Fibroadenóm prsníka (nezhubný nador)

beke79
8. júl 2009

Dievcata chcela by som poprosit aby ste sa zapojili do diskusie na tuto temu. Velmi dobre viem, ze nas je vela ktore mame tento problem (diagnozu). Ja osobne ma s tymto uz dlhorocne skusenosti lebo uz v 19-tich rokoch som bola prvy krat operovana. Teraz mam nieco cez tridsat a som v 22-tyzdni tehotenstva cakam druhe dieta a v lavom prsniku mam dva dost velke FIBROADENOMI. Mam ich vysetrene takze mi brali z nich vzorky a potrvrdilo sa ze jo to zase FIBROADENOM. Chodim do BA k Dr. Bellovi do prsnikovej ambulancie a ubezpecoval ma ze tehotenstvo na to nema ziadny vpliv aj ked mi v prvych tyzdnoch velmi ten nador podrastol vplyvom hormonov.

Chcela by som poprosit hlavne tie zeny dievcata ktore s tym maju skusenosti a hlavne v tehotenstve nech zareaguju a napisu ako to u nich prebiehalo a skoncilo hlavne. Ci su zastankine operacie tj. odstranenia nadoru alebo sledovanie. Mne uz osobne tri krat nador vyoperovali takze moje prsia vyzeraju ako po lincovani. Bojim sa ked sa moje druhe babatko narodi a hodi pohlad na moje prsia tak si to trikrat rozmysli ci chce mliecko alebo nie. 😖

Cakam ze napisete a zareagujete!
Diki vopred

janka660
26. feb 2014

@daduska2009 Od pondelka som doma, teda tretí deň a zajtra bude týždeň - po operácii. V pondelok idem na kontrolu a vybratie stehov.

janka660
26. feb 2014

@lucka694 ahoj, už som písala, mám to za sebou. Od pondelka som doma a pomaly sa zotavujem. to čakanie na operáciu bolo najhoršie. Hlavne, keď ma operovali až na ďalší deň ako som bola pripravená. Ale keďže jeden lekár mi povedal - v medicíne to nie je ako v matematike.... Mali tam veľmi ťažké operácie a ja som bola rada, že neoperujú vtedy mňa - ako ťažký stav! Ahoj, maj sa pekne a teš sa z bábätka!

janka660
26. feb 2014

@daduska2009 ako som už písala ja takmer nemám a ani som nemala nejaké bolesti.

tafinka
10. mar 2014

Ahojte.Mam 17 rokov a 6 fibroadenomov (3v kazdom prsniku).Chcela som sa vas opytat ako je to s uzivanim hormonalnej antikoncepcie,mne lekar povedal ze rozhodne to neodporuca a ja by som ju uvitala pretoze mam nepravidelny menzes a konecne som sa tesila ze to nou vyriesim len lekar mi hned skazil plany 🙂 budem rada ak mi poradite,vopred dakujem za odpoved

jellinga
12. mar 2014

@tafinka Ahoj, ja som tiez uzivala antikoncepciu, ale lekarka mi oporucila nizkohormonalnu. Pytala som sa viacerych lekarov a nazor bol rozny, niekto tvrdil, že to s tym nesuvisi, iny zase neodporucal brat antikoncepciu. Viem ze touto odpovedou som ti velmi nepomohla ale podla mojich osobnych skusenosti, ci uz ked som brala alebo prestala uzivat antikoncepciu, nevidela som, že by mi v tomto smere skodila. Neuzivam ju uz par rokov a fibroadenomy sa tvoria nadalej.

daduska2009
19. mar 2014

tak ahojte ja som teraz dva tyzdne po operacii stehy mi vybrali v pondelok a je to uz dobre obcas to trosku este zaboli ale to uz je nic chcem sa sptyat tych co boli davnejsie operovane ci mali ranu prelepenu aj po vybrati stehov alebo nie lebo ako mi ich vybrali tak mi to ani neprelepili tak teraz neviem mam to teraz hole a vcera ked som si dala dole podprsenku mala som na nej krvave fliaciky je to ok? dakujem za odpovede 🙂

andrea1201
25. mar 2014

ahojte,ja som už 7 rokov po operácii fybroadenomu,bol dost velky mal okolo 5cm,a ale pre 4 mesiacmi ma ten operovaný prsnik začal pobolievat týžden pred menštruáciou aj počas nej,začala som pit alechemilkovy a žensky čaj a prestal boliet a odvtedy ani už neboli,myslite že je to normálne?Máte ja vy take skusenosti,neviem čo si mám o tom mysliet,na sono chodim raz za rok,naposledy som bola minuly rok v júli.

jellinga
26. mar 2014

@andrea1201 A predtym ta pred menzesom nebolel? Ja mam operovane oba a mavam bolesti, ale suvisi to priamo s menzesom, nie s operaciou. Pokial si mala posledne sono v poriadku,a nenahmatala si si nic nove, tak by som sa neznepokojovala. 😉

andrea1201
27. mar 2014

@jellinga nie predtým nebol,ja si tiež myslim pokial mi to prešlo po tých bylinkovych čajoch,tak hadam to neni nič vážne,aspon dufam 🙂

beruska9561
27. mar 2014

@tafinka ja som mala pred 8 rokmi fibroadenom, podľa mňa mi ho spôsobila HAK, ktorú som brala cca 3 roky. Počas jej užívania som mávala bolesti a tlak v prsníkoch. Na chirurgii mi dr. nedoporučoval viac užívanie HAK, vraj ak sa chcem do budúcna týmto problémom vyhnúť. Moja gynekologička mi zas tvrdila, že HAK je bezpečná a nemá s nádormi v prsníkoch nič spoločné. Potom som prešla k inému gynekológovi, ktorý bol tiež názoru, že radšej opatrne s hormónmi, pretože prsníky sú hormonálne citlivé tkanivo a môžu zareagovať vznikom fibroadenómov. Takže si vyber. Ja som dala na svoju intuíciu a svoj rozum a HAK neberiem, podľa mňa to je svinstvo a každý lekár, ktorý ti ju predpíše i napriek tomu, že vie, aké problémy s prsníkmi máš, je čistý biznisman. Chodím pravidelne na kontroly, doktorka na sone mi povedala, že je dosť pravdepodobné, že ak je raz fibroadenóm v prsníku, budem mať tento problém opakovane, no ja mám našťastie 8 rokov pokoj. Odkojila som 2 deti bez jediného problému.

jellinga
27. mar 2014

@beruska9561 mne sa zacali fibroadenomy tvorit, davno predtym ako som HAK zacala uzivat, takze u mna to s HAK rozhodne nesuviselo... aj ked nejaky vplyv to moze mat urcite. Tvoria sa mi nadalej ale su pod kontrolou a zatial sa nezvacsuju. Tak cas ukaze ci budu musiet ist von alebo nie...

anabella30
4. apr 2014

ahojte dievčatá, chcela by som poznať váš názor na mudr bellu.

baruskas
4. apr 2014

prim. doc. Bella len odporúčam....skúsený odborník a skvelá sestrička ;)

feronika
10. apr 2014

Ahojte ja by som sa Vas chcela opýtať ako dlho budem marodit,ked mi majú vyberat Fibroadenóm prsníka (nezhubný nador) 3cm. Dakujem.

anabella30
10. apr 2014

Ahojte dievčatá, neviete mi poradiť dobrého onkológa v Bratislave? Mám fibroadenóm už 3 roky a robia sa mi rôzne hrčky v prsníku, chodila som k bellovi, ale ten ho len pozoroval a moc nekomunikoval. Neviete o niekom normálnom kto sa aj povenuje pacientkám čo nemajú rakovinu, lebo mám pocit že všetci len čakajú až to bude rakovina a až potom niečo začnú robiť, kludne si aj zaplatím, len niekto kto sa aspoň pozrie na mňa a nie dojdite o 8 mesiacov.

anabella30
10. apr 2014

@feronika
Ahoj ku komu chodíš, lebo mne ho len pozorujú tri roky a nič sním nerobia, chcem si ho dať vybrať

jellinga
11. apr 2014

@feronika Ahoj, ja som bola doma len tyzden do vybratia stehov, ale zalezi od toho ake mas povolanie... 🙂

jellinga
11. apr 2014

@anabella30 Ja by som ti odporucila Kramare - MUDr. Zoltán Jány, je vyborny, s ludskym pristupom, vsetko ti vysvetli, poradi... Ja som s nim velmi spokojna a urcite by som nemenila. 😉

sylvial
11. apr 2014

Ja som mala tiež fibroadenóm, najprv mi ho gynekológ iba sledoval, ale keď sa zväčšoval, tak sa rozhodol ho radšej dať von. Momentálne je všetko OK, po operácii som cca. 3 roky.

feronika
11. apr 2014

@jellinga Dakujem, a prosím ta je to moc bolestivé operácia a po operácií ?

feronika
11. apr 2014

@anabella30 Ja chodím kriakovi robi cabaji aj v nitre

jellinga
12. apr 2014

@feronika nie, teda citis to, ale nie je to nic strasne... nemusis sa vobec bat 🙂 predpokladam, ze budes v celkovej narkoze, takze operaciu nepocitis a potom je to skor take pichanie. mna den po operacii prepustili domov, ziadna fyzicka zataz, a za par dni som ani nevedela, ze som na nejakej operacii bola... 🙂

anabella30
14. apr 2014

Ďakujem za odpovede, cenním si to.

jajka.20
15. máj 2014

@dadulaa
@rockerbaby
@mimka_mia ahojte baby som tu opäť
chcela by som vedieť Váš názor...ten fibroadenom mám už 4 rok a za tie 4 roky narástol z 2,1 cm na 2,79cm
fungujem s ním bez bolesti bez toho aby som o ňo vôbec vedela, ked nie tie kontroly tak neviem že ho mám,porodila som dcérku aj sme mesiac kojili a vôbec neboli problémy. A teraz po prehliadke a ultrazvuku ma presviedča gynekolog aby som si ho vybrala,ale sám tvrdil že sa mi aj tak znova vytvoria a nemusi to byť len jeden,tak či má zmysel ho vlastne vyberať.Je ten nárast za tie 4 roky veľký??neviem ak sa rozhodnúť dať ho von či nie?????? vďaka za názory a ozaj zobrali mi aj vzoru a je to 100% fibroadenóm
@miriamp
@idora

rockerbaby
15. máj 2014

@jajka.20 ahoj, ten FA máš už dosť veľký, no akti nespôsobuje bolesti, ja by som do neho asi špárať nedala...a ten nárast nie je horibilný, vzhľadom na to, že tak narástol za 4 roky...mne posledný ktorý operovali mal 2,4 cmx1,8 cm....operácia nedopadla dobre,zobudila som sa vo veľkých bolesitiach a celý prsník zaliaty krvou..takm ma hneď brali naspäť na operačku a robili mi drenáž,ktorú som mala ďalších 5 dní po operácii...vtedy mi chceli operovať oba prsníky naraz,no nedala som si to robiť,vzhľadom na to,že by som nemohla fungovať pri deťoch,keby sú operované obe naraz..na druhom mám až 2 vedľa seba,vtedy mali 9 x 5 mm a druhá 11 x 6 mm narástli mi teraz na 10 x 8 mm a tá druhá na 13 x 9 mm za rok....vyberať mi ich zatiaľ tiež nechcú,teraz čakám n sono, či to rastie ďalej....no mám pocit, že hej,už ich dokáže nahmatať aj môj priateľ..rastová progresia nie je dobrá, to všetci hovoria...ale zas áno, pproste neviem prečo, vždy sa to vytvorí od znova aj keď sa to vyberie..ja sama mám 24 rokov a od roku 2011 ma operujú každý rok na prsníky...Najprv v pravo, o rok na to vľavo a minulý rok tiež na ľavý..a tohto roku očakávam opäť operáciu zas pravého prsníka...a furt sa to robí,len ja mám problém,že to aj bolí..kým ma to nebolí, nechcem si to dávať vyberať..no fakt tak rok vydržím a potom mi to spôsobuje už dosť bolesti..

rockerbaby
15. máj 2014

@jajka.20 nikdy som sa tých operácii nebála, no po tej poslednej mám ozaj strach...a ešte k tomu, bolí ma to doteraz a to som rok po operácii, pretože sa mi urobili veľké zrasty tkaniva, úplne ho mám celý po jazve akoby taký zhrčkavený,to sú tie zrasty a vraj to môže trvať aj 4 roky kým sa vstrebú a pred MS keď sa mi prsníky nalejú,tak to je katastrofa...od vtedy mám z toho všetkého akýsi strach...

dadulaa
15. máj 2014

@jajka.20 ahoj, ak na tom tvoj doktor trvá, tak by som do toho asi šla, lebo predsa len ked ti začal rásť, tak môže narásť ešte viac, aj ked to zatiaľ nie je veľa....je možné, že ho rozhýbala zmena hormónov v tehotenstve a počas kojenia...ja mám dva susediace cca také veľké ako ty a tiež už 4.rok chodím na kontroly, zatiaľ nenarástli ani o mm, ale keby začali rásť, tak si ich dám vybrať. Ale doktor má pravdu, že ti môže narásť nový, mne sa to stalo...je to na tebe, ale dala by som asi na doktora 😉 Inak mne vždy pri kontrole dr. vraví, že sa to kedykoľvek môže zvrhnúť na niečo horšie, zakaždým ma riadne vyľaká 😒 daj vedieť, ako si sa rozhodla.

jajka.20
15. máj 2014

@rockerbaby
@dadulaa
fuu ha baby ste mi nepomohli 😖 každá iný názor....viem je to na mojom zváženi ale tak za 4 roky by sa to už na niečo horšie zmenilo či?? dala som si pre a proti a stále je to oveľa viac proti operácií ako za....fakt neviem ☹ a ked je to na tukovej báze tak sa to mohlo začať zväčšovať aj tým že som dosť pribrala??neviem baby čo robiť ☹

dadulaa
15. máj 2014

@jajka.20 nemyslím si, že sa začal zväčšovať priberaním, skôr vplyvom hormonov v tehu. Aj mne sa ten prvý,ktorý mi vyberali, vytvoril tesne po tehu a kojení, predtým som ho tam nemala...ked nechceš ísť na operáciu a doktor to nechal na tvoje rozhodnutie, tak počkaj pol roka, potom chod na sono a ak bude zas väčší, tak by som už šla 😉

sidus
15. máj 2014

@rockerbaby mozem sa opytat, ako pocitujes tu bolest prsnika? Ja som mala tiez 2 fib., jeden sa stratil a tiez mam drobne cysty. Prsnik ma tiez boli a som z toho na nervy uz. Za 3 tyzdne mam sono,tak som zvedava, co zas bude.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre