Fibroadenóm prsníka (nezhubný nador)

beke79
8. júl 2009

Dievcata chcela by som poprosit aby ste sa zapojili do diskusie na tuto temu. Velmi dobre viem, ze nas je vela ktore mame tento problem (diagnozu). Ja osobne ma s tymto uz dlhorocne skusenosti lebo uz v 19-tich rokoch som bola prvy krat operovana. Teraz mam nieco cez tridsat a som v 22-tyzdni tehotenstva cakam druhe dieta a v lavom prsniku mam dva dost velke FIBROADENOMI. Mam ich vysetrene takze mi brali z nich vzorky a potrvrdilo sa ze jo to zase FIBROADENOM. Chodim do BA k Dr. Bellovi do prsnikovej ambulancie a ubezpecoval ma ze tehotenstvo na to nema ziadny vpliv aj ked mi v prvych tyzdnoch velmi ten nador podrastol vplyvom hormonov.

Chcela by som poprosit hlavne tie zeny dievcata ktore s tym maju skusenosti a hlavne v tehotenstve nech zareaguju a napisu ako to u nich prebiehalo a skoncilo hlavne. Ci su zastankine operacie tj. odstranenia nadoru alebo sledovanie. Mne uz osobne tri krat nador vyoperovali takze moje prsia vyzeraju ako po lincovani. Bojim sa ked sa moje druhe babatko narodi a hodi pohlad na moje prsia tak si to trikrat rozmysli ci chce mliecko alebo nie. 😖

Cakam ze napisete a zareagujete!
Diki vopred

zabka5566
24. sep 2013

@piacere ahoj, prosim ta kde si si davala vyberat fibrom? dakujem

piacere
24. sep 2013

@zabka5566 ahoj, v kosiciach, na poliklinike v starom meste, doktorka klimesova, ale ona uz vtedy bola na dochodku, a to uz je nejakych 14 rokov dozadu

motylik33
26. sep 2013

Ahojte, som čerstvo po operácii - týždeň, mala som tiež fibroadenom a vôbec som o ňom nevedela. Bol dosť veľký 3,5 cm a na klinike v BB mi všetci odporúčali okamžité vybratie. Viete mi poradiť ako sa starať o jazvu po zákroku? Neviem či je potrebné mať tam gázu alebo nejakú náplasť a ako dlho.

klari_s
1. okt 2013

caute baby, ja som dnes po kontrole prsnikov. asi pred 12 rokmi mi vyberali fibroadenom v prsniku, bol zevraj vacsi, tak odporucali vybrat. nemamietala som, a ani som nejako vtedy ani nemala info o tom. po par rokoch skoro na tom istom mieste som si nasla znovu, a potvrdilo sa to iste, no mensie. potom iba kontrola semtam bola, ziadne velke rozmery nemal.
no dnes po par rokoch kontrola mamogr. a nasledne sono, no zevraj zmizol. tak si teraz pozeram na nete a hladam podobne info.

klari_s
1. okt 2013

no a radiolog tvrdil, ze to sa stava, ze moze zmiznut. tak snad mu mozem verit, ze tam uz nic nevidel 🙂

vilki
9. okt 2013

ahojte baby, mala som pred dvomi rokmi operaciu fibromu, ked som bola teraz v aprili na kontrole, nasli mi na tom istom mieste zas nejaku hrcku, dr. mi povedala aby som prisla o pol roka na kontrolu ci to nerastie a ci to netreba dat zas von, no ked som sa bola teraz objednat po pol roku sestricka pri okienku co objednava povedala ze skor ako po roku na kontrolu nemozem, aj ked mam nalez...je to normalne? mam kaslat na to alebo co mam robit?

sidus
10. okt 2013

@vilki ja mám 2 fibroadenómy (1cm) a na kontrolu ma objednal po 3 mesiacoch.

tsunamka
10. okt 2013

Ahojte, ja som bola vyberat fibroadenom 4 krat, 3 krat ambulantne a 1 krat v narkoze, spolu mi ich vybrali 6 ks. 3 z laveho a 3 z praveho prsnika. Teraz mam 29 a prvy krat som bola myslim v 20tich. Naposledy som bola pred 4 rokmi. Potom som mala znova nejaku hrcku, ale akosi sa stratila teraz sama od seba. Mne vtedy chirurgicka povedala, ze by som mohla mat cim skor deti, ze to sa potom prestane robit.. Deti zatial nemam a dufam, ze sa mi to uz nevrati, to liecenie je dot neprijemne, ja ked som si v sprche videla tu jazvu, za kazdym som plakala. Ale mam to pekne pozasivane a ani mi to skoro nevidiet.

lilix22
12. okt 2013

Ahojte, ja idem na operaciu koncom oktobra, mam za sebou uz biopsiu ale vysledky zatial nemam. Tiez som si to nechcela dat vybrat, nechcela som jazvu, ani celkovu narkozu, ale vsetci lekari ktorí mi robili ultrazvuk to do svojho odporucania pre lekara napisali a teda lekarka mi povedala ze kedze mi to stale rastie (nepomohlo ani uzivanie Indonalu pocas celeho leta) opat to narastlo, tak ze najlepsie bude, ked to dame von. Tak idem o tyzden na operaciu, budem v celkovej narkoze (povedali ze inak to nerobia) a budem tam min 3 dni. Uvidim ako to dopadne aj ked na operaciu sa bojim menej nez som sa bala na biopsiu, ale ako citam uz to mate mnohe za sebou takze to asi nebude az take strasne. 🙂

katarina_k11
12. okt 2013

Ahojte, napisem vam na povzbudenie - ja som mala dva krat fibroadenom - jeden velky cca ako vlassky orech mi vybrali, ked som mala 24 rokov. Za tri roky sa mi urobil dalsi malicky na inom mieste v tom istom prsniku - moj vtedajsi gynekolog rozhodol, ze to budeme pozorovat ci sa nezvacsuje - na stastie nerastol. Ked som otehotnela, fibroadenom akoby zazrakom zmizol a od vtedy sa mi uz ziadny nevytvoril... Lekar mi povedal, ze hormonalnymi zmenami v tehotenstve sa to stava, ze zmizne. A co sa tyka jazvy - rozrezali mi prsnik tesne vedla bradavky (ked som sa prvy krat po operacii videla, tak som plakala ako strasne to vyzeralo) a za dva-tri rocky mi jazva tak krasne vybledla, ze moj manzel ju ani nevedel najst, ked sme sa dali do kopy.🙂 A ani pri dojceni mi to nespôsobovalo ziadne problemy. Drzim vam palce dievcata, nech vam to dopadne tak dobre ako mne.🙂

misik13
17. okt 2013

@janula.k ako sa volali tie bilinky, aj ja chceeem 🙂

sahenka
17. okt 2013

Ahojte baby, aj ja mám tento problém čo vy.. chodím pár rokov na kontroly, teraz každého pol roka, ale naposledy keď som bola mi povedal na sone, že na čo máme čakať, a napísal mi odporučenie že zvážiť chirurgické riešenie... tak sa bojím a neviem, čo mám robiť... V správe mám že ide o FA a ešte že v ložisku je MK.... čo znamená MK?

vvia
17. okt 2013

@sahenka ahoj, ja som si dala FA vybrat hned ako som zistili ze mam v prsniku hrcku. dokonca som dopredu si ani nedala zistit o aku hrcku sa jedna. S mojim dr.sme sa rozhodli, ze rovno vybrat, nech je to co chce.

tinad
1. nov 2013

Ahojte, vyznate sa niektora v sprave zo sona prsnika??? rady by som prijala :(

janka660
2. nov 2013

Ahojte, dievčence! Prečítala som si Vaše názory, trampoty ... Ja mám tiež. Našli mi pri preventívnej prehliadke tzv. útvar alebo hypochogénne ložisko benígnych atribútov. Ale pre "istotu" idem na odber vzorky. Prosím, Vás - o pravdivú odpoveď- Je to veľmi bolestivý zákrok? Ďakujem za odpoveď! Janka660

janka660
2. nov 2013

@amimka_mia Ahoj ! Chcem sa spýtať, či tá punkcia, resp. odobratie vzorky z prsníka veľmi bolí? Jana

hallie
2. nov 2013

@janka660 ja som na bolesť dosť citlivá a úplne v pohode som to prežila 🙂

janka660
2. nov 2013

Ďakujem za odpoveď, veľmi som sa potešila.

lenorik
2. nov 2013

MNe zistili fibroadenom asi dva mesiace predtym, ako som otehotnela...po termin na operaciu k chirurgovi som si zhodou okolnosti sla prave v den, ked som zistila, ze som tehotna. 😀 Na otazku - Kedy bola posledna menstruacia? - som sa hlboko zamyslela a ked som nasla v kalendariku datum, tak som ostala zmatena a tak, ked som sa vratila od lekara do prace, som si pre istotu na wc spravila test. (nechcem vyzerat nezodpovedne, ale v tom obdobi mi vazne nenapadlo, ze by sa to mohlo stat, ze otehotniem). Chirurg mi povedal, ze uvidime, co sa bude diat v prvom trimestri a podla toho bude postupovat. Operacia v tehotenstve bola mozna az v stvrtom mesiaci, kedy sa da pri operacii dieta napojit na monitor aj to len v Ruzinove. Nastastie mi to pocas prvych mesiacov nenarastlo a tak operaciu navrhol, az ked dokojim a prsne zlazy budu v klude. No po kojeni mi stale rastol a nakoniec uz mal 4,5cm. Vyberali mi ho tento rok v maji na Heydukovej. Teraz mam ist na kontrolu, ci nenarastol nanovo...tak som zvedava 🙂

prtavec
4. nov 2013

Ahoj ja som si fibroadenóm nenašla sama bola som u Mudr.Bellu ale ani on mi ho nenašiel až za dva mesiace som išla na kontrolu znova ale on neordinoval a zastupovala ho pani doktorka ktorá má ambulanciu vedľa susediacu.Ona ako sa len pozrela na prso tak hneď vedela že nieje niečo v poriadku a ako ma chytila tak povedala že niečo tam je nejaké dva útvary,tak ma poslala na sono a tam hneď aj urobili punkciu s ktorej vysledky boli fibroadenómi.Behom 3 týždňov ma aj operovali.Nato som v mají zistila že čakáme prírastok celé tehotenstvo v poriadku ani nič nebolelo a mlieka som mala že som sa sama sebe čudovala že kde sa to berie. Do teraz bolo všetko ok až minulí mesiac som zasa bola u Mudr .Belu na sone a nič všetko bolo že v poriadku stále mi to nedalo tak som si vybavila nové sono ale k inej lekárke.Len v priebehu toho času čo som čakala tak ma prsník začal bolieť a keď som prišla na sono tak lekárka zasa potvrdila že tam kde ma operovali mám zasa niečo ale nevie čo tak som zasa podstúpila punkciu a čakám výsledky len dúfam že to nebude nič vážne ☹

lucka694
5. nov 2013

@janka660 Ahoj ja mam uplne ten isty problem ako ty 🙂 tiez idem na biopsiu pre istotu...a tiez sa bojim, aj toho samotneho odobratia a aj toho ake vysledky mi povedia...uz to mas za sebou? ja idem 15.novembra

janka660
5. nov 2013

@lucka694 Ahoj, sme teda dve. Ja idem na punkciu v pondelok, 11.novembra.Potom sa Ti ozvem, držme si palce vzájomne, aby to dobre dopadlo...

lucka694
5. nov 2013

@janka660 dobre daj vediet budes to mat skor za sebou 🙂 drzim palce

janka660
11. nov 2013

ahoj, ako som sľúbila píšem. Dnes som to mala mať za sebou, tú biopsiu- ale NEMÁM! Robili mi ´dalšiu mamografiu a tiež sono a povedali, že je lepšie zobrať vzorku tzv. hrubou ihlou /dnes mi mali iba tenkou robiť biopsiu - a vraj to nie je vždy istý výsledok, tak ma objednali až na utorok, 19.11.2013 a tak mám strach ešte väčší -..... Drž sa, potom sa v piatok ozvi

janaleskova
11. nov 2013

@beke79, @vilki ahojky, tak ja som uz po operácii, 4 roky. Podla vysetreni som tam mala jeden, ale dala som si ho vybrat a pri operacii tam nakoniec boli dva. vacsi bol nad mensim tak pristroje to nezistili, ale dr. mi to hned vybral. Brali aj biopsiu - no nic prijemné hlavne ten pohlad na ihlu 🙂 ale dá sa vydrzat. 🙂 V nemocnici som bola 3 dni, prvý den som prisla, druhy operovali a na treti sups domov. Potom som sa velmi rychlo dostala do normálu a ani to nebolelo 🙂 O dva tyzdne som uz aj cvicila 🙂
Ja som to uz mala dost velke, dr. mi povedal, ze som tam mala "ovocny sad". Jedno ako slivočka a pod nim jedna čerešnička 🙂 Inak nic narocne, som rada ze to mam vonku. Od vtedy mam pokoj a vsetko je v poriadku 😎

lucka694
11. nov 2013

@janka660 Ahoj tak skoda, dnes som na teba myslela,aj ja sa strasne bojim piatku neviem spavat, a predstavujem si tie najhorsie scenare..inak aky velky mas ten utvar a kolko mas rokov?

janka660
12. nov 2013

Ahoj! Ja mám 51 rokov. No a ten "útvar" má asi 1 -1,7 cm. Budem na Teba myslieť. Ideš aj na odber krvi, alebo nie? Ak nie, tak Ti to budú robiť iba tou tenkou ihlou - a to vraj menej bolí, resp. vôbec.

sahenka
12. nov 2013

Ahojte baby, všetky tu píšete ako vám to idú vyberať a pod. ja som bola po mesiaci na sone, lebo ma to začalo bolieť tak som sa zľakla, a bola som inde ako minule. Ten minule mi odporučil dať to von a tento teraz zasa že to sa nevyberá pokiaľ to výraznejšie nerastie alebo nerobí nejaké problémy ...tak mám prísť na kontrolu o pol roka. Potom ma to aj prestalo pobolievať a teraz mám zasa také obdobie okolo ovulácie a zasa ma to začalo pobolievať. Tiež vás to zvyklo pobolievať?

lucka694
12. nov 2013

@janka660 no to dufam, ja sa aj tak skor bojjim tych vysledkov co mi povedia...nejdem na krv teda aspon mi to nehovorili tak myslim ze nie..dakujem, dam vediet

lucka694
12. nov 2013

@sahenka ahoj 🙂 mna to nebolelo nikdy a ani si to dokonca necitim teda neviem nahmatat, mne to zistili na preventivke na sone inak by som o tom ani neveddela..ale mam zname ktore to maju a tiez ich to boli a hlavne v obdobi ovulacie a menstruacie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre