se to mohli mať za sebou - mali mu ju robiť v piatok, ale nám presunula termín, lebo mali úplne plné odd. a nemala nás ako hospitalizovať.

zlatat
20. sep 2009

Evin, nemáš náhodou na mysli IgE a IgG? To sú protilátky v triede E ( poukazujú na alergickú reakciu tela na nejaký alergén ) a G ... to už presne neviem. VIem, že sa pri celiakii sleduje IgA a IgG, s tým, že podstatnejšíe je IgA - ak je to pozitívne, je možnosť celiakie.
IgG sa sleduje vtedy, keď ide o hypoimunoglobulinémiu v triede A ( teda telo vytvára veľmi málo protilátok v tejto triede a všetky špecifické protilátky v triede A sú falošne negatívne )

zlatat
20. sep 2009

Evin, ešte som zabudla - starší mi tiež prospieva - teraz dokonca dosť pribral, ale on má skôr zápchu a riadnu plynatosť. Ináč nemá žiadne problémy.
Protilátky sa mu ale na polročnej kontrole zdvojnásobili - teraz má IgA=vyše 90 a IgG=vyše 70, čo už je dosť, tak preto ideme na biopsiu.

katariinka
13. okt 2009

Ahojte!
.. chcela by som sa popytat na vase skusenosti ohladom bezlepkovej stravy pocas tehotenstva.. celiaticka som uz nieco vyse roka, doteraz som ziadne problemy so stravovanim nemala, celkom rychlo som si zvykla na novu stravu, dokonca mi velmi chutila.. vlastne az doteraz, kym som neotehotnela a nezacala trpiet otrasnym nechutenstvom.. stava sa, ze mi byva na zvracanie, nic nejem.. potom vsak pride este horsia chvila, ked mi zacne byt zle, z toho, ze som hladna, lenze tie moje bezlepkove veci mi fakt strasne nechutia.. zacinam mat pocit, ze sa nestravujem tak hodnotne, ako by som sa v tehotenstve mala.. strasne bojujem aj s obycajnou zeleninou...nemate pls, nejaky tip, ako sa popasovat s nechutenstvom, prip. dake osvedcene recepty na bzl. chlieb (kedze ten moj pohankovy a promix-ovy) nemozem ani citit?
dakujem

cora73
13. okt 2009

Ahoj Katariinka,ja mam celiakiu od narodenia,ale potvrdenu-po 24 rokoch ZNOVA minuly rok,kedze sa kedysi verilo,ze dieta z toho vyrastie..Mam 36 rokov a nevyrastla som z toho.. 😀 😀 Minuly rok som bola tehotna a trpela som neskutocnymi nevolnostami od 2m do 7m,celodennymi a takymi,ze som cele dni len prelezala a "zdochynala"...a s misou pri posteli,lebo som slinila ako berardin.. 😀 Najhorsie to bolo medzi 2m-5m.Jedla som len tie ryzove suchare a pila cistu vodu..Samozrejme nie cely den a tolko mesiacov,ale to len v tom najhorsom obdobi..Ovocie a zeleninu som nemohla ani citit,aspon som tlacila vitaminove tablety.Neviem,ci mas piecku,alebo si pecies chlieb v trube,ja mam piecku Eta,a robila som si -po asi 15-tich pokusoch-zemiakovy chlieb,ten mi chuti doteraz : 350 ml vody,lyzicka soli a cukru,trocha oleja,nastruhat uvareny stredny zemiak,350 g Promix Uni,sacok sus.drozdie dr.Oetker,program Sprint,niekedy dopiect len na peceni.Chlieb je chutny,neutralny.Najprv som davala aj jablcny ocot,ale ee,uz nie...Teraz si objednavam muku Schaer,a z tej ti vyjde chlieb ako sendvic-ak ho mas rada..Bud recept cisto len bez zemiaku,alebo so zemiakom,ten este len skusim upiect,lebo tento sendvicovy chlieb mi prijde skor taky na natretie s maslom a dzemom 😀 Osobne neznasam chleby s hocijakymi zrnieckami,takze v tomto ti nemozem poradit,ale bola som teraz na svadbe a kamoska,co ma tiez celiakiu doniesla chlieb z Labety-uz z hotovej zmesi a nechutil mi a aj mi pripomenul detstvo,co mi mama tento chlieb pekavala..Zatial kto chutnal tie moje chleby bol prekvapeny,ze maju normalnu chut,tak ak chces,skus.. Chleby,co som si prvykrat nakupila na recepty,tie uz upecene,leteli rovno do kosa-9 ks.. 😀 😀 Asi som fajnova,ale nechuti mi nic bzl kupovane,ci Celihope,alebo neviem co este,radsej si napeciem..Viem,ze to mas teraz tazke-vone a pod,ale skus tie chlebiky si upiect

laki
14. okt 2009

ahoj cora73, ten recept na chlebík sa mi celkom pozdáva, rada by som vyskúšala upiecť dcére, len ho budem piecť v rúre nakoľko nemám pekárničku. Vieš mi poradiť koľko ho treba nechať kysnúť a koľko piecť v elektrickej rúre? Ďakujem za radu.

katariinka
14. okt 2009

Ahoj cora73... presne tak, ako si to opisala, presne tak sa citim.. len s tym rozdielom, ze sice mam obrovske nechutenstvo ale popritom aj vlci hlad.. asi o 11-tej som zjedla svoj doneseny obed, takze rozmyslam, ako to v praci do tej tretej vydrzim:((( . chlebik si peciem v pekarnicke, ja mam Panasonic, doteraz som fakt nemala problem.. bola som oblubencom vselijakych tych pohankovych a semiackovych.. ale teraz to nemozem ani citit:((.. a ako na just, posledne 4 chlebiky sa mi upiekli tak zle, ze vobec nenakysli a musela som ich tiez hodit do kosa.. ale vyskusam ten tvoj recept.. len sa chcem opytat, na aku gramaz nastavujes piecku, ked pouzivas len 350g muky? lebo ja som doteraz piekla tak, ze ak som mala napr.500 g muky, nastavila som, aby mal vysledny chlebik hmotnost 1kg, cize dvojnasobok.. zatial velka vdaka za radu, snad pomoze🙂)

cora73
14. okt 2009

Baby ahojte,Laki,je mi luto,ale nemam skusenosti s normalnou rurou,hned od zaciatku som si kupila piecku a nemusim sa s nicim patlat.. 😀 😀 😀 Aj som sa snazila minule najst teploty,pri ktorych piecka pecie,ale nikde v navode to nebolo.. ☹ Takze peciem len v piecke a aj tak som nikdy nebola kamoska s kysnutym cestom.. 😀 Katariinka,ja na tej piecke nic neprepinam,len ak chcem ten zemiakovy s Promixom,tak davam 350 muky,a ked som robila z Schaeru 350 g,tak mi skoro nadvihlo poklop,ako to narastlo.. 😀 Teraz niekedy to budem piect zo Schaeru znova,tak dam iba 300 muky a vody.Inac,ja som potom maximalne ficala na sladkostiach az do konca tehotenstva 😀 😀 A pri prvom synovi som 9m jedla IBA rohlik s maslom a sunkou-normalne som sa za tym triasla..Ja si myslim,ze mas jest to,naco mas chut,dieta si vsetko potrebne vezme,to sa neboj,prip. to ries ako ja multi tehotenskymi tabletami..

cora73
14. okt 2009

A Laki,v ktorom si mesiaci? Lebo ja som sa potom v 3m dala na PN,v robote som umierala,predavala som cestovne listky,a vsetky tie smrady od ludi,co mi prisli cez okienko,no koniec..Ci vonavky,alebo cesnakovy chlieb na ranajky,alebo posledna navsteva kupelne pred tyzdnom... 😀 😀 Aj tak som asi vyzerala cudne,predo mnou rada asi 10 ludi,a ja kazdu chvilu hlavu pod pult a plula som... 😀 😀 Normalne som dr povedala,ze v jednom kuse vraciam a mam bolesti v bruchu,tak ma radsej dal na PN...A pekne som si "zdochynala" doma..Su zeny,ktorym vobec nie je zle,no ja som si obe tehotenstva dobre odtrpela.. ☹

snezienka
19. okt 2009

Ahojte odporučam chlebík od Cory,,, ja ho pečiem v el. rure. Aby som ho mala na týžden tak pečiem rovno 2 naraz. Vymiesim jeden dám do formy a potom druhý...... nechám ich najprv hodinu vykysnuť v rure zohriatej na 40 stupnov. Potom ich vyberiem, rozohrejem ruru na 250 stupnov, takto ho pečiem 15 minut a dalších 40 minut dopekám na 190 stupnoch a je výborný.

cora73
19. okt 2009

Dik snezienka,ani som nevedela,ze sa to takto da piect v trube,nevedela som totiz tie stupne..Diik.. Ja som vcera jeden chlieb vyhadzovala do kosa,lebo po dlhom case som ho dala piect na 3,20 hod program,pri ktorom mi predtym nikdy chlieb nevysiel,tak neviem,co ma to napadlo,tak aj pekne letel...A to som ho este hodinu dopekala a aj tak nebol dobry..Takze uz nevymyslam,a budem piect na overenom programe Sprint... 😀

laki
20. okt 2009

Ahojte baby, v prvom rade ďakujem za radu snezienke, čo sa týka toho chlebíku, určite ho vyskúšam upiecť v rúre.
Cora73 ja nie som tehotná, ja chcem chlebík upiecť pre dcérku.Má 6 rokov a je celiatička.Piekla som jej 9 druhov chleba ale ani jeden jej nechutí, momentálne jej objednávam chlebík z viedenských pekární.To je jediný chlieb ktorý zje.Ale som vďačná za každý nový recept na chlieb, rada by som jej ho piekla doma, aby mala vždy čerstvý chlieb.Ďakujem vám.

cora73
20. okt 2009

jej,sorry,Laki,teraz vidim,ze som si ta pomylila s Katariinkou... 😀 Inac,ten chlieb z Vied.pekarni ma v sebe viac lepku,aspon to som sa docitala na nete,tak neviem... ☹ Ten chlebik,co si peciem zo Schaeru ma uplne chut ako bageta alebo rozky,je neutralny,idem sa nim objest... 😀 Asi to treba viackrat vyskusat,aby sa podaril... Ale mam strasne dobry recept na taku sladku-hovoria tomu brioska : 230 ml mlieko,70 g cukor,25 g maslo 1 vajce,250 g Schaer Mix B,5 g drozdie. Ja som do toho cukru dovazila 1 vanilkovy a odporucam robit to iba z toho Mixu B,lebo som to robila aj z inej muky (Mix C) a nevydarilo sa to...Ale zase-je to recept do pekarne,ale mozno sa to podari aj v rure... Je hrozne dobry... 😀

snezienka
20. okt 2009

doplním ešte ten recept na chlebík radou mojej gastroenterologičky....: používam muku promix T, alebo UNI, z ktorej dám 300g a promix Forte-silná bezlepková muka 50g. Od začiatku takto pečiem a ešte sa mi nestalo, aby sa mi Corin chlebík nepodaril. Chutí mi chlebík aj od labety - tmavý, kam pridávam slneč. semiačka. Ale tiež ho pečiem podobným postupom ako z Promix muky od Novalinu. Ked som ho piekla podla receptu,,, bol taký lepkavý z vnutra, teraz je už dobrý. Ale vždy treba prvých 15 minut piecť na 250 stupnoch a potom stlmiť ..... . Takto mi to poradili priamo v Pekárnach, vraj tak tam oni peču,,, a odvtedy sa mi darí. Inak viedenské pekárne neodoručam..... mam osobnu velmi zlu skusenosť,,, očividne je tam hodne lepku.

laki
20. okt 2009

babenky moje, keď to je jediný chlebík ktorý mi Kika spapá.Ako prvý som skúšala z MIXB ale chuda moje uplne ju napínalo.A to teda nemožem povedať že je nejaká náročná.Ona je naozaj veľmi zlatá, nechá si vysvetliť, no klobuk dolu.Máme zistenú celiaku od piatich rokov, takže rok a pol sa trápime nájsť ten správny chlieb.Zatial sme aj pri chlebe z vied.pekární mali stále dobré výsledky, momentálne nemám na výber, keďže mi zje len ten chlieb.Ale tento jej skúsim upiecť, som zvedavá čo naň povie, dám vám vedieť.

cora73
20. okt 2009

No to mi je luto,mna praveze napina z tych kupovanych,a neskutocne z nich razi ocot.. 😠 Tak mas na vyber a skus: 1.chlebik cisto z Promixu, 2.Promix+zemiak, 3. cisto Schaer, 4.Schaer+zemiak Tak nezabudni dat vediet... 😀

laki
22. okt 2009

ahojte babulky, tak oznamujem, chlebík som upiekla ešte v utorok večer.Večer keď vychladol hneď ho chcela ochutnať, čakala som reakciu a na mmoje prekvapenie jej chutil.Tak som jej ho dala na druhý deň do školy, a spapala ho.Tak dúfam, že jej to ostane a budem jej ho môcť piecť.Ani si neviete predsatviť ako sa teším.Ešte som sa chcela opýtať, či dávate tento chlebík do mrazničky.?

cora73
22. okt 2009

Laki,no to som rada 😀 😀 A ktory si jej upiekla,ten zemiakovy? Skus aj tu briosku,vcera som si ju robila,a je super,len tak na ranajky ku kave,alebo s maslom a lekvarom... Chlieb davam vzdy do mraznicky,lebo nevydrzi.. Po vychladnuti ho nakrajam,narezem jeden mikroten po dlzke a ako ho vkladam do dalsieho sacku,tak ho prekladam tym rozrezanym mikrotenom,aby sa mi nelepil na seba a potom uz len krasne vyberam tolko kusov,kolko potrebujem a davam do mikry na rozmrazenie-ako cerstvy.... 😀

cherryblossomgirl
23. okt 2009

Ahojte kocky, vidim, ze sa tu rozprudila debata 🙂 to som rada, lebo tu bolo dost dlho ticho..

ja mam tiez celiakiu, som v 18tt a nemam vobec ziadne tehotenske nevolnosti, ani som nemala, tak som rada..Katariinka, nezavidim ti tie tvoje stavy, dufam, ze ti to rychlo prejde 😒

Cora, ja som tiez bola na diete, ked som bola malicka, potom som z toho 'akoze vyrastla' a od roku 2004, tusim, mi to potrvdili opat..odkedy som na diete ale vobec nepotrebujem jest chlieb, ja niekedy nejem chlieb aj mesiac-dva, tak som prekvapena, ako si tu peciete, ale to je super, ja som na to strasne leniva 😅 dufam, ze sa od vas na mna nieco nalepi..

mne bolo z chleba z viedenskych pekarni zle, uz ho nechcem ani vidiet 😠

cora73
24. okt 2009

cau Cherry,to mas super,ze si bez nevolnosti 😀 A tusim "vtedy" to vedeli rychlo vyliecit,ze? Ale nevycitam to nikomu,ved o tom nic nevedeli.. Doteraz si pamatam,ako moja mama hrdo vyhlasovala,ze som prve dieta na Slovensku,ktore na Kramaroch navzdy vyliecili z celiakie 😀 😀 😀 Chodila so mnou k doc.Hruskovicovi,ani neviem,ci este zije... 🙂 Co sa tyka chleba,mam vacsinou namrazene a tiez sa mi stane,ze aj mesiac alebo 2-3 tyzdne ho nejem,vacsinou neranajkujem a rano sa nezastavim od roboty,mam hrniec kavy a az na obed sa najem normalne jedlo...Ale pride obdobie parkov a lekvarovych chlebikov a potom musim rychlo dopekat..Ja som tiez leniva,najradsej by som to do tej piecky len nahadzala,nie este aj vazila a pod.,ale bavi ma to ,pokial ma hotovy vyrobok "nevytoci" , ak sa nahodou nepodari,co je pri bzl muke bezne... 😀

cherryblossomgirl
25. okt 2009

Najhorsie je, ked z casu na cas stretnem niekoho, kto mi povie, ze z celiakie nastastie 'vyrastol' a neda si vysvetlit, ze ked to uz raz mal, tak sa z toho proste vyrast neda.. bud to ma alebo nema.. v mojom okoli su 2 taki ludia, ktorych neviem presvedcit, aby isli ku gastroenterologovi.. je to ich vec, sami sebe skodia

Ozaj, Cora, tvoji chalani to po tebe zdedili? vraj to chalani dedia menej ako dievcata... najviac sa obavam toho, ze moje male bude musiet byt tiez na diete.. mne, ako dospelemu cloveku nerobi problem kontrolovat sa, ale co take dieta, ako mu budem vysvetlovat, ze kolacik sa nesmie papat.. no neviem 😖

cora73
25. okt 2009

Cau,Cherry,ak mam pravdu povedat,ja som tiez kazdemu tvrdila,ze som sa vyliecila,aj kazdemu lekarovi,ktoreho som v zivote navstivila,aj mi niektori povedali,ze sa to neda vyliecit,ale ked videli moje presvedcenie,tak to nechali tak... ☹ Nic som skoro cely zivot nerobila,iba behala po gynekologoch,co ma stale bolelo brucho,a stale som aj menila gynekologov,lebo mi nevedeli pomoct,aj som si dala spravit diagnosticku gynekologicku laparoskopiu,( zbytocne),pretoze ma neustale bolelo brucho a mala som ho stale take nafucane,ale pritom hnacky som nemavala..Az nakoniec som sa sama vypytala na gastro a samozrejme ! Celiakia ako vysita MARCH III C... ☹ Ale zas,ja idem na vysetrenie,len aby som si pomohla,ak by mi niekto povedal,ze to moze byt STALE celiakia,tak uz bezim na gastro davno.. Moj starsi syn ju nema-aj ked sa hovori,ze zatial,lebo prepuknut to moze hocikedy ☹ ,ale praveze s malinkym prckom mam problemy,uz som aj objednana o 2 tyz. na detske gastro,pretoze stale mame problemy s bruskom-od 6 m,ked sme zacali s prikrmami,tak som zistila,ze absolutne nemozeme mrkvu,ryzu !! ,tym padom ani kase ☹ ,a ak som mu minuly mesiac zacala davat cestoviny,tak ho hned prehnalo...Vzdy,ked mal aj 2 malilinke kococky mrkvy,alebo som mu dala poobede kasu,nedajboze na obed ryzu,tak sme polovicu noci nie preplakali,ale prevrieskali... ☹ ☹ ☹ Dr nam teraz odporucila podavat BioGaiu,tyzden dietu a potom znova skusit zacat podavat tieto potraviny... Tak sa to bojim zakriknut,ale uz druhy den sme mali ryzovu kasu (pre deti od 4 m 😀 ) a spali sme!!! Sice sme mali prdaciky,ale bolo to v pohode...Dnes mu skusim dat aj chlebik,a buduci tyzden ryzu... Pritom kvoli celiakii ho stale kojim,a nerozumiem tomu,ze takto reaguje na ryzu,pritom ju musi dostavat odo mna cez mlieko,lebo hlavne jem ryzu 😕 Uz som aj hladala na nete alergiu na ryzu,ale nic som nenasla... Pritom kedze drzim prisnu dietu,tak cez mlieko nedostava lepok,tak uvidim,co zase spravi chlebik,alebo neskor cestoviny... Mam strach,lebo ani mi niekto nevie povedat,odkedy davat lepok..Kazda lekarska "kapacita" mi povedala iny termin... 😠Takto sa my teda trapime,uz bude mat 10 m,ale stale papame iba zemiaky,maso,zltok,brokolicu,karfiol,petrzlen,cukinu..A to dokola.. ☹ Inac,ja som zase pocula,ze celiakia je dedicna ob 2 generacie,ja ju mam po otcovej tete..Ale moj prvy syn ma ineho otca ako maly Jakub,Jakubovho otca teta ma tiez celiakiu,cize malinky ma dedicnu zataz z obidvoch stran.. 😠 Co sa tyka diety,pamatam si to podla seba,nepoznala som inu chut,tak som papala..A aj ked mi niekto chcel dat nieco,co som nesmela,tak som odmietla,mama ma tak naucila..Pamatam si,ako hovorila,ze nachytala svokru ako ma natlacila za skrinu a potajomky mi pchala kusok chleba,ze aby som sa chuda aspon raz normalne najedla... 😠 😠 ]- Mama sa s nou potom 2 roky nerozpravala !( Ale v dnesnej dobe sa da chutne aj bezlepkovo navarit,ja tak varim doma,a moji chlapi mi hovoria,ze necitia rozdiel..Samozrejme,ze do nich netlacim moj chlieb,ale varene jedlo a kolace jedia bzl..Mne sa nechce 100x zvlast vyvarat... 😀

cherryblossomgirl
25. okt 2009

Cora, ja som celiakiu zdedila po mame - moja stara mama ju nema, bola aj testovana a stary otec uz nezije.. a ma ju aj moja sestra (ani jeden z dvoch bratov ju ale nema).. viem, ze byt na diete nie je to najhorsie na svete, ja som si po prvotnom soku na to velmi rychlo zvykla, len si neviem predstavit, ako to zvladne male dieta - v skolke, na vyletoch, v skole v prirode.. asi je potrebne len vela komunikovat s ucitelkami a mat vzdy pripraveny zachranny balicek s chlebom a tak.. boze, ale zase predbieham 😀 ved male este ani nie je narodene a stale je sanca, ze bude zdravucke

my tiez doma varime bezlepkovo, niektore jedla su podla mna aj lepsie ako z normalnej muky

cora73
25. okt 2009

Hlavne nezabudaj,ze sa stravujeme zdravsie,pretoze sa snazime vyhybat aj vselijakym eckam a pod. vylepsovakom,a aj chleba z normalnej pekarne je maxi humus,a ked si ho doma upecies,tak vies,ze tam je vsetko ok...Ja som chcela otvorit firmu s rozvozom bzl jedal,desiat,olovrantov,vyrobou polotovarov,kolacov,zakuskov do firiem,skol,skolok a pod. v BA,aj mam na to skolu kuchar/casnik,ale este som na MD,to je jedna vec,to by sa sice aj zvladnut dalo,ale samozrejme,nie su na to prachy.Myslienka ma neopusta,ale len zariadenie kuchyne komplet v nereze je na moje pomery nerealne,a kde su este normy EU,HACCP a ostane somariny... ☹ ☹ ☹ ☹ Najhorsie na tom je,ze mam strasnu chut pomoct nam,celiatikom,ale peniaze jednoducho nezozeniem... 😠 Nemysli na to dopredu,zeby bolo malinke chore,ono,ak to ma mat,tak to mat bude,aj ja sa bojim,ale stale dufam,ze sa to da do poriadku...

cherryblossomgirl
25. okt 2009

Cora, ano, mas pravdu, na celiatikov by sa malo ovela viac mysliet.. pokial to ale nebude v zakone, je to len taky boj s veternymi mlynmi.. ako vravis, potrebujes peniaze, splnit vselijake eu normy, hygiena tiez len tak hocico nepovoli.... ja to mam v tomto super, u nas v praci je obrovska kantina, kde si mozem vybrat bud zo 4 druhov navarenych jedal a ked nahodou prave nie je nic bezlepkove, stale mame minutkovy a salatovy bar, kde si mozem vybrat fajnovy zdravy obed.. ale v predchadzajucej praci som to mala dost zle, v centre je sice dost restauracii, ale jedla mimo menu su drahe, takze som bola dost obmedzena v tomto.. este ze som mala tolerantnych kolegov, ktori so mnou chodili do restauracii, kde som si mala co vybrat 🙂

za normalnych okolnosti nemyslim na to, ze by to babo mohlo po mne zdedit, to iba teraz, v tejto teme ma to napadlo. Inak som velmi pozitivny clovek 😎

vidim, ze si z pezinka - chodis sem-tam do lalie?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre