Fibroadenóm prsníka (nezhubný nador)

beke79
8. júl 2009

Dievcata chcela by som poprosit aby ste sa zapojili do diskusie na tuto temu. Velmi dobre viem, ze nas je vela ktore mame tento problem (diagnozu). Ja osobne ma s tymto uz dlhorocne skusenosti lebo uz v 19-tich rokoch som bola prvy krat operovana. Teraz mam nieco cez tridsat a som v 22-tyzdni tehotenstva cakam druhe dieta a v lavom prsniku mam dva dost velke FIBROADENOMI. Mam ich vysetrene takze mi brali z nich vzorky a potrvrdilo sa ze jo to zase FIBROADENOM. Chodim do BA k Dr. Bellovi do prsnikovej ambulancie a ubezpecoval ma ze tehotenstvo na to nema ziadny vpliv aj ked mi v prvych tyzdnoch velmi ten nador podrastol vplyvom hormonov.

Chcela by som poprosit hlavne tie zeny dievcata ktore s tym maju skusenosti a hlavne v tehotenstve nech zareaguju a napisu ako to u nich prebiehalo a skoncilo hlavne. Ci su zastankine operacie tj. odstranenia nadoru alebo sledovanie. Mne uz osobne tri krat nador vyoperovali takze moje prsia vyzeraju ako po lincovani. Bojim sa ked sa moje druhe babatko narodi a hodi pohlad na moje prsia tak si to trikrat rozmysli ci chce mliecko alebo nie. 😖

Cakam ze napisete a zareagujete!
Diki vopred

idora
8. júl 2009

Ahoj beke79, ja mam fibroadenom asi 9 rokov, teda co o nom viem, ktovie ako dlho tam bol bez mojho vedomia 😉 Chodila som tiez k Dr. Bellovi, ked bol este na Kramaroch, ale odkedy odisiel, som u Dr. Svancarovej. Problemy nemam ziadne a operovat by som sa asi uz nedala, doporucil mi to aj Bella. Je vela zien, ktore s fibroadenomom preziju cely zivot v pohode a v podstate v zdravi. Niektore dokonca si ho ani neobjavia, nevedia o nom.Ja som si ho nasla sama asi rok a pol po druhom porode. Najskor panika, potom vysetrenie v okr. nemocnici, tam mi jedna akoze odbornicka jednoznacne povadala, ze operovat, ak uz nemienim mat deti.Ale nastastie ma poslala este na vysetrenie do BA a tam ma Bella upokojil. Urobil vsetky potrebne vysetrenia este raz a niektore aj navyse a bolo. Tak som sa vyhla rezaniu a narkoze, comu som velmi rada. Ak by mi tato dignoza sposobovala nejaky problem, urcite by som operaciu podstupila, ale ked netreba, tak sa tomu rada vyhnem. 😒
Na kontrolne vysetrenia chodim dvakrat za rok, aj na ultrasono, kedze na mamograf nemam este vek. 🙂

A neboj, Tvojmu bab]tku urcite nebude vadit ako vyzera prsnik, hlavne, ze bude tiect 😀

Inak mne na zaciatku velmi rastol, ale potom sa to upokojilo a teraz sa dokonca zmensil.

majdzy666
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mami.sk
8. júl 2009

ahojte,
ja mam tiez fibroadenom v pravom prsniku a spolu s nim este aj cystu uz asi 5 rokov ☹ su ale dost male/ 1 cm / takze mi nikdy nesposobovali ziadne problemy 😉
stale chodievam na kontroly / sono/, akurat v tehotenstve pod vplyvom hormonov sa mi aj cysta aj fibroadenom zvacsili ☹
co sa tyka kojenia, zo zaciatku som s pravym prsnikom mala dost problemy, mliecko netieklo a dcerka sa na nom velmi hnevala, no vzdy som si pred kojenim odsavackou odsala vzduch kym mlieko nezacalo tiect a potom uz bolo dobre 😉 po 3 tyzdnoch uz nebola ani odsavacka potrebna a doteraz uspesne kojim 😉

na kontrolu mam ist az ked skoncime s kojenim tak som sama zvedava co sa tam deje 😕

kamilka7272
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
daniela242
7. júl 2010

Ahojte ja som mala fibroadenon a počase sa mi začal zväčšovať, tak som si ho dala ambulantne vybrať. Asi 3 roky po tom som otehotnela a naštastie všetko bolo v poriadku s kojením nebol žiaden problém, kojila som 10 mesiacov.potom som bola na sono a naštastie je všetko ok

bellugia
18. sep 2010

No presne ja mám teraz taký problém... Tiež v pravom prsníku, som tehotná v 4. mesiaci a nemôžem ísť na operáciu. Tak asi bude dobré to sledovať, že? Lebo ani počas kojenia sa to nedá vybrať - dve majú nad 1 cm. Osobne som vedela len o jednom... A malé cysty, to ani nehovorím, narástlo mi to tam asi vplyvom hormónov ako huby po daždi... 🙄 V Bratislave sa budem musieť dať sledovať, lebo zatiaľ som bola kontrolovaná len v Trebišove.

zuzu.ve
26. okt 2010

ahojte
do BA k Bellovi chodím aj ja, pravidelne každé 3 mesiace. Teraz v pondelok som bola a trocha sa mi tam udiali neaké zmeny, vravel že pravdepodobne vplyvom stresu. O operácii reč nebola ale neviem či by to nebolo lepšie, nakoľko ma to teraz v zimnom období dosť bolí. Musím však skonštatovať že ma veľmi mrzí, že na mamografiu nemôžem ísť, nakoľko ešte nemám na ňu vek, podľa mňa je to dobrá hlúposť ☹

jajka.20
11. nov 2010

Ahojte baby, mohli by ste mi pomôcť? ☹ Všade sa píše že nezhubny nádor alebo fibroadenom...lenže mne doktorka povedala že je to nezhubny nádor a do správy napísala že hypoechogénne ostro ohraničené ložisko.Neviete mi to niekto vysvetliť.Bojím sa a už druhu noc poriadne nespím. Môj dr. je na dovolenke a príde až v pondelok,lenže ja sa asi do pondelka zbláznim. 😅

sisaha
12. nov 2010

@jajka.20 nie som síce doktor, ale myslím, že ak je ložisko ostro ohraničené tak je to dobre a nie je tam predpoklad, že by to mohlo byť zhubné. Ja som mala tiež fibroadenom v prsniku takmer 3 cm. vybrali mi ho a je dobre. držím palce.

dadulaa
12. nov 2010

@jajka.20 nič sa neboj, ja to mám v karte tiež tak napísané a mám 2 fibroadenómy, jeden cca 4cm, druhý menší a keď sú ohraničené, tak je to dobre, presne ako píše sisaha. Mne už jeden väčší kedysi vybrali, no spravili sa mi znovu ďalšie dva a tie tam mám už 3 roky. Nechystáš sa na biopsiu? ja som na nej bola, takže to mám potvrdené, že sú našťastie nezhubné. Držím moc palce 😉

jajka.20
12. nov 2010

Bože baby ste ma trožku ukľudnili ja som sa bála, lebo u nás v rodine sa to nevyskytlo a nemám sa s kým o tom porozprávať....joooj vďaka 🙂 O biopsií som ešte nerozmýšľala...ako dlho si čakala na výsledky???

dadulaa
12. nov 2010

@jajka.20 už si presne nepamätám, asi cca týždeň, ale doktor ma dopredu ukľudňoval, že sa len potvrdí to, čo si myslí..aspoň mám istotu a v našej rodine to tiež nikto nemá. Ak sa budeš chcieť porozprávať, kľudne mi písni aj do ip 😉

miriamp
6. dec 2010

ahojte,
nahodou som tu objavila tuto temu. mne asi pred 10 rokmi vyoperovali fibroadenom kedze bol uz dost vacsi. asi po 3 rokoch kusok vedla som si nasla dalsi. biopsia ok , je mensi, tak sa len sledoval. teraz zijem v zahranici , a tu to vobec nesleduju. doslova musim prisikat raz za cas obvodnu, aby mi dala papier na kontrolu. tu nic z toho nerobia, je to raz fibroadenom a hotovo. dost blbe.... ☹

evka2611
25. feb 2011

Ahojte dievcata🙂No pridam sa k vam..ako 20r.som si nahmatala hrcku v prsniku ☹ chodila som po vysetreniach,aj som bola na operacii..ani nie do roka.mam novu hrcku..a zas idem na operaciu..ten strach je ako nekonecny pribeh. ☹

dadulaa
25. feb 2011

@evka2611 ahoj 😉 a prečo musíš ísť znovu na operáciu? rastie ti to alebo bolí? ja som tiež už na jednej bola a ani nie po roku sa mi spravili ďalšie 2 nové, no pokiaľ nemusím, nedám si ich znovu vyberať, aj doki mi to neodporúča zbytočne do organizmu zasahovať, pokiaľ nerobia problémy...držím palce 🙂

evka2611
26. feb 2011

ahoj 🙂 no lebo sa mi to zvecsuje...no tak trosku ma to boli..ale hlavne pred menstruaciou..vzdy ked pridem na kontrolu tak to mam vecsie.... 😢 a mi povedali cim to bude vecsie tak tym bude vecsi rez,---

mimka_mia
1. mar 2011

ahoj vsetky "hrckate" 😉
ja som sa pred tyzdnom vratila z "tyzdenneho pobytu" v onkologickom ustave sv. alzbety v BA. vybrali mi tam mojich styroch "ciernych pasazierov" - nastastie vsetky 4 kusy boli fibroadenomy (nezhubne), tak som po zakroku naozaj dakovala Bohu, ze to dobre dopadlo. Robili mi to uz druhy krat, prvy raz mi vyberali dva, lokalne, bez narkozy...tentokrat bola aj narkoza - premierovo ;) - pretoze to bolo narocnejsie. musim povedat, ze vsetky rezy su naozaj ukazkove, nic nie je vidno, su to len take jemne, tenke ciarocky, ale teraz po par dnoch ma lavy prsnik zacal dost boliet (operovali mi oba) ba co je horsie, dnes som zhodila podprsenku a prsnik ani nemal tvar ako prsnik, vyzeral ako....ja to ani neviem popisat, take zdeformovane "nieco"....myslela som zo zaciatku, ze je to otlacene z podprdy, ale presli uz asi tri hodiny a stale ma ten divny tvar :( takze vo stvrtok idem zasa!
inak co sa operacie tyka...je to kazdeho osobne rozhodnutie, a samozerejme rady lekarov nase rozhodnutia velmi ovplyvnia, no mne po operacii doktor povedal, ze v mojom pripade by dalsiu operaciu urcite zvazil, nakolko moje prsniky su cele akoby posiate fibroadenomami (!!!) vzdy je lepsie urobit punkciu, sledovat to...no vzhladom k tomu, ze moja babicka mala rakovinu prsnika, bolo to v mojom pripade viacmenej neodkladne, navyse hrce rastli, boleli a pred operaciou mali vsetky v priemere 2 cm, takze musim priznat, ze som spokojnejsia....
ak Vas cokolvek zaujima, piste, mam to cerstvo za sebou po druhy krat 🙂 rada odpoviem, pokecam...

dadulaa
2. mar 2011

@evka2611 aj mňa pred menštruáciou bolieva ten prsník, ale vraj je to normálne...ale je fakt, že ak sa ti to zväčšuje, je dobré ich vybrať 😉 ja mám už jeden rez zboku, no celkom pekný, takže hádam ti to spravia tak, aby bol čo najmenší 😉

@mimka_mia ahoj, to čakanie na výsledky muselo byť určite strašné, viem si predstaviť tie pocity, no hlavné je, že ti to dopadlo dobre 🙂 ja som bola na biopsii a ten čas, ked som čakala na výsledky, bol najhorší...no našťastie mám tiež "len" 2 fibroadenómy, s ktorými som sa naučila žiť(inak majú v priemere 3cm ☹ ). Držím palce, nech už nemáš žiadne komplikácie a tvar prsníka sa upraví 😉

mimka_mia
3. mar 2011

dadulaa dakujem 🙂 ...davaj na seba pozor! chodis na kontroly? nie je to sranda, ale zas to netreba ani prehanat a zvelicovat 🙂 drzim paste!!!

dadulaa
3. mar 2011

@mimka_mia díky 🙂 jasne, že chodím, 2x za rok a 1x za rok aj na sono 😉 to by som určite nezanedbala a ked počúvam okolo seba rôzne tragické prípady, tak sa bojím....a hlavne, ked ešte plánujeme ďalšie dieťa...a inak ako, už je to lepšie?

evka2611
3. mar 2011

Ahoj dadulaa🙂) a uzivas nejake vitaminy alebo nieco podobne?mne odporucili ten wobenzyn,,ze zato nedam nic ked to skusim.tak uz to uzivam tyzden..ja mam ten prvy rez tesne nad bradavkou..a ako to funguje pocas tehotenstva??su tam kontroly na tie prsniky??ja chodim kazde 3mesiace na mamologiu do RK..

dadulaa
3. mar 2011

@evka2611 ahoj, neužívam na to žiadne vitamíny, nespomínal mi doki o tom nič..a ten wobenzym ako pomáha? Mne doki doporučuje čo najskôr otehotnieť, lebo vraj to môže pomôcť a hlavne potom dojčenie pomáha, no ja osobne som kedysi práve kvôli tej 1. hrčke mala s dojčením veľké problémy, tak neviem...a kontroly sú asi častejšie. Na mamológii som ešte nebola, zatiaľ len sono.

evka2611
4. mar 2011

ahoj🙂zevraj posilnuje imunitu....tam mas davkovanie...ze to uzivaju zeny aj ked som sa pytala na tej mamologii,jedna tam mala nadory,,a stale jej rastli..a ze ako to zacala uzivat ze sa jej prestali zvecsovat..ale ci to bolo isto koli tym tabletkam..to neviem..ved zato nic nedam..v juni idem na tu operaciu...a preco si mala s tym dojcenim??

viktoria2606
13. apr 2011

ahojte....ja som tu nova tak by som sa chcela nieco opytat.....mne zistili fibroadenom v lavom prsniku v novembri 2010 a hned na december ma objednali na operaciu....ked som tam dosla po mesiaci na tu operaciu, ked som uz lezala na sale, tak mi oznamili, ze tam uz nic nemam, tak som sa potesila....Po troch mesiacoch som sla na kontrolne sono a objavilo sa to tam opat, ale uz ma na operaciu neobjednali, len o pol roka na dalsie sono a popri tom som dostala kvapky Mastodynon na 3 mesiace.Neviem co si mam o tom mysliet, najprv hned na operaciu a potom uz nie.Som z vychodu, ale zijem v Bratislave, tak by som Vas chcela poprosit, ci mi nemozte dat kontakt na toho pana doktora Bellu, ze ako to tam chodi, ci sa objednava, ako sa dlho caka a tak...MOja teta to ma tiez a ona to uz bola dvakrat vyberat, tak neviem podla coho na tie operacie posielaju...???vopred dakujem....ahojte 🙂

zuzu.ve
13. apr 2011

viktoria2606 ja chodím k Bellovi asi dva roky, najprv som mala kontrolu každé 3 mesiace, po roku keď sa to nemenilo tak pol ročne, vtedy som sa tiež pýtala, či je lepšie to vybrať alebo nechať tam a sledovať, na to mi povedal, že pokiaľ to nerastie - nezväčšuje sa to, tak stačí sledovať pravidelnými kontrolami a že zbytočne do toho nezasahovať... iné by bolo, keby to rástlo, vtedy by to muselo ísť ihneď von, aj keď sa potvrdilo že to nieje zhubné... Kontakt na Bellu ti môžem poslať cez IP a odporúčam ti objednať sa tam, inak ťa nezoberie ak si neni objednaná ahoj 🙂

viktoria2606
13. apr 2011

zuzu.ve ja mam taky isty nazor....naco sa pojdem dat hned rezat, ak to nie je nutne...preto chcem ist k niekomu kto je v Ba, kedze som z vychodu tak sa neda stale behat hore dole a takisto na sono sa caka take 4 mesiace a viac a neda sa to stale sklbit.Vidim, ze tu pisete, ze vam bral aj vzorku a pod....pricom mne nikto nic dokopy nepovedal nieto este vzorku bral. Ked mi posles ten kontakt tak ti budem velmi vdacna 🙂 a poprosim ta aj o adresu alebo aspon pribilzne kde sa nachadza?a vezme ma bez problemov, lebo ja mam svojich lekarov doma v Humennom, takze svojho obvodneho a ani gynekologicku nemam v Ba???nevadi??ahoj 😉

zuzu.ve
15. apr 2011

@viktoria2606 mne bral vzorku hneď na druhý krát čo som k nemu išla, dopadlo to našťastie dobre... Ordinuje v Onkologickom ústave Sv. Alžbety, hneď oproti Tesca na Kamennom námestí, určite ťa zoberie bez problémov, pretože ani ja niesom z BA, dochádzam tam zhruba 62km a taktiež mám všetkých svojich lekárov tu u nás. Keď mu zavoláš, vysvetlíš mu o čo ide určite ťa vezme a dá ti termín. Len musíš zavolať, inak ťa nevezme, pretože na každý deň má určené objednané pacientky. Číslo ti pošlem do IP zatiaľ papa

viktoria2606
15. apr 2011

zuzu.ve dakujeeem krasne za informacie..🙂 velmi si ma potesila, ze by ma mal bez problemov vziat, lebo toho som sa velmi bala co sa tyka tych lekarov , ze ich nemam tu..!!!ten ustav pojdem pohladat, dufam, ze to najdem, lebo chodila som popri Tescu velakrat, no vtedy som sa neobzerala po ziadnom ustave, takze mala by som to najst....no v prvom rade tam hned v pondelok zavolam a potom dam vediet ako to dopadlo...🙂dakujem este raz veeeeeelmi pekne 🙂ahoj 😉 este otazka???ordinuje kazdy den??a ako sa dlho caka na objednanie??

vilki
5. máj 2011

Ahojte baby, o dva tyzdne idem na operaciu fibroadenomu, a vobec neviem co mam cakat...uspia ma? trva to dlho, po zobudeni to bude boliet a ako dlho? daju mi tam aj taku hadicku? budem musiet na nejaky prevez alebo take nieco? naiste prosim niektora,co to ma uz za sebou, moc mi pomozete, dakujem...

rockerbaby
13. máj 2011

@vilki ahoj, ja mám už dve operácie úspešne za sebou...áno uspia ťa,aj keď som tu čítala, že niektorým to robili aj iba ambulantne, neviem, nemám s tým skúsenosť....hadičku žiadnu nebudeš mať, teda v prípade,že pôjde všetko hladko..čo by malo ísť, fibroadenóm je v podstate jednoduchá operácia....do nemocnice potom treba ísť jedine na vyberanie stehov,teda v prípade, že nepoužijú vstrebateľné stehy..mňa to bolelo asi tak 2 týýždne ale len v prípade, že som tú ruku namáhala, poprípade sa o ňu zaprela...po operácii to bolelo asi tak 3 dni...ale rýchlo a dobre sa to hojí....nemáš sa čoho báť...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre