Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

kuly
autor
6. sep 2006

To ani jedna z Vas nema problemi s celiakiou a je tehotna? Hladam oskusane recepty na pizzu, chlebik. S ostatnymi potravinami ako s cestovinami, keksikmi, parkami nemam problem, lebo ich dostat oznacene ako "bezlepkove" v obchodoch. 🙂

ninocka
6. sep 2006

ahoj kuly
ja sice nemam take problemy ako ty ale trosku podobne mam problemy s pankreasom

ninocka
6. sep 2006

tak su musim davat pozor co zjem
a chleba mi robi zle raz za dlhe obdobie si dam a potom ma boli pankreas

ninocka
6. sep 2006

no teraz v tehotku si musim obvzlast davat pozor

sonka
6. sep 2006

Ahoj kuly,
ja som uz dlhocizne roky celiaticka, stravovaci rytmus mam kompletne zabehany, varim si kazdy den do prace si nosim vlastne jedlo. Chlieb a rozky si peciem z bzl muky cca 1-2x tyzdenne.
Tehotna nie som, ale odborna lekarka mi vravela, to iste, ze vplyvom hormonalnych zmien sa celiakia moze upravit. Ja si uz ani neviem v pamati vybavit ako chuti psenicny chleba, ale neriskovala by som 🙂

govinda
6. sep 2006

ahojte.
ja som bezlepkovú diétu dodržiavala od narodenia asi do 15 rokov. Lekárka mi povedala, že vtedy sa to môže upraviť - vplyvom hormonálnch zmien (ako už spomínala sonka). Tiež sme pečivo piekli doma, ale cestoviny a podobné veci sme objednávali, pretože vtedy neboli ešte také možnosti, aké sú teraz 😒

vierus
6. sep 2006

ahojte, ja som tiez celiaticka 🙂 doma si peciem chlieb aj pecivo, varim si kazdy den doma a tak ako sonka, si to kazdy den nosim do prace 🙂
govinda, celiakia znamena celozivotne dodrziavanie diety!!!! neda sa vyliecit a uz vobec nie hormonalnymi zmenami to su total bludy.
Viem o com hovorim, ja so ako dieta mala diagnostikovanu celiakiu, ked som mala 6 rokov rodicov povedali ze som zdrava (ale to sa mi len upravili creva) a teraz po 22 rokoch som naspat na diete, creva v hroznom stave + osteoporoza vdaka nedodrziavaniu diety.
A navyse som stratila mimi v siedmom mesiaci ... tiez vdaka tomu, ze mi povedali, ze dietu nemusim drzat 😢 dietatko nemalo ziadne ziviny a ani ja nie .. schudla som na 47 kg vtedy ☹

govinda
6. sep 2006

vierus, no ja neviem, stále chodím na kontrolné testy, jednak z krvi, jednak biopsie a všetko je v poriadku. Bola som veľakrát na liečeniach v kúpeľoch ..... Lekárka mi povedala, že v puberte je možnosť, že sa to upraví, ale môže sa to kedykoľvek vrátiť ....

sonka
6. sep 2006

vierus ma pravdu, celiakia je dozivotna alergia na lepok, klasicky lekari tvrdia, ze je nevyliecitelna.
ohladne celiakie v tehotenstve, neviem, ci by som riskovala lepkovu stravu, ale ako som napisala, lekarka mi tvrdila, ze sa to moze upravit.
tiez som pocula pripady, ked celiaticky mali problemy s otehotnenim, resp. potratili, prave kvoli porucham v diete.
tak teraz fakt neviem, aky usudok si utvorit 🙂

vierus
6. sep 2006

govinda, ja som sa tiez citila dobre, testy ok, kym neprislo tehotenstvo a vtedy uz bolo vlastne neskoro .... zalezi na tebe, ja som len uviedla, ake dosledky moze mat nedodrzovanie diety. Ale tebe sa to nemusi stat.
celiatikom sa upravuju creva dodrziavanim diety, ale alergia nalepok sa neda vyliecit, casom jedenim lepku prichadza znovu postupne k poskodzovaniu criev.
Sonka, je to pravda, ze celiaticky mavaju problem s otehotnenim, a tiez potraty su caste pri poruchach diety, ja by som to urcite neriskovala 😒

kuly
autor
6. sep 2006

Baby, to fakt vazne? Citala som ze sliznica tenkeho creva je schopna obnovit sa po 6tich mesiacoch prisnej diety, a ja tak raz do mesiaca vyskusam nieco zakazane, a takto sa testujem. Ale teraz viem ze robim chybu, a najma okradam moje dieta o ziviny co by mohlo dostat z mojej stravy. Ale sa cudujem mojej doktorke, ze mi nepredpisala ziadne doplnujuce vytaminove preparaty. Moja hodnota zeleza v krvy je asi taka, ze doktorka na mna pozera, ci este vladzem chodit..takze hodnoty niekde okolo jedna cela nieco.

vierus
6. sep 2006

kuly, chudokrvnost je jednym z hlavnych prejavov celiakie. Mozno, tym, ze obcas "zhresis", zelezo sa ti nevstrebava ... poznam z vlastnej skusenosti. Sliznica creva je schopna sa obnovit, ale porusovanim zase aj poskodit.... a na co sa vobec testujes?????

sonka
6. sep 2006

Kuly, akoze to sa takto dobrovolne trapis? Naco robievas tie "testovania" ? Stoji ti to zato, aby si znicila vysledky poctivo drzanej diety? Neriskovala by som zdravotne komplikacie kvoli krajcu chleba 🙂 Ved ked drzis pol roka dietu ako tak sa crevo pomaly zregeneruje, vytvoria sa klky a ty HOP - otravis telo lepkom ? ☹
Neviem, neviem

vierus
6. sep 2006

ja mam tiez moc rada mastny chleba s kacacou mastou ... ale davam si svoj bezlepkovy a chuti rovnako super!!! mnaaaaam 😝
inak, ja som v mojej domacnosti vyhadzala vsetko, co bosahuje lepok, vsetko co varim a peciem je u nas bezlepkove. Muzicek si kupuje len svoj chlieb, aj ked obcas vyjeda aj moj, chuti mu 😀

sonka
6. sep 2006

Vierus, tiez je v nasej domacnosti vsetko bzl, manzelik ani niekedy ani netusi, ze konzumuje bzl sunku, salamu, parky, cestoviny, kolace, babovku a pod. Akurat pecivo mu kupujem klasicke - hlavne kvoli financiam, nakolko za den je schopny spraskat 10 rozkov alebo 1/2 chleba - a bzl by to vyslo draho (peniaze aj moja energia na pracu 😉 )
A este knedlik - bzl mi nikdy nevysiel, uz som to vzdala, takze ak robim knedlo, vepro, zelo - on to ma s klasickym knedlikom a ja s opekanymi zemiakmi 😒

vierus
6. sep 2006

sonka, tak to by bolo ozaj financne narocne 😉
knedlik som este neskusala, nejako mi zatial neprisla chut, som zvyknuta zit bez neho, kedze mi sposoboval hrozne krrrrce 😉
ale neviem sa dojest kysnutych kolacov .. tie som vzdy moc rada a zavidela doma, ked mama upiekla a mne hned po jednom kusku bolo zle. Teraz zjem aj pol plechu 😀

kuly
autor
6. sep 2006

Aj v mojej domacnosti sa najdu bzl suroviny ako chlebove korenie, amarantova muka, guaramova guma, a najcastejsie pouzivam promix CH forte, a kukuricnu muku.

ninocka
6. sep 2006

kuly ak si peces chleba alebo pecivo
prosim ta napis mi presne co treba na to kupit a ako sa to presne robi
dakujem

kuly
autor
6. sep 2006

Tento s vajcom mi moc chutil, zatial je to najnovsi moj recept.
BEZLEPKOVÉ ŽEMLE
Na prípravu potrebujeme: 900 g bezlepkovej múky PROMIX CH (chlebová), 1 PL oleja, 1/2 ČL soli, 1 vajce, na kvások 8 dl teplej vody, 1 ČL cukru, 1 vrecúško čerstvého droždia. povrch potrieme vodou a pečieme 20 minút v rozpálenej rúre. Potom žemle skontrolujeme a dopekáme ešte asi 10 minút na nižšej teplote. Upečené žemle vyberieme z plechu do prúteného košíka a prikryté ľanovou utierkou necháme vychladnúť.
Taketo je presne znenie receptu, ja si robim z mensieho mnozstva, tak oku umerne, a pouzivam namiesto oleja maslo, zda sa mi menej vysusene cesto z vnutra. Pri peceny pouzivam panvicu na dolky.

ninocka
6. sep 2006

dakujem pekne
tu muk a podobne dostanem v normalnom obchode

vierus
10. sep 2006

ninocka, bezlepkova muka sa da teraz kupit uz aj v normalnom obchode, ale je o dost drahsia ako bezna, najlepsie je ju mat na recept 😉
Nemas v pase odkial si, v TT som ju objavila v Bille zatial len (ale ja nukupujem len v lekarnach) 🙂

ninocka
10. sep 2006

vierus
dakujem skusim pozriet v bille

vierus
10. sep 2006

ninocka, si tiez celiaticka?

ladybird1l
12. okt 2006

ahojte kocky, pripajam sa k teme, tiez som celiaticka, a tiez som dietu dodrziavala prisne do 15 r., potom sa mi to upravilo, odvtedy som bola na riadnej strave. No pred dvoma rokmi, som mala strasny obraz krvi a strasne nizky obsah zeleza v krvi, citila som sa slaba, ale zaludocne problemy som nikdy nemala. Po dlhom pozorovani zistili, ze prave ta celiakia sposobuje, ze crevo odmieta prijat do krvi zelezo, pokial sa dieta nedodrziava. Inak sono som mala ok, ale zistili mi zaciatok pociatocneho stavu osteoporozy, co je tiez dan za nedodrziavanie diety. Odvtedy chodim na pravidelne kontroly, sice si nepeciem doma chleba, ale snazim sa dodrziavat tu dietu, chlieb a pecivo, kolace nejem uz dobrych pat rokov. Zelezo v krvi mi raz klesa raz stupa, hned na nom je vidiet ako dodrziavam dietu, inak ked sa mi obcas podari cosi mucne zjest, vobec necitim ze by mi bolo zle, ale podla doktora patrim k tym pripadom, ktory su ako ladovec pod vodou, ze problemy mozu prist neskor.
Teraz cakam mimi, a dufam, ze mu neublizujem, asi by som neprezila keby som o neho prisla.....
A este: moja sestra je tiez celiatik, v zivote nedodrziavala dietu, obcas ma aj zaludocne problemy, pred dvoma rokmi porodila krasneho, silneho a zdraveho chlapceka.....

kuly
autor
18. okt 2006

Ahoj ladybrid, srdecne ta vitam v tomto fore,aj ja sa snazim dodrziavat prisnu dietu, odkedy som zalozila tuto temu. Troska mi to strach nahnalo co som sa dozvedela, tak sa snazim piect si, resp. kupovat si bezlepkove pecivo. Pocas tehotenstva neuzivam ziadne vitaminove preparaty,snazim sa malemu davat kazdodenu vitaminovu bombu z ovocia, zeleniny. 🙂

ladybird1l
19. okt 2006

ahoj kuly, ja vitaminy uzivam, ale pred tym nez som si ich kupila, som si zistovala ci obsahuju lepok..takze tieto co mam, nie su pre nas nebezpecne....ale da sa s tym zit, obcas mi sice cosi ujde do pusy co nema, ale chvalabohu s tym nemam ziadne zachodove alebo zaludocne problemy, len ma potom svrbi svedomie....

vierus
19. okt 2006

caute babulky 🙂 ja som bola pred mesiacom na kontrole u gastroenerologicky, robila mi kompletny obraz krvy. Poviem vam, taky ukazkovy som za cely zivot este nemala, dokonca aj zelezo bolo v norme, moc ma to potesilo 😵 😵 😵 dodrziavanie diety ma svoj vyznam 🙂

sonka
19. okt 2006

Kuly a Ladybird, sice sa zatial medzi aktivne snazilky neratam, ale som dlhorocna celiaticky, dietu drzim az extremne poctivo 😉. Citala som, ze celiaticky mozu mat nejake problemy s otehotnenim. Ako dlho ste sa aktivne snazilkovali? 🙂

vedvies
19. okt 2006

ahojte babenky, ja som dietu drzala do 6 rokov od narodenia a uz takmer 22 rokov sa stravujem normalne. Maso velmi nelubim a preto mucne jedla zboznujem. Pred 4 mesiacmi sme prisli o mimi - zamlknuty potrat. Zistovali sme, ci nie je na vine celiakia, ale testy boli negativne. Celiakia je celozivotna choroba a kedze testy boli negativne, tak mozno v detstve mi urcili zlu diagnozu. Teda tak nejako sa to javi. Lenze vtedy sa mi na zaklade bezlepkovej diety polepsilo a zacala som prospievat. Mozno mam tu tzv. skrytu formu - ja neviem.

Velmi ma zaujal tvoj prispevok ladybird a drzim ti paste, aby vsetko dobre dopadlo 😉

Tento tyzden uplynie mesiac co mam zakazane mlieko a mliecne vyrobky /syry, jogurty/. Ale nepocitujem nejake zmeny - takze moje nefukovanie nie je z mlieka. ☹

vedvies
19. okt 2006

vierus tak to som velmi rada 😵 😵 😵 prajem ti to z celeho srdiecka a ak sa ma vapnik?

sonka ja som otehotnela hned na 2 pokus, ale to mam tu tichu formu celiakie 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre