Celiakia a tehotenstvo

kuly
22. aug 2006

Minule som dostala strasnu chut na mastny chleba s kacacou mastou, tak som vyskusala psenicny chleba, a na pocudovanie, som nemala ziadne bolosti, iba stolica bola hnackovita. Hovorila som to doktorke, a ona mi povedala, ze vplyvom hormonov sa mi to mohlo ciastocne upravit. Ale radsej som uz nepokusala o dalsie experimenty, a dohovila som svojej malej nech nevymysla! A co vy?

sanym
2. mar 2010

nicky, ahoj. Je mi ľúto, že tvojej malej zistili celiakiu. Ak chceš, v sekcii škôlkari a školáci som zaviedla pred časom tému dieťa s celiakiou, skús prečítať - sú tam rôzne rady a postrehy a kľudne sa pridaj. Môjmu synovi ju zistili v novembri. Čo sa týka príspevku, je to príspevok na diétne stravovanie - 34 eur aj nejaké drobné. Ak budeš mať oficiálne výsledky z biopsie, budeš žiadať na ÚPSVaR tlačivo, ktoré ti potvrdí lekár a ešte sa tam potvrdzuje výška príjmu. A takisto máš nárok na potraviny na predpis v množstve podľa veku dieťaťa.

cherryblossomgirl
2. mar 2010

Nicky, som prekvapena, ze nerobili krvne testy tebe aj manzelovi.. celiakia vobec nemusi mat ziadne prejavy. U nas v rodine sa to zistilo iba nahodou, najprv mne a potom aj mame a sestre, pricom priznaky nemala ani jedna z nas. A bohuzial celiakia nemoze zmiznut, bud ju mas alebo nemas a je to celozivotne autoimunitne ochorenie. Takze ak niekto tvrdi, ze sa z celiakie vyliecil alebo ze z nej dieta vyrastlo, tak sa bohuzial myli 😖

nicky11
2. mar 2010

nemam manzela som sama 🙂 teraz mi brali krv koli necomu inemu zajtra budu vysledky tak uvidim ci tam cosi bude...ja viem ze je celiakia celozivotne ochorenie,ale moze sa stat ze ti jednoducho telo prestane odmietat lepok ,mozes sa normalne stravovat a nic ti nehrozi a potom sa ti to moze vratit.poznam vela takych ludi ktorym sa take nieco stalo,aj doktorka mi to vravela.je to vraj hlane hormonalnymi zmanami ako je 1 menstrulacia,porod a taak.

cherryblossomgirl
2. mar 2010

Nicky, ved aj mne povedali, ked som bola mala, ze som z toho vyrastla a ked som mala 25, tak mi lekar stanovil diagnozu a teraz citujem: ze je to 'celiakia ako svina' a ze sa to proste neda vyliecit.. je to jedno, je to na kazdom z nas, ako sa k tomu postavi. A ja to neberiem ani ako chorobu, skor ako zivotny styl 😝 ved mi nic nebolo, ale teraz mi je lepsie 😀

drzim palce, aby ste to s malou Laurinkou vsetko pekne zvladli!

nicky11
2. mar 2010

ja to neberiem ako nejaku tragediu...stavaju sa aj horsie veci a som vdacna ze nam staci iba specialna dieta....najprv som bola z toho nestastna ale uz som v poho 🙂 🙂 dakujem 🙂 🙂

cora73
15. mar 2010

Ahojte,podporte prosim hromadnu pripomienku,moznost len do 18.3.,potrebujeme 500 podpisov

(ockovanie moze vyvolat aj celiakiu... ☹ ☹ ☹ )

http://www.changenet.sk/?section=spr&x=478777

CHANGENET.SK | Aktuálne | Hromadnou pripomienkou žiadajú liberalizáciu očkovaniawww.changenet.skobčiansky denník CHANGENET.SK
CHANGENET.SK | Aktuálne | Hromadnou pripomienkou žiadajú liberalizáciu očkovania
www.changenet.sk
občiansky denník CHANGENET.SK

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania podala na vládnom Portáli právnych predpisov hromadnú pripomienku k vyhláške Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení

Aby sa pripomienka stála zásadnou, čím by sa predkladateľ ňou musel zaoberať, potrebujeme aspoň 500 podporujúcich do 18. marca. Ak chcete pripomienku podporiť, postupujte nasledujúcim spôsobom:... Zobraziť viac
# V prehliadači otvorte túto adresu, na ktorej môžete prezrieť pripomienku:
https://lt.justice.gov.sk/Public/MassReviewSupp...
# Na ľavej strane kliknite na voľbu Registrácia.
# Registrujte sa (treba vybrať meno a heslo a zadať e-mail adresu).
# Prihláste sa prostredníctvom polí na zadanie mena a hesla umiestnených tiež na ľavej strane.
# Kliknite na voľbu Môj profil a nastavenia (tiež na ľavej strane). Zadajte požadované osobné údaje, aby Vám systém dovolil podporiť pripomienku (rok narodenia, profesia a dosiahnuté vzdelanie nie sú povinné; legislatívne oblasti nemusíte vyznačovať).
# Znovu aktivujte adresu z bodu 1.
# Kliknite na tlačidlo Podporiť, ktoré nájdete na spodku stránky.
Pripomienku môže podporiť hocikto. Túto správu môžete posielať ďalej.

Ďakujeme za podporu.

Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania

busni
7. júl 2010

ahojte!
moj manzel ma suspektnu celiakiu, mame teraz malu dcerku a nevieme, kedy zacat s prikrmami, ktore obsahuju lepok. chceme sa totiz co najviac vyhnut tomu, aby mala aj ona tuto diagnozu. nemate s tym nahodou skusenost? ci jej dat lepok, tak ako teraz standardne odporucaju = okolo 7. mesiaca, alebo radsej co nejneskor?
vdaka!

cora73
7. júl 2010

ahoj,zvycajne celiakia preskoci o generaciu,a viac na nu trpia zevraj dievcata,ludia zaoberajuci sa zdravou vyzivou odporucaju zaviest lepok az po jednom roku a to vsetkym detom,nielen tym,ktore maju predispoziciu-samozrejme,nieco uplne ine ti povedia "odbornici"-gastroenterologovia...ak ma mat tvoja dcerka celiakiu-tak ju mat bude,ci jej das lepok v 7 m,alebo v dvoch rokoch,odporucam pockat s lepkom,nic vam neutecie a crievka budu mat cas si zvyknut na pevnu stravu,okrem toho,v tych rozkoch a chleboch je kopec svinstva,ak peciete bzl chlieb,tak mozte u malej zacat s nim,ale to ma tiez cas..ja osobne by som odporucala zacat so zeleninkou,potom s kasami-tie kupovane su tiez plne chem,svinstva,cize daju sa kupit instantne kase v bio obchodoch,na zaciatok psenova-ak kojis,tak s dojcenskou vodou zarabana,alebo s MM,nie s UM,potom pomaly ovocie,atd,atd..hlavne sa neponahlat so vsetkym naraz,aby sa to nevypomstilo ako nam.. ☹ toto je ine odporucanie ako vo vsetkych casopisoch,takze bude na tebe,ktorou cestou pojdes... 😉
( a ak mozem mimo temy odporucit-nedavat zbytocne nepovinne ockovania-oslabuju nezrely organizmus,a moze sa to odzrkadlit na spusteni potravinovych alergii)
prip,ak mas este nejake otazky,kludne napis..

21
8. júl 2010

Ahoj, v tejto teme som nova... Ja drzim rok bezl.dietu a nasi chalani maju problemy s bruskami, starsieho staaaleee boli a mladsi ma taku hlienovitu a lahku stolicu... No nasa gastro ich nechce poslat na biopsiu, lebo krv nic neukazala... Pokial viem, niekedy sa to v krvi ukazat nemusi, nie? Mam vysoke stadium, ono
@nicky11 , ta celiakia sa neda preliecit ani na chvilu ze by sa zastavila alebo co, len ten zapal creva, ktory z toho vznika sa upokoji a potom ti nejaky cas lepok nemusi nic robit, no nenapadne sa ti celiakia zhorsuje pri papkani lepku a zas sa fajne prejavi, takze lepok radsej uplne a stale vynechavat.

busni
8. júl 2010

@cora73 dakujem za nazor, presne tak to citim, ako si napisala, takze si mi pomohla, ze mam pocuvat svoje instinkty a riadit sa podla nich a nie podla vsetkych moznych rad (ktore su na 90% ovplyvnene marketingom roznych firiem).
dakujem 😉 inak, my sme odporcovia vsetkych nepovinnych ockovani, a povinne berieme len tak tak.

cora73
8. júl 2010

21-v krvi sa ukazat nemusi,mas pravdu,a biopsia nie je prave pozitivny zazitok a hlavne pre male dieta..obe moje deti maju problemy s bruskom.starsi (15 rokov) bol tyzden v nemocnici na kontrolnych vysetreniach,kolonoskopia+gastrofibroskopia,mladsi (1,5 roka) zatial len ambulantne,obaja bez nalezov,iba mladsi ma potvrdenu alergiu na mlieko a laktozovu intoleranciu..s lekarmi som skoncila po velkych hadkach a pocuvam svoj materinsky instinkt 😉 Viem,ze nemaju celiakiu,cize toto uz neriesim,starsiemu som upravila stravu,mladsi ma hrozny jedalnicek,skoro nic nemoze,pretoze,ako som ja sama zistila,sa mu tvori malo traviaceho enzymu amylazy,a nevie spracovat zlozite cukry a ma velke problemy s ryzou a mrkvou,cize mu ani tie nemozem davat..ale uz idem objednat traviace enzymy z USA,tak sa to hadam zlepsi..po vysadeni mlieka,mliecnych vyrobkov to je ovela lepsie a aj sa mu zlepsil atop.ekzem..
V mukach je v dnesnej dobe nehorazne umelo zvysovany lepok,a uz s nim maju problemy aj ludia,ktori celiakiu nemaju,navyse,ludia tlacia hlavne biele pecivo,biely chlieb,ktore su ochudobnene o vlakninu..ja ked peciem bzl chlieb,pridavam donho,aj do kolacov Psyllium..o.i.,aj mlieko je hrozne svinstvo,a v zelenine je sice menej vapnika,ale lepsie vstrebatelneho,u nas doma vobec nejeme mliecne vyrobky a aj do kavy si davam ryzove mlieko,lebo mam tiez lakt.intoler.,a uz ma vobec brucho odvtedy neboli.. 😉
Busni,som rada,ze sme na rovnakej nôte... 😉
Odporucam vam vysetrenie Joalisom,je bezbolestive,a daju sa nim zistit vsetky alergie... 😉

21
8. júl 2010

@cora73 , dakujem. Starsiemu v roku 2007 zistili 3 +++ na lepok, no ked som to spomenula na gastre, ze moze mat alergiu na lepok, co viem, ze je ine ako celiakia, no tiez to fajne skodi, nic s tym dr nerobi. Ze terajsie testy a vysledky su presnejsie ako vtedy a tak si myslim, ze by mu ta alergia len tak zmizla..?Co je asi blbost. Vobec neviem, co by mu mohlo byt, chodi aj dvakrat denne na velku s poriadnymi krcami... Asi sa prehlasime do Martina na gastro, lebo tu je len jedna detska... A ta biopsia sa robi v narkoze, takze deti si nic nepamataju... A sme alergici, takze to budu aj nejake potravinove alergie, zopar mame uz zistenych a teraz ma ten starsi aj strasnu nadchu, asi 2 mesiace vkuse, ani antihistaminika nezaberaju, do 27.7. budeme musiet vydrzat, potom ideme na alergologiu.

cherryblossomgirl
8. júl 2010

@busni este by som chcela upresnit, co napisala @cora73 , ze idealne je, ako je dieta, ktoremu sa zavadza lepok, este dojcene. Velmi dobry clanok je v novom cisle casopisu Dieta, prave tejto problematike sa tam teraz venovali

cora73
8. júl 2010

@21 akonahle dieta boli brucho,dlhodobo,tak nie je v poriadku..Starsi syn mi odkedy vedel hovorit vravel,ze ho boli brusko,cize od malicka,a aj teraz,ked ide na wc,tak tam je aj polhodinu..na tvojom mieste by som sa vykaslala na lekarov-pokial sa ti nepodari najst normalneho gastroenterologa,a pocuvat dieta,co ti hovori..a ked sa ti normalneho dr podari najst,a spravi testy,a ak vyjdu pozitivne,budes mat narok na muku a ostatne potraviny na recept a to tiez pomoze..z vlastnej skusenosti necakaj,ze ti nejak extremne pomozu na alergologii a gastrologii,ja som to uz vzdala a hladam si sama info a malemu som zmenila pediatricku za jednu uplne skvelu,ktora mi vie velmi dobre poradit-ta predtym mi na kazdu otazku odpovedala neviem a na vsetky vysetrenia som si od nej musela ja pytat ziadanku-jej osobna iniciativa ci aspon maly zaujem nieco riesit bol nulovy..kazdemu,komu som hovorila,ze maly neznesie ryzu a mrkvu a ked to ma napr na obed,tak polovicu noci prevrieska a dobre ze si netukali na celo,ze co je to za blbost...a pritom mu v krvi vysiel zly vysledok tej amylazy,a nevsimla si to ani jedna gastroenterologicka-boli sme u viacerych,lebo som nebola spokojna a zatala som sa a chcela som zistit,co malemu je..teraz sme u jednej na Kramaroch a to uz bola posledna kvapka,jej spravanie,uz ma tam neuvidi..ked mu v januari zistili na alergologii,ze ma alergiu na mlieko,odoslali nas na gastro,kde na mna dr pozerala ako na blbu,ze co u nej chcem,a ze podla coho som usudila,ze maly nemoze mlieko,akoby nestacili vysledky,potom bola nespokojna,ze mu mlieko nedavam a nakoniec sme sa total posekali,ked som jej oznamila,ze mu absolutne nemienim davat ziadne umele masla ako Perla a podobne,a mazem mu chlieb bio rastlinnym olejom..a ked mi po potvrdeni laktozoveho testu oznamila,ze o 3 mesiace mam malemu zase nasadit mlieko a prist na testy,ci uz ta alergia zmizla,tak som ostala v soku...tak konecne je dieta akotak dobre a ja ho zase zahlienim s mliekom..moze ma tam cakat.. 😀 tieto alergie na mlieko mozu trvat aj do 6 rokov a ja z neho nenecham kazde 3 mesiace robit pokusneho kralika.. 😠
na nadchu by som ti odporucila koloidne striebro,vysadit mlieko-ak mu davas,a urcite kvalitne probiotika vecer pred spanim,dlhodobo,min 3 mesiace,napr Infant Dophilus,alebo Dophilus Plus,daj do Googla... 😉 vsetko ide z brucha,ak brusko nie je v poriadku,prejavuje sa to na celom tele a u kazdeho inak..musis mu posilnit imunitu..

a ten Joalis,to ti ani na alergologii nezistia,co vsetko zisti ten pristroj... 😉

21
9. júl 2010

@cora73 , dakujem, skusim vsetko. Ahlavne zmenu dr. VDAKA!!! On mal problemy este len, ked bol kojeny, stolicu sme mu vyberali teplomerom... Bolesti ako svina, no vsetko bolo ok, lebo bol dojceni, vsak to urcite poznas.... V roku sa vyhadzal, po celom tele mal obrovske cervene svrbiace loziska, nemal tyzden stolicu, rzchlo nas brali na infuzie, ze nieco take ako otrava alergiou ci co, ani poriadne nevedeli... Nevedno, co by bolo teraz, keby mal rok...

cora73
9. júl 2010

@21 babatko moze reagovat aj ked je kojene,pretoze do mlieka prechadza aj z tvojej stravy...moj maly napr tiez trpel na brusko,a to som ho kojila do roka,ale som nevedela,ze nemoze ryzu,a ja jem vela ryze pri celiakii..drzim palce..najvacsie a najcastejsie alergeny su ryza a mlieko..

21
9. júl 2010

@cora73 , na ryzu ma zistenu alergiu, na mlieko nema...

cora73
9. júl 2010

@21 sorry,uz mi z tej ryze sibe,chcela som napisat,ze najvacsie a najcastejsie alergeny su lepok a mlieko.. 😀
inac,zaujimave,malokedy sa zisti alergia na ryzu,napr maly ju potvrdenu nema..

21
9. júl 2010

@cora73 , nic sa nedeje 😀 😀 😀 , myslim si, ze bude mat tu alergiu na lepok...

cora73
9. júl 2010

ved to zistis uplne jednoducho,vysad mu ho a do pol roka vies... 😉 a mozno aj skor... inac,malemu zistili alergiu na mlieko az na tretom odbere... 😕

cherryblossomgirl
9. júl 2010

@cora73 ..ale ved lekari neodporucaju len tak svojvolne vysadit lepok 😕 potom sa neda diagnostikovat celiakia.. ci co ma vysadit?

cora73
10. júl 2010

@cherryblossomgirl ved 21 sama pisala,ze sice jej synovi diagnostikovali alergiu na lepok,ale nic s tym nerobili.. 😠
cize pokial si nenajde normalneho lekara,nech ho skusi sama vysadit,a ak sa rozhodne dat spravit gastrofibroskopiu,nie je problem,nasadi lepok a po dvoch mesiacoch zataze lepkom moze ist na vysetrenie...tazko pomoct dietatu,ked lekar nema zaujem..viem,ze moj obvodny lekar,ked som za nim dosla,ze sa ziadam na gastro mi povedal,ze mam vysadit lepok,tak som vysadila a na gastre si trhali vlasy 😀 ,pretoze som si ho znova musela nasadit,aby mohli spravit vysetrenia...nech skusi,a sama uvidi,ci sa malemu ulavi,aspon pokym si najde ineho dr...

cherryblossomgirl
10. júl 2010

@cora73 🙂 jaaaaj, vidiet, ze necitam vsetko dokladne 🙂 inak to je fakt sila, ze lekar nema snahu pomoct malemu pacientovi 😠

cherryblossomgirl
10. júl 2010

@cora73 ako sa mate s chlapcami?

cora73
10. júl 2010

@cherryblossomgirl vies,ten dr mozno s tym nema skusenost,kamoska ma tiez celiakiu a zistovali jej to na Kramaroch,ale dr jej rovno povedal,nech si najde ineho gastroenterologa,lebo on sa na to nespecializuje,tak som jej dohodila svoju-ale aj ta vie prd.. 😀 😀
ale som rada,ze si tu,tato tema dlho spala,cize sme si nepisali,co si bola tehotna,takze ty sa pochval-a gratulujem k babatku.. 🙂 🙂 🙂 ste vsetko ok?
no ja s chlapcami,pisala som vyssie,ako sa trapime,ale uz si idem vlastnou cestou a alternativnou medicinou-uprava stravy,potravinove doplnky,homeo,a tak... 🙂

cherryblossomgirl
10. júl 2010

@cora73 a kto iny sa ma specializovat na celiakiu, ak nie gastroenterolog? 😅 strasne. Dakujem, mame sa super, mala Lana je skvela, vychutnavam si materstvo 😵 vsetko ako ma byt! 😝

cora73
10. júl 2010

@cherryblossomgirl no ved mne to bolo tiez cudne,ale po dvoch navstevach na detskom gastre na Kramaroch sa uz necudujem nicomu a uz tam ani nepachnem..3 hodiny cakat,kym sa dostanem dnu,v ordinacii som 5 minut,a to dr len cumi do monitora,povie mi,co viem aj sama,ale to,ze maly ma malo enzymu,si nevsimne..a na to,aby mi povedala,co maly nesmie pri alergii na mlieko a lakt.intoler.,sa mi nechce cakam..preposledny raz,co sme tam cakali skoro 6 hodin,sme potom boli 3 tyzdne nenormalne chori vsetci,museli sme tam nejake nemocnicne svinstvo chytit,tak hrozne chora som nebola,ani nepamatam,najskor sa toho zbavil maly,starsi syn to od nas nedostal,ale ja s muzom sme boli na umretie..fakt,ze chod do nemocnice,aby si tam poriadne ochorela.. 😠 😠
no ale to som rada.. 🙂 🙂 🙂 🙂 tak si to uzivaj,uz sa aspon trocha vyspis???? 😀 😀

cherryblossomgirl
10. júl 2010

@cora73 ja som uz davno pochopila, ze ked chcem nieco u lekara vyriesit, musim si zaplatit sukromneho.. ale aspon potom netravim zivot v cakarnach 😉

jasne, ze sa vyspim, mala mi spava aj do 10 rana 😀 zlate dievcatko

cora73
23. aug 2010

Mamičky PK a okolie,
som doma s 1,5-ročným synčekom,ponúkam opatrovanie Vášho dieťatka u mňa doma v rodinnom dome,v záhrade je k dispozícii oplotené malé detské ihrisko s hojdačkou,pieskoviskom,bazénikom... Vek dieťatka od 1 roka vyššie, bezlepková alebo iná bezalergénna strava-alergia na mlieko,laktózová intolerancia...

zajo79
8. sep 2010

v Trnave sa otvara novy obchod s bezlepkovym tovarom. viete o tom?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre