Čo s migrénou?

nikuliak
12. jan 2016

Ahojte, už roky mavam migreny, ale zatial boli len take nepravidelne, raz za mesiac cca.. Od Vianoc je to ale neskutocbe zle, mavam silne migreny kazdy druhy az treti den. :( Som uplne vyradena zo zivota. :( A tiez sa nechcem stale cpat liekmi proti bolesti... Nejake tipy, co s tym? Ci jedine k lekarke?

dismonika
12. jan 2016

ja som tiež migrenička od 14-15 rokov, mavam take zachvaty, ze odchadza mi sluch aj zrak. Nevolnost, malatnost a triasky su bezne. Uz 3 roky beriem na to silne lieky - no nie je to ziadna vyhra. Ked dostanem zachvat som tiez vyradena zo zivota - kto nezazil nepochopi. Lieky tu bolest zastavia, no migrreny nevyliecia. Skusala som uz vsetko mozne a aj nemozne

nikuliak
autor
12. jan 2016

@dismonika No to mi je ľúto, že to máš až takto. :( Ja mávam nevoľnosť a malátnosť tiež, ale teda odchádzanie zraku a sluchu to nie. No, je to fakt ťažko asi. A tie silné lieky majú asi aj vedľajšie účinky, či sú v pohode?

bonaqa2013
12. jan 2016

mne pomohla len neurol. - dala lieky. takže keď mam záchvat migrény, dám liek prejde.... liek beriem nepravidelne len v prípade potreby....

dismonika
12. jan 2016

Ide o triptany, tie lieky su velmi silne... no mam 2 malicke deticky a nemozem si dovoliť lezat so zachvatom v posteli. Tiez som sa snazila prist na to, z coho to asi je a napadli ma tieto veci:
1. dedicnost - mala ich moja babka, teta aj sesterka
2. stres - z prace, vypätie, emocionalny stres, nevypovedany problem
3. hormony - tesne po ovulacii
4. ostre slnko - ked ostro zasvieti do oci a ja pocitim take pulzovanie v hlave
5. strava - cibula a cesnak mi ju vzdy spustie (surove) a syr, citrusy a cokolada zhorsuju, ak uz zachvat mam
@nikuliak

dismonika
12. jan 2016

@bonaqa2013 presne tak

dominika6
12. jan 2016

@nikuliak
ja to mám tak isto ako dismonika,od malinka,bez diagnozy,bez šance na liečbu,ked to príde,tak to príde...
ja mám stavy až také že zvraciam a mám triašky..
nosím so sebou všade ibalgin a ked viem že to začína,hned beriem tabletku...tomu sa nevyhneš..
mne to vyvoláva čokoláda,tvrdé syry,ked ide pršať,alebo chlad,vietor,stres...ked sa ponáhľam,nič nestíham,do toho telefonaty,nervy,vtedy cítim,že to ide...

sardinka335
12. jan 2016

Treba poznať ,,svoje spušťače,, NIekomu vadi to inemu ono....u mna sa objavuju často pred menzesom, s tym vela nenarobíš zial....ja ako nahle ,,vidim auru,, resp. začina sa mi ,,mžikať pred očami,, tak hned davam tabletku - šumivy Panadol ultra rapide...mi zatial celkom zabera, zachvat neprepukne naplno ale je mi len mierne nevolno, pripadne maličko ma boli hlava ale je to zvladnutelne - neprijemne ale zvladnutelne. Ja by som išla lekarovi ak to maš tak často. Su na to cielene lieky pripadne ta aj komplexnejšie vyšetrí napr. CT. Tam sa jedna o prilišne rozširenie ciev mozgu tuším pri migrene a tam čo zmozu nejake bylinky? A načo sa trapiť ked netreba....lieky su na to aby pomohli.

dominikav123
12. jan 2016

@nikuliak co ti poviem...ja som pred otehotnenim brala Relpax...normalne od neurologicky, bez toho som mimo tri dni, vraciam, nevidim, s nim len dva dni v stave miernej opice...a teraz si mozem tak maximalne pchat paralen do zadku, lebo ine nemozem :D chod k doktorke, moze to mat aj ine priciny, alebo ti nezistia nic ako mne mojej mame a budes na liekoch cely zivot....co uz....

dismonika
12. jan 2016

@dominika6 presne, presne to pozname... zhon, stres... a už to ide... kým Ti zaberá Ibalgin je to super, ja som už kvôli zachvatom 2 - 3x stratila vedomie, chodila som kde sa dalo, MMR, CT, EEG, alternatívna medicína... teraz beriem silné lieky a vedľajšie účinky sú rôzne, buď som ako opitá, alebo mi je všetko jedno, mám oslabené zmysly a funkcie, ale nemám migrénu... niekedy keď tabletka prestane účinkovať po kratšej dobe, prejde to znova do bolesti ale ta potom odznie

acer11
12. jan 2016

pomáha aj akupunktúra...

nikuliak
autor
12. jan 2016

Ja som s tým už tak dávnejšie bola u lekárky, ale vtedy mi tvrdila, že ak to mám raz 3 týždne/mesiac, nech si dám niečo od bolesti len. No, teraz to tak dlhšie trvá, pred Vianocami som bola chorá 2 týždne, mala som zápal prínosných dutín, že by to nejako súviselo aj s týmto? Ale už som fit od Vianoc, teploty vôbec, len tie migrény mávam.. Ale teda dosť silné bolesti hlavy a nevoľnosť. A hej, u nás v rodine to tiež je.. Aj mama to máva. Silné lieky brať moc nechcem, keď nemusím, ale neviem, čo je lepšie, či ten ibalgin každý tretí deň alebo toto.. Dík za správy inak baby, asi sa vychystám k tej lekárke, no.

butterfly333
12. jan 2016

Ja ked mám migrénu dám si čipku je to zarábana čipka to mi obvodna predpisuje,Je to lepšie ako tabl,do seba pchat,lahnem si tak na hodinku a je po migrene.

emma_932
12. jan 2016

pridavam sa aj ja ☹ migrenu mam 2x do mesiaca, zakazdym to trva 3 dni... peklo na zemi... triptany zaberaju, no problem nastal, ked som otehotnela. nastastie som dostala kontakt na homeopatku, dala mi homeo lieky a cele tehotenstvo som mala klud. blbe je, ze tie lieky treba brat nonstop, inak nezaberaju.
raz som ale ostala bez triptanov, tak som hladala babske recepty /je to vsetko aj mojom blogu/, a trochu pomohlo zutie klinceka. dalsia vec, ktora mi raz uplne zlikvidovala migrenu bol vytlaceny citron s morskou solou /vytlacit polku citrona, do toho lyzicku morskej soli - ano, celu lyzicku/ a vypit. a snazit sa nedogrcat 😀 no a sledovat sa, mne napr. pomaha, ked pravidelne cvicim /stacia prechadzky/a nez.erem tolko sladkosti. len kto to ma vydrzat 🙄 takze oplati sa zalozit si taky migrenovy dennicek, moze to pomoct. /ja som napr. zistila, ze migrenu mam pocas ms a ovulacie - bez vynimky/
drzme si palce a do bojaaaaaa 😀

dismonika
12. jan 2016

@emma_932 aj mne pomohli nejake babske recepty, ale iba raz a dost... :( pripadalo mi to tak ako by si ta moja migrenova hlava pamatala, co raz zabralo, tak druhy krat uz nie. Raz mi pomohla mrazena fazula na hlave, potom silne masirovanie oci... este niekedy si dam aj tu cinsku masticku - taku mega silnu a tak silno to pali a stipe, ze na chvilku (30-45 minut) trocha prehlusi bolest. Nevyhoda tej masticky je, ze mi po nej brutalne napuchne a scervenie natrete miesto... a z oci mi tecu slzy ako pri krajani cibule.
Ja som mala migrenovy dennicek, viedla som si ho 2 roky, no na nic som neprisla ja a ani neurolog... vymykalo sa to nejakej logike - no prisla som na nejake veci, co som uviedla vyssie... ale migren sa uplne nezbavila. Teraz som doma na materskej, tak stres vyplyvajuci z prace sa ma netyka... uz aj cibuli a cesnaku som sa vyhla a snazim sa nepozerat smerom ako svieti slnko - nejako priamo

dismonika
12. jan 2016

@butterfly333 čipky mam aj ja a samotne mi nezaberaju - ja uz mam velmi silne a chronicke stavy

manamaja
13. jan 2016

Počula som že vraj pomáha coca-cola, má sa brat po lyžičkách, jednej známej známa to uživa na niektoré druhy bolesti hlavy pri migréne a zaberá to. Ja som celý život nevedela čo je to bolest hlavy ale posledné obdobie to zistujem, migrena to snad nie je, ale ta cola fakt zaberá, vyskušajte 🙂

rose32
13. jan 2016

@dismonika no moja mama mavala do 40rokov silne migreny take az aj vyvracat musela trosku zabralo ked sla po tem spat len dostala po tem nie silnu mozgovu prihodu trpla jej cela prava strana tela,velice pred 2mesiacov ako dostala tu prihodu chodila po doktoroch koli migrene nevedeli zistit nic ani na nervovom ze ma vsetko v poriadku a bum...ale po tej prihode uz ju nebolieva hlava...

juju08
13. jan 2016

pri migrene je normálne trpnutie aj celej polovice tela .... trpím migrenou od 7 rokov , v školskom veku pre mna na nevydržanie nevolnosť aura trpnutie ,pomohla len tma a spať , neskor sa to zriedilo zachvaty miernejšie,po porode sa to dá ustáť ale sem tam pride aj trpnutie ust ,jazyka, no a samozrejme aura ... 🙂 už som si na to zvykla na migrenu nie su lieky na vyliečenie ale dá sa životospravou alebo stravou predchádzať zachvatom ,teraz mi stačí panadol novum a fungujem ale veela rokov som si odtrpela.nikomu neprajem , je to fuj :/ colu som neskušala 🙂

rose32
13. jan 2016

@juju08 ale mama bola ochrnuta mala ist do roboty sla do nemocnice nemohla nic hybat na pravej strane cela cast tela pravej strany....bola dlho ochrnuta asi tak 4dni teraz ma zas po tem iny problem DNA

butterfly333
13. jan 2016

@dismonika tak to ma mrzí no bola si u neurologičky?

juju08
13. jan 2016

@rose32 aha tak to je iné niečo ja som myslela že chvilove trpnutie lebo to som malapolhodinove trpnutie pol tela ..

dismonika
13. jan 2016

@butterfly333 ano chodim pravidelne

iwusteeek
13. jan 2016
Používateľ iwusteeek je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od iwusteeek.

mne na migrenu pomaha iba vela pit, tabletka a pospim si

catca25
13. jan 2016

@manamaja inak toto možem potvrdiť aj ja... roky chodenia k neurologičke, lieky- nič nezabera. Jedine cola. Znie to čudne, ale funguje to.

tilka82
13. jan 2016

Ahojte dievcata.chcela by som sa opytat ci migrenu moze mat aj 3,5rocne dieta. Moj maly mal predtym asi raz za pol roka jeden den taky,ze z nicoho nic ho zacala boliet hlava,vracal a chcel spat.a na dalsi den je uplne v pohode.na gastre nic nezistili.ale teraz za posledne 3 mesiace to uz mal trikrat,tak mu dr.brala krv,moc aj stolicu.vysledky budu v piatok.a na neuro mam ist na dalsi tyzden.dotorka mi totiz spominala,ze to moze byt zaludocna migrena.stretli ste sa s niecim takym u tak maleho dietata? A este k tomu,je to chlapec a migreny maju vacsinou zeny🙂.Dakujem za odpovede

jana_eyre
13. jan 2016

@tilka82 syn mojej kamaratky mava migreny od asi 4 rokov, mava ich nastastie len par krat do roka, ale je to hrozne.. je mi hrozne luto, ak taku bolest zaziva dieta, je to strasne.. vraj to ma po svojom otcovi, on trpi strasnymi migrenami dlhe roky, jeho otec trpel tiez..

inak aj ja mavam migreny asi od 10tich rokov, aj moje netere 8 a 10r mavaju migreny.. co som o tom kedysi citala, tak niekedy sa detom zvykne migrena stratit tak nahle ako sa objavila.. snad sa strati aj vam.. ale neurolog vam urcite poradi

(inak u mna celkom dobre funguje, ak si sledujem potraviny co jem - migrena sa mi sice spusta aj zo stresu, ale aj z takych aromatickejsich potravin, ako cibula, cesnak, cokolada, udeniny..)

juju08
13. jan 2016

neviem či može mať taký malý migrenu ale v dnešnej dobe je všetko možne u mna sa v tedajšej dobe čudovala dr. že migrena v 7 rokoch ked mi kooonečne prišli na to že čo mi je .... brušnu migrenu nepoznám ale aj chlapci a muži maju migreny s výnimkou že u mužskeho pokolenia sama vačšinou zmizne, neviem čím to je ale niektorí muži maju migrenu raz za život niektorí zase určití čas . určite budeš mudrejšia po neuro vyšetrení, držím palce nech sa malinkemu ulaví, nie je to nič prijemne 🙂

sardinka335
13. jan 2016

@tilka82 zial aj male deti mozu mat migrenu..neviem teda či az tak malé dieťa nie som zdravotník. Čo sa týka zaludočnej migreny aj taka existuje...moja mama to nazýva ludovo že ,,čemer,, staršie ročníky to iste poznaju....Stava sa to napr.vtedy - teda aspon u mna, ze niečo zjem z chuti, rychlo, proste nesadne mi to a zrazu sa to pride, nevolnost a pod. Vtedy je človeku zle, vracia....a tym sa to trošku zmierni - vyvracanim - ta zaludočna nevolnost ale bolest hlavy ešte ostava a vtedy si treba dať lieky...
Migrenu vyvolava vela faktorov, napr. aj jedlo - kava, syry..takze kludne sa to moze tykať aj chlapcov.
moja mama ked mam ,,čemer,, tak ma chyti za lavu ruku a palcom masiruje ,,chrbát zápästia,, taky 5 - 10 cm usek hore a dole prechadza tvrdo palcom...okamzite citim zaludok....a veru idem vracať. To vraj pomaha aby sa človek ,,rychlo vygrcal,, ked ide o migrenu z prejedenia, resp. ked jedlo nesadlo ...lebo človek nemusi byť nutne prejedený len proste ,,nesadlo,, a to sposobilo tu migrenu ludovo ,,čemer,,.
Zial ja poznám aj migrenu s aurou aj tuto zaludkovu potvoru, klop klop dlhšie som mala klud.

macik166
13. jan 2016

@dismonika lieky ti predpisala neurologička? ja to tiež mávam. Teraz v tehotenstve to zmizlo, no po pôrode sa mi opäť vráti migréna a už sa na to pripravujem, že čo s tým urobím. Pri dvoch deťoch nebudem môcť ležať v posteli a behať každých 10 minút na wecko a objímať záchodovú misu...

jana_eyre
13. jan 2016

@dismonika ako tak citam, mas uplne rovnaku migrenu a spustace ako ja.. este aj lieky mam take iste, ale tiez kvoli mladsej som ich dlho nemohla ani vyskusat, lebo som dojcila.. ale ked som odstavila, tak pomohli..