Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

mukky
25. feb 2009

katu prepac.to nie teba som sa chcela opytat...

catusca
26. feb 2009

Mukky, Martaina, mam ju ☹ Prave mi dosli vysledky. Som z toho v soku, naozaj som si to nepripustala. Vobec netusim co jest, nejest... ☹ ☹ ☹

mukky
26. feb 2009

catusca to mi je velmi luto 😢 😢 😢 😢 no musis si pohladat stranky a lekari ti isto vsetko vysvetlia...a mavala si problemy aj napr.so stolicou,ci krcami,ci po jedle....ta imunita bola tvoja ynizena ako si pisala a ako sa to vlastne prejavovalo.....joj.luto mi je,ja verim ze moj syncek ju nebude mat

mukky
26. feb 2009

catus,uz som si spatne precitala ☹

martaina
27. feb 2009

Catusca nič si z toho nerob. Ja som mala na začiatku úplnú depku. Časom si zvykneš a naučíš sa s tým žiť normálne. Kým sa naučíš čo ano a čo nie, var si len zo základných potravín - s tým nič nepokazíš.

katu31
27. feb 2009

Ahojte.Bezlepkovo sa moj 2-ročný syn stravuje týžden a stolice má kašovité viackrát denne ako predtým a ešte sa mi nerozpapal.Ešte len čakáme na výsledky,tak začínam pochybovat,či ide o celiakiu.Za kolko dní sa vašim detom polepšilo??My sme na tom dost biedne,skoro nič nepapá,ale náladu má viditelne lepšiu.

zlatat
27. feb 2009

katu31, môj 2-ročný syn sa rozpapal až po 2 mesiacoch diéty, chce to čas. Tiež som zozačiatku pochybovala o správnosti diéty, lebo prvý týždeň bolo fajn a potom som mala pocit, že má boelsti takmer zo všetkého, už som nevedela, čo mu mám dávať jesť. Potom po mesiaci sa to ukľudnilo a konečne mi kilo pribral.
Lenže potom ochorel a 1,5 kg mi schudol v priebehu 1 týždňa.

Perd týždňom mu babka dala BEBE keksík a znova ho to rozhádzalo - teraz mi spapá, takú polovicu z toho, čo predtým spapal, takže znova mi začína chudnúť. 😢
Ale teraz som si na 100% istá, že má správnu Dg. a nedovolím Dr. o 2 roky ho dať na záťaž lepkom a znova biopsiu.

Catusa, nič si z toho nerob, aj ja som mala na začiatku depku, trvalo dosť dlho, kým som sa zorientovala v tom, čo malý môže a čo nie. Podstatné je, že ti na to prišli a teraz ti bude len lepšie ... jasné, že nie hneď.

martaina
27. feb 2009

Babku treba vyhrešiť 😠 . My momentálne bývame u maminy - keďže staviame a mamina varí aj mne, ale ani by ju nenapadlo na mne experimentovať. Niežeby som bola lenivá si uvariť, ale ona je na dôchodku, tak varí všetkým. Keď robí bryndzové halušky spraví aj mne. Ak robí niečo, čo zahusťuje alebo ochucuje niečim čo nemôžem, tak zaručene mám v malom kastrolíku odložené pre mňa. Pred sviatkami ju trápi viac čo si napečiem ako mňa 😉

katu31
2. mar 2009

prosím Vás,,napíšete mi čo konkrétne(nejaké recepty/ možem uvarit mojmu 2-roč. synovi? My držíme diétu 10 dní,zajtra volám za výsledky krvi a už teraz neviem čo mu varit.Samoška,že som si všetko naštudovala čo smie a čo nie,ale on ryžu velmi nemusí a doteraz stále točíme zemieky ,rybu,zeleninu a masko.Uvítala by som nejaký konkrétny recept z ryžovej krupice,pohánky.Tiež neviem či používat bujony kedže tam možu byt stopy lepku.Príde mi,že stopy lepku možu byt všade.Diky

zajo510
3. mar 2009

ahoj katu 31, teda ked som správne pochopila, čo píšeš, tak držíte dietu aj ked nevieš či ju máte...možno to bude znieť zvláštne, ale na bezlepkovom varení nie je nič ťažké (teda ak tvoj synček nemôže pšenicu, raž, ovos a jačmen). môže mäso, ryžu, zemiaky, ovocie, zeleninu, strukoviny...akurát nepridáš do jedla normálnu múku, keď zahusťuješ ale napríklad popučený zemiak, alebo solamyl. šak z toho uvar normálne obed ako varíš, len bez múky. vyhývaj sa pečivu, keksom, susienkam, koláčom, pizzám a všetkému múčnemu, kysnutému, konzervám, sušeným polievkam a polotovarom, sleduj na obale či tam je lepok alebo nie... minule bola na stv debata o celiakii a v 90 % prípadov sa črievko dá do poriadku po 2 týždnoch trvania diety, s chuťou do jedla, to asi pôjde ale pomalšie.

viem, že je to písané dosť zjednodušene ale na začiatok to úplne stačí, neskôr sa naučíš aj to aké šunky môže, že si môžeš dať predpísať múku u lekárky a upiecť si chlebí, alebo aj kúpiť - je dosť drahý v obchode....

katu31
3. mar 2009

ahoj zajo510,dakujem Ti.Moj malý bol už v takom zlom stave ked sme boli na gastre,že doktorka nariadila držat diétu kým budú výsledky krvi.Asi aj tak skončíme v nemocnici na infúzkach,lebo papá strašne málinko a existujeme na nutridrinkoch.Diétu držíme 10dní a stále nepapá viac-len pár lyžičiek.Je mi tažko uverit,že by bol taký vyberavý.

zewa36
3. mar 2009

ahojte, mam skoro 18 rokov a prisli mi dnes vysledky ze mam velky nabeh na celiakiu ale o tyzden pojdem na tu hadicu do zaludka.Mam problem zo stitnou zlazou a osteopeniu. Priznaky na celiaktiu su mastna stolica a ubytok telesnej hmotnosti lenze ja mam presne opacne problemy. Moze to byt celiakia? 😒

katka.carska
3. mar 2009

Muky,
ja som syncekovi dala prvykrat lepok ked mal rok a pol. Nastastie sa u neho celiakia nepotvrdila (aj ked lekarka tvrdila, ze este nemame vyhrate a moze prepuknut i o par rokov...) Sama som celiaticka a myslim, ze cim neskor zacnete s lepkom, tym lepsie.
Zewa,
myslim, ze priznaky celiakie mozu byt velmi velmi rozne-kamaratka mala nadvahu a zistilijej celiakiu. Po nasadeni diety a zmene jedalnicka sa jej vaha upravilana normal...

mukky
3. mar 2009

katka dakujem,manzel bol dnes na preventivke,ale zaznamy mi z karty nedoniesol ziadne,nic tam nebolo 🙄 😕 ,len ze ako diete drzal dietu,a svokra nema nic tiez doma,takze neviem na com som ,som myslela ze odnesiem papiere do ambulancie,a nech mi povedia ci celiakiu mal,ci nie...no takze lepok az po roku dam,pre istotu,i ked aj tu kocky pisali ze treba dat skor,i ked je rodic celiatik 😒 vyslovene ze mal celiakiu tam napisane nebolo,no svokra ma presviedcala ze ju mal 😖 no proste ja verim ze maly nic mat nebude a basta.

zlatat
4. mar 2009

katka.carska, to fakt tvojej kamaratke zistili celiakiu aj napriek tomu, ze mala nadvahu? Mne vies co povedal gastroenterolog? Ze nakolko mam nadvahu, tak celiakia je u mna velmi malo pravdepodobna a podla neho ju nemam .... aj napriek tomu, ze mam nejednoznacne vysledky ...

Zewa, ak to nie je tajomstvo, mohla by si mi napisat ake hodnoty protilatok ti vysli? Mala si pozit. aj transglutaminazu? Držím palce na hadičku

Katu, poslala som ti ss.

Zajo510, mne dvaja gastroenterologovia nezavisle od seba povedali, ze kym sa crievko zahoji trva minimalne 1 rok ( samozrejme to zavisi od miery poskodenia ), ale po 2 tyzdnoch vidno zlepsenie stavu a aj crievko sa zacina hojit.

zewa36
4. mar 2009

zlatat, neviem pretoze to som sa dozvedela len po telefone od gastroenteorologicky ale teraz 12teho idem na tu hadicku a aj lekarke takze mi da vsetky papiere, ale asi to nebude nic dobre ked hned za tyzden ma na tu hadicku objednala :( ach jaj ☹ ale potom tie hodnoty napisem 🙂

katka, dakujem za podporu a fakt schudla? pretoze ja cvicim, makam na sebe ale ide to strasne pomaly 😠

katu31
4. mar 2009

Ahojte,asi vás opustím,výsledky krvi máme ok,tak pondelok ideme do nemocnice zistovat inú príčinu neprospievania mojho dietata....

zlatat
4. mar 2009

katu, držím palčeky, aby malému zistili príčinu. Ináč môže to byť aj cystická fibróza. Nám hneď na azčiatku robili testy na CF, keď malý neprospieval, až potom sa pátralo ďalej. Ináč musím ti povedať, že aj náš Tomino mal výsledky negatívne, ale on mal celkové IgA nulové - teda totál zničená imunita a až biopsia odhalila celiakiu. Nemôže to byť aj váš prípad? Kľudne môžte mať falošne negatívne výsledky.

katu31
5. mar 2009

Zlatat,aj doktorka vravela,že test na CF nám urobia ako prvý,ale to si nepripúštam,lebo takú diagnozu by som nestrávila nikdy.Normálne sa teším do nemocnice a vela si od toho slubujem,lebo už nemám síl kukat na to moje dieta s vedomím,že niečo nieje ok a nevieme čo.On papá minimum-len aby prežil ,nemá oblúbené jedlo a ja nič nerobím,len riešim jeho papanie.........Dám vediet ako sme dopadli.

zajo510
5. mar 2009

zlatak, jedno som myslela, druhé písala. je pravda, že za 2 týždne sa to začne upravovať a vidieť zlepšenie zdravotného stavu. na samotné vyzdravenie je potrebna oveľa dlhšia doba, teda zavisí od poškodenia a doby nedodržiavania diety.

zlatat
6. mar 2009

Katu, držím vám palčeky,aby lekári zistili, čo je tvojmu drobčekovi. Viem ako ti je, my sme to isté prežívali 2 roky, boli sme toľkokrát v nemocnici, by zistili príčinu jeho neprospievania, aj na Kramároch sme boli, veľa som si od toho sľubovala a nakoniec nám ho tam tak odflákli .... a ked už nevedeli prísť na to, čo mu je, tak príčinu jeho nepapania zvalili na mňa .... vraj mám málo mlieka a preto nepriberá .... bola to najväčšia blbosť akú som kedy počula, lebo mliečka som mala toľko, že by som ho mohla rozdávať. Dúfam, že vy pochodíte lepšie .... veľmi vám budem držať palčeky.

katu31
6. mar 2009

zlatat,aj toto som už zažila.Ked som pred rokom upozornovala na to,že malý slabo papá,tak doktorka ma zasypala množstvom rád ohladne príkrmovania s vysvetlením že asi robím všetko naopak a vobec ma nebrala vážne,ved malý nevyzeral až tak zle-proste sa im ešte zmestil do hmotnostných tabuliek.Teraz už máme podvýživu,tak dúfam,že zistia príčinu. Máme aj vysoké LDH-neviem čo to je. Dakujem,že nám držíte palčeky.Majte sa krásne

jurocko
6. mar 2009

celiakia?ja som to mala 15 rokou zivota od narodenia do 15 rokou ☹ ☹ ☹

ka3n
6. mar 2009

Moja sestra ju ma teraz od 25 rokov ako rok a preto vsetko co kupujem malemu je bezlepkove. Ale inak bezlepkove veci jedavam, aj muku, kolace a vsetko..chuti mi to, ale nechcela by som to mat.

inna7
10. mar 2009

ahojte...mne diagnostikovali vzacnejsiu formu celiakie..tzv.duhringovu dermatitidu...prejavuje sa kožnym vysevom, svrbiacim... chcem sa opytat ci tu je niekto, kto ma tu istu formu celiakie a ake masti použivate na to svrbenie, kedze mne antihistaminika nezaberaju... 🤐 😒 🙂

zajo510
11. mar 2009

inna a to ked dodržiavaš dietu, tak to nezmizne? to by sa malo upraviť či nie? ja som mala počas nedodržiavania diety len zopár suchých malých fľakov na ramenách - akože lyšaje - a teraz ked ju dodržiavam tak to nemám. no ale neporovnávam s tebou. nestretla som sa s takou formou celiakie, tak ti neporadím ☹

zlatat
12. mar 2009

inna a nedostala si na to nejaké lieky? Tuším Disulone sa dáva. Skús si pozrieť túto stránku: http://celiak.cz/diskuze/onemoci/523

sylvinka08
12. mar 2009

Mam teraz už 4,5 ročného syna. Keď mal 2,5 roka objavili sa mu opakovane problemy s pankreasom. Mal aj 2 krat hospitalizovaný. Keď bol prvý krat, tak mal výsledky na celiakiu uplne v norma. Teraz sme boli nedavno na kontrole, výsledky na pankreas už boli v poriadku ale testy na celiakiu boli takeho: IgG 17,5, ked u detí je hranica 12, IgA bolo v norme. Lekárka povedala, že toto sa jej nejako nezdá, nakoľko ked je celiakia tak su tie výsledky ovela výraznejšie, že to vyzerá ako chyba laboratoria...

Ja tomu nerozumiem, pred 2 rokmi boli výsledky v norme a teraz takto... Ona vravela, že to určite celiakia nie je, ale stále som na pochybách... železo mal uplne v poriadku... inak pribera na váhe, nikdy nebol chudý, je dosť vysoký na svoj vek, výška 113 cm a váha okolo 20 kg,každý si myslí, že má minimálne 6 rokov... .. s jedlom žiadne problemy, vracal raz ked pojedol surove cesto, skôr sa stažuje sa bolesti bruska... ale ako vidím, on sa sťažuje na bolesť bruška aj ked je hladný, aj ked mu treba kakať, aj ked si chce niečo vymyslieť (už vie aj klamať) ale aj keď ho naozaj bruško boli, takže toto neviem vôbec odsledovať..

čo mi na to poviete? neviete mi poradiť prosím ... dakujem...

sylvinka08
12. mar 2009

Ešte napíšem k príspevku, že nikto u nás z rodiny nema celiakiu aspon o nikom neviem...

laki
13. mar 2009

sylvinka, ťažko povedať či to je alebo nie je celiakia, Výsledky z krvi, nie sú vždy smerodatné, poznám detičky ktoré mali krv na protilátky negatívne a keď im urobili gastrofibroskopiu tak nález bol pozitívny, Najspolahlivejšie je histolog. vyšetrenie.a mimochodom, veľa ľudí nemá typické príznaky celiakie, ako aj moja Kristínka, a napriek tomu boli výsledky u nás pozitívne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre