Fibroadenóm prsníka (nezhubný nador)

beke79
8. júl 2009

Dievcata chcela by som poprosit aby ste sa zapojili do diskusie na tuto temu. Velmi dobre viem, ze nas je vela ktore mame tento problem (diagnozu). Ja osobne ma s tymto uz dlhorocne skusenosti lebo uz v 19-tich rokoch som bola prvy krat operovana. Teraz mam nieco cez tridsat a som v 22-tyzdni tehotenstva cakam druhe dieta a v lavom prsniku mam dva dost velke FIBROADENOMI. Mam ich vysetrene takze mi brali z nich vzorky a potrvrdilo sa ze jo to zase FIBROADENOM. Chodim do BA k Dr. Bellovi do prsnikovej ambulancie a ubezpecoval ma ze tehotenstvo na to nema ziadny vpliv aj ked mi v prvych tyzdnoch velmi ten nador podrastol vplyvom hormonov.

Chcela by som poprosit hlavne tie zeny dievcata ktore s tym maju skusenosti a hlavne v tehotenstve nech zareaguju a napisu ako to u nich prebiehalo a skoncilo hlavne. Ci su zastankine operacie tj. odstranenia nadoru alebo sledovanie. Mne uz osobne tri krat nador vyoperovali takze moje prsia vyzeraju ako po lincovani. Bojim sa ked sa moje druhe babatko narodi a hodi pohlad na moje prsia tak si to trikrat rozmysli ci chce mliecko alebo nie. 😖

Cakam ze napisete a zareagujete!
Diki vopred

vilki
14. máj 2011

@rockerbaby ahoj, dakujem ti, trochu si ma ukludnila, v pondelok tam uz idem...

vilki
19. máj 2011

ahojte baby, tak uz som po, konecne som doma, no poviem vam nebolo to nic moc, este stale to trochu boli 😒

vilki
22. máj 2011

ahojte baby, mam za sebou operaciu fibroadenomu a ranu mam dost velku asi 7 cm, som po operacii 6 den a stale ma to pobolieva, je to normalne a je normalne to ze to mam okolo tej rany take tvrde a zlte? vyzera to dost hrozne ... 😒

pigletik
1. júl 2011

Ahojte mne dneska diagnostikovali fibroadenom ktory ma 3cm...povedali ze si mozem vybrat bud operacia alebo to budu pozorovat ze si mam vybrat a ja sa neviem rozhodnut.Boli operacia??..Ako dlho budem potom v nemocnici??

piacere
1. júl 2011

@pigletik ahoj, ja som mala fibróm v šestnástich... určite by som volila operáciu, nech to ide von... mne to rástlo šialenou rýchlosťou...

Vyberali mi ho ambulantne... odvtedy mám pokoj... a to som tesne pred tridsiatkou...

Držím palce

sisaha
2. júl 2011

@pigletik urcite si to daj von. Mne to tiez vyberali, nastupila som do nemocnice, urobili mi to este v ten isty den a na druhy ma pustili. Celkovu anestezu som odmietla, nechala som si to iba lokalne umrtvit. Operacia neboli, lebo je to umrtvene, neskor boli iba jazva ked sa hoji... ale to je nic..

pigletik
4. júl 2011

Mne to chcu robit pod celkovou narkozou a tiez s tym nesuhlasim a lekar povedal ze inak sa to nerobi tak Sisaha dakujem ze si napisalaa ze sa to da aj lokalne umrtvit...🙂 Dakujem vam za vasu radu ja mam 17 ale kedze to potom bude rast tak si to dam vybrat.DAKUJEM VAM ZA RADY 🙂

ela11
4. júl 2011

ahpjte dievcata. mam 21 rokov, pred dvoma rokmi som si nahmatala cystu na prsniku. bola som s tym na gynekologii, ale povedali mi ze nejde o nic vazne a neposlali ma ani na sono. po dvoch rokoch sa to zvacsilo , tak som tam sla opat. teraz ma uz poslali na ultrazvuk a potvrdil sa fibroadenom 3,5 cm velky. pravdepodobne mi ho budu vyberat. obavam sa .... neviete mi povedat, ze kolko prsnika mi odoberu a ci budu velke jazvy?

sisaha
4. júl 2011

@ela11 z prsnika ti neodoberu nic!!! Oni vyberu iba tu cystu. Prsnik ti ostane cely... jazva je asi 2 cm dlha, postupne vybledne. Nicoho sa neboj..

lili_mia
22. júl 2011

nedá sa ten firoadenóm vytiahnúť z prsníka tak ako ako odoberajú vzorku? výrazne by sa mi uľavilo .. ja som zatiaľ na sledovaní, že či to narastie .. kým som čakala na mudr nech sa vyjadrí k výsledkom z punkcie, tak zatiaľ vyšetroval staršiu paniu, ten napísal riadne dlhú správu, chudinka, skoro sa tam poskladala, aj ked o tom všetkom vedela

sisaha
22. júl 2011

@lili_mia žial nie..musia urobit rez a tak to vybrat... ☹

lili_mia
22. júl 2011

@sisaha kým je malý, tak stačí lokálne umrtvenie, či záleží od postoja chirurga?

sisaha
22. júl 2011

@lili_mia ja som mala 3 cm a aj tak som ziadala iba lokalne umrtvenie...dalo sa to vydrzat..

babula108
24. júl 2011

Ahojte som rada, ze tu tato tema je ja ma v prsniku uz asi 2 roky fibroadenom pomerne dost velky okolo 3 cm mozno uz aj viac chodim pravidelne na kontroly robili mi aj biopsiu nastastie to dpadlo v poriadku avsak o pol roka na to mi nasli dalsiu este malu hrcku len 1 cm teraz je uz mozno väcsia z tej mi zatial vzorku nerobili. Operovat som sa zatial nedala ja som sa hrozne bala kedze ani raz som este nebola operovana a ja sa hrozne bojim narkozy ze sa nepreberiem. Teraz ma caka sono v auguste avsak uz som v 15 tyzdni tehotenstva a zjavne ma operovat teraz nebudu doktorka mi povedala ze to nema vplyv na tehotenstvo ani kojenie tak som zvedava ako sa to bude vyvijat mne sa zda ze ten jeden väcsi fibroadenom sa teraz omnoho zväcsil okdedy som tehotna a prsia mi poriadne narastli. Operaciu nechali inak lekari zvazovat na mne vraj to nie je potrebne ale pre môj klud si to môzem dat vybrat. No teraz musim cakat nemôze sa to zmenit na zhubne?

iwuskaaa
2. aug 2011

@pigletik ja by som volila operáciu. Ja som už štyri roky po operácii a zatiaľ bez problémov, klop klop 🙂 . Chodím každý polrok na kontrolu, mám perfektného doktora.
On mi dal tiež na výber, ale odporučil skôr operáciu, nikdy nevieš, čo sa z toho vykľuje 😉 .
V nemocnici som bola tri dni, vo stredu príjem, vo štvrtok operácia a v piatok prepustenie, takže úplne v pohode.

piacere
2. aug 2011

@babula108 nečakala by som a fibróm by som si na tvojom mieste dala vybrať... operovali ma pred dvanástimi rokmi a odvtedy mám pokoj.... jediné, čo mi ho pripomína, je jazva, ktorá však už rokmi úplne vybledla...

Operovali ma ambulantne, len umŕtvili okolie, bez narkózy.... nechápem, prečo sú niektorí chirurgovia stoj čo stoj za narkózu aj pri takejto operácii, ktorá sa dá zvládnuť ambulantne... Prišla som na obed, vzali ma a po operácii som cca o pol druhej odchádzala.... O deväť dní vybrali stehy a koniec.... potom ešte pravidelné kontroly, ale odvtedy sa nič nedeje, takže kľud.... Môj fibróm mal pri operácii nejakých 5cmx4cm... takže dosť veľká opacha....

Držím palce... a zváž operáciu.... 🙂

babula108
2. aug 2011

@piacere no zvažujem ale teraz aj tak nemôžem ja by som bola za to aby mi to vybrali ambulantne ale u nas to nerobia asi by som potom musela ist inde ja uz mam asi tiez taky nejaky velky ako ty a ten druhy asi este nie to je este male ale vraj nad 2 cm uz vyberaju a pod narkozou. Teraz musim pockat uz len kym porodim a dokojim inak s tym asi nmôzu nic robit ja sa operacie nebojim len narkozy.

alzbetkae
27. sep 2011

ahoj kocky, ja ziram , ja mam tiez fibroadenom. sledovany, teraz mam naviac i cistu, som z toho nestastna, ale ked citam tiieto riadky zizam. ja som uz uvazovala o ciastocnom invalidnom, ale sledujem ze nas je ako maku

maznacik007
27. sep 2011

@alzbetkae
tak sledovany fibroadenom nie je dovodom na priznanie invalidity... je to pomerne casta diagnoza... rovnako ako i cysta su zeny ktore to maju roky a len sa to sleduje co znamena ze idu raz za rok raz za dva roky na utz....
o invalidite by sa dalo uvazovat v pripade ze by si mala karcinom /zhubny nador/ prsnika a musela by si absolvovat radio alebo chemo liecbu ... co teda nemas a nemusis ist ani na operaciu tak sa z toho tes a uzivaj si zivot...

lili_mia
29. sep 2011

@babula108 ahoj, ako to myslis, ze u vas nerobia? v nemocnici, ci u tvojho gynekologa? ani moja gynda to nerobi, tak pojdem ku chirurgovi, ktory operuje zenske oblasti .. ze nad 2cm iba pod narkozou, je to riadny postup, ci iba nazor primara v danej nemocnici? pretoze narkoza to nie je len tak, vraj iba niekolkokrat do zivota ju mozes absolvovat, tak nechapem preco na nej trvaju .. a to tehotenstvo, to ano, vtedy prebiehaju silne hormonalne zmeny, vtedy do toho nechcu zaparat, plus ked budes kojit, este cca 2roky

babula108
30. sep 2011

@lili_mia no ja uz ten druhy mam nad dva cm skoro 3cm takze mne ho musia operovat pod narkozou a kedze je tam uz aj ten druhy hoci malicky 1cm tak rovno vyberu naraz oba ale zo zaciatku mi nehovorili, kym bol maly ze sa to da aj chirurgicky odstranit len to sledovali a uz ked mal nad 2 cm tak mi povedali, ze by bolo dobre nechat si to vybrat a vtedy som sa spytala, ci sa to neda bez narkozy a vraj ze to robia len pod narkozou ale uz dlhsiu dobu mi to nerastie a ak by to ani dalej nerastlo tak to asi nebudem riesit mozno potom kojeni sa rozhodnem no neviem nechcem ist moc pod nôz kym nemusim.

petot
30. sep 2011

Milé dámy, padol mi pohľad na túto tému, tak sem napíšem niečo, čo ide proti štandardným lekárskym predpokladom a postupom, ale dáva to zmysel.
Podľa menšinovej skupiny lekárov (Abraham, Brownstein, Hakala a iní) je väčšina takýchto problémov (cysty, nádory) na ženských orgánoch (vaječníky, presníky, krčok maternice) spôsobených nedostatkom jódu. V čase, keď sa po druhej svetovej vojne vymýšľali odporúčané dávky jódu, sa o jeho funkcii veľa nevedelo a endokrinológovia ho brali len ako "nutné zlo" pre činnosť štítnej žľazy.

Lenže jód je veľmi potrebný aj pre ďalšie systémy tela, takže jeho deficit vedie k suchosti pokožky, deficitu žalúdočnej kyseliny (ktorý môže viesť paradoxne ku kyslému refluxu kvôli chronickému zápalu helicobakterom a neskôr k rakovine žalúdka), suchým očiam, a najmä fibrocystickým ochoreniam prsníkov (ktoré časom hrozia prerásť v rakovinu) a cystám na vaječníkoch. Deficit jódu je tiež rizikovým faktorom vzniku rakoviny krčka maternice.

Prsné žľazy a vaječníky majú v skutočnosti spotrebu jódu porovnateľnú so štítnou žľazou, dokonca majú výkonné pumpy ktorými dokážu vyťažiť z plazmy maximum jódu, aby sa zabezpečil jeho dostatok. Ale keď je telo v deficite, tak sa to nutne prejaví. Je novým objavom, že dokonca niektoré tkanivá prsníkov a vaječníkov dokážu tvoriť hormóny, o ktorých sa doteraz myslelo, že ich tvorí len štítna žľaza!

Na laboratórnych zvieratách je už niekoľko desaťročí dokázané, že ak sú vystavené deficitu jódu, tak majú náchylnosť na fibrocystické ochorenia, a že vysokými dávkami jódu je možné tento stav dokonca uzdraviť, boli
dokonca aj skúšky u ľúdí, a jedna klinická skúška aktuálne prebieha. Avšak je na to potrebný jód v aktívnej forme, vo vysokých dávkach, a dlhodobo (pol roka až 3 roky, zrejme podľa štádia).

Kde sa vzal deficit jódu? Jednoducho je ho v našej pôde málo, preto je ho málo aj v potravinách. Jodidovaná soľ je zlý vtip, pretože tá dávka je miniatúrna a navyše soľ bráni vstrebávaniu jodidu. Okrem toho stúpa naša záťaž toxínmi ako je bróm, fluór, hliník, ortuť a na ich vylučovanie sa jód spotrebúva, takže jednak je ho ešte väčší nedostatok, jednak nás potom nivočia tieto toxíny. Myslím, že toto môže zároveň súvisieť s faktom, že v nádoroch prsníkov býva často prítomné abnormálne množstvo hliníku - za nedostatku jódu ho telo nevie vylúčiť a tak poškodzuje prsníky až do miery rakoviny.

Nie som lekár a vyjadril som sem iba názor, ktorý som čítal a považujem za zaujímavý. Ak vás to zaujíma, pozrite kapitoly Jód a Skúsenosti s jódom: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

majca1581
11. jan 2012

ahojte baby 🙂 chcem reagovat na vase prispevky ...ja mam momentalne tiez nejaky taky problem vravia ze mozno to bude tento fibroadenom ale nevedia to zistit...mam pocit ze akoby to bolo kazdemu jedno...mam velky strach a neviem co mam robit...to ochorenie sa ako da zistit prosim vas ??
lekari vravia ze to moze zmiznut aj samo co na to poviete viete o tom nieco viac???

sisaha
11. jan 2012

@majca1581 nechaj si z neho odobrat vzorku a potom budes pokojnejsia. Neboli to, iba je to neprijemne..

majca1581
11. jan 2012

@sisaha dakujem za koment...chcem sa este spytat ze ci je normalne ze ten prsnik citim ako take obcasne pobolievanie ???ja neviem ci si to uz privolavam alebo co ale tak mam obcasny pocit bolesti takej akoby tazoby alebo ani tu bolest neviem definovat ...?? ☹ dnes som odpadla v takom som psychyckom rozpoloženi...je to normalne ??,
dakujem sisaha

maznacik007
11. jan 2012

@majca1581 co ti presne povedali na sone.... ak je to cysta tak sa moze aj vstrebat... fibroadenom som este nepocula ze by sa vstrebal... ale moze to byt aj zhrubnuta prsna zlaza a pod...

co ti presne povedali?

ono niekedy robia punkciu ak nie su si isty... to robia priamo na sone co ti vlastne povedali aky bude postup... ak je to male a neskodne tak to mozno chcu nechat tak a budu ta len castejsie kontrolovat...
vacsinou sa operuju az vacsie fibroadenomy resp. ak sa im nieco nezda ...

tie problemy co mas mozu byt psychickeho razu ... z toho stresu... ono zakladom je pozitivne myslenie... a zistenie toho co ti realne je.. resp. aky mas nalez prip. cislo diagnozy...

ako nie je to jednoduche ... to chapem ked clovek nevie co je a co bude.... ale zaklad je nestresovat sa a absolvovat vysetrenia tak ako ti naplanuju

sisaha
11. jan 2012

@majca1581 mna v tom prsniku napr. pichalo, ked som tam mala fibroadenom. Ja som ho mala takmer 3 cm-trovy, takze som si ho dala vybrat... Treba mysliet pozitivne, viem, ze clovek si zacne kadeco nahovarat, ja som tiez nebola psychicky uplne v pohode, ale po tom co mi spravili punkciu a potvrdili, ze je to nezhubne som sa ukludnila. drzim palce

majca1581
11. jan 2012

@maznacik007 ahoj tak moja diagnoza je ani neviem aka bola som teda na ultrazvuk a tam mi nasli taku hrudku nejaka stromcekovita ci aka a ma rozmer na širku 1,83 a na vysku 0,83 cm...lekar vravel ze z toho nevie vyjst proste ze nevie...tak ma poslal na orkomarkery test ten sa samozrejme plati 30 eur...funguju to tak ze odoberu krv a zistuju aka je norma orkomarkerov v krvi..ked ma clovek zhubny nador tak ho ma v tele zvyseny ...poznam pripad ked ten test urobili a bol zvyseny pocet orkomarkerov no a tak vlastne potom ten nador v tele hladali...podstupila som tie testy a vraj to nieje zhubne pretoze orkomarkery su v norme tak doktor ale stale nevie ze co to je ....ze asi fibrom ale nevie....bojim sa toho ze sa to vrati ....dakujem

vilki
12. jan 2012

@majca1581 ahoj, a nebrali ti z toho vzorku? mne pred pol rokom tiez nasli ultrazvukom hrcku, spravili mi odber vzorky a zistili ze je to fibrom tak to vybrali a to na 2 miestach (v obydvoch prsnikoch), operacia prebehla rychlo, bolelo to potom este asi tyzden ale som rada ze je to vonku.... 😉

maznacik007
12. jan 2012

@majca1581 a nemoze to byt tukove...... no ja by som pre pokoj duse skusila ine sono.... da sa objednat aj v sukromnom centre do 20 eur.... to stoji.... pripadne zajst na najblizsiu mamologicku poradnu u vas ...
ja mam mastopatiu ale len v jednom hrcku som mala 3 krat 3 cm a vyberali mi to do mesiaca od zistenia cize dost rychlo ale mne sa aj rychlo zvacsovala...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre