Krčok maternice 3,8cm. Je to veľmi málo?

kukulkaja
17. máj 2007

Ahojte, chcem sa s vami poradit. V 12 tt som zacala krvacat a ked doktor zistoval pricinu, prisiel na to, ze mam kratky krcok a asi ma budu musiet po 16 tt zasit. Krcok mi nameral 3,8 cm. Je to az tak velmi malo? Vobec neviem, ako sa maju tieto hodnoty pohybovat. Dakujem za kazdu odpoved.

jana.1
31. máj 2007

kacenko, v tom pdf je na jednom místě napsáno tohle, osobně jsem z toho jelen 😀 :
U žen s nízkým rizikem je střední délka děložního čípku v období mezi
14. a 30. gestačním týdnem 35 až 40 mm, spodní 10. percentil je 25 mm,
horní 10. percentil (90. percentil) 50 mm.6,7 Progresivní a přirozené
zkrácení délky děložního čípku po 30. týdnu bylo zaznamenáno i u žen,
které porodily v termínu.8 Někteří lékaři zaznamenali velmi malé zkrácení čípku v podélné linii již před 30. gestačním týdnem.9 Délka děložního čípku kratší než 25 mm mezi 14. a 24. týdnem není normální.
Čím kratší je čípek, tím vyšší je riziko předčasného porodu.
(gestační stáří = dle PM, fetální stáří = skutečné stáří miminka od oplození)

ale to ležení 😀 na to pomáhá, aby se to nekrátilo, ale pak samo k porodu čím míň tím líp 😀 1,5 mm je pak moc. Ale to se nás zatím netýká 😀

kaceenka81
31. máj 2007

aha,takže 3,2je teda ve 20tt normální-to jsem ráda,až na ten otvůrek,ten mě pořád děsí,už z toho blbnu! ☹

jana.1
31. máj 2007

kacenka: no není to tragédie, ale je to asi trošku míň.. já měla celou dobu cs 0 (nevím kolik mm). Já fakt nevím.. 😕 Těžko říct, zeptej se na gyndě pěkně na rovinu 😀
ještě mrkni sem..
http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&f...
a tady na koni jsou o tom ještě asi 2 diskuze... jestli si dobře pamatuju.. Vím, že jsem je četla

jana.1
31. máj 2007

kačí: ale podle toho textíku to v normě je.. nevím, nejsem dr. Ale nakonec budeš ještě přenášet 😀

kaceenka81
31. máj 2007

jani děkuju,doufám že je to ok.ale stejně nepíšou nic o tom jak má být velká ta štěrbina v čípku,prý na otevírání nezáleží tím kolik máš čípek v cm.tak nevím.

andulik
12. sep 2007

Ahojte potrebovala by som poradiť, v piatok som bola na vyšetreni a dr. mi povedal, že mam krčok 2,2 cm a že to je uplne v norme a tu čítam, aké to je nebezpečné. Tak som mu hneď volala no maju dovolenku.Len sa chcem spýtať, či náhodou nemyslel dlžku vonkajšiu a ta odporucaná 4 cm je merana ako krcok vonkajsí+ vnútorný,prosím poradte idem sa zblazniť od strachu ☹

kukulkaja
autor
12. sep 2007

Andulik, ked ti doktor povedal, ze je to OK, tak mu ver. Ale ako to meraju neviem vobec. Mne zase vcera povedal, ze ho mam skrateny na 2 cm, do knizky napisal 2,5 a kazal mi polehovat. Tak dufam, ze neskoncim v nemocnici, ani doma s nohami hore.

tribitka
12. sep 2007

andulik, skracovanie krčka nie je sranda....takže ak by to lekár zistil, určite by to nepodcenil a informoval by ťa o tom.... neboj, všetko je ok, ale pre istotu veľmi nesed a nestoj, len tak polihuj.... 😉

jejke
12. sep 2007

No babky ak Vam mozem poradit, tak sledujete hodnotuCS aleboIH????
Lebo IH v tehotenskej knizke je index hrdla, teda ak sa otvara krcek(dilatacia) maternice pocas tehotenstva tak je tam stale vyssie a vyssie cislo(od 0do10)
Dlzka krcka, nuz o tom je tu tema o CERVIKOMETRII ak som to dobre vytukala, tam sa hodnoty pocas tehotenstva zmensuju tym ze sa krcok skracuje(od 4 po 0) ak ma pamat neklame.
Sama neviem kolko vlastne ma byt 🙄 ale skrateny krcek na 2cm pre mna znamenalo ze som mala lezat, asi preto ze to bolo spojene s bolestami a tvrdnutim bruska...v 29tyzdni 😉 Inac bola som mnou v nemocke babenka co ziadne bolesti nemala a IH:7 co lekari hiiiiikali kde bola doteraz..teda dilataciu si niekedy prvorodicka neuvedomuje a moze byt uplne bezbolestna....

andulik
12. sep 2007

Ahojte dovolala som sa na jednu gynekolog.poradňu a tam mi dr. povedal, že každa žena ma inu dlžku a pokial sa od začiatku tehotenstva nemeni, a krčok je tuhý, polotuhy a neotvorený je to v najlepšom v poriadku, konečne mi odlahlo ako keby zo mna spadlo sto kilov 🙂

jajka.20
18. sep 2008

ahojte žienky...práve včera ma pustili z nemocnice kvôli tomu že mám skráteny krčok o 1,5cm...no otvorená som bola len na nechtiik palca...som v 35 týždni...je to veľmi zle? mám trochu strach lebo je to moje prvé tehotenstvo...

skalnicka
18. sep 2008

ja som na rizikovom uz cca mesiac, postupne sa mi krcok skracoval z 35 mm na aktualnych 25 mm - uz chvalabohu druhy tyzden rovnako -v celom rozsahu zatvoreny ako pisal doktorko do knizky...chodim na kontrolu kazdy tyzden a musim lezat...ak si uz v 35 tt, pomaly sa ti telo moze pripravovat na male, takze zhodnotit ci je to zle alebo dobre musi hlavne lekar, ak ta prepustil domov, nebala by som sa, naviac ak nemas bolesti. 😉 hlavu hore!ved uz si pomaly za vodou, babanko je hotove, uz sa len "dopeka"

juzinka
18. sep 2008

jajka ja som mala od 28 tt krčok skrátený na 2 cm a otvorená som bola na špic prsta kázali mi ležať a oddychovať no pri jednom dieťati ktoré mám už doma sa to veľmi nedalo a krčok sa mi nezmenil do 38 tt a vtedy mi už robili plánovanú sekciu ináč by som určite prenášala 😀 😀 😀 , ale stresovalo ma to riadne. Ty už máš dobrý týždeň, je to v poriadku

jajka.20
18. sep 2008

booože žienky aspoň trochu ste ma ukludnili...a veľkááá vdaka 🙂 som zvedavaaa čo mi povie lekár ked pôjdem na kontrolu...dufam že to bude dobreee...

sirinka
18. sep 2008

ja som bola v 35tt otvorena na cca 2cm, donosili sme sa do 37tt. klarka bola dost velke mimi, rychlo rastla, tak sme nemali velke obavy. drzim ti palce!

jajka.20
3. okt 2008

sirinka - a ako to bolo so sexom...mala si zakázane...už sme s mangelom dosť nervozný z toho že neviem či to môžeme...dr. som sa nepýtala lebo asi sa zle vyspinkal tak som radšej čušala....teraz sme už v 36tt a ten krčok sa nezmenil.....

sirinka
3. okt 2008

jajka sex bol u nas zakazany, moze vyvolat predcasne porod...tak na vasom mieste do zaciatku 38tt by som este pockala 😉

jajka.20
3. okt 2008

jasne....aj som si to myslela ...len ked doktor povedal že je už všetko ok...a že aj keby sa maly narodil v najbližších dnoch nič by sa nestalo...tak som duuufala..ale vdaka za radu...

sirinka
3. okt 2008

jajka no v podstate ano, klara sa narodila v 37tt a je uplne ok, ale na co zbytocne riskovat, predsa len je to predcasne narodenie...

skalnicka
6. okt 2008

ahojte, ja mam hodnotu 24 mm uz od 29 tt, lezanie naozaj pomaha 😉 bolo by fajn vediet, ci mamicky, co mali skrateny krcok lahsie rodili...keby nas informovali, bolo by fajn, ze? 😉 tak teda - AKY BOL POROD SO SKRATENYM KRCKOM?

lenkaaa
6. okt 2008

baby, a kde v knizke je napisane nieco o krcku? ved ja tam ziadne zaznamy nemam ☹

sirinka
6. okt 2008

skalnicka ja som mala rychly porod, predcasny a bola som uz dva tyzdne otvorena, mala som aj epidural, ktory pomoze este uvolnit svalstvo, tak neviem, ci to suvisi s krckom 😉
lenkaaa mali by tam byt take obrazky, tvar krcka a doktor pri kazdej prehliadke, co ti pise zaznamy, tak by mal tiez hodit nejaku skratku. ja este teraz knizku nemam a z minula si to uz moc nepamatam, ale tak nejako to bolo...

lenkaaa
6. okt 2008

hmmm, ja to veru v knizke nemam ☹ lekarka mi tam zapisuje akurat do kolonky CS co je cervik skore alebo tak nejako - co mam zatial v hodnote 0 ale dlzka krcka tam nikde uvedena nieje ☹

sirinka
6. okt 2008

lenkaaa to je ono, ked sa pozries, mali by k tomu byt obrazky oznacene tymyto cislami a podla toho, ako sa krcok skracuje a meni, tak dr. oznaci cislom....podla toho, si v poriadku, len sa tak pekne udrzuj dalej 😵

lenkaaa
6. okt 2008

sirinka - dakujem - ja tam ziadne obrazky nemam, asi je viac typov tehu kniziek... mam tam len kolonku CS a zatial je tam od zaciatku 0.... ja som len nechapala ze ked baby pisu ze sa im krcok skratil napr z 3cm na 2cm ... myslim ze to uz je nieco ine ale to ja v knizke nemam ☹

sirinka
6. okt 2008

no to zisti dr. a do knizky to poznaci, ale urcite to povie aj tebe a upozorni ta na kludovy rezim a pripadne riziko, takze bud kludna a tehu uzivaj 🙂

mamaj
9. okt 2008

Ahojte tehulky, prave som docitala vasu diskusiu na temu krcok a kedze je posledne 2 tyzdne pre mna dost aktualna, chcela by som sa zapojit. Ja som 2 tyzdne doma leziaca, lebo som podla slov dr. trochu otvorena. Ale o dlzke krcku atd. nehovorila nic. Po prvom yzdni lezania som bola na kontrole a stav sa ani nezlepsil ani nezhorsil. Som v 22. tyzdni tak by som nerada lezat do konca tehu. Mate nejake typy co pomaha aby sa to nejako zavrelo? Mne dr. povedala citujem: polihujte. Ja vacsinu dna lezim ale nohy som si zatial vyssie nedala. Dakujem za kazdu radu.

mamaj
9. okt 2008

Este som chcela dodat, ze je to moje prve tehu, tak neviem posudit, ci sa deje nieco zle, ale bolesti nemam, iba obcas citim trosku tlak v roznych castiach bruska, ale len na par sekund a vysvetlujem si to tak, ze to sa mimi niekde viac opre. Mam potom take "sisate" brucho v tom mieste kde sa opiera a aj tam citim tvrdsie miesto. Hovorila som to aj dr. Citite nieco podobne niektora? A co sa tyka vitaminov uzivala som doteraz Calibrum Mami, ale bolo mi povedane, ze naco chem. vitaminy, ked teraz je dost ovocia a zeleniny, tak som zacala uzivat vitaminy ElastiQ Acidum Folicum - Kyselina listova a vit. B6. Hlavne kvoli tej kys. listovej.
Magnezium Lactici mi dr. kazala uzivat iba 1/2 tabletky denne. Vraj to zatial staci, kym nemam kontrakcie.

Este raz vopred dekujem za vase rady.

tehulka111
9. okt 2008

mamaj aj ja som bola v tvojom týždni natom tak isto. Moja rada: ak sa ti dá, no neako to porieš určite niečo daj pod madrac a lež tak, aby si mala aj panvu vyšie a ešte si daj pod zadok aj vankúšik, nech si čo najvyšie ako sa dá. a magnézko ber ako ti vraveli,ale ak máš neaké pocity bolesti,tak si kludne daj aj navyše. v nemocke by ťa ním prekrmovali,takže to asi neškodí.
Mne tie vyložené nohy poriadne liezli na nervy,a hlavne kvôli kyseline,ale vydržali sme a normálne som sa zatvorila. Sice krčok mám všeliaký,ale v pohode zvládamee.

hlavne sa vyvaruj všetkých stresom,to je potrebné. byť v klude, ja som sa začala otvárať kvôli problémom v práci.

mamaj
9. okt 2008

Dakujem tehulka 111,
hned si idem poriesit ten matrac. Si ma potesila, ze mam nadej, ze sa to zatvori, tak pre to urcite vsetko urobim. Radsej budem cele dni lezat doma ako v nemocnici. A co sa tyka stresov, tie som mala hlavne v robote, ale uz som druhy tyzden pn, takze som v klude. A neviem ci to je tym tehu, ale od vtedy co som tehotna ma akosi malo co vie vytocit. Vo vseobecnosti radsej ustupim ak cosi, lebo rozculovat sa sa mi nechce. A iba by to skodilo malemu. Este raz dakujem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre