Gestačný diabetes GDM s inzulínon. Ako ste to zvládli?

annika
16. aug 2007

V 28.tt mi zistili gestačný diabetes /lačno 6,0 po vypití 11,6/. Hneď mi vypísali knižku pre diabetikov. Mám držať dietu a robiť glykemické profily.Budúci týždeň idem na kontrolu a tie výsledky veru nie sú najlepšie... /lačno okolo 6, po jedle nad 8/.A pritom nejem nič sladkého a schudla som už kilo.Hrozí mi fakt inzulín, ale neviem si predstaviť, ako to budem aplikovať.
Som zvedavá na také mamičky, ktoré mali alebo majú GDM s inzulínom, ako to psychycky zvládli, kto im pomáhal v tom? Ďakujem !

kamila3
16. aug 2007

ahoj ,nemá s tímhle zkušenost a ani nikoho takového neznám,kdo by měl v těhu cukrovnku.ale neboj se toho.jestliže si budeš muset píchat inzulín nic jiného ti nezbyde a bez toho nemůžeš ani tvoje dítě být.manžel má cukrovku asi rok a půl a dostal výborné inzulínové pero,jednoduché použití bez dezinfekce a bez problémů se to naučil píchat.neustále ho může nosit sebou,nemusí být v chladu.je to výborný pomocník.myslím ,že po porodu ta cukrovka odezní a nebudeš si to muset píchat.držím ti palec.

annika
autor
16. aug 2007

Díky Kamila, ja sa budem snažiť, ver mi, len musím sa na to psychycky pripraviť. Preto som začala s tou témou, lebo som zvedavá, ako to zvládli iné tehulky. Také perá som už videla, bohužiaľ aj my máme v rodine diabetika.Ale ďakujem ti za príspevok! Pa pa!

alexandrany
16. aug 2007

ahojte,annika, je mi to luto...viem, ako sa citis, mne pred dvomi tyzdnami tiez zistili tehu cukrovku. Ale hodnoty mam v inych jednotkach, v akych mas ty? Aku mas dietu? Rizikovy faktor je az vek na 25 rokov a napr dietatko predosle vacsie ako 4 kg...u mna je to asi vek, mam 26..

annika
autor
16. aug 2007

Ahoj! Dietu mám dosť silnúúúúúúúúúú!!!Minimum sacharidov, bielkovín a ovocného cukru. Zeleninu môžem hocijakú, okrem mrkvy. Ja so tiež vekovo riziková, mám 35 rokov. Hodnoty som napísala v prvom príspevku. Ty máš len diétu?

alexandrany
17. aug 2007

ahoj annika, kolko kalorii denne? Ja mam 2000/ Dietu drzim 4 dni, ale nepomaha mi velmi. Dnes sa rozhoduje, ci zacnem s liekmi alebo co bude. A straaaasne nechcem inzulin 😒 mna zarazilo, ze riziko je nad 25 rokov...myslela som, ze nad 35...

kamila3
17. aug 2007

tak vás tady čtu a nedá mi to .... je to hrozné když člověk zjistí,že je nemocný.o to je to horší když je to těhotná žena a jde vlastně taky o její dítě.překonáte ten první moment a MUSÍTE se s tím smířit a naučit se s cukrovkou žít,ikdyž je to jen na krátko.Cukrovka se dá zvládnout a dá se s ní v pohodě žít,ale člověk musí moc chtít a nebát se toho.Vím to podle manžela.Stejně vám nic jiného nezbyde ikdby jste si museli inzulín píchat.Takže vám moc držím palce ...

annika
autor
18. aug 2007

Presne je to tak, Kamilka, ako píšeš. Neviem z čoho sa bojím viacej.Z toho inzulínu alebo o bábetko. Ja kalorie nemusím počítať, pribrala som len 4 kilá zatiaĽ.Ja mám obmedzené sacharidy, ale ani s diétou nemám dobré výsledky, bohužiaľ.V stredu idem k diabetologičke a ˇasi ma štvrtok budú hospitalizovať. Musím ostať v nemocnici na 4-5 dní, kým mi nasadia inzulín a nebudem mať "normálne" výsledky.

kamila3
18. aug 2007

annika: ber to tak ,že těhotná nebudeš věčně . narozdíl od klasických diabetiků co to mají do konce života.Po porodu se z toho zas určitě dostaneš.Právě to to že jsi přibrala jen 4kg je si myslím málo.můj manžel začal hodně hubnout,ikdyž normálně jedl.A to je pro těhotnou moc nebezpečné.Dieta neznamená hladovět,dieta diabetika je taky pestrá a bohatá tak se neboj.Určitě je dobře že jdeš k diabetologovi ,on ti moc poradí a určitě ten strach z tebe spadne.Jakmile ti nastaví inzulín,všechno se srovná.Bohužel tvoje tělo si ho teď samo nevyrobí a tak je píchání jedinou pomocí.Možná budeš vystrašená a nervozní ,ale určitě jen pár dní,než se to naučíš píchat a poznáš ,že je ti líp.Když jsem já viděla poprvé mého manžela si píchat..... Nikdy jsem nevěřila ,že to zvládne.A asi po 14dne nebo 3 týdnech už to byla rutina a bylo to v pohodě.I jídlo se rychle naučil kontrolovat a i vybírý co smí a co ne.
Udělej si radost ,kup si třeba něco pro sebe a mysli na na to jak vy říkáte babetko.Držím palce.

annika
autor
19. aug 2007

Díky, Kamila!Si hodná, že mi to píšeš,určite máš pravdu.Ja som začala túto tému kvôli tomu, že som zvedavá na ostatné tie tehulky, ktoré to už zvládli, ktoré si pichajú, alebo pichali inzulín počas tehu. Zatiaľ sa neozvala ani jedna, ale ja čakám...

kamila3
19. aug 2007

škoda je,že zatím nenapsala žádná těhule,bylo by lepší přímo od někoho jak to zvládl.ale třeba budou nějaké takové těhule v té diabetické poradně kam určitě budeš chodit.tak se neboj,každá sice má strach o své dítě ,i já jsem měla moc špatbné testy krve,ale výsledky plodové vody jsem nakonec měla dobré.takže vydrž.

annika
autor
19. aug 2007

Ty si bola na amniocentéze? Aj ja som bola, len kvôli veku, nie kvôli krvi.Ako si to vydržala, že si sa nepýtala na pohlavie? No, keď sa dobre pamätám, tak pri prvom dieťatku ani ja som nechcela vedieť dopredu. Pri druhom som vedela, že to je holčička, neviem, cítila som to.Teraz pri AMC obidvaja sme chceli vedieť, čo to bude.

kamila3
20. aug 2007

JÁ JSEM MĚLA NEGATIVNÍ PAPP-A TEST V 12tt A POZITIVNÍ AFP TEST V 16TT A VYŠEL TEN DRUHÝ TEST ŠPATNĚ TAK MI BYLO DOPORUČEN ODBĚR PLODOVÉ VODY.BYLO TO POZITIVNÍ NA VROZENÉ A VÝVOJOVÉ VADY A VZHLEDEM K TOMU ŽE MI BUDE V DEN PORODU ´32 LET A MNAŽELOVI JE 40,TAK JSEM NA TEN ODBĚR ŠLA.MÁM JÍT TED VE ČTVRTEK NA POSLEDNÍ ULTRAZVUK DO BRNA NA KONTROLU LEDVIN A MOČOVÉHO MĚCHÝŘE,ALE PROTOŽE MÁM PLODOVOU VODU DOBROU MĚLO BY TO BÝT JEN PRO KONTROLU.TAK SNAD TO BUDE DOBRÉ...JÁ JSEM TAM PODEPSALA PAPÍR ,ŽE SI NEPŘEJU ZNÁT POHLAVÍ DÍTĚTE,PROTOŽE SE TO JINAK HNED ŘÍKÁ .MANŽELOVI JE TO JEDNO A JÁ TO TAKY NĚJAK NEMUSÍM VĚDĚT,U PEŘÍKA JSME TO TAKY NEVĚDĚLI A TO ŠTĚSTÍ POTOM....MĚ BUDE STAČIT ,KDYŽ BUDE DOBRÝ TEN ULTRAZVUK ...

annika
autor
23. aug 2007

Ahoj Kamilka! Bola si na tom kontrolnom uzv? Dúfam, že všetko je o.k.
Aj ja som bola u diabetologičky včera. No, nepáčili sa jej tie výsledky, po raňajkách som mala 8,6 zase. Pýtala sa, čo som mala na raňajky. Povedala som, že 1 grahamový rožok a pohár mlieka. Ona na to: Tak sa musíte rozhodnúť. Od dneska buď rožok, buď mlieko...Naraz to nemôžete!A namiesto rožku, tmavý krájaný chlieb. O inzulíne nepovedala nič. A ja som sa ani nepýtala... O dva týždne zase kontrola.

annika
autor
7. sep 2007

Dnes som zase bola na diabetológii, a napriek mojím snahám držať si diétu, mi v pondelok nasadia inzulín. Budem si pichať novorapid dvakrát , a to ráno a na obed. Večer som mala výsledky v norme. Neviem čo k tomu dodať. Som sklamaná a zúfalá z toho všetkého a bojím sa z tých budúcich 7 týždňov, čo nás čaká... Neviete, či tehot.cukrovka s inzulínom je dôvod na sekciu? Aj z toho sa bojím...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre