Fibroadenóm prsníka (nezhubný nador)

beke79
8. júl 2009

Dievcata chcela by som poprosit aby ste sa zapojili do diskusie na tuto temu. Velmi dobre viem, ze nas je vela ktore mame tento problem (diagnozu). Ja osobne ma s tymto uz dlhorocne skusenosti lebo uz v 19-tich rokoch som bola prvy krat operovana. Teraz mam nieco cez tridsat a som v 22-tyzdni tehotenstva cakam druhe dieta a v lavom prsniku mam dva dost velke FIBROADENOMI. Mam ich vysetrene takze mi brali z nich vzorky a potrvrdilo sa ze jo to zase FIBROADENOM. Chodim do BA k Dr. Bellovi do prsnikovej ambulancie a ubezpecoval ma ze tehotenstvo na to nema ziadny vpliv aj ked mi v prvych tyzdnoch velmi ten nador podrastol vplyvom hormonov.

Chcela by som poprosit hlavne tie zeny dievcata ktore s tym maju skusenosti a hlavne v tehotenstve nech zareaguju a napisu ako to u nich prebiehalo a skoncilo hlavne. Ci su zastankine operacie tj. odstranenia nadoru alebo sledovanie. Mne uz osobne tri krat nador vyoperovali takze moje prsia vyzeraju ako po lincovani. Bojim sa ked sa moje druhe babatko narodi a hodi pohlad na moje prsia tak si to trikrat rozmysli ci chce mliecko alebo nie. 😖

Cakam ze napisete a zareagujete!
Diki vopred

lilix22
17. apr 2016

@maruskaaaa zavisi od velkosti a od rozsahu operacie, ja som bola fit do 2 tyzdnov a po mesiaci som uz ani nevedela ze som bola na nejakej operacii. Moj mal 2 cm ked mi ho vyberali.

maruskaaaa
18. apr 2016

@lilix22 Ahoj, mne z toho odobrali vzorku, je to našťastie nezhubné, váham, či si to mám dať preč, alebo len sledovať, ja mám do 1,5cm, mám malého 3-ročného syna, tak asi ešte počkám kým pôjde v septembri do škôlky....a mala si to pri celkovej anestéze? uspávali ťa? Ako to prebiehalo a kde ti to robili. Ďakujem za odpoveď 🙂

9555058645
18. apr 2016

Ahojte tie co vam z toho odoberali vzorky bolelo vas to ?

stefinka13
18. apr 2016

Ahojte, ja som pred 7mi rokmi tiez isla na sono, kde zistili ze mam 7 fibro..a z dvoch z nich spravili aj biopsiu..
Odvtedy chodim na kontrolu 2 krat rocne na sledovanie do OUsvA.
Medzitym som otehotnela, po kojeni som znovu isla na kontrolu a zmizlo ich 6..
Teraz uz ma maly uz 3,5 roka a minuly rok ked som bola na kontrole tak zase 4..tak sa to vracia..
Staci to len sledovat,ak nerastu alebo nemaju ziadnu inu zmenu, operaciu netreba podla mna..inak robievaju to aj ambulantne tusim.
Inak len tak btw, vo vacsine pripadov to sposobuje HAK..aj ked ja ten pripad nie som..no vzhladom na nedostatok hormonov kvoli stitke..tak tu to mam 🙂

lilix22
18. apr 2016

@maruskaaaa aj mne brali vzorku a nastastie to bolo nezhubne tiez, bratie vzorky neboli ( @9555058645 ) lebo je to miesto znecitlivene je to iba dost hruba ihla a mne po nej ostala na prsniku bodka a vidno ju aj teraz po 2,5 roku.
Mne to zostili niekedy na jar vo februari - marci, isla som stym k lekarke a ta navrhla sledovanie, po 3 mesiacoch pri kontrolnom usg sa zistilo ze mi to stale rastie, lekarka mi odporucila brat aj indonal, tak som si kupila a poctivo brala, chcela mi to vyberat ale hovorim jej ze skusim este ten indonal ci sa rast nezastavi a ked tak po lete to skontrolujeme a uvidime, nechcela som sa nechat rezat pocas leta, tepla a kupalisk. Avsak po lete pri kontrole sa zistilo ze mi to opat narastlo a ani indonal nezabral tak mi lekarka odporucila dat to von, a ze je predsa lepsie vybrat to ked to ma 2 cm a nie az ked to bude mat 5 cm alebo este viac, ze to bude mensia jazva tak som suhlasila a isla na operaciu. Bolo to v celkovej narkoze, vyberali mi to cez dvorec takze jazvu nemam ziadnu viditelnu a bola som v NOU na Klenovej v Bratislave. Den vopred som prisla, urobili mi este anesteziologicke vysetrenie potom som cely den len oddychovala v izbe, na dalsie rano mi dali oblbovaciu tabletku vzali ma na operacku vybrali a ulozili spat do izby. Potom mi povedali ze predbezne vysetrenie pocas operacie potvrdilo nezhubnost. Bola som tam este asi 1-2 dni skontroloval ma lekar vsetko sa pekne hojilo tak ma pustili domov, nemala som problem ani so soferovanim.

9555058645
18. apr 2016

@lilix22 ja som si nasla hrcku presne pred rokom ma 2 cm povedali ze je to nezhubne a ze to musi ist von . potom som ostala tehu tak sa to dako neriesilo ale piatok som bola na kontrole a ma poslal do mamacentra v bb ze to tam maju riesit tak sa toho dost obavam kedze ja ihly a ani operacie nemusim ☹ a ako dlho si bola v nemocnici ?

lilix22
18. apr 2016

@ 9555058645 pokial je to nezhubne tak sa nemusis nicoho obavat, vyberu a ides prec 🙂 bola som tam myslim 3-4 dni (1 den pred a asi 2 dni po operacii ale to ma este doobeda pustili domov).
Aj ja som panikarila a bala sa, hlavne som nechcela ist do celkovej narkozy ale lekarka v prsnikovej ambulancii povedala ze to sa v lokalke nerobi ze musim. Tak som suhlasila, radsej jazva nez aby sa to nahodou casom nezvrhlo a z nezhubneho sa nestal zhubny. Ale napriklad moja gynekologicka tvrdi ze niekedy sa adenomy vyberaju aj v lokalke. Naozaj sa netreba bat, nie je to rakovina len nezhubna hrcka ktora pre istotu by mala byt vybrana.

9555058645
18. apr 2016

@lilix22 tak to si ma potesila 🙂 ja by som brala radsej uplnu narkozu ... Po operacii si nemala ziadne tazkosti ? Aj sa nieco platilo ?

lilix22
18. apr 2016

@ 9555058645 nie vsetko islo cez zdravotnu poistovnu aj predoperacne vysetrenia, aj operacia. Po operacii to kusocek bolelo ale naozaj minimalne, da sa to v pohode prezit. Nie je to esteticky zakrok, ale je to zo zdravotneho hladiska vykonavany vykon takze to plati poistovna.

9555058645
18. apr 2016

@lilix22 dakujem ti za info 🙂

daduska2009
19. apr 2016

ahojte ja som bola na operacii fibromu pred dvoma rokmi a reraz ma zacal boliet a mam ho aj taky tuhy a zvacseny bola som u zenskej ta predbezne povedala ze fibrom a vo stvrtok idem smer BA predtym ma prsnik nebolel no teraz ano preco?

daduska2009
5. máj 2016

Ahojte tak po vyšetreniach a dvoch bal. Antibiotík prsník stále bolí podľa zóna mám pod jazvou vnútri ložisko 12mm ktoré môže byť hematóm 12.5.idem na biopsiu ak tam bude pretrvávať zápal idem znovu na operáciu ☹

maruskaaaa
9. máj 2016

Ahojte, boli ste niektorá na operácii fibromu v Ružinove? Ako to celé prebieha. Myslím od samotného prijatia až po prepustenie. Ďakujem za info 😉

9555058645
10. máj 2016

Ahojte bola ste niektora na operacii v mamacentre v bb ako to tam prebieha ? Boli ste spokojne ? Mam ist na operaciu a dost sa obavam ☹

daduska2009
12. máj 2016

ahojte tak uz som dnes bola na tej biopsii dost mi to krvacalo pri tom tak ma stiahli ze ledva dycham a za dva tyzdne budu vysledky no obavam sa toho toto budu najdlhsie dva tyzdne asi pre mna 😒

daduska2009
16. máj 2016

Ahojte tak vo stvrtok som absolvovala biopsiu core cut nic prijemne ale nebolelo to zato potom som myslela ze to nevydrziiiiim novalgin 500mg mi ucinkoval 3hodky a znovu na druhy den teplota 38a aj teraz citim ze mam teplotu vsetko ma boli o prsniku a podpazusi ani nehovorim je to normalne? dakujem

kushina
17. máj 2016

Ahojte,
bolievajú ma prsníky ale viacej pravý a tak ma gynekologička poslala do mama centra v bb...na sone mi hneď povedali, že je to buď zhubné alebo nezhubné výsledok z biopsie je fibroadenóm event. fibroadenomatoidná hyperplázia. Gynekologička povedala, že fibroadenóm je v poriadku ale kedže je to tá hyperplázia tak je to zlé tak ma poslala na onkochirurgiu na konzultáciu k Mudr. Turčnovi.
Problém je v tom, že mám nádor na mozgu(nezhubný sleduje sa) a taktiež sa mi znamienka vytvoria a rapídne rýchlo sa zväčšujú a menia tvar a farbu, pár mi ich už vybrali (jedno už bolo na prelome). Neviem prečo sa mi vytvárajú tieto nádory...má prosím Vás niektorá s niečim takým skúsenosti?

mircalla
19. máj 2016

Dievcate - prosim o odpoved. Tie, co mate fibroadenon boli vas to? mam taky mensi 7 mm necele roky zatial ho sleduju. Normalne ma neboli, ale pri tlaku ano. Napriklad ked mi to na sono vysetrovali a tlacili ma to, alebo ked mam malu na rukach a mam tlak na prsnik. Na vystreni som bola zatial 2 krat - ked to zistili a po pol roku na kontrole - vsetko bolo ok, nerastlo to vobec. Teraz idem znova po 14 mesiacoch (mala som ist po roku) opat na sono. mam to nad bradavkou, nahmatat ci to neviem, je to prilis male, ale pri tlaku na to miesto to citim

baduska1990
19. máj 2016

@mircalla `ja mam fibroadenomy od 17tich...dva vybrali a 5este mam a tie vacsie necitim vobec iba na dotyk a tie mensie ma bolievaju presne tak ako popisujes...2.5 som bola na kontrole a vsetko v poriadku a tie bolesti su asi normalne...pred tehu som ani nevedela ze ich mam a po porode ma stale bolievaju...

mircalla
19. máj 2016

@baduska1990 no medzitym som rodila, to je fakt, ale normalne neboli, len pri tlaku, ako som pisala, ked drzim malu a tlaci mi na prsnik. ked mi robili to vystrenie minuly rok v marci - povedali mi, ze staci ak pridem o rok - ked mi na to zo sonom tlacila, tiez som to citila, ale inak nic.

dakujem ti pekne za odpoved, budem dufam, ze sa nezvacsil, v utorok tam idem. snad to treba len dalej sledovat. udajne to v tehu moze narast

simca06022011
19. máj 2016

@mircalla mna tiez blli pri tlaku, ale aj podla cyklu niekedy aj bez dotyku .. niekdy ano, niekedy nie 🙂

simculllka
19. máj 2016

ahojte, nasla som tuto diskusiu. Pridavam sa k vam. Ja mam uz styri roky vyoperovany fibroadenom na pravom prsniku. Moj mal velkost 4x4x3 cm , tak mi ho vyberali v NOU v BA a bola to pomerne rychla operacia s rychlym liecenim, len jazva ostala asi 6 cm, teraz po dvoch tehotenstvach este vacsia, ale uz je to vyblednute a nejako to neriesim. Co sa tyka dojcenia, nikdy som s tym nemala problem, teraz dojcim plne 4mesacnu dcerku a je to ok. Ten prsnik mam vsak troku vacsi a niekedy ma to akoby boli...ale nazyvam to skor fantomovymi bolestami 😀DDD Ja uz ani neviem, kto ma inak v BA operoval, ale viem, ze som bola velmi spokojna 🙂

mircalla
19. máj 2016

@simca06022011 teraz mam menzes a par krat som ho na par sekund zacitila aj bez dotyku, inak nie
zatial ma len 7 mm tak dufam, ze nebude blbnut. no clovek, ked ma deti, tak sa boji, aby bol v pohode
dakujem za odpoved

baduska1990
19. máj 2016

@mircalla mne sa v tehu zvacsili o dost ale po porode a pocas kojenia sa vratili do normalu ale som ich zacala citit...pred menzesom nemozem ani na bruchu lezat co ich tak citim 😠 ale iba tie malicke a hlavne na dotyk tie vacsie vobec necitim ...ano to sa len sleduje 2 mi v 17tich narastili moc a tie mi aj vybrali ale pocas mesiaca sa urobili znovu takze ono pokym nejak vyrazne nenarastu sa s tym nic nerobi maximalne zoberu vzroku...mne pan DOC.Bella vravel,ze vytahovat je to zbytocne pokial su to stale iba fibroadenomy lebo ze oni narastu znova staci to len sledovat...pred tym som chodila raz za pol roka a teraz len raz za rok ....

vvia
19. máj 2016

@baduska1990 mne vyberali fibroadenom a nenarástli znova a to mi vyberali už v 2008. Takze asi pravidlom to nebude

mircalla
19. máj 2016

@baduska1990 ok este jedna otazka - za aku dobu sa ti vratili po porode do povodnej velkosti

@vvia zrejme to je individualne

baduska1990
19. máj 2016

@vvia u zien ktore maju rozburene hormony to vacsinou pravidlom je 😀 😀 tak mi to povedal...mne ich vyberali v roku 2007 a do mesiaca tam boli nazad ale samozrejma ze mensie a zatial sa tak drzia...ale urcite je kazda zena ina...len sa tak drz dalej je to dobre ze sa neobjavil....
@mircalla to ti neviem povedat kedze pocas kojenia mi ich pozeral len moj gynekolog podla hmatu a ten vravel,ze su v povodnej velkosti a na sono do BA som sla az pol roka od kojenia 🙂

mata95
21. jún 2016

Zienky prosim vas kde vybetaju fibroadenomi vlokalnej anesteze?dakujem

mimamik
12. júl 2016

kocky, ktoré ste podstúpili operáciu fibroadenómov mám na Vás otazocku, mali ste okolie jazvy po operacii nejaký čas tvrde, myslím ako keby nejaký vnútorný tvrdý opuch. Lebo ja mam 6 tyzdnov po operacii a stále je to také, chirurg to zhodnotil len palpacne A sono nerobil. Nuz a vraj cakat....Ako dlho sa takéto niečo vstrebáva nestretli ste sa s tým?

maruskaaaa
12. júl 2016

@mimamik Ahoj, ja som mesiac a pol po operácii a tiež to mám tuhé, ja som sa pýtala ako dlho to bude trvať, tak vraj je to individuálne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre