Fibroadenóm prsníka (nezhubný nador)

beke79
8. júl 2009

Dievcata chcela by som poprosit aby ste sa zapojili do diskusie na tuto temu. Velmi dobre viem, ze nas je vela ktore mame tento problem (diagnozu). Ja osobne ma s tymto uz dlhorocne skusenosti lebo uz v 19-tich rokoch som bola prvy krat operovana. Teraz mam nieco cez tridsat a som v 22-tyzdni tehotenstva cakam druhe dieta a v lavom prsniku mam dva dost velke FIBROADENOMI. Mam ich vysetrene takze mi brali z nich vzorky a potrvrdilo sa ze jo to zase FIBROADENOM. Chodim do BA k Dr. Bellovi do prsnikovej ambulancie a ubezpecoval ma ze tehotenstvo na to nema ziadny vpliv aj ked mi v prvych tyzdnoch velmi ten nador podrastol vplyvom hormonov.

Chcela by som poprosit hlavne tie zeny dievcata ktore s tym maju skusenosti a hlavne v tehotenstve nech zareaguju a napisu ako to u nich prebiehalo a skoncilo hlavne. Ci su zastankine operacie tj. odstranenia nadoru alebo sledovanie. Mne uz osobne tri krat nador vyoperovali takze moje prsia vyzeraju ako po lincovani. Bojim sa ked sa moje druhe babatko narodi a hodi pohlad na moje prsia tak si to trikrat rozmysli ci chce mliecko alebo nie. 😖

Cakam ze napisete a zareagujete!
Diki vopred

jellinga
21. apr 2015

@9555058645 trosku neskoro reagujem, ale ja by som to nechala sledovat, pokial by to rastlo tak urcite operacia, ak nie a nerobi to problemy tak by som do operacie nesla...

simca06022011
23. jún 2015

No ja som čerstvá hrčkárka... panika riadna, môj lekár je taký "nejako bolo, nejako bude", netrápi ho nič ;) nič netreba riešiť, ved príroda si pomôže - aj na sono som sa vypýtala sama :P on nič pri vyšetrení necítil (a to mam FA skoro 3cm).. tak teraz som zvedavá, že čo ;)

tina11293
23. sep 2015

Ahojte baby, ja mam 22 rokov a uz od 18-tich chodim na pravidelne na sono prsnika nakolko som si v 18-tich nahmatala jednu hrcku ktora mala okolo 1cm, na sone mi zistili o dost viacej hrciek vsetky do 1 cm ale mam ich rozmiestnene po viacerich miestiach a doktorka by bola nerada keby sa to vyberalo nakolko by sa nedali jednym rezom vybrat vsetky kazdy rok alebo pol rok chodim na kotroly. Dodnes ich mam dokopy 10. Co si myslite co je ich spustacom alebo ako by sa im dalo vyvarovat? Este pred rokom som mala 6 hrciek a dneska na vysetreni mi nasli nove 4 (6mm). Je pravda ze za ten rok som si presla stresovym obdobim a doktorka povedala ze aj to moze dost ovplyvnit vznik dalsich. Neviete poradit nejaky prirodny liek alebo comu sa vyvarovat aby sa uz neobjavovali? :( Je to fakt neprijemny pocit ich tam mat aj ked ich poctivo sleduju, radsej by som bola keby zmizli no asi si nepomozem... Dakujem za odpovede a rady 🙂

bibiiana
7. okt 2015

Dobry žienky chcem sa opytať tiež mi našli na ľavom prsniku Fibroadenóm....ako bola vaša liečbaa .. ja mam ist o pol rok zasa na kontrolu ...ale moja onkologička ma zdrbala že som sni nemaal davať robiť biopsiu hadam nič s toho zle nebude 🙂

piacere
7. okt 2015

@bibiiana mne ho hneď vyberali a odvtedy mám pokoj 🙂

mircalla
7. okt 2015

@bibiiana pred rokom mi nasli to iste mensi fibroadenon 0.7 cm...mala som ist o pol roka na kontrolne sono
viditelne to bolo na sono
po polroku som na kontrole bola, vobec sa nezvacsil - povedali mi tolko, ze len sledovat, ci nerasie (vraj nezvyknu rast okrem tehu, co prave som), a ak nerastie neriesit, ak by rastol vybrat, ale je to jednoduchy zakrok
takze nic neboj. dalsiu kontrolu mam az o rok...
bola som na skusenom pracovisku, takze im verim a dufam, ze neporastie - je maly a je len jeden
planujem chodit na kontroly

bibiiana
7. okt 2015

@mircalla no vieš ja už onkologicka pacientka som v 16-tke mi zistili nador na rukee ..tak pre zmenu som šla k svojej gynde pretože ma strašne pred menštruaciou boleli prsia tak ma poslala na USG samozrejme ta na mňa hned že vy mate prisť až na druhy rok v january a je že fajn lenže mňa poslala gynda nie onkolog ešte že som šla a aj ona povedala potom dobre že ste prišlii lebo mate tam niečo ale nič vazneho budeme to kontrolovat každy polrok ...fajn tak som šla ku svojej a ta ma poslala na mamarnu poradnuuu tak si ma objednalii a tiež vravela že vyzera že to nič važne neni ale tka pre istotu urobila aj biopsiu a vyšlo nezhubny nadorr...tak hadamm so neurobila zle ked som si tu biopsiu dala urobiť ani ma nenapadlo volať svojej onkologičke ...a tiež planujem tehotentvo ciže v tehu to rastie ? 🙂

mircalla
7. okt 2015

@bibiiana tak moze nemusi...to som citala, ze hormony mozu mat na rast vplyv
len staci chodit na kontroly na sono

bibiiana
7. okt 2015

@mircalla no idem zasa v paitok pretože mi taka priesvitna tekutinaa taka mala kvapka s toho vyšla nech sa nato pozru a dakujem 🙂

piacere
7. okt 2015

@bibiiana tak je pravda ináč, že mne rástol... šialene... za dva týždne z veľkosti kôstky čerešne na vajce....

bibiiana
7. okt 2015

@piacere a ako ste nato prišla že vám tak narastol a čo vám potom robili ?🙂

sasa1983
7. okt 2015

V pripade podozrenia na dg FIA,ci uz zmenou velkosti,dynamikou rastu,zmeny ohranicenia sa zvykne bud usg zopakovat v kratkom casovom intervale,alebo rovno spravit najcastejsie MRI a potom dla nalezu urobit histologizaciu aspiracnou biopsiou. Nasledne v pripade pozitivity to uz samozrejme nie je FIA,v pripade negativneho nalezu sa moze odber zopakovat,ak je na to seriozne podozrenie,alebo dalej sledovat a 3-6mesiacov. Prsnik je tukove tlanivo a podlieha hormonalnym zmenam,najcastejsie prave silnej hormonalnej nalozi pri IVF. .ale su tu aj geneticke faktory co sa rodinnej anamnezy tyka a tie netreba podcenovat. A kazdomesacna domaca palpacia samozrejme
Nezabudnut chodit na usg k niekomu,kto sa v tom vyzna a ma aj dobry stroj,ziadnu storocnu (prehanam) masinu.

bibiiana
7. okt 2015

@sasa1983 robili mi biopsiu tou ihlou a nezhubny nador kazali prist o pol rokaa

sasa1983
7. okt 2015

To je to co som pisala,len som nepouzila odborny vyraz PAB (punkcna aspiracna biopsia).

bibiiana
7. okt 2015

@sasa1983 robili mi to a bolo nezhubnee..lenže dneska som volala svojej onkologičke a ta mi vravela že nemala som si to davat robitt :(

sasa1983
7. okt 2015

Neviem sa k tomu vyjadrit,lebo neviem,co je za tym a co Tvoja onkologicka a ala onkologicka. Kazdopadne je to stand.postup.

bibiiana
7. okt 2015

@sasa1983 hadam nič zle s toho nebude ked som si to dala urobiť uvidim zajtraa

piacere
7. okt 2015

@bibiiana ja som si ho vedela nahmatat a bolo mi ho vidni. Isiel okamzite von, odvtedy mam pokoj...lebo vraj sa vedia robit znovu, ak sa necha lozisko

mircalla
7. okt 2015

@sasa1983 ja som bola v zeleznicnej, tak dufam, ze spravne miesto

sasa1983
7. okt 2015

@mircalla ja som toho nazoru, ze onkologicke veci (aj ked to priamo nie je nastastie tak), riesim ma onkologii. Ale inak vsetko ok aj tam, preco nie?

sasa1983
7. okt 2015

@bibiiana nebude iste

mircalla
7. okt 2015

@sasa1983 neviem teraz ani nechapem FIA je nezhubny nador, nasli nieco na mamo v zeleznicnej pri preventivke, poslali ma na sono o dvere dalej, aby zitisli, co to je - ze pravdepodobne FIA....udajne nezhubne....kontrolne sono vsetko ok....dobre ohraniceny utvar nechapem celkom vyraz onkologicky....v tomto pripade

sasa1983
8. okt 2015

Ja som sa nevyjadrovala k histologickemu nalezu,ten mas v poriadku. Ja som sa vyjadrovala v tom zmysle,ze morfologicky usg by mal robit dr,ktory je specializovany na morfologicky usg,ze maso by sa malo kupovat v overenom tradicnom masiarstve,nie v Bille,Tescu a Lidli a odbery ktore mozu dopadnut aj tak,ale aj inak,by som si nechala robit iba na takom pracovisku,ktore som spomenula. Jednoducho nie hocico hocikde. A to je len moj nazor,kazdy ako uvazi.

bibiiana
8. okt 2015

@sasa1983 dakujem za radu verim že vsetko bude v poriadku moja chyba že osm sa najprv neporadila smojou onkologickou v tom zhone ..ale tak robili mi to na vychodoslovenskom onkologickom ustave v KE na gynekologiii....
@piacere ja si to vybrať nedam pokial nemusím a pokiaľ to neodpuruča moja onkologička uvidime no k nej idem v pondelok tak uvidimm 🙂 najprv to budu kontrolovať podla mna a keby mal nejake zmenyy až vtedy 🙂

vivien10000
9. dec 2015

Ahojte. Znova mam otazku na vas.. skuste mi poradit. Strasne ma boli lavy prsnik a mam ho strasne napuchnuty. Ovela viac ako pravy.. doktor mi nasiel cystu v lavom prsniku ktory ma 2cm.. no ta bolest sa zvacsuje a boli ma aj zodvihnutie lavej ruky. Mala tu niektora skusenosti s tym? Dakujem

sahenka
16. dec 2015

Baby s FA ako často chodievate na kontrolné soná?

katenka858
16. dec 2015

@sahenka raz za rok, eventuálne podľa potreby (ak je nejaký problém)...na začiatku som chodila 2x za rok, teraz mi stačí len raz, keďže žiadno menení tvar

sahenka
16. dec 2015

@katenka858 ja tiež tak isto

katenka858
16. dec 2015

a keďže som teraz tehotná, tak najbližšie mám prísť až po skončení laktácie

maruskaaaa
30. mar 2016

Ahojte baby. Ako dlho trvá zotavenie po operácii pri výbere fibroadedómu? Ako dlho ste nemohli robiť ťažšie veci? Ďakujem za odpovede 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre