Kolektómia hrubého čreva v tehotenstve.Máte skúsenosť?

tia
29. okt 2006

Mám 27 rokov, pred tromi rokmi mi vzhľadom k dedičnej familiárnej polypóze odstránili hrubé črevo, chcela by som vás poprosiť či niekto nie je v podobnej situácií ako ja. Chcela by som byť aj ja mamičkou, ale netuším ako sa asi moje telo zachová pri gravidite. Zašívali mi nielen kožu ale aj samotné črevo, takže mám aj zrasty. Môj gynekológ sa ma sám pýtal, či v takomto prípade môžem mať deti. Podľa chirurga áno lebo mi nevyoperovali žľazy pri konečníku, ktoré majú tiež svoju funkciu pri počatí. Ale nik sa nevyjadril či môžu v tehotnosti nastať komplikácie. Vlastne netuším či existuje na Slovensku nejaká žena s touto diagnózou a s túžbou porodiť dieťa. Dedičný faktor je jasný dieťa môže byť postihnuté touto diagnózou 50/50. Ak niekto vie poradiť budem vďačná ak sa ozvete.

marekeva
29. okt 2006

tia ty máš kolostomiu? ja so ju mala po pôrode prveho, druhe mam cisarskym rezom.

tia
autor
29. okt 2006

Nie nemám kolostomiu, ak som sa správne dočítala tak kolostómia je vlastne vývod časti hrubého čreva na brušnu dutinu. V tomto prípade chvalabohu väčšinou dajú toto hrubé črevo pacientovi späť, len treba dúfať, že nemá potom nejaké bolesti, ale tiež to nie je sranda. V našej rodine máme dedičnu rakovinu hrubého čreva, ktorej predchádza polypóza. Vlastne sa nám v čreve od určitého roku života začne vytvárať neúmerné množstvo polypov. Začalo to u mojej starej mami pokračovalo u mojej mami/žiaľ im na to neprišli včas a obidve umreli v 40tom roku života/.Trpela na to mamina sestra, ktorá umrela tiež ale na niečo iné a v roku 2003 už mal polypy na čreve môj brat. Takže mu črevo vybrali. Dva mesiace na to som už bola na operačnom stole aj ja a pol roka po mne najmladší brat mojej mami.Nám urobili úplnú kolektómiu hrubého čreva teda nechali nám iba 2 centimetre len aby sme nemali vývod a u mňa aby som mohla rodiť. Lebo by ma pri úplnom odstránení hrubého čreva vlastne úplne sterilizovali. A vzhľadom ku skutočnosti, že som mala 24 rokov dali možnosť rozhodnúť sa "MAŤ ČI NEMAŤ DIEŤA!" Dúfam, že sa cítiš fajn. Aj keď asi beháš na veľkú tak ako ja.

janula_nz
15. mar 2007

tia, tak sme dve s tou istou diagnozou. ani som netusila, ze tu najdem niekoho, kto prekonal to iste co ja

dili
11. apr 2007

cavte baby. ja sice nemam kolektomiu, ale mam chorobu morbus crohn, chronicky zapal chrubeho creva, a tiez mi skratili hrube aj tenke crevo, a teraz sa tiez snazime o babo. Mne lekar gastro povedal, ze jedine kmplikacie mozu byt v pripade zrastov a to viac menej len pripadne bolesti pri ich natahovani. ale ja som vecna otpimistka a verim, ze vsetko bude fajn, citala som vela for, s takou problematikou a bolo dost vela pripadov s dobrym koncom... neboj sa, zvladnes to, laska a tuzba dokazu zazraky... drzim palceky...

janula_nz
11. apr 2007

dili a kde si o tom citala , pretoze by to aj mna zaujimalo

dili
11. apr 2007

janula je na to forum pre chorych na crohn: www.crohnclub.sk , a tam najdes na fore o tehotenstve aj linky na cesku stranku, ale tu si teraz nepamatam...

janula_nz
11. apr 2007

dili dakujem. a to je len na tu chorobu alebo aj na moju ?

janula_nz
11. apr 2007

to sa musim najprv zaaregistrovat? lebo nevidim tam nic ohladom tehotenstva a tak

dili
11. apr 2007

tp je viac menej na crohna a na uceroznu kolitidu, ale tie crevne svinuchy su skoro rovnake... ty mas kolitidu? to je tiez skratene crievko? a vidim na fotocke babo, to je uz tvoje? ako to prebiehalo?
😅

janula_nz
11. apr 2007

ja mam totalnu kolektomiu. je adoptovana lebo mi kvoli tomu neodporucali vobec tehotenstvo

dili
11. apr 2007

aha... prepac... dufam ze som neublizila, ale je to krasne, my sme tiez uvazovali o tejto moznosti, ale kedze mam posledne vysledky dobre, tak to chceme skusit... tak mozno tam nieco najdes aj o tvojej chorobke... tak sa drzte, aj nabuduce... dobru nocku...

sibalka5
12. aug 2009

Ja nám diagnózu familiárna adenomatózna polypóza, ktorú mi nedávno zistili. Odpoúčajú mi operáciu, pri ktorej mi chcú spraviť akýsi vak z tenkého čreva a ten napoja na kúsok konečníka, za ten čas budem mať vývod z hruého čreva a potom mi to dajú späť. Chirurga som sa pýtala, či je možné otehotnieť a povedal, že problém nie je, že už mnohé ženy s tým otehotneli.

sura11
20. okt 2009

ahoj mam 23 rokov a liečim sa ulceroznu kolitídu druhý rok a teraz ma strašia operáciou s ktorou nesúhlasím a strašne sa jej bojím....viete mi niekto poradit ako to prebieha a čo to znamená ked ma strašia vývodom??

henag
12. apr 2010

Ahojte. Aj u nas v rodine trpíme na polypozu hrubeho creva. Ja som po kolektomii uz skoro 18 rokov a mam 31. Chcem len povedat za mam uz 4 ročnu dcerku a je to moje zlato. Narodila sa cisárskym ale vôbec nie pre tuto diagnozu ale koli ciste na vaječníku. Tehotenstvo bolo uplne bezproblémové, ako u bežnej zdravej zeny. Bolesti v krížoch...ale nič čo sa neda zvladnut. Teraz sa rozhodujeme ci 2 nase, alebo nie. Kedze po cisárskom su to uz dve operácie tak je tam o dost viac zrastov. A co je moj problem.....aj ked sme boli s malou hned na genetických testoch, nemám odvahu ist po výsledky. Asi chapete preco. Ale urcite nic nelutujem. Drzim palce.
😉

kvietik
25. máj 2010

@janula_nz

Ahoj,zaujalo ma to ze mas crohnovu chorobu,chcela by som sa s tebou skontaktovat a pisat si o chorobe,lebo aj ja ju mam uz 17r. Lubka

martuska
21. feb 2013

@tia
@janula_nz
@henag ahojte kocky, chodite sem este? Priatel ma FAP a chceli by sme casom babo, nikdy ste nemali pocit ze svojim rozhodnutim ovplyvnite celu buducnost dietata (v pripade ze chorobu zdedi)? Dlho ste rozmyslali nad tym mat babo?

henag
21. mar 2013

@martuska Veeeelmi dlho. A po výsledky genetických testov som nemala odvahu ist vôbec.

martuska
21. mar 2013

@henag ja by som len nechcela aby mi raz moje dieta vycitalo ze sme ho radsej nemali mat... A uz si bola pre vysledky? Ako dopadli?

henag
25. mar 2013

vieš, na svete je toľko chorôb, ktoré tvoje dieťa môže mať a ktorým sa nedá predchádzať a ani podchytiť....Ja by som svojim rodičom nikdy nevytýkala, že ma mali a sme 3 súrodenci a všetci 3 sme to zdedili....je to ťažké, ale ovplyvňuje to len kvalitu života . V možnostiach ti to nebráni. K dcéram. Staršia to nezdedila. CHVALA BOHU. A s mladšou sme ešte neboli na testoch má 2 roky a narodila sa s Hydrocephalom. Je skvelá a velmi napreduje. Takže viem troška porovnať jej postihnutie s mojím. Takže nesmúť a hor sa na bábäkto. Je to len a len v Božej moci 🙂)

martuska
3. apr 2013

@henag veľmi pekne ďakujem 🙂 to je veľmi dobrá správa že staršia to nezdedila 🙂 držte sa, prajem veľa pozitívneho myslenia.
Čo sa má stať to sa stane. Uvidíme či sa nám podarí mať bábo. Však výroba takého drobca je celkom fajn vec 😀

sibalka5
5. apr 2014

U nás v rodine FAP nikto nemal, no aj tak ju mám, neobávam sa toho, že by to zdedilo moje dieťa, budem aspoň informovaná. Gynekológ mi povedal, že nie je problém otehotnieť, akurát sa budem sledovať, jednoznačne to bude musieť byť cisársky, a asi o niečo skôr. Jediný problém by mohol byť, ak prestanú fungovať zvierače na konečníku, vtedy by sa musel urobiť vývod z tenkého čreva von. Ale to nie je vždy isté. Každé telo je iné. Akurát nevieme, či táto diagnóza postihuje len hrubé črevo. No aj tak plánujem aj ja mať bábätko, veď sú teraz metódy ako včas zistiť nejaké postihnutie. A po narodení sa to dá z krvi zistiť na genetike. Takže sa toho vôbec neobávam.

andel888
21. nov 2014

Zdravim vas,mam k vam prosbu,mam syna co stoji pred rozhodnutim ci odobrat hrube crevo,velmi sa toho bojimea predstavu ako sa s tym bude zit

sibalka5
8. feb 2015

@andel888 Mne odobrali celé hrubé črevo a spravili náhradu z tenkého čreva. Netreba sa toho báť, mne to zachránilo život. Žijem s tým už 4 roky a práve sa chystáme zakladať rodinu. Keďže mám dedičnú chorobu, ktorú prenášam, neodporúčali mi otehotnieť prirodzene. Okrem toho však iné problémy nemám. Treba len dávať pozor na stravu, ale to si každý ustriehne, čo mu nerobí dobre

sibalka5
8. feb 2015

@martuska Ja som napríklad práve kvôli tomu bola na genetike a tam mi povedali, že prirodzene nie, lebo táto choroba môže mať aj horšie prejavy ako na hrubom čreve. Odporučili mi centrá asistovanej reprodukcie, kde sa venujú aj genetike. Takže v blízkej dobe idem na konzultáciu do Reprogenu a uvidím čo mi povedia. Ako mi bolo povedané na genetike, vopred vedia z oplodneného embrya zistiť, či nesie poškodený gén alebo nie.

martuska
8. feb 2015

@sibalka5 Ahoj ďakujem za označenie. Nám sa za tie dva roky prirodzene zatiaľ nepodarilo, ako tak čítam tak môžem byť rada. Zatiaľ to urgentne neriešime, aj keď budem mať 32 už by bolo aj načase. Potom mi daj prosím vedieť ako si dopadla.

martuska
8. feb 2015

@andel888 ako ste dopadli? Operácia už bola?

andel888
14. feb 2015

@sibalka5 dakujem , moj syn pride o hrube crevo a cost mam z toho obavy...ako dlho po operacii trvalo kym si bola v pohode,s nim sa to taha roky a uz je aj psychicky zle na tom, ale je to asi naj riesenie.dakujem

andel888
14. feb 2015

@martuska dakujem za zaujem, zatial je len na vyzivach, aby vobec operaciu zvladol

martuska
14. feb 2015

@andel888 aj priateľ spomínal, že dlho trvalo kým ho pripravili k operácii. Nemal na výber, buď rakovina, alebo odstrániť hrubé črevo. Pár mesiacov mu trvalo kým si zvykol na nový režim, aj telo si muselo zvyknúť že to črevo tam chýba. Operovali ho keď mal 21, takže už to je 13 rokov čo je po operácii, ako hovorí, chce to len čas a hlavne pozitívne myslenie. Veľa šťastia.

sibalka5
14. feb 2015

andel888 odporúčam ti ísť na národný onkologický ústav v BA (ak máš možnosť), doktor Pinďák. Ja som tam bola, perfektné niečo, prístup, starostlivosť, strava, všetko. Bola som tam 2 týždne (ale to len preto, že som dostala zápal krvi), inak by som bola doma už skôr. Robili ma laparoskopicky, no keďže som objemnejšia, tak od pupka dole museli aj rezať. Deň som bola na intenzívke, lebo som astmatička, ale na ďalší deň ma dali už do izby, na tretí deň nás dávali dole z postele a štvrtý deň som už pomaly chodila po chodbe. Rana sa krásne zahojila ani nie je nič vidieť. Na PN som bola zhruba 5 týždňov, chcela som ísť aj skôr, ale musela mi to schváliť posudková lekárka. Mňa to už doma nebavilo, ale tak ja nemám fyzicky náročnú prácu, preto som mohla ísť robiť. Akurát si potom treba dávať pozor na stravu. Ak by si mala ešte otázky, kľudne sa ozvi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre