Krčok maternice 3,8cm. Je to veľmi málo?

kukulkaja
17. máj 2007

Ahojte, chcem sa s vami poradit. V 12 tt som zacala krvacat a ked doktor zistoval pricinu, prisiel na to, ze mam kratky krcok a asi ma budu musiet po 16 tt zasit. Krcok mi nameral 3,8 cm. Je to az tak velmi malo? Vobec neviem, ako sa maju tieto hodnoty pohybovat. Dakujem za kazdu odpoved.

laura78
22. okt 2008

nie je to stah.skor je to také nepríjemné vydutie bruška,je to pár krát za den..doma mi na to lekár povedal kým je to nebolestivé,tak je to normálne,že si maternica nacvičuje porod.

mamaj
24. okt 2008

Ahojte,
takze po nejakom case som tu zas a mam nove info.
Na poslednom uzv v Heliose som sa opytala aj na moj otvoeny krcok, ktory mi moja dr zistila len hmatom. Dr v Heliose mi ho premeral a zistil, ze ma 36 mm a je sice otvoreny, ale len kusok z vonka a z vnutra je uplne uzavrety. Povedal ze ta dlzka je trochu mensia ako normal, ale ze je uzavrety, takze to nie je take zle. A pytal sa ma tiez, ci mi moja dr urobila kultivaciu. Lebo vraj to otvorenie krcku z vonka mohla sposobit aj nejaka infekcia a treba to preto zistit a liecit. Ja som mala pred tehu stale problemy s nejakymi infekciami a zapalmi, takze by som sa necudovala, keby tam zas nieco bolo, aj ked stipanie alebo svrbenie momentalne necitim.

Dr mi doprucil aby som pre istotu zostala na pn a setrila sa.

Ja som pn uz cca mesiac, stale lezim ale nic sa nemeni. Tak sa pomaly zmierujem s tym, ze takto budem az do porodu - zaciatok februara 2009. Ale na druhej strane, ked sa to nezhorsuje, tak je to ok. Co by som neurobila pre zdravie maleho? 😉

campi
24. okt 2008

neco k tématu:

"Vážený pane doktore.S mnoha maminkami nemám jasno jaký je rozdíl u udajů uhledně CS(do kolika se to může zkracovat)a udajem,kdy se hovoří o otvírání rodičky k porodu.Pravděpodobně se jedná o 2 jiné věci.Mohl by jste nám prosím nějak zcela,,po lopatě"vysvětlit o co se v obou případech jedná,do jakých hodnot to může zajít a zhruba co v kterém číselném udaji to asi znamená a má to tak být.Moc děkujeme!!
Dobrý den,jedná se o to samé. Dříve jsme si mysleli, že pravidelným vaginálním vyšetřením poznáme a zabráníme předčasnému porodu, poznáme,jaká je pravdpodobnost,že žena porodí. Prostě že hodnocením čípku děložního - tvz .cervixskore - kvalita ( měkký,tuhý...), délka, prostupnost ( uzavřený, pro prst, pro dva ...) atd. poznáme, že je něco v nepořádku. CCa 5-10 let dozadu již řada kolegů zjistila ( bohužel ne většina ), že ničemu nepomáhá, čili tento údaj má pro nás v nekomplikovaném těh. nulovou výpovědní hodnotu o čemkoliv. Tento údaj vůbec nic neříká o tom,kdy a jak žena porodí. Je to jen popisný údaj. Jsou ženy, které jsou zcela uzavřené a za pár hodin porodí po vyšetření v poradně a jsou těhotné, které jsou např. v mojí rizikové poradně hodně "otevřené" sledované od cca 28-30.týdne a nakonec přenáší. Z toho vyplývá poučení, že je NEJLEPŠÍ PŘÍLIŠ NEVYŠETŘOVAT - osobně cca 2-3 x za celé těhotenství. Takže vás asi neuspokojím,vím,že řada kolegů vyšetřuje, ale jak říkám,význam prakticky nulový. Kdyby nevyšetřovali, jistě by pak neprobíhaly "akademické" diskuse mamin na toto téma - nevěděli by, jak na tom jejich čípek"

berunka
24. okt 2008

holky tohle je z virtualni poradny Apolinare od Dr. Kouckeho. snad vas to ukloidni jako me🙂

DOBRÝ DEN.PANE DOKTORE ZAJÍMALO BY MNE KDE V TEHOTENSKÉ PRUKAZCE VYCTU ZDA MÁM SKRÁCENÝ CÍPEK A JESTLY NEJSEM OTEVRENÁ.

Dobrý den, nemohu pomoci, nevím, jaký typ průkazky máte Smiling)), jsou celkem 3 kolující druhy. Na rovinu vám ale řeknu, nevím, proč vás to zajímá, pokud by jste byla reálně ohrožena předč. porodem, asi by vás již lékař uvědomil...Zkrácený čípek má obrovské množství žen a bohužel, kolegové neumí rozumně těhotným vysvětlit, že to nic neznamená. Příklad : těhotné řeknu,že má v 30.týdnu zkrácený čípek ( dejme tomu, že běžná hodnota jsou 3 cm a jí "naměřím" cca 1,5 ). Co to pro mě znamená ? Překvapivě nic, za předpokladu, že nemá kontrakce např. pravidelně á 20 min. Tento stav porodních cest mi sice říká, že čípek je kratší než píšou klasické učebnice,ale já s tímto stavem nemohu vůbec nic udělat. Pokud má žena totiž jen krátký čípek ,není důvod k žádným omezením. Pokud by se ke zkrácení přidaly obtíže - krvácení, výtok, časté kontrakce např. 3-5 do hodiny, není co řešit, pak tu riziko předč. porodu je. Nicméně, drtivá většina žen s krátkým čípkem je spíše bez obtíží...Nemá smysl se tím pak zabývat,popis stavu porodních cest prakticky u normálních těhotenství vůbec nic "neříká", pořád opakuji všem ženám zde, že je popis stavu, který e rovná konstatování,že máme dvě ruce a dvě nohy ( většina Smiling ).Stav porodních cest v průběhu těhotenství ,jak dnes již víme, neříká téměř nic o tom, kdy by žena měla rodit...

😉

sirinka
24. okt 2008

dievcata ja verim skusenostiam mojho gyn...mala som nebolestive kontrakcie, krcok povolil a neskor sa otvaral a dr. mi cely cas hovoril, ze porodim skor, ale nie prilis skoro....a sup...v 37tt to bolo....ako povedal 😀

lenkaaa
24. okt 2008

holky a jak dloho trva nez se krcek otevre? kdyz chodim na poradnu kazde tri tydny, neni to dlouha doba? dnes jsem byla u Dr. ktera se ale nejak dlouho ve mne sparala - ale rekla, ze vse v poradku a ze krcek je vice-mene stejny jak pred tremi tydny. CS v knizce mam porad 0 ...

sirinka
24. okt 2008

lenkaaa to je veeeelmi individualne...pokial dr. na poradni zhodnoti, ze vsetko je ok, tie tri tyzdne su normalne...u teba vsetko v najlepsom poriadku 😉

berunka
24. okt 2008

lenkaa: CS 0 je naprosto normalni nalez,nemas co resit 😉 po 30tt uz se dela jen vysetreni pohmatem,tabulkove hodnoceni je pak uz zavadejici.me jeste vysetreni UTZ delali,ale za 14dni jdu na kontrolu a to uz objednana nejsem. ja jsem se zkracenym cipkem uz od 1.rijna. ale jak je psano ve clanku co jsem vlozila,jeste to nemusi nic znamenat a zbytecny stres je akorat spatny.

lenkaaa
24. okt 2008

nooo berunko, potesila jsi me ale i ne ☹ mne to totiz nemeri ultrazvukem ale jenom pohmatem ☹
myslis ze je to ok, kdyz ten CS nalez usoudi jenom pohmatem?

berunka
24. okt 2008

no nechci te strasit ale CS se dela sloucenim ruznych hodnot a vzhledem k tomu ze se to jmenuje cervix score tak nedilnou soucasti se cervikometrie,tedy to vysetreni vnitrnim UTZ. ale ted uz je to asi jedno,jestli jdes na kontrolu za 3tydny uz to bude 30tt a po tomto tydnu uz se UTZ nedela.

lenkaaa
25. okt 2008

berunka - ja budu doufat, ze i tak jsem v poradku, tesim at ten cas do dalsi kontroly rychle utece 🙂

dominka11
26. okt 2008

lenka - to máš v pohode 3 týždne, mna objednal až o mesiac a to som si myslela, že už mi bude davať kontroly každe 2 týždne. Tak je to aj v knižke a aj inde napísane, že v 8.mesiaci každe 2 týždne. Vzhladom na to ako ma nastrašil sa mi to zda od neho divne. Keby tento rok nerodim idem od neho preč, lebo sa hrozne zmenil a býva strašne nervozny. Naposledy mi povedal, že "ked nechcete potratit, tak ležte". Neviem odkedy sa da potratiť v 8.mesiaci...jedine tak predčasne porodiť nie? a aj to jeho vyšetrovanie ma nas....no proste z dobreho ludskeho doktora sa stal nervozny hajzlik.

berunka
26. okt 2008

dominka: v 8.mesici se uz nejedna o potrat ale predcasny porod.zhruba od 31tt uz je miminko mimo to nejvetsi ohrozeni zivota.samozrejme zalezi na jeho vaze a ostatnich diagnozach 😉

pensadorcallisto
27. okt 2008

Mne lekarka na kontrole v 24. tyzdni povedala, ze musim vela oddychovat, tak som aj oddychovala, po 4 tyzdnoch sme sli na kontrolu a vsetko bolo v poriadku... Tiez som doma sama aj s dcerou, manzel nevie vobec varit, takze varim ja, zato on urobi ostatne, chodi na nakupy atd.... Da sa to zvladnut, ak sa clovek fakt nepresiluje...

berunka
27. okt 2008

nejdulezitejsi je odpocivat,nezvedat tezke veci,nekoupat se v teple vode.to jsou rady od moji dr.

dominka11
28. okt 2008

vidíte, toto ma zaujímalo. Viem, že sex je zakázaný, ked je skratený krčok, ale nikde som nenašla, či sa môžem kúpať doma vo vani. Lebo po tom už hrozne túžim 😉 Či tam nie je nejaké riziko...

pensadorcallisto
28. okt 2008

Ja zas hrozne tuzim spat opat na bruchu... 😀 😀 😀 😀

sirinka
28. okt 2008

dominka ak nie je krcok otvoreny, kupat sa mozes, ale nie v horucej vode.

dominka11
28. okt 2008

aj ja túžim po tom dobre sa vyspať, v akejkoľvek polohe a bez nočného vstavania na vecko...ale zachvílku sa zasa nevyspíme pre niečo iné 😉

doktor mi nepovedal nič také, že by bol krčok otvorený, mám ho ale skrátený na 1,5cm a v karte som našla, že hlavička na dotyk...znamená to, že som aj otvorená???

berunka
28. okt 2008

domi to asi budes otevrena kdyz nasahne hlavicku ne 😉 jinak ja oevrena nejsem a stejne se nesmim koupat.jednak tepla voda zpusobuje kontrakce a jednak kdyz je zkraceny cipek muze snadneji proniknout infekce.

sirinka
28. okt 2008

dominka tak sa radsej na to tvojho dr. opytaj.
berunka pokial je krcok iba skrateny ale pevne uzavrety, riziko infekcie nie je zvysene.

dominka11
29. okt 2008

ok, tak ja sa radšej kúpať nebudem, musím ešte pár týždnov vydržať.

lenkaaa
29. okt 2008

dominika - ja sa nekupem od zaciatku co som tehu 🙂 lebo som mala zapaly moc.ciest atd... myslim, ze sa da v pohode vydrzat len so sprchou 🙂

kovacsova11
15. dec 2008

ahojte. Ja by som len tolko chcela ze teraz ani ja neviem ako som alebo co je ze doktor my vravel ze na spicku nechta mam otvoreny krcok ale ze sit uz velmi neodporucaju lebo ze to aj tak velmi uz nepomaha, tak my predpisal lieky Guaracujan a Magne B6. som v 22tyzdni. povedal my ze mam vela lezat oddychovat a ze nemam dvihat tazke proste nic. ale pri jednom dietati doma s to uz velmi neda.. Je este niekto takto ako ja ze sa jej otvara krcok a nebol zasiti a ma lieky. ale uz som takto pomaly dva mesiace a od tych liekov to je zatial nezmenene. dakujem ...

pointka
22. jan 2009

Ahojte.
Chcem sa spytat, ci nahodou neviete, co to znamena "presiaknutejsi" krcok?
To mi dnes dokina vravela, viem, ze je to, ze je makksi, ale co to znamena dalej? Upravi sa to? Ohrozuje to dieta?

bertica.h
22. jan 2009

pointka ja myslím,že presiaknutý-prekrvený.ale neviem

andara
22. jan 2009

Pointko-odpovidala jsem ti v diksuzi cerven,jak mas v prukazce napsany ty hodnoty u konzistence cipku?Ja mam tuhy-polotuhy-mekky

pointka
22. jan 2009

andara praveze to tam nemam napisane, len mi to dokina vravela, ze je maksi, tak asi polotuhy

andara
22. jan 2009

pointko,ja tam mam primo tabulku kde je to napsane,ne od doktorky- je tam i vahovy prirustek,takovej graf.No nic to neni opravdu 😉

pointka
22. jan 2009

🙂 ja dufam, ze ako zacnu antibiotika ucinkovat sa to zlepsi
Diky za ukludnenie 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre