Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

cora73
28. mar 2011

@bamarama82 ja mam pekaren,najprv som skusala piect z Promixu,po mnohych pokusoch mi vysiel jedly chlieb,ale teraz uz peciem len z Schar Mix B,z neho robim vsetko:chlieb,kolace,slize,zahustujem,atd..Muku kupujem len na recept,aj cestoviny,struhanku,dobre su aj mufiny,teraz chcem skusit musli..Chlieb na ktorom ficim uz dlhu dobu a a aj budem:

pre pekaren ETA program c.2

2 plne odmerky z tej pekarne vlaznej vody
poliat olivovym olejom-tak akurat 😀
1/2 lyzicky sol
1/2 lyzicky cukor
300 g muka Mix B
1/2 sacku susene drozdie Dr.Oetker
po skonceni programu este zapnut pecenie c.8

uplne jednoduchy chlebik,chutovo podobny rozkom alebo bagete..

@jankabambulka recepty privitam,i ked ich sem priebezne hadzeme 🙂 ,okrem toho akonahle je v normalnom recepte hladka muka,tak ja ho skusam s bezlepkovou a vacsinou 😀 to vyjde..Len bud dam trosinka menej muky,alebo viac tekutiny,lebo bzl muka viac zahustuje..

laki
29. mar 2011

@jankabambulka prihlás sa do súkromnej témy bezlepkáčoviny, tam to je super prehľadne, aj recepty, voľný pokec atď.

bamarama82
29. mar 2011

@cora73 kolko doplacas na tu muku?

cora73
29. mar 2011

@bamarama82 tak co som nasla na stranke zdravotnictva:

Tvoja uhrada muky Mix B je 1,84 €,uhrada poistovne je 3,52 €.
Muka Promix Uni 1,22 €,a 3,52 €

kompletny zoznam najdes:

http://www.health.gov.sk/?zoznam-dietetickych-p...

stiahni sa cast A,a pre mnozstevne limity cast C.

Myslim,ze tych 1,84 sa da utiahnut,a Mix B je chutnejsia.. 😉 alebo ja som to robila aj tak,ze na chlieb a kolace som mala Mix B a na ostatne veci Promix.

cora73
29. mar 2011

Pokial nie su Vianoce alebo ine sviatky,tak ten limit 10 kg muky na mesiac ani neminies... 😀

bamarama82
29. mar 2011

@cora73 ten zoznam A som nejak nepochopila tu tab ulku...ze co je co a tak. a to mi gastroent. predpise i ked nemam ZTP? je predsa rozdiel doplacat 1.80 a 5.30

katikatika
29. mar 2011

Ahojte dievcata, zacitala som sa do vasich prispevkov a stretla som sa s nazormi, ktore su tak 30 rokov stare - ze celiakia sa moze upravit. Moj manzel je celiatik od narodenia- diagnistikovali ho v Budapesti pred 35 rokmi, lebo u nas vtedy nikto ani netusil, co to je. Dcerke to diagnióstikovali pred osmimi rokmi, ked mala styri. dovtedy sme nemali problemy, tak sme si mysleli, ze to nezdedila. K tomu vsetkemu je manzel este aj alergik. chodi k alergologicke a gastroeneterologovi (mlady doktor), dcera chodi k inej doktorke (detska gastroenterologicka). Ani jeden z uvedenych troch doktorov nevie o nazoroch toho druheho a vsetci tvrdia to iste - celiakia nie je alergia na lepok, ale neznasanlivost lepku v dosledku tenkeho creva, na ktorom nie su klky. A ak sa clevek narodi s "hladkym" crevom, tak neexistuje ta moc, pri ktorej by tie klky narastli. dieta sa musi dodrziavat preto, aby crevo dokazalo vstrebavat vitaminy, mineraly a vsetko dolezite zo stravy. lebo ak celiatik papa lepok, tak ako samy viete, hned to z neho vychadza aj so vsetkymi vitaminmi.... Dcere, ked isli diagnostikovat celiakiu musela byt az pol roka na zatazovej diete (to znamena, musela jest lepok). Pol roka trvalo, kym sa to z creva dalo "vycitat". Takze nehazardujte so svojim zdravim, po krajci chleba alebo jednej buchte vam sice nebude nic, ale ako hovori nasa gastroenterologicka - clovek neumrie, ale crevo sa z jednej dietetickej chyby spamatava niekolko tyzdnov. vsetkym drzim palce.

cora73
29. mar 2011

@bamarama82 uplne hore navrchu mas popisane,ze co tie kolonky znamenaju,a ci mas narok na muku na recept sa musis spytat svojho lekara...Ja som mala pri vysetreni ten predposledny stupen-dalsi uz bola tusim rakovina tenkeho creva??? 😨 ,cize ja som mala crevo velmi poskodene a vsetko som si vybavila bez problemov-ZTP,recepty,financny prispevok..Inac to ZTP nemas az tak velku moznost vyuzit,max tak zlava na dopravu,v BA MHD zadara,zlavy na nejake vstupy-trebars do muzeii,ZOO,aquaparky..ako kde..

majkas
29. mar 2011

ahojte,

@bamarama82 tiez si myslim ze ti telo dava najavo ze sa mu nieco nepaci. vacsina z nas co sme tu sme na MD so 190e takze sme na tom podobne ci uz ide o chore dieta alebo mame celiakiu my mamy. samozrejme nepoznam tvoje zazemie, ci ste na to dvaja alebo si sama s malinkou lebo to je potom ozaj tazke.

ako pisali baby na potraviny na predpis mas narok tu je link http://www.health.gov.sk/?zoznam-dietetickych-p... (klik na to najnovsie Opatrenie MZ, a potom cast A ten excel, od casti 23 az 30, excelovske riadky 147 - 190 ). tento zonam sa vydava raz stvrtrocne, doplatky sa az tak vyrazne nemenia, skor pribudne nejaka potravina. Najnovsie ten chlebik Pain Campagnard - bezlepkový domáci chlieb je ozaj vybrony a hlavne nestvrdne tak rychlo ani po otvoreni. skaldujem normal v chlebniku nie v chladnicke.

ZTP a prispevok ani ja este nemam, nejako si na to neviem ajst cas na tie behacky tak s tymto ti velmi neporadim.

@jankabambulka myslim ze je to dobry napad len uz je vytvorena aj sukromna skupina kde je tema na recpety a teiz tato tema je v sekcii recepty 😀 takze asi by sme mali skor vytvorit temu v secii volny pokec na volny pokec a sem sukat len recepty 🙂 alebo prispievat viac do tej sukr. skupiny

a z muk mne sa osvedcili vsetky od Schar, MIX B na chlebik, Farina na zahustovanie, halusky, placky proste bezne kuchynske veci pri vareni. MIX C na sladke ale v niektorych veciach sa mi zda lepsi promix Uni pri peceni takze mam aj tu. A potom este Mantler mi vyhovuje napr. na kysnute kolace.

Teraz mi svokra kupila Jizerku tak vyskusam aj tu, je vraj univerzalna na vsetko ale zatial som z nej len raz piekla bublaninu,ktora bola vyborna 🙂

majkas
29. mar 2011

jaj to je tak ked si nedam refrsh predtym nez nieco napisem 😀 tak je tu ten link dvakrat no a co 😀 😀 😀

bamarama82
29. mar 2011

@katikatika no vidis a potom si ma clovek z tolkych info vybrat... ja som nedavno citala, ze sa celiakia moze spustit az v priebehu zivota, ze sa s nou nerodi... napr po operacii, po autonehode, po tehotenstve atd... takze sa nerodis potom s crevom bez klkov, ale zacnu sa klky stracat a vplyvom nedodrziavania diety... ja neviem kazdy tvrdi ine... ja nemam ziadne problemy, hnacky nic. v detsve som mala ale potom to z nicoho nic preslo. na diete som neprospievala a hlavne to bolo velmi financne i casovo narocne.
@majkas nie som sama mam mm, ale sme stale same bez neho tak je vsetko na mojich pleciach nemam malu kde nechat, napr dnes som sa skoro ani nenajedla co sme stale behali a ked sme b oli doma tak sa o d nej nedalo pohnut. ale jasne ze ak pridu problemy v podobe zaziv. problemov tak ma situacia prinuti vziat malu na chrbat a utekat na gastro a piect chleba atd atd a setrit aby sme si dovolili bzl potraviny. len sa modlim aby to nemala mala lebo pred 2 dnami jej zistioli intoleranciu laktozy... tak bude asi taky hypochondrik po mne

marketka1
29. mar 2011

@jankabambulka si pridaná v bezlepkáčovinách 😉 kľudne sa pridaj a pridávaj receptíky 😉

jankabambulka
29. mar 2011

@marketka1 ĎAKUJEM

cora73
29. mar 2011

@bamarama82 celiatici mavaju vacsinou zaroven aj intoleranciu laktozy...
no napr u nas je celiakia dedicna,mala ju teta mojho otca,ale "zevraj" zvykne skocit ob generaciu..ja mam celiakiu,manzelovej matky sestra ma celiakiu,ale nas syn ju nema.. (zatial-a dufam,ze ani nebude) ale miesto toho ma ine alergie.. ☹

bamarama82
29. mar 2011

@cora73 ako sa to zistuje u malych deticiek? mne to napr z krvi nezistili. malej skumali len BKM a laktozu a laktoza vysla pozitivna. mne laktozu ani nikdyn ezistovali.

cora73
29. mar 2011

u malinkych deticiek nijak,a tvoja mala by este nemala mat vobec prejavy celiakie,kedze bud kojis,alebo davas UM..Prejavi sa to-ak ju bude mat-az pri prikrmoch,ked zacnes zavadzat lepok..Ja som zacala davat lepok tusim az v 9-10 mesiaci,dovtedy sme v pohode fungovali na psenovej,kukuricnej a pohankovej instantnej kasi-ale z BIO obchodu,nie tie reklamovane humusy plne chemie pre deti ..Kazdy lekar tvrdi inak,jeden,ze zavadzat popri kojeni,dalsi ze az od roka,dalsi ze je to jedno,ak ju ma,tak sa to tak ci tak prejavi,takze to uz je na tebe..Malemu to 3 x zistovali z krvi,pretoze mal velke traviace problemy,a kedze sami nevedeli,co mu je,tak sa "snazili" mu najst aspon celiakiu-aby som uz dala pokoj 😠 😠 to je moj nazor - na "odbornost" gastroenterologov,alergologov a imunologov.. 😠 nepotvrdila sa mu,nasla sa az po mojom dalsom naliehani a mojom pozorovani alergia na mlieko a laktozova intolerancia-okrem ineho,co som si potom vyzistila sama..Takze bud pockas na prikrmy a nasledne budes behat po lekaroch,alebo je este jedna neinvazivna metoda-vysetrenie pristrojom Joalis-skvela vec,najde alergie,ktore nepotvrdia ani "super" 😠 vysetrenia z krvi,alebo je este nejaky domaci test na celiakiu,co kupis v lekarni,ale s tym skusenosti nemam..

cora73
29. mar 2011

@bamarama82 a este k tej lakt.intolerancii,mne robili zaroven s celiakiou aj to,ale mi nevysla,mojmu starsiemu synovi tiez nevysla v testoch,a obidvaja mame problemy s mliekom a ml.vyrobkami,boli nas po nich brucho..cize ja si davam mlieko len do kavy a obcas nieco varim so smotanou,alebo maslom,ale napr jogurty a pod srajdy by si u mna nenasla-a ani nam nechybaju.. 😉 ono mlieko nie je take skvele,ako nam nim masiruju hlavy lekari a media.. 😵

bamarama82
30. mar 2011

@cora73 mne zistovali v dospelosti na moje vyziadanie celiakiu z krvi a tam sa nepotvrdila...na alergologii. ale sla som na gastro a tam mi ju dr akoze potvrdil ale to lavne preto ze mi v detsve bola diagn. ale aj to raz ze ano raz ze nie... tak si mam potom vybrat. vsetci udavaju tie stupne aku celiakiu maju a ja mam vzdy len popis z jejunoskopie resp biopsie. ale ziadne ze diag.-celiakia, alebo celiakia takeho a takeho stupna. idem si najst nejakeho dalsie gastrosa a ked bude niekedy viac casu /lebo ta moja mala chobotnica mi neda oddychnut/ tak tam zajdem, ale to je ako choroba, co povie jeden druhy sa toho drzi... nikto nic nehlada a nedava si tu namahu nieco riesit. aj s malolu ked som prisla na gastro tak vlastne co chcem, ved je buchta-tak ak y reflux riesim??? ved prospieva. a ze grcia? no co. kolika? co riesim, deticky boli brusko to je normal... tak 3 mesiace trvalo kym sme sa dopracovali k lakt.intoler. ale nikto mi nepovie ci mozem davat tu ryzovu mliecnu kasu al. nie. tak davam len minimalne. jaj na nervy som uz. rada by som nasla niekoho kto ma celiakiu a gyn.problemy ze ci je to nejak prepojene

bamarama82
30. mar 2011

@cora73 ozaj prosim ta isto vies ci mozeme take ako kecup horcica tatarka cokolada jogurt pudingy salam... ja netusim. vcera som obehala s malou potraviny v meste a o bezlepk ani nechyrovali... nikde ziaden vyrobok, pokial neratam ten kukuricny polystyren .
pozerala som aj zlozenie ale vacsinu som bud tazko precitala al. nevedela ze v tych skroboch ci nieco lepkove je

cherryblossomgirl
30. mar 2011

@bamarama82 v skratke.. kecup heinz by mal byt ok, pripadne hellmans (oni sa snazia mat vacsinu veci bezlepkovych) - takze aj tatarka. Horcicu som nikdy neriesila. Jogurty, cokolady - treba si precitat zlozenie a najst si take, ktore ti aj chutia. Pudingy Dr. Oetker a Alnatura su 100% bezlepkove.

Billa, Terno a DM maju bezlepkove kutiky s bezlepkovymi vyrobkami..neviem, z ktoreho mesta pochadzas

cora73
30. mar 2011

@bamarama82 mliecnukasu by som nedavala,ale ked si precitas zlozenie a je tam laktoza,tak vies,ze nemozem...ja uprednostnujem obycajne kase bez nicoho z BIO obchodov,zamiesat normalne s vodou a dochutim/jablckom,bananom,hruskou,hrozienkami/ale tymi z DMky,bez siry,alebo ja uz malemu davam aj Granko pre chut do kasi...Ale tvoja mala vobec este taketo kase nepotrebuje,to az od 6,7 mesiaca...
Kecup mozes Snico alebo Gourmet,horcicu Snico,Tatarsku obycajnu Hellmans,cokoladu tazko,radsej tie drahe,alebo zo sladkeho mozes s celiakiou Koko,Tatianu,Banany v cokine,Deli cokoladoveMargot,Nutelu original,zo slaneho chipsy Slovakia ale len slane,v Tescu maju obycajne chrumky...tie skroby neovladam,treba si zadat do Googlu,a sunku mozes Cesku,detsku,ale je vela vyrobcov,takze zistis az ked si precitas stitok,a predavaci vedia prd...

majkas
30. mar 2011

@cora73 mozme jest tatianu? myslis ten dezert ci malu tycinku od figara? ja co som pozrela par veci od figara takmer vsade bol lepok... ale nepozerala osm komplet vsetky vyrobky... ked to fakt mozme tak si ma velmi potesila 😅 😉

majkas
30. mar 2011

este dotaz mate niektora odskusany nejaky masovy najlepsie slepaci/kuraci bujon ktory je bezlepkovy?

cora73
30. mar 2011

@majkas ja ju jem.... 😀 😀 😀 ale zda sa mi,ze je bezlepkova....treba kuknut na stranky vyrobcov,tie velke firmy mavaju zvacsa napisane aj vyrobky bez lepku,ktore maju... 🙂

majkas
30. mar 2011

@cora73 tatiana bola moja oblubena tak fakt by som si zgustla, skusim pohladat
teraz do seba pcham len toffifee, dostala osm na narodky a samozrejem od kazdeho len toffifee kedze im to moj mm poradil ze to je urcite bezlepkove 😀 😀 😀

majkas
30. mar 2011

deli asi tiez neni bezlepkovapodla tohto zoznamu zo stranky nestle

Čokoláda a čokoládové výrobky
ORION mléčná čokoláda bez přidaného cukru 50 g
ORION hořká čokoláda bez přidaného cukru 50 g
ORION Kaštany ledové 50 g
ORION Kofila Originál 35g
ORION Banány 50g
ORION KOKO v hořké čokoládě 40g
ORION KOKO v mléčné čokoládě 40g
ORION Rumové pralinky 144 g
ORION Peprmintky dražé
ORION Studentská pečeť mléčná 200g
ORION Studentská pečeť hořká 200g

cora73
30. mar 2011

tu su vyrobky Nestle

http://www.nestle.cz/sk/nestle-bezlepkova-dieta...

http://www.idc.sk/sk/page.mvc/show/141/zoznam-b...

• ORION mliečna čokoláda 100 g
• ORION mliečna čokoláda 25 g
• ORION horká čokoláda 100 g
• ORION biela čokoláda 100 g
• ORION mliečna čokoláda bez pridaného cukru 50 g
• ORION horká čokoláda bez pridaného cukru 50 g
• ORION zlatý poklad – čokoládové mince
• Kaštany ľadové 100 g
• Kaštany ľadové 50 g
• Kofila Cappuccino 35 g
• GRANKO 35 g
• Kaštany dezert 176 g
• ORION dezert s celými orieškami 160 g/ 220 g
• Nugátový dezert arašidový 160 g
Vyrobca ich uvadza na internete ako bezlepkove🙂

@majkas ahoj,ja osobne bujony neuzivam,ani vegetu,i ked su aj bezlepkove trh,obsahuju kopec Ecok,z ktorych niektore su lepkove,ono niektori vyrobcovia si pod pojmom lepok predstavia iba muku,ale celiatikom skodia aj rozne chemicke Ecka

majkas
30. mar 2011

ani tatiana neni bezlepkova

Mliečna čokoláda (52%) plnená lieskovými orieškami (5,5%) v arašidovom nugáte (42%).

*GDA = ODM = Odporúčané denné množstvo predstavuje približné množstvo kalórií a výživných látok pre priemerného dospelého človeka prerátaných na denný príjem 2000 kcal.
Zloženie: cukor, rastlinné tuky, kakaové maslo, sušené odtučnené mlieko, kakaová hmota, arašidy (5,5%), lieskové oriešky, sušená srvátka, pšeničná múka, mliečny tuk, emulgátory (sójový lecitín, E 476), kakaový prášok so zníženým množstvom tuku, zemiakový škrob, rastlinný olej, jedlá soľ, arómy, kypriace látky (hydrogénuhličitan sodný, hydrogénuhličitan amónny). V mliečnej čokoláde kakaová sušina najmenej 30%. OBSAHUJE MLIEKO, ARAŠIDY, LIESKOVÉ ORIEŠKY, PŠENICU, SÓJU. MÔŽE OBSAHOVAŤ STOPY INÝCH ORECHOV.

cora73
30. mar 2011

Deli sa mi zda,ze je,inac by som ho nejedla,ale asi som sa niekde dopracovala k info,ze je bzl..bolo to davno,ale si pamatam,ze som sa potesila,ze ju mozem/tu cokoladovu...ale mozem sa aj mylit... 😀 i taksi ju dam max raz do roka,ficim hlavne na Tatiane a ladovych gastanoch..

majkas
30. mar 2011

@cora73 na ladovych gastanoch aj aj a s tou tatianou som ta asi nepotesila... 😒 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre