Kolektómia hrubého čreva v tehotenstve.Máte skúsenosť?

tia
29. okt 2006

Mám 27 rokov, pred tromi rokmi mi vzhľadom k dedičnej familiárnej polypóze odstránili hrubé črevo, chcela by som vás poprosiť či niekto nie je v podobnej situácií ako ja. Chcela by som byť aj ja mamičkou, ale netuším ako sa asi moje telo zachová pri gravidite. Zašívali mi nielen kožu ale aj samotné črevo, takže mám aj zrasty. Môj gynekológ sa ma sám pýtal, či v takomto prípade môžem mať deti. Podľa chirurga áno lebo mi nevyoperovali žľazy pri konečníku, ktoré majú tiež svoju funkciu pri počatí. Ale nik sa nevyjadril či môžu v tehotnosti nastať komplikácie. Vlastne netuším či existuje na Slovensku nejaká žena s touto diagnózou a s túžbou porodiť dieťa. Dedičný faktor je jasný dieťa môže byť postihnuté touto diagnózou 50/50. Ak niekto vie poradiť budem vďačná ak sa ozvete.

andel888
15. feb 2015

@sibalka5 velmi pekne dakujem,on bude operovany na Nou uz sa to riesi,aj ja si myslim, ze na slovensku asi najlepsie miesto.nevedela som ze sa to aj laparoskopisky da robit a podla toho co pises tak sa to da zvladnut.teraz sa ti zije lepsie,netreba chodit na kolonoskopie a tak?

sibalka5
17. feb 2015

je to v pohode, chodím každý pol rok na kontroly, problémy prišli až teraz pri možnom otehotnení, v žiadnom prípade nie prirodzene, lebo poškodený gén spôsobuje poškodenia plodu rôzneho charakteru, takže iba umelo aj to s genetickými vyšetreniami, aby som dostala zdravé vajíčko a bohužiaľ tieto časti umelého oplodnenia poisťovňa neprepláca. To je jediný problém, ktorý s tým mám. V strave som si musela nájsť čo mi prekáža, v podstate všetko kde je vláknina - celozrnné, cereálne, ovocie, zelenina v žiadnom prípade.

martuska
3. sep 2015

@andel888 opäť idem vyzvedať. Ako to zvládate? Už je po OP?

sibalka5
1. dec 2015

@tia ja mám to isté, odstránili mi celé hrubé črevo a keď som bola po štyroch rokoch od operácii na genetike, tak nielenže môže mať dieťa túto diagnózu (čo by mi vôbec neprekážalo), ale dokonca vraj problémy s tenkým črevom, žalúdkom či nádory na mozgu, vraj sa to nedá zaručiť či bude zdravé alebo s problémami. Teda, aby som uviedla na pravú mieru, ja mám aj poškodený jeden gén. Na začiatku diagnózy mi povedali to čo tebe

shelia
17. dec 2015

ahoj sibalka5, písala si že ti odstránili celé hrubé črevo a spravili náhradu ( konecníka?) z tenkého čreva - to znamená že ti dali preč aj konečník? Môjmu manželovi hrozí takáto operácia pre ulceróznu kolitídu. Chem sa preto spýtať ak smiem, ako to znášaš, ako to je so stravovaním, a so stolicou, normálne sa dá stolica udržať, nie sú tam problémy s inkontinenciou - udržaním stolice? Ďakujem ak odpovieš.

lienkafoj
23. júl 2017

@sibalka5 ahoj, nasla som tuto temu, prave lezim v nemocke s diagnozou divertikuloza - bubliny na hrubom creve. Treti krat som tu uz s tym a hrozi mi odstranenie casti postihnuteho creva. Bojim sa toho velmi. Budem mat vyvod? Moj doktor je brucoun mrzuty, moc mi nepovie....

andie43
17. nov 2020

Ahojte. Moja dcerka ma 12, a diagnozu FAP. V akom roku ju mozu operovat. Zdedila ju po byvalom manzelovi. On bol operovany v 25.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre