Čo pomôže proti zápche?

anndrea
19. máj 2006

Ahojte mile tehulky a mamulky. Dlho som rozmyslala ci sa tato tema hodi to fora, ale snad sa nikto neurazi...velmi pekne by som Vas prosila o radu ako bojovat proti zapche, ktora ma veeeelmi trapi a vobec neviem co este by som mala vyskusat. Mam pocit ze uz nic nepomaha )))o: Vie niekto pomoct? DAKUJEM

sarasimi
11. mar 2009

baby aj mna uz od zaciatku tehu trapi zapcha a uplne spomalene travenie. a nic nepomohlo na 100% , ani slivky, ani lan, ani psylium. ale mam super tip, ktory zatial spolahlivo zabera> trstinova melasa. kupite ju napr. v bio obchodoch. staci si jednu lyzicku roztopit v troske teplej vody a doliat studenou vodou, alebo dzusom pre chut....ak vam to tiez pomoze, napiste, budem rada 😉

dinduska
11. mar 2009

baby skuste glycerinove cipky mne pomohli ja som kolko krat v tehu nebola aj tyzden 😒 ale cipky zabrali 😀

danu
11. dec 2009

nibiru • 7tt • Dnes o 14:57
ahojte chcela by som sa poradit som na zaciatku tehotenstva a uz ma trapi strasna zapcha predtym som pila senny list ale v lekarni mi povedal ze v ziadnom pipade by som ho nemala pit pretote moze vyvolat krce a nasledny potrat...tak mi dal glicerinove čipky....nemate niake rady ako ju aspon zmiernit dakujem velmi pekne
🙂

allinka79 • 37tt • Dnes o 15:00
mne pomahali susene slivky na par hodin namocene vo vode a zjest ich aj s tou vodou... a kamoska jedla nejaku vlakninu ci co.. hlavne ovocie, zeleninu a pohyb...

anibas • 3d • Dnes o 15:03
ja som pila 1x ranno na lačno čaj pu - er - na spaľovanie tukov a nepotratila som. Teraz sú mandarinky - jedz na kilá !

gloria78
11. dec 2009

ahoj, mne sa veľmi dobre osvedčil len slivkový kompót 😉

brisilda
11. dec 2009

peha citala som tvoj clanok o tom straseni a je dobre, ze si ho napisala clovek to aspon zo strachu nezanedba ja som zapchou trpela stale tak 2 dni boli u mna normalka no odkedy som otehotnela tak zo zaciatku som aj tyzden nevola na WC a to ma uz znepokojovalo no vtedy som nemavala krce no ako babatko rastie aj krce mam raz ma boli na pravej strane potom na lavej ☹ doktor mi odporucal aby som upravila svoju zivotospravu a pila vela tekutin hlavne dzusou co samozrejme pomohlo no ked som zase mala stolicu kazdy den objavili sa krce 😢 tak som si davala activiu 😀 krce ustali a zapcha sa vratila 😝 som s toho uz na nervy teraz si znacim do kalndera kedy mam a kedy nemam stolicu az mam prehlad a palnujem sa o tom po precitani "strasidelneho " prispevku pozhovarat s mojou obvodnou lekarkou dokonca som citala, ze sa creva mozu zaseknut a vtedy je nutna operacia 😖 no pripad ktori tu napisala peha s tou 3 tyz. zapchou tak to museli byt ie brutal bolesti nemyslite? podla mna v takych pripadoch aj teplotovat musela
PS: vyskusam este vase slivkove kompotiky 😉 no zatial som verna dzusom ktore pijem na litre a taktiez som pocula o teplej vode vypit na lacno alebo vodu s citronom 🙂

brisilda
11. dec 2009

inak kocky a neskusali ste pit feniklovy caj? ja momentalne pijem vodu (dzus) urcena pre tehule a maminky mami drink s prichutou brusnic a tam je prave ten spominany fenikel cize podla mna su krce a zapchy v tehotenstve na dennom poriadku

sixtine
13. dec 2009

Ahojte baby, mam za sebou vsetky babske recepty a nic nezabralo. Psyllium tiez len na zaciatku. Teraz som na prirodnom pripravku Lactulosa (vhodne, dokonca odporucane v tehu), nevznika na to navyk a da sa to aj dlhodobo. Takze dve polievkove lyzice denne a dari sa mi chodit na zachod aspon kazdy druhy - treti den. Plus je dobra kombinacia s glycerinovymi cipkami. Takze u mna to vyzera tak, ze si rano dam psyllium, zapijem vlaznou vodou s citronom, k tomu dva krat denne Lactulosu, probiotika, sem-tam cipok a k tomu kvanta ovocia, zeleniny, kapusty, vlociek a pod. A funguje to len tak-tak. Inak, odporucam to nezanedbat, ja som skoncila pred par tyzdnami s krvacanim z konecnika a s hemeroidmi prave zo zapchy ☹

usiko
23. mar 2010

no, ja som 9tt a chodim na velku trikrat denne, niekedy len dvakrat......zapchu som este nemala. mam delenu stravu uz asi 12 rokov, plus jem vela ovocia denne a este vecer si dam zo 6 susenych sliviek alebo susenych fig.......skuste to, mozno vam to prejde.....inak od delenej stravy sa aj lepsie citite, nie je vam tazko a dobre a rychlo vam travi.....

retkvicka
23. mar 2010

ahojte. s delenou stravou suhlasim - perfektna vec - ja som teraz porusila, lebo chute vselijake, aj nechute. a tiez som zacala mat zapchu. velmi dobre na zapchu je vecer namocit do vody 5-6 susenych sliviek a nechat celu noc mocit sa. rano treba na lacno vypit tu vodu i zjest slivky. zarucene to zrychli krok 😉 .

retkvicka
23. mar 2010

co sa tyka fig - mam velmi rada. len ja z nich nebeham. mna z nich strasne nafukne. tak to je asi indivindi. 😀

usiko
23. mar 2010

joj a rano si robim este take ze si vyzmykam tri citrony, nalejem do 7 dcl hrnceka, nalejem na nich obrovku lyzicu medu a cvrknem trochu propolisovej tinktury doma vyrobenej. Zalejem teplou vodou, dobre rozmiesam a vypijem po duskoch, niekedy mi to trva hodinu, inokedy aj tri, podla toho, ako mi je zle....mozno aj toto pomoze pri zapche...a ja to pijem aj aby som neochorela, lebo robim v skole a deti chodi take chore dos skoly ze az......

retkvicka, no, ani ja nemam na nic chut, ale skusam od coho mi nie je zle...a pri tom aj porusim delenu stravu, ale cuduj sa svete, aj tak mam stolicu pravidelnu tri krat denne......

...zvladam dobre rozok s maslom a medom, pecene zemiaky s kecupom, grenadir sa da a cestoviny celozrrne s parad omackou a parmezanom.....vela nektariniek, pomarancov hrozna.....jogurt sa snazim aspon kazdy druhy den ale moc sa mi neda...snazim sa vela pit, ale viac ako 2 litre caju sa mi nikdy nepodari, aj ked pred tehotenstvom v pohode 2,5 litra denne....tak mozno aj to pomaha...

..ty ale inak, tak by sombolla stastna aspon jeden den sa schutou najest.....ale to este dlho nebude....hm....

retkvicka
23. mar 2010

usiko, ta voda s medom a citronom, perfektna vec. mas aj vit. C aj mineraly. len nie horuce, bo sa setko znici. tym som sa nalievala na zaciatku uplne, lebo som mala fajnu virozu. do mna najlepsie ide cista voda, tej denne aj 3 litre vypijem. ale stravovanie hroza. mlieko vobec mi nejde. jogurty len parkrat som dala. ale inak setko na com som ficala predtym - brokolica, mrkva, zelena fazulka, cuketky - nic z toho mi teraz nehrozi. verim,ze sa to zlepsi. mala som hroznove obdobie, zlto melonove, paradajkove, bryndzove, potom dokonca mecdonaldovske 🙂)....sladke mi moc nejde. ale velmi sa tesim ze jar a bude cerstva zeleninka a ovoc.

katka22r
23. mar 2010

kocky aj 100% ananasovy dzus je dobry

blondinka42
23. mar 2010

proti zapche pomaha dat si magnezium a potom sa napit mlieka,to fakt zabera!!!!

retkvicka
24. mar 2010

ahojte 🙂
usiko, no vcera si ma inspirovala..dostala som taku chut na granadir..sme mali na veceru a veru dobre padol 😉

jan12
24. mar 2010

Caute,
chcem len poradit, ja trpim zapchou uz od detstva a vyskusala som vselico, ale najviac co mi pomohlo je lanove semienko. Uzivam to uz asi 10 rokov - je to na prirodnej baze. Jem to pred hlavnym jedlom cize pred obedom a vecerou 5 kavovych lyziciek zapijem vodou.
Teraz, ked som tehotna, tak si toho davam viac a chodim na velku kazdy den 🙂
Mozem len doporucit
😉

galiv
23. feb 2011

Ja som si teraz poctivo prečítala všetky príspevky aj niekoľkoročné. No som vo všetkom skeptická a mám pocit, že tých 14 týždňov do pôrodu bude veeeeľmi ťažkých (verím že ich bude 14). Problémy zo zápchou mám od 9 týždňa kedy som začala krvácať vždy pri stolici no z pošvy. Bábätko bolo OK. Po prvom trimestri sa to ustálilo, ale zápcha sa čoraz viac stupňuje. Keď som už z toho v depke (a to ozaj sa mi nič nechce, nebaví ma ani vstať z postele a zdvihnúť mobil manželovi) , dám si len klystír cca max po 5 dňoch. Aj teplá voda na ráno, aj ovocie, aj slivky (otrasne ma nafukujú), aj ovsené vločky na ráno, ľanové semiačko do jogurtu, aj glycerínové čípky 2, acidofilné výrobky, celozrnné pečivo NIČ nepomáha. A to nevravím o tom, že v podstate toho veľa nezjem, mám záhu, zcvrknutý žalúdok, tak obed zvládam na 2 fázy a po 18:00 hod nič už pre istotu nejem. Mám pocit, že som stále hladná. No čuo s tým????!!!!!!

horalka777
23. feb 2011

@galiv ja som tuto diskusiu poctivo necitala, ale poznam velmi dobre tento problem - tykal sa ma minuly rok cely druhy aj treti trimester a este aj prve asi 3 tyzdne po... mne, ako cloveku, ktoremu inokedy pohol utrobami uz len letmy pohlad na hrusku, zrazu z nicoho nic nepomahalo takmer nic. Slivky, lan, vlaknina, acidko, vlocky... zrazu skoro bez efektu. Az kym som prisla na to, co u mna konkretne funguje. Mozno by ma niektori odbornici na tehu-dietu ukamenovali, ale mne proste zaberala len poctiva zinica z nepasterizovaneho ovcieho mlieka. Akonahle som ju par dni nevedela zohnat, znova problem. Ked som ju pila, v kombinaci s rannymi vlockami s nakrajanym jablkom, vsetko fungovalo ako po masle...teda presnejsie - po zincici 😀

lienka1
10. mar 2011

ja som mala tiež problém so zápchou, nepomáhalo mi nič, tak som si "naordinovala" 2x denne PL olivového oleja a zaberá to super 😉 .

belusa
4. apr 2011

Ahojte mne poradili na záchu ľanový olej len teraz už neviem kolko krát denne a v akom množstve to mám brať viete mi poradiť?

veronicka1901
22. júl 2011

Ahojte, prosim o radu. Na zaciatku tehotenstva som trpela zapchou, potom sa to nejako spravilo. Teraz som v 20 tt a ta zapcha je naozaj hrozna. Normalne ma z toho boli brucho a niekedy mam az krce a pocit plnosti. Myslim si, ze pohybu mam dost, vela pijem, jem cerstvu zeleninu, ovocie, tmave pecivo, mliecne vyrobky. Poradi niekto? Pisala som sa v lekarni na nejaku vlakninu, ale v tehotenstve vraj neodporucaju uzivat nic, tak neviem 😒. Dakujem.

gab
22. júl 2011

@veronicka1901 uprimne, nepomaha nic.........ked si predstavim moje hodinove trapenia na WC, v jednej ruke mobil, keby som nahodou odpadla, pot mi stekal a tie bolesti pre par kuskov co sa mi podarilo dostat zo seba, brrrrrrrr , nakoniec mi doktor predpisal Laktulose, po uziti to funguje tak do 4 hod, ale funguje....urcite sa opytaj lekara, netrap sa zbytocne, a ani sa ma nepytal tie otazky typu, pijete vela, jete zeleninu, len sa usmial a hned mi to predpisal, chapavy clovek.............vie, ze babatko tlaci na creva. Moja sestra pri tehu, pred 6 rokmi, mala zapchu tiez a sama mi teraz hovori, ze ako dobre, ked cosi take existuje.... lebo aj ona sa trapila kazdy tyzden...., ze ako by take nieco vtedy privitala.

bublina_dd
22. júl 2011

@veronicka1901 čauko, tak isto mám problém zo zápchou a aj s plynatosťou. Tá zápcha to je úplná katastrofa, taktiež mám bolesti, kŕče a pod. Inak ak si dávaš zo zeleniny brokolicu, karfiol, tak aj tie veľmi nafukujú a môžu spôsobiť zápchu. Ja som sa poradila s lekárkou a tá mi navrhla kúpiť probiotika pre tehotné a vraj tehotné môžu aj hylak forte, to mi potvrdili aj v lekárni. No a nakoniec mi asi najviac pomáha tá vláknina z lekárne Psyllium. Tú taktiež môžu tehotné...

veronicka1901
22. júl 2011

Dievcata, dakujem Vam velmi pekne za rady, skusim teda este aj inu lekaren a opytam sa lekarky. Ta plynatost je tiez hrozna. Najhorsie je, ze ked mam take riadne krce, tak sa bojim, aby bolo babatko v poriadku 😒, pri prvom tehotenstve mam naozaj strach.

kendra
22. júl 2011

Dievčatá, ak Vám môžem poradiť, vynikajúcim prostriedkom proti zápche je vláknina, ja síce tehotná niesom, ale pijem vlákninu 2x denne a je to niečo úžasné...treba si ale dať pozor, akú vlákninu prijímate, ideálne by bolo jesť toľko ovocia a zeleniny, aby sa pokryla denná spotreba, v tehu ešte vyššia...no keďže ja toľko ovocia a najmä zeleniny neskonzumujem, kupujem si pravidelne už asi rok vlákninu PSYLLIUM Dr. Popov z lekárne. Je to dostať v rozličných množstvách, ja som začínala hnedým balení 100g, teraz si kupujem už veľké rodinné balenie. Poradila som to aj ľuďom, ktorí trpeli zápchou a nevedia si to vynachváliť. Môžte ju aj v tehu, aj počas dojčenia, ale základným predpokladom dobrých výsledkov je, že musíte piť VEĽA VODY!!!, Keby ste nepili, vláknina Vám všetku vodu vtiahne do seba a budete mať ešte horšie zápchy, čiže je potrebné vypiť tak 2-3 litre denne...pripájam aj link, o akej vláknine som to písala:
http://www.drpopov.cz/produkty/vlaknina-psylliu...
Pozor, táto firma ponúka aj ochutené Psyllicol, myslím že s aloe vera a s probiotikami, ale tieto tehotné práve nesmú!!! Tak sa nezmýľte, ak sa rozhodnete vyskúšať. Veľa šťastia a dní bez zápchy... 🙂

veronicka1901
22. júl 2011

Kendra, mne ale v lekarni Psyllium vobec neodporucali. Pytala som sa extra na to, lebo mi to poradila znama a v lekarni mi bolo povedane, ze v tehotenstve je vhodna len vlaknina prijimana v potrave, tak neviem. Ale chystam sa zbehnut este do druhej lekarne, tam mozno povedia nieco ine. Vdaka.

kendra
22. júl 2011

Veronicka, prepáč, ale ja sa k "najmúdrejším" lekárničkám radšej nevyjadrujem, niekedy sú už také múdre, že skutočne ani neviem prečo máme ešte nejakých "trápnych" lekárov veď stačí zájsť k supermúdrym pani magistrám a máme po probléme...stal sa mi aj prípad, že mi odmietli vydať jeden liek pre syna, že to nieje pre neho a že mi to odmietajú vydať...lebo mu uškodím...inak, ten liek užíva už od 8. mesiaca, keď som s receptom prišla k lekárovi, myslela som, že z kože vyskočí od zlosti...išla som potom samozrejme do inej lekárne... 😒
Ale k veci...v tehu sa nesmie práve ten Psyllicol, Psyllium podľa mojich informácií je absolútne neškodné, keďže je 100% BIO a je to vlastne akokeby si jedla vysušenú zeleninu, alebo celozrno, alebo už neviem ako to prirovnať. Ale dobre spravíš, keď si vypočuješ ešte názor v iných lekárňach. Podľa môjho názoru menej uškodíš dieťatku Psylliom ako zápchou. Pri zápche je porušené vstrebávanie a to môže tiež negatívne vplývať na bábo. Taktiež neuznávam rôzne čapíky a preháňadlá, môžeš si poškodiť sliznicu rekta, alebo hrubého čreva, čo tiež potom nieje príjemné...ešte ma napadol harmančekový čajík, ten dávam synčekovi pri zápchach a stále mu zaberie, len tu neviem, či je vhodný aj v tehotenstve, to sa musíš poradiť. Prajem veľa šťastia.

nemko
22. júl 2011

@veronicka1901 ani mne Psyllium neodporucili ani lekar, ale dal mi duphalac a mozem len odporucat 😉

belusa
22. júl 2011

ja odporúčam mucofalk pomaranč je na prírodnej báze a môže sa v tehotenstve a zaberá 😉 😉

007tete
14. feb 2012

Ahojte mamicky a buduce mamicky, som tehotná a som v 37 tyzdni. dnes sme boli u doktora a mam opuchnute nohy, poradil mi nech mam ostat lezat v nemocnici,ale ja som odmietla lebo ako citam ma to vela zien..stalo sa vam to tiez ?? mam sa obavat ? Budem rodit v B.stiavnici a byvam vo V.krtisi aj preto chcem byt doma .. dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre