Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

pusa
18. jan 2011

@cherryblossomgirl ďakujem za tipy.
Prosím ťa a kamarátka pečie normálne na objednávku, teda môžem jej hocikedy zavolať? ak áno prosím ťa do IP o kontakt na ňu.
ďakujem

majkas
18. jan 2011

@cherryblossomgirl posles prosim aj mne ten kontakt? dakujem

cherryblossomgirl
18. jan 2011

skuste napisat kocke, ktora ma na MK nick karaa . Vola sa Ludka.

zobaka
20. jan 2011

Ahojte, hladala som nejake info o celiakii a nasla som tuto diskusiu. Som zo seba nervozna, lebo mam vazne podozrenie, ze ju mam 😒 uz vyse roka som nemala poriadnu stolicu, bud mam hnacky, zapchy, alebo kuskovitu stolicu vzdy s kopou nestravenych zvyskov jedla, cierne bodky v stolici, caste crevne potiaze, niekedy mi je zle aj cely den, ku veceru bolestive nafuknutie brucha, naposledy po troch piskotach ma tak sfuklo, ze som od bolesti nemohla ani chodit a 4 x som z nich bola na wc 😒 trapím sa ako píp, lebo sa bojim endoskopie strasne, tak som zasla do lekarne a kupila som si celiatic test, nebol úplne pozitívny, len slabucka ciarka sa tam objavila 😒 týžden som si dala bezlepkovu dietu, stav sa mi pomalicky zacal zlepsovat, raz som dokonca mala aj ok stolicu, sama som nechapala co sa zacina diat, lenze potom a to je cudne som si dala opekane zemiaky, boli dost mastne a nenormalne mi zase bolo zle a prehnalo ma, teraz som si povedala, ze aj napriek strachu k dr. budem musiet, lebo uz nevladzem niekedy žit, trpim strasnou unavou, spim aj 12 hodin, pricom poobede casto spim opat tak 2 hodiny, nahodne mi zistili malo zeleza v krvi, proste príznaky ako vysité, akosi citim, ze patrim k vam 😖 casto sa mi opakuju virozy, citim, ze nieco nie je ok,

Mám syna, ktorí ma znizenu imunitu, ja som vysoka, maly ma v 4 rokoch cca 98 cm, niekedy sa stazuje, ze ho bolia nozicky, je bledsi, ale to moze mat po mne, ma alergiu skoro na vsetko, co sm eboli na koznych testoch, ako babetko mal ekzem, nieco ako lahsiu formu atopickeho exemu, ktorý mu potom zmizol, no zacinam mat strach, priznaky do seba zapadaju, aby sme neboli celiatici obaja 😖 😖 😖

aspon som sa vyspovedala, v podstate som sa dozvedela uz vsetko, precitala som si celu diskusiu, tak ani neocakavam, ze mi viac poviete 😖 len ma stve, ze tie vysetrenia musia byt take neprijemne, mam hrozny strach

cherryblossomgirl
20. jan 2011

@zobaka hlavne prosim ta vysad bezlepkovu dietu, aby si nemala skreslene vysledky a urcite utekaj co najskor na gastro. Ta biopsia sa da vydrzat, len treba velmi zhlboka dychat a trva to iba par minut

zobaka
20. jan 2011

cherry - to urobia pri gastroskopii? no neviem ako to prezijem, mne len pozera palickou do hrdla dr. a uz ho bijem 😅 kvoli tomu som isla aj pod narkozu pri vybrati mandli, lebo by mi ich vybrat nemohli 😝

janka79
28. feb 2011

ahojte, chcem sa spytat, ci je mozne v recepte nahradit hladku psenicnu muku kukuricnym skrobom...vdaka za odpoved

cora73
1. mar 2011

@janka79 ahoj,podla toho kolko je tej muky,co chces vymenit,ako urcite mozes,len ta chut bude asi dost ina,niekedy robim babovku zo Solamylu,ale je to take nic moc...Nemas bezlepkovu muku?

janka79
1. mar 2011

@cora73 maly bude mat narodky a chcem mu urobit tortu...bezlepkovu koli svokre, aby si mohla z nej dat aj ona...viem, co je to dietovat a pozerat sa na ostatnych ako sa napchavaju niecim, co ja nemozem 😒
do receptu ide 100g muky a bezlepkovu nemam, tak ma napadlo, ci by to neslo so skrobom...do cesta ide muka, mandle,maslo, cukor, vajce a prasok do peciva...toho cesta je v torte mozno tak centimeter, na to ide plnka

cora73
1. mar 2011

@janka79 jaj,tak to bude ok,-podla mna 😀 s kukuricnym som este nepiekla,ale ked som obalovala rezne v kukuricnej struhanke,tak to bolo dost citit,ze je to kukuricna..nechces skusit radsej Solamyl? alebo este nejaky iny tusim predavaju..

cherryblossomgirl
1. mar 2011

@janka79 podla mna zamienat muku skrobom nie je dobry napad 😅

mam recept na dobru sacherovu tortu, pouzila som promix uni a kazdy si pochvaloval.

tinaki1275
3. mar 2011

Ahojte dievcence ,neprecitala som celu diskusiu lebo pri malej sa mi akosi neda 😒 ale chcem vas poprosit o radu ..malujem dufam len certa na stenu ale nejako sa mi nepozdava moja 8 mesacna dcera a obavam sa ci nema celiakiu ..niekedy na konci 6-teho mesiaca som jej dala prvykrat ozuzlavat chlebovu korku a a 2-3x do tyzdna dostalaod 7 mesiaca aj k vyzizve take tie specialne piskotky co su pre deti od 6.mesiaca..(kojena bola prve 3 mesiace ,potom sme dali UM ,mavala strasne koliky napriek tomu ze som drzala dietu ..zavedenim UM sa to zlepsilo).pekne sa mi od 6mesiaca zavadzanim prikrmov rozpapkala,teda papala aj zeleninovo masovy prikrm(cca 160g) a aj ovocny casom (120g)..asi pred troma tyzdnami zacala odmietat tuhu stravu a pila viac mlieka..medzitym ale stale spapala jednu -dve piskotky alebo malinky kusok chleba.. kase nechcela velmi ked tak len zopar lyziciek..ale to ma netrapilo ..je dost podrazdena a zacala sa budit aj v noci xco predtym nerobila..ked mala 6.mesiacov mala vahu 7080g(narodila sa s 2800g)ked mala 7 mesiacov (pred troma tyzdnami) mala 7400g a teraz som zaregistrovala ze urcite nepribrala za posledne tri tyzdne ,vcera som ju vazila na nasej vahe a mala len 7150g,aj ked predosle vazenia boli na inej ..som si ista ze schudla..zje mi ledva 60-70 g prikrmu na obed aj to ju strasne nutim ,co som predtym vobec nemusela .Ovocny nechce vobec..obcas trosku bananu alebo hrusky ..stolicu ma zltu riedku ,aj ked to by sa dalo vyzsvetlit tym ze je malo tuhej stravy ale zda sa mi az ako hnacka..inac je extremne ziva a ma celkom dobru naladu ,akurat je dost rychlo podrazdena aked jej nevyhoviem tak nervozna..zubky nemame a nemyslim ze idu ,dasna nie su vobec opuchnute aj ked slinta od 4 -teho mesiaca..zijem v zahranici a tu je to trochu o nicom v zdravotnoctve ale nasla som na ceskom nete ze existuje v domaci test na celiakiu ktory sa robi z krvi z prsta -ako nahrada krvnych testov vnemocnici (ktore mi tu urcite neurobia) 😒 viem ze sa to tazko posudzuje u tak malych deti ale poradte mi mam jej dalej davat stravu z lepkom a pockat kym pojdeme o dva tyzdne na ockovanie,alebo si objednat hned ten test z urobit ho pre istotu ?mozem jej nejako poskodit ak jej dalej budem davat lepok ? asi prehanam ale to nechutenstvo ma vystrasilo a uz je to tri tyzdne.. 😒

cora73
3. mar 2011

@tinaki1275 ahoj,nemam moc casu,ale s lepkom sa vobec nemusis ponahlat,aj kebyze jej ho zaradis do stravy od 1 roka-nic sa nestane,hlavne je nic nedavat rychlo a vela,najma pri prvych prikroch,ja po mojich skusenostiach by som zacala pridavat prikrmy od 7 mesiaca a straaaasne postupne a pomalicky,ak by mala malá celiakiu,moze ju lepok drazdit..ak nema este zubky-moze to byt od zubkov,aj ked este nemusi byt vidiet,ci jej idu,moj maly bol extremne zly zo zubov a posledne tri stolicky sme prezili len vdaka Nurofenu a Panadolu,aj ked som proti ich pouzivaniu..Tieto múky ,co su teraz,su hrozne preslachtene a umelo urobene tak,aby boli co najviac lepkove-az o 70 % oproti minulosti-co jedli nasi predkovia,navyse v strave je kvantum chemie-dalsia zataz pre male telicko..ci by ti test na celiakiu u tak maleho baba ukazal pravdu pochybujem,zistuje sa tazko,lepsie je to vo vyssom veku,ale skusit mozes..je vela stravy vhodnejsej pre nu: napr psenova kasa,kukuricna,obcas amarantova-ale najlepsie kupovane uplne 100 % v BIO obchode,nie tie reklamovane umeliny,mozes pomaly dochutit ovocim,ktore mala toleruje..Nechutenstvo moze byt prechodne,ak by zacala chudnut,navstiv lekara,ale je vela moznosti jej stavu,nemusi to byt celiakia,ale urcite jej este lepok nemusis zavadzat,neviem,v ktorej krajine zijes a ake su tam stravovacie zvyky..

behulka
3. mar 2011

@janka79 ja mam dobre skusenosti s ryzovou mukou - ryza sa da pomliet i na makovom mlynci, mozno bude treba 2x.
@tinaki1275 moze aj nemusi byt... nechutenstvo nemusi byt prejavom celiakie, deticky sa vo veku tvojej dcerky zvyknu v noci budievat casto, tiez to nemusi mat suvis s celiakiou. Ak mas podozrenie, odporucam sa obratit na lekara.

janka79
4. mar 2011

@cora73
@cherryblossomgirl
@behulka
dakujem vam za rady, skusim najst asi nieco, kde nejde muka...nechcem robit experimenty na hostoch 🙂

cherryblossomgirl
4. mar 2011

@janka79 mame vyborny recept na pudingovu babovku 😉 ziadny experiment, uspech je isty 😝

janka79
9. mar 2011

@cherryblossomgirl noo, to by si mi mohla dat recept, by som to niekedy vyskusala a svokru prekvapila 😎

cherryblossomgirl
9. mar 2011

@janka79

6 vajec
20 dkg cukru + 1 vanilkovy cukor
2 lyzice oleja
1/2 kypriaceho prasku
2 zlate klasy a 1 kakaovy puding alebo 3 zlate klasy (ak chces mat iba biele cesto)

1. najprv urobime tzv. opacnu piskotu, cize vyslahame bielka na tuhy sneh a potom do toho pridame cukor

2. pridame zltka, olej a kypriaci prasok

3. potom oddelime zhruba 1/3 hmoty a tu zmiesame s hnedym pudingom alebo ked chceme iba bielu piskotu, tak zmiesame celu hmotu so vsetkymi 3 zlatymi klasmi. Dufam, ze som to napisala zrozumitelne

No a dame piect na 180 stupnov na 45 minut

ked sa mi s tym velmi chce babrat, tak ked sa to upecie, dam na to ovocie a zalejem to cokoladovou polevou a takto to veeeelmi lubime tak dufam, ze aj vam bude chutit.

kathrin17
10. mar 2011

ahojte babulky....mam podozrenie na celiakiu u mna....mam 27 rokov, po najedeni mi nie je dvakrat ruzovo, naduva ma, sem tam mam zapchu, sem tam hnacku, som stale unavena, naladova, depresivna, uz skoro dva roky sa nam nedari otehotniet a rozmyslam nad tym, ci to nemoze byt aj celiakia....milujem rozky a chlieb a vzdy po zjedeni sa mi zostane tocit hlava a akasi som na nic.....a kazdy vecer ma ide roztrhnut od plynatosti, obcas som mavala hrozne krce v bruchu a potom ma 2-3 krat prehnalo a potom bolo dobre...co vy na to? A este jedna otazocka, ako prebieha to vysetrenie?To odobratie vzorky tenkeho creva na biopsiu???Mohli by ste mii to prosim niekto opisat?Velmi sa toho bojim.....dakujem vsetkym za odpovede

majkas
10. mar 2011

@kathrin17 ahoj a neboj, celiakia nie je koniec sveta aj ked... 🙂 a na stanovenie diagnozy su potrebne najprv krvne testy, to urcite zvladnes a az ked su tie pozitivne tak treba absolvovat aj gastroskopiu. takze sa zbytocne vopred nestresuj, skoc ku svojej obvodnej nech ti spravi krvne testy a potom uvidis. mozno to vobec nie je celiakia 😉

majkas
10. mar 2011

@cherryblossomgirl dobre vyzera ten recept na babovku, urcite vyskusam. 🙂
a ako si myslela ze das na to ovocie, na babovke to asi velmi nebude velmi drzat,ci hej?

cherryblossomgirl
10. mar 2011

@kathrin17 tak ako pise @majkas najprv skoc k lekarke, nech ti spravi krvne testy, alebo si kup test na celiakiu v lekarni.

Biopsia trva len par minut, da sa to vydrzat, najdolezitejsie je zhlboka dychat. Ale netreba predbiehat, sup k lekarke

@majkas Maji, ta babovka je fak skvela, taka nadychana, ja uz peciem iba tuto. Na vrch zvyknem dat lekvar alebo jahody, maliny, cokolvek alebo ju prerezem a ovocko dam do prostriedku a na vrch cokoladu. To je potom ako naozajstna torta. Fakt vyskusaj, budes prekvapena, aka je dobra

kathrin17
11. mar 2011

@majkas
@cherryblossomgirl babulky a prosim vas, keby som nahodou bola teraz tehotna a mam celiakiu?Tak co mam spravit?Pridu mi na to aj pocas tehotenstva?Alebo nie?Skusala som take experimenty, ze som napr dva dni nejedla pecivo a krce v bruchu som nemala, ako nahle som dala pecivo, resp mucny obed hotovo, krce, plnatost, nafuknute brucho vsetko sa opat vratilo....ak by som bola tehotna, co mam robit?Predpokladam, ze by mi hadicu nedali

cherryblossomgirl
11. mar 2011

@kathrin17 v ziadnom pripade nezavadzaj bezlepkovu dietu skor, ako ti to povie lekar, lebo inak budes mat skreslene vysledky!!!! neviem ti poradit, ci robia biopsiu aj tehotnym 😕 to je skor otazka na lekarku. Na tvojom mieste by som sa co najskor objednala na tie krvne testy.

majkas
11. mar 2011

@kathrin17 ja si myslim to iste, ale ak ti pecivo/mucne jedla robia velmi zle tak by som ich obmedzila ale nie uplne vylucila. ak by si bola naozaj tehotna tak ti podla mna ziadne krce navyse netreba. ale ako pise @cherryblossomgirl, tak pri uplnom vyluceni lepku by si dostala skreslene vysledky.
nie som sice lekar ale z toho co som si poprecitavala kade tade tak podchytena celiakia pre tehotne nie je problem, ale pri neliecenej celiakii sa ti pri poskodenom tenkom creve nemusia vstrebavat zo stravy dolezite latky, vitaminy a pod. a to nie je dobre aj pre netehotne, nie este pre tehotne. ale u mna napr bol krvny obraz vzdy dobry a aj tak mam crevo podla biopsie dost poskodene takze je to velmi individualne
a ci robia gastroskopiu tehotnym to tiez netusim, ale podla priebehu vysetrenia to s maternicou nema nic spolocne. ale kedze tehotnym byva zle od zaludka tak toto vysetrenie by im asi velmi neprospelo...
a nemysli furt na to najhorsie, skus mysliet pozitivne a urcite sup sup na tie krvne testy 😉

drobik1
11. mar 2011

@kathrin17 ahoj ja mam celiakiu uz od malicka..a do 25 som nic netusila a vsetko bolo fajn...az jedneho dna mi bolo zle,teploty,hnacky,napuchanie noh..to vsetko bola celiakia..am dceru ,ktora ma 10rokov a dr sasam cudoval ze ona nema nic..a pred dvomi rokmi som otehotnela s celiakiou a nemozu ti robit gastroskopiu ked si tehotna.ale maly to nema tiez teda zatial.. 😉 no a ja som drzala dietu od 25 co mi to zase zistili 2 roky a teraz uz nedrzim alebo teda ked citim ze mi je zle a som anemicka a mam osteoporozu.tak si spravim nieco take bezlepkove.. 🙂 ale vysledky mam fajn zatial..no chceme este tretie uvidime ci sa podari lebo dost velky problem sme mali aj pri druhom.. 😉

cherryblossomgirl
11. mar 2011

@drobik1 tak to je to najhorsie a najnezodpovednejsie, co pre seba mozes urobit. Bud dietu drzis alebo nie. A celiakia moze sposobovat pri otehotneni velke problemy. Po nasadeni diety mnohe zeny 'zrazu' otehotneli. Je to na kazdom z nas, ako sa k tomu postavi, ale vzhladom na to, ze si matka dvoch deti... hm. 😕 Nic v zlom, peace.

kathrin17
11. mar 2011

@drobik1 a este otazocka....ked si cakala dcerku si mala kolko rokov?Uz si mala celiakiu diagnostikovanu?Drzala si uz vtedy bezlepku?

drobik1
11. mar 2011

@cherryblossomgirl ale jasne ja to beriem...nehnevam sa ved jasne kazdeho vec.. 😉 ale ja som sa le vyjadrila ja ju viac menej drzim len obcas odolam niecomu a uchmatnem si.. 🙂 ale snazim sa varit tak aby som nevarila s mukou ale o skrobom alebo kukuricnou alebo robim kolace z bezlepkovej alebo babovky.. 🙂 ale obcas aj normalne a neodolam.. 🙂 no keby som nedrzala tak asi nemozem mat dobre vysledky... 😉 je to tazke ale snazim sa..a s tym otehotnenim nemam to kvoli celiakii ale obratenej maternici a inym problemom..takze tak 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre