Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

zuzana76
19. jan 2009

dididi vobec nie, pri celiakii ho mozu boliet nozicky, klby, dieta moze byt anemicke, neprospieva, nervozne atd... je to cely subor symtomov, ale takisto mu nemusi byt takmer nic

dididi30
19. jan 2009

zuzka aha...hm tak je to mozne ,ze to moze mat a ani o tom nemusime vediet.....tak to je blbe...
no snad sa nas to netyka 🤐 ale sak clovek nikdy nevie a hned hlada vselijake choroby, vsak 😅

dik za odpoved 🙂

martaina
20. jan 2009

Pre mia.k: Dieťa sa s celiakiou rodí. Je to geneticky podmienené ochorenie. Ona sa nedostane, len spustí. A najhoršie, keď sa ti neprejavuje niak, len máš zrazu osteoporózu, si stále unavená, alebo môžeš mať aj psychické problémy. U detí do 2 rokov sú príznaky úplne typické, preto je dobré ak sa to zistí v tomto období. Deti sa s tým najlepšie vyrovnajú - aj čo sa stravy týka. Aj môj malý nemá problém mi vyjedať chleba, alebo vianočku. Vždy keď si urobím dobehne a vypytuje. 😉

mia.k
20. jan 2009

martaina,vďaka za vysvetlenie,to si ma ale prekvapila,že sa s tým človek narodí...
Mám 8 mesačného syna a má problémy,o mesiac ideme na gastro kôli podozreniu na celiakiu.Stále si robím výčitky,že kde som spravila chybu,veď robím všetko tak ako píšu,lepok som mu dala od siedmeho mesiaca a ty mi napíšeš,že je to geneticky podmienené... Hm. Tak uvidíme.Ešte raz dík.

zajo510
20. jan 2009

ono sa dieťa narodí s nejakým predpokladom alergieak má rodič alergiu- hocijakej - nielen celiakie. tá sa časom môže a nemusí prejaviť. môže sa prejaviť skôr alebo neskôr, alebo vôbec sa dieťa nestane alergikom. ak je alergik rodič tak ten predpoklad v dieťati je väčší ako dieťa, ktoré alergikov rodičov nemá.

ja mám celiakiu od 10 mesiacov. krupicu som dostávala ako 4 mesačná a až ako 9 mesačná som zareagovala na lepok a schudla 4 kg, vraj som skoro zomrela, lebo mi nevedeli zistiť čo je. teraz držím celiakiu, jasne, že som mala pauzy, ale sa to odrazilo na prvom tehotentve, kostiach, zuboch, štítnej žlaze....moje dieťa má 25% predpoklad (ktorý zdedila odo mňa) že bude mať celiakiu, sme dohodnutí s dr. na testy a vôbec mi to ako tragedia nepripadá. sú aj horšie veci na svete ako obmedzenie v strave. ak by som celiakiu nemala, aj tak ju dieťa môže dostať - ked je jeho organizmus slabší a príliš provokovaný lepkom, tak ako každý alergén provokuje telo, len je to otázka imunity, či telo vie bojovať alebo nie.

mia.k
20. jan 2009

Ďakujem ti zajo za objasnenie.Ja viem,že sú aj horšie veci ako celiakia,ale nemôžem sa zbaviť výčitiek,že som mu skomplikovala život.

mukky
21. jan 2009

martaina a ostatne dievcata prosim pozrite moj prispevok na strane 7..mata ma to coraz viac..ci ten moj manzel mal ci ma ci nemal a nema tu celiakiu..mi vcera povedal ze pri preventivke v praci testy dobre,ze lekarovi spominal a ma v papieroch ze dryal dietu a ye sa ho len pztava ci ho neprehana y piva a este nieco no zabudla som 😒 zuby ma super,nekazia sa mu,ale uz bol na vyter z hrdla lebo maly ma zlateho stafylokoka v hrdielku ☹ tak asi ho prinutim ist aj na ten test...myslim ze pojde urcite..Ale prosim viete mi dat odpoved na moju otazku...mam potom dat zajkovi lepok a cakat na reakciu ci ju nahodou nema...alebo ist radsej urobit na nu skor krvne testy pred pozitim lepku...Obidvaja sme chori na sti.zlazu tak hadam maly nebude tiez,a k tomu ten zlaty stafylokok a ta celiakia hadam uz nie ☹ a to este cvicime aj Vojtu koli miernej hypotonii ☹ no utesujem sa ze su to len chorobky a nic vazne a som stastna ze sme inac zdravi a stastni vsetci traja..

denisocka
21. jan 2009

ahojte,

len tak oblkukov som sem zavítala,lebo včera sme boli na imunologii pre znížene hodnoty IgM a IgG a zvíšene IgE,trochu atop ,skor potravinova reakcia na líčkach po jablčku,banane , hnačka po jogurte,mierna anemia, ... pôrodna vaha /výška 3000/49 ,v roku 9500/71 , teraz trochu schudol,boli sm ezas chorí - teda zas, 3x za posledné 2mesiace,stále hrdielko,asi mame nejaky virus? alebo bacilonosiča v rodine. Od imunologičky som odchadzala len s kopou lezakou a v správe že CELIAKIA? tak mám dosť,sme odporučený na vyšetenie stolice na ... iázy? a ideme na gastro 9.2.-teda tam kvoli možnej aBKM,alebo čo ja viem čo

začínam sa báť,aby to fakt nebola celiakia 😖 . Podla imunologičky to nie je nič,stali "len zmeniť muku a je po probleme" -jej slová

denisocka
21. jan 2009

jaj zabudla som pointu,vraj by mal kakať nejake blede stolice,ak by mal celiakiu,ale asi to nie je podmienka,ako tak čítam,nik z vás to tu nespomína

mia.k
21. jan 2009

denisočka,my ideme na gastro 10.2.,tak daj potom vedieť,čo bolo,nech viem čo nás tam čaká.

denisocka
21. jan 2009

no nemožem vás dočítať,to moje dieťa je uplne hystericke 😅 a nervozne,neviem po kom 😀 -ale ako vidim,to je dalši priznak celiakie

inač,neviem -ešte ohladne stolice,pokial bol vylučne kojený,kakal aj 6x denne , potom asi do 10m tiež asi 4x riedko-kašovite,naozaj neviem ako zistiť či toto može byť celiakia,akurát od polroka do teraz pribral 2kg,dovtedy skoro 1kg mesačne

laki
21. jan 2009

babenky vy idete s detičkami na gastro na biopsiu?

denisocka
21. jan 2009

nie,hadam nie na biopsiu,len tak do ambulanice,dufam že to budu zistovať z krvi,max.zo stolice

laki
21. jan 2009

najprv mu zoberú krv a keď bude mať z krvi pozitívne protilátky tak vás objednajú na biopsiu

mia.k
21. jan 2009

my tiež ideme prvý krát,tak hádam len krv mu zoberú

mimom
21. jan 2009

prvykrat vam zoberu len krv,ale celiakia sa potvrdzuje len biopsiou,ale da sa to zvladnut,my sme ju podstupili ako 9mes.

denisocka
21. jan 2009

prosim,a to sa robi v celkovej anesteze?

denisocka
21. jan 2009

no užs a aj začínam báť , 😖 http://www.infoceliakia.sk/ v prízanakoch su take veci,že možem z toho asi 50% povedať že máme 😒 -ale zas,anemie, nervozne deti, stolice s kuskami potravy(u vás často mrkva) ... a ine,,to hadam maju aj ine deti

baby,ak by som vysadila na čas chlieb,event. asi aj cestoviny,asi aj tam to je,zbadam nejake pozitíva?

mimom
21. jan 2009

podla toho,kde,detom vacsinou ano,nam to roblili v martine,velmi dobre skusenosti maju mamicky v banskej bystrici,kde to urobia tusim ambulantne.pozeram,ze ty si z levoce,mate tam gastro amb?

denisocka
21. jan 2009

máme gastro aj v LE,ale detska je v SNV

a tu čítam že existuje nejaky blesk test http://www.infoceliakia.sk/index.php?go=diagnoza

mimom
21. jan 2009

deni neboj,nam sice z biopsie nevysla celiakia,ale tazka potr.alergia,mame velmi prisnu bezlepkovu,bezmliecnu dietu bez vajec,soje,citrusov,orechov atd,neznasame skoro ziadnu zeleninu okrem mrkvy,zemiakov,tak si to mozes predstavit,zo zaciatku je chaos,ale da sa to zvladnut,po case,ak by ste teda celiakiu mali,sa v tom zorientujes.chlieb ani cestoviny zatial nevysadzuj,lebo sa moze stat,ze klesnu hodnoty lepku al.alergenov v krvi a aj biopsia moze vyjst negativna a budes v zacarovanom kruhu.vydrzte do dalsich vysetreni.

denisocka
21. jan 2009

dik

a existuje niečo,nejaky priznak,niečo podla čoho by som ja,teraz,kým nas vyšetria aspon ako tak odhadla,či je to celiakia? obvodnej sa na celiakiu nevidi.

mne sa zda maly,ma len 71cm a 9300/9500g ,ale zas aj ja mam len 158 a ked sa na neho niekto pozire,tak vyzera vypaseny,nie anorekticky. Teraz kaka asi 2x denne,hovienko,alebo kašovitu,prevažne žltu stolicu,ak papa kusky mrkvy,tak vykaka cele. ma ekzem na tvary,ked zje niečo tropicke,teda ovocie mu nedavam,ale nevšimla som si,že som ho po večeroch krmila kašou jogurtovou HIPP a v zloženi je aj ananas,mango,mamachuja.... ked zje jablko,banan tak ho svrbi nos ,občas kus sčervenaju oči,zda sa že to bude potr.lalergia ........ neviem čo napísať, krvny obraz ma nízky,teda v juni mu zistili anemiu ,mal 101Hb,po štvrtke MAltoferu (lebo som mu nedavala) mal v auguste 112) po dalšej štvrtke mal teraz 115,čo je dolna hranica,ale je ho malo

tak neviem,inač je strašny nervak,neposeda,hypeaktívny- na protest si bucha rukou po hlave alebo dava prsty do hrdla

tak neviem,či to su priznaky celiakie

mimom
21. jan 2009

tazko povedat,moja je od mala tiez hyperaktivna,nervicky atd.moze to byt fakt potr.alergia/kozny prejav/anemia moze byt priznako, celiakie,resp.moze tam byt porucha vstrebavania zivin.zatial sa zbytocne nestresuj,len tlac na doktorov,nech vas riadne vysetria a potom to vsetko skompletizujte.presne sa zisti,co malemu je,nasadia liecbu a pojde.my sa tiez stale dookola trapime,raz to,potom ine,stale sme chori,ale bolo ovela horsie.nam na namiu zabera cviklova stava alebo domaci cviklovy sirup,toho mame velke zasoby,maltofer som nikdy nedavala a po tej cvikle sa to krasne upravilo.este stastie,ze ju mala toleruje.tak vydrzte do vysetreni,budem drzat palce.ozaj a daj vediet,ci budes spokojna s tou detskou gastro v snv,lebo v pp je slaba.

denisocka
21. jan 2009

počuj,prosim,napiš nejaky recept z cvikly,máme toho doma kopu,len to nejak spracovať

mukky
21. jan 2009

dievcata ahojte...........................prosim odpoviete mi vy ktore mate skusenost na tych par otazok co som sa hore pytala prosim????????????????????????????????????????????????????????????????Dakujem pekne za odpovede,uz ma pobolieva zaludok z tej nervozity ☹ ☹ ☹

martaina
22. jan 2009

Pošli muža na testy a zatiaľ pokračuj s malým ako by sa u vás možnosť celiakie nevyskytovala. Teda ak malý nemá nejaké problémy. Jemu sa zatiaľ nedá celiakia vyšetriť ak lepok neje. Existujú aj genetické testy, ale sú vraj veľmi nespoľahlivé. Ja idem s Dominikom 6. februára do Brna, potom dám vedieť ako sme boli spokojní

denisocka
22. jan 2009

a čo ta cvikla baby,jak na nu

mimom
22. jan 2009

sirup:do 4l vody dat varit 1apol kg cvikly nakrajanej na kocky,najlepsie tlakovy hrniec.precedit,do horucej stavy 3kg cukru,trochu kys.citronovej,1malinovu alebo jahodovu aromu od thymosu,ak nie je alebo netoleruje,tak som dala stavu z markuloveho al.broskynoveho kompotu,to je len pre chut.horuce do flias,zakrucam do deky,kym nevychladne.
salat:uvarenu,osupanu a vychladnutu cviklu postruhat na hrubsom struhadle.zaliat prevarenou studenou vodou,v kt.sa rozmiesa sol,cukor,tlcena rasca,citr.stava.vody tolko,aby bol salat dost stavnaty.nechat niekolko hodin stat.moze sa dat aj sterilizovat,pre dospelakov moja mama pridava este trochu chrenu a ocot.skusila som aj takyto salat spolu s jablkom,malej chutilo.len nedavam citr.stavu,lebo nemozme.preto to robim aj cerstve,lebo predsa kys.citronova je dobry konzervant a neskusala som to bez toho sterilizovat.

denisocka
22. jan 2009

prave som našla ten isty recept na sirup,ale neviem či može dieťa tu kys.citronovu, a mám to bez toho thymosu.

mimom
22. jan 2009

no ved ja nedavam,robim radsej polovicnu davku,aby sa to neskazilo,doteraz som davala len tu stavu z kompotov,teraz som skusila prvukrat tu malinovu aromu a dobre.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre