Kŕčové žily v tehotenstve. Čo s tým mám robiť?

medvedik30
25. jan 2008

ahojte baby,som tehulka v 3.trimestri a objavila som si na predkoleniach prvé kŕčové žily.. ☹ nie som obézna, ani som za tehu veľa nepribrala, pred otehotnením som nijaké také problémy nemala..HAK som neužívala, mala som len sedavé zamestnanie..a máme ich aj v rodine..potrebujem radu, či ste už mali takýto problém..čo mám s tým robiť?čo mi pomôže?ostanú mi po pôrode?aké máte skúsenosti?

denne73
23. aug 2010

ahojte baby mala ste už niektorá bolesti v lytkach?? akoby vás bolel sval?? mna dnes od rana boli prave lýtko. ja neviem čo to je. krčove žily mám aj ja a nosim kompresivne pančuchy.

mamama11
18. sep 2010

ahojte kočky, chcem sa opýtať, mám dosť veľké bolesti žíl, trvá to už od 3. mesiaca, beriem Detralex ale nezdá sa mi, že by nejak zaberal, hlavne na ľavej nohe mám nie len riadne žily, ale aj tie metličky, keď stojím alebo chodím dlhšie, tak mi aj tie metličky navrú, ale najviac bolí žila ktorá mi pokračuje až hore, na tej "buchte", mám ju krivú až cez nohavice to vidno, aká je tá žila navretá a tá ma bolí tak, že nemôžem dostupovať na nohu, neviem, čo s tým robiť, či ísť k cievnemu, alebo čo, lebo mám ešte 3 mesiace pred sebou, isto aj pár kíl a keď už teraz sa mi nedá chodiť, čo budem robiť dokonca? ☹ ďakujem vám za rady 😉

majamat
19. sep 2010

@mamama11 , skus ist k Dr. teraz nema moc moznosti ako ti pomoct, ale mozno nieco najde. viem, ze nemozes stale sediet doma, ale vhodnejsie na zily je menej chodit. najhorsie je ked stojis na mieste. ked sedis, vykladaj si nohy. dobre su jemne masaze niecim co je vhodne na zily a studene obklady. doporucuje sa aj striedat studeny s teplym, ale asi nie je vhodny na navrete zily. je to skor taky trening pre zily, ked su v klude. ja mam nastastie zily len na celych nohach a od 8tt som na PN. predosle roky mi robili problemy hlavne v letnom obdobi, ale teraz to bolo dobre a tiez mi vobec nezaberal Detralex, hoci ho povazuju za dobry.

mamama11
19. sep 2010

@majamat ďakujem pekne za radu, mám aj taký chladiaci gél tak skúsim asi aj ten, no a skúsim sa na ďalšej poradni pýtať lekára, čo mi ešte on poradí, mne ten Detralex pomohol len trošku od bolesti, keď ma v lete až štípali žily, tak po ňom to prestalo, inak nič 🙂

zuzul30
20. sep 2010

@mamama11 ahoj-tak ja som si v tehotenstve s krčovými žilami užila až až, preto čo najskôr navštív cievneho nech sa ti na tu žilu pozrie, lebo u mna to skončilo až zápalom žíl, trombozou a musela som si pichať od 6 mesiaca fraxiparín na riedenie krvi. Ináč mne velmi pomohli také stahovacie pančuchy, ktoré mi cievny predpísal, stále som ich nosila a žily ma prestali bolieť.Možno keby som ich nosila od začiatko ako som otehotnela, nebola by som mala také problémy. Preto si cih chod dat predpísat. Nechcem ta vystrašit, ale netreba to ani podcenovať.

mamama11
20. sep 2010

@zuzul30 ďakujem pekne za radu, ja tie pančuchy už nosím, síce nie denne, ale snažím sa čo najviac, na bolesti nôh to pomáha, ale tam hore nie, nosím ich keď som doma a keď idem niekde von, tak mám aspoň silónky na kŕčové žily, tak asi radšej zájdem k tomu cievnemu, trošku si ma naľakala s tou trombózou 😒 tak ešte raz ďakujem pekne 🙂

denne73
20. sep 2010

ahojte tak ja pančuchy už tiež mám a nosim ale mna začali bolieť teraz lytka, ja neviem či nie z tých pančuch ved som ako vo zveraku. No predavačka mammerala a dala mi taku velkosť.

simiada
29. sep 2010

mamama11...mne doktorka poradila na krcove zily len octovy zabal a ziadne kremiky ...

klaraema
21. okt 2010

@zuzul30 prosimta ako to dopadlo s tym fraxiparine a aky si mala.mne to dnes predpisala lekarka vraj ako prevenciu aale som s toho hotova nema to vplyv na babo??a chcela by som prirodzene rodit do porodu mam 5 tyzdnov aj detralex mi predpisali 2 tbl rano denne a fraxiparin jedna 0,6 jedna denne...aj si kojila??v letaku je ze pri kojeni sa nesmu ako si ty.dakujem za odpoved moc mi to pomoze

majamat
21. okt 2010

@klaraema neviem ako pri kojeni, ale vela tehuliek ma Fraxiparine, alebo nejaku jeho nahradu. neviem ako je to pred porodom, ale tieto injekcie sa casto pouzivaju po operaciach. bolo by dobre, keby ti pred porodom skontrolovali zrazanlivost krvi, lebo by sa mohlo stat, ze ju budes mat viac rozriedenu ako treba a velmi by si krvacala.

majamat
21. okt 2010

@klaraema teraz som sa pytala jednej tehulky z nasej temy a bude si to pichat az do porodu a este 4 tyzdne potom.

klaraema
21. okt 2010

@majamat dakujem ti veôlmi pekne za odpoved ano lekarka hovorila ze mam prist este sa ukazat a zoberia krv a este spravi sono...som trosku s toho vedla ale prejde no idem pichnut hadam zvladneme...ahojky a drzim palce vsetkym 😉

zuzul30
27. okt 2010

@klaraema fraxiparin som si pichala skoro 3 mesiace pred pôrodu a potom ešte v šestonedelí. Rodila som cisárskym, ale len preto že hrozilo roztrhnutie maternice, kedže už prvý porod som mala cisárskym. Doktori mi tvrdili, že pichanie fraxiparínu nemá na porod žiaden vplyv, len sa musí povedať, kedy si si naposledy pichla ( aby si moc pri porode nekrvácala, ak by sa spustil do 12 hodín po pichnutí) A takisto bábätku to vôbec neškodí, lebo to sposobuje lepšie prekrvenie placenty a tým bábätko dostáva viac výživy-aspon mne to bolo tak vysvetlené. Mne sa narodila krásna zdravá dcérka, ktorá vážila 4.5 kg 😵
A myslím, že detralex sa nemôže počas kojenia, lebo mne lekár povedal, že kým kojím, žiadne lieky na riedenie krvi nemôžem len fraxiparín. Tak dúfam, že somm ti aspon trošku pomohla, neboj sa určite všetko dobre dopadne, tiež som mala velký strach a obavy ako to všetko dopadne.Ak budeš mat ešte nejaké otázky kludne mi napíš rada ti odpoviem ak budem vediet pa

fodorka
27. okt 2010

ahojte tak ja mam 22rokov a som druhy krat tehu pri prvom tehu mi vyskocila jedna na stehne zila tvrdili ze neboj po porode sa strasti nestratila...teraz som druhy krat tehu a veru zacala som nosi tie tehotneske pancuchy predpisal mi ich cievny pri prvom tehu a moj doki povedal ze ziadne lieky ani masticky na svete mi nepomozu a to mi potvrdili aj ostatni doktori ze jednoznacne len pancuchy treba nosit niekotra s apytala ze ako dlho?no hned rano treba dat na seba este najlepsie pred rannou hygienou kym sa nezaleju alebo kao to povedat nohy..a najlepsie je dat dole az vecer ked pojdes spat ja to tak uz robim lebo ozaj mam z tych zil zly pocit kedze mi vysla druha pod kolenom a doktor mi povedalz e kjed ich takot pekne budem nosit a pop porode anaslednom dokojeni ma posle za cievnym a mozme sa dohodnut na sklerotizacii zil to len ta cievny objedna a pichne sa nejaky roztok injekcne do tej zily a ono by sa to tam malo nejak rozptylit kamoske to robili pred 5rokmi a je spokojna dodnes...takze urcite nad tym po kojeni pouvazujem ...a spravia ti to hned akurat po tom nejaky cas bude smusiet mat obviazane a poom uz je ok ale vraj hned mozes uist domov po zakroku...no ale ako vravim jendoznacne vsetci su za pancuchy a ano musis v tom byt kao vo zveraku to je ucel 😀

kakakina
28. okt 2010

@fodorka ahoj,ja mam krcove zily asi od osemnastich,dvakrat som podstupila sklerotizaciu,a nohy mam posiate zilamy od paty az po stehno.Pri prvom tehotenstve som nosievala pancuchy,teraz nejak zabudam,musim zacat,uz je aj tak chladno.Necitim zeby mi sklerotizacia nejak pomohla,len asi rok,dva to bolo lepsie,a zas sa to vratilo.Ale pri noseni pancuch aspon nebolia,ale s kratkymi nohavicami som sa uz davno rozlucila.Uvidim po druhom babetku,snad sa este na nieco dam,musim postudovat,co pomaha ☹ !Ja nemam jednu,alebo dve zily,ktore sa daju vytiahnut,mam take drobne zily ktore sa stretavaju.Po sklerotizacii dostanes na nohy pancuchy,musis ich mat nepretrzite tusim 5dni,a potom este asi tri mesiace nosit,cez den,v noci ich uz mozes dat dolu.Je to nebolestivy zakrok,a najlepsie je ho robit na jesen.

klaraema
29. okt 2010

@zuzul30 dakujem ti veeeelmi velmi pekne ani nevies ako sa mi ulavilo 🙂 aka som rada ze som objavila tieto fora .este raz dakujem a prajem aj ja tebe vela zdravicka .

meusicka
29. sep 2011

ahojte, tak vidim, ze uz dlho sa tu neriesila tato tema a mna pritom trapi 😢 zaujimalo by ma ci mala niektora mamicka-tehulka problem s krcovymi zilami, ale nie na nohach ale na intimnych partiach? je fajn, ze si vylozim nohy a dam si tie obvazy , ale co ked to mam na vonkajsich rodidlach? nie je nejaky obklad, krem alebo nieco, co by mohlo aspon troska zabrat? zatial to mam len na pravej strane, ale dokonca mam problem sa v noci aj vyspat, kedze ma to dost boli. a zase lezat celu na pravej strane, tak to sa nevelmi da 😒 aj sa bojim neustale lezat len na jednej strane kedze cakam dvojicky a nechcem pritlacat stale len jedno babo ☹ pri prvej dcerke som to mala tiez, a vydrzala som do konca tehotenstva, po porode to preslo samo, ale teraz je ta zataz vacsia a mam kus vacsie obavy 🙄 dakujem za kazdu radu, len ma neposielajte na cievne, to uz fakt nieee, mam tych lekarov plne zuby. 😕

lunas
21. jún 2012

@zinuska ahoj zinuska, viem, že tato tema bola už davno, ale pre mna je momentalne aktualna. mam presne tie iste problemy s varixami aj na pravej nohe, aj na rodidlach, zvnutra aj zvonku, jedna katastrofa! abnormalna velkost a strasna bolest. chcem sa ta len opýtat ako si na tom s tými žilami s odstupom casu, ci ti zmizli z rodidiel, ci si bola na operacii atd,... moc ti dakujem ak mi odpovie, inak som 34. tt, mam planovaný cisarsky na koniec jula, kedze aj prvý porod bol cisarsky. prajem vsetko dobre a dakujem za odpoved. 🙂

aadika
6. mar 2013

Ahojte baby mam tiez problem s krcovymi zilami a hlavne na rododlach aj z vnutornej a vonkajsej strany doktorka mi predpisala pancuchy a dala mi aj inekcije Fraxiparine 0,3ml a tiez sa bojim porodu, ale ubespecujeme ma ze dietatku to neublizi a mne to neovplivni porod takze verim ze vsetko dobre dopadne...som v 32tt diky baby papa

abika26
10. mar 2013

@aadika ahoj a u akej lekarky si to bola dat predpisat?neda sa to volne kupit v zdrav. potrebach?ja som v 33tt doteraz som mala len take akoby metlicky popraskane na zadnej strane stehien no dnes mi normalne na lavej nohe praskla zila az je citit na dotyk aj to trocha boli a vyzera to hnusne....nevies ma to nejaky vplyv na spontanny porod?

aadika
12. mar 2013

Ahoj ,mna poslala moja gynekologicka na cievne aj na sono a cievny doktor mi predpisal pancuchy,a je to ozaj dobra vec,v pondelok som bola na kontrole a aj my to odpuchlo aj sa lepsie citim zmyznut to nezmyzne iba tak po porode ak ale je to lepsie tak uvidime...Amoja doktorka mi tvrdi ze to nema ziadny vplyv na spontanny porod ze mala uz pacientky ktore rodili s krcovymi zilami a v pohode...papa

claudibilgin
7. apr 2013

ahojte, ja som v 24 tyzdni a na lavej nohe vzadu od litka smerom hore nad koleno mi hrozne vidiet krcove zily,,mala som ich aj predtym, uz par rokom, spadla om z bicykla presne na nohu a odvtedy som ich tam mala, ale teraz to vidiet velmi a neviem ako si dam cez leto saty,,asi nijak..citala som tu vase clanky, poniektori vraveli, ze im bolo zle, a ze ich bolia,,,ja vobec nic nemam, ani nebolia, ani zle mi nebyva, vobec ich ani necitim, a nemam ich po celej nohe, akoby len jedna zila to bola ale problem je, ze ju vidno moc :( co mam robit? naozaj sa za to hanbim a termin mam na koniec jula,,to mam cele leto nosit dlhe nohavice?

mamama11
17. apr 2013

@claudibilgin čo by si sa mala za to hanbiť a nosiť dlhé nohavice, aj nám so žilami je teplo, nie len tým s dokonalými nôžkami, ja mám nohy od žíl čierne ako 90ročná babička, všetky ich mám navreté, nie len tie hrubé žily, ale aj tie drobné metličky a ver, že ich mám strašne moc, keď od kolien dole mám nohy skoro celé čierne od nich a budem nosiť aj krátke, nech ma ľuftuje, však sa kvôli škaredým nohám neuvarím 😉 max keď si dám nejaké dlhé šaty, ale určite sa nebudem pariť v nohaviciach 😉 a ty sa hlavne vytešuj, že ich máš len viditeľné a že ťa nebolia ani nič podobné, to by bolo horšie, ako riešiť, či ti ich niekto uvidí alebo nie 😉

marianna_c_
20. apr 2013

@mamama11 ahoj, citala som niektore tvoje prispevky a vsimla som si, ze mame skoro rovnaky termin porodu (ja mam 13.jula)... a mas dost skusenosti z tymi strasnymi zilami :-/ mne pred tyzdnom navrela zila presne ako si pisala este pri minulom tehu, ze cez "buchtu" som sa aj pobavila, aj ked moc do smiechu mi nie je, mam ju tiez extra opuchnutu a proste vsetky zily mam medzi nohami take popreletane az hroza ☹ inak som doteraz take problemy nemala, tak nemam ani pancuchy zatial. Idem vo stvrtok na poradnu, tak neviem co mi povie Dr. Chcem sa ta opytat, ako si rodila s tou zilou, isla si normalne a nebala si sa, ze ti praskne? Ja som totiz po prvom cisarskom a sa bojim, ze ani teraz kvoli tym zilam ma nenechaju rodit normalne... A ak mi poradis, co ti na tie zily najviac pomaha, neviem ci aj na tieito medzi nohami pomahaju tie pancuchy, a aj tak ide leto sa v nich budem varit ☹ Ja si ich zatial natieram nechtikovou mastou, nie masirujem, len natieram, ale aj tak ma bolia a niekedy mam take tlaky, ze nemozem stat ☹ vdaka za kazdu radu 🙂 Pekne tehulkovanie 🙂

mamama11
20. apr 2013

@marianna_c_ ahoj no zrejme ťa moc nepoteším, ale nič nejak extra nepomáha, okrem toho, keď si sadneš a vyložíš hore nohy, ja užívam Detralex proti zápalu žíl, ale nič iné to nerobí, necítim žiadne zlepšenie, len zatiaľ som nemala zápal, tie pančušky pomáhajú len na nohy, na tie žily hore nie, presne ako opisuješ sú to hrozné tlaky, ja tiež väčšinou pri vstávaní mám "buchtu" v hrsti, čo ma tak bolí a ťahá, tlačí, že až a tiež keď náhodou niečo trošku ťažšie zdvihnem, hoci len kartón s mliekom v obchode, tak mám pocit, že mi vypadne všetko zvnútra ☹ a inak čo sa týka tých pančušiek, tak v lete by si sa isto uvarila, oni sú dobré na nohy ale už v tomto vyššom štádiu tehotenstva ti tú bolesť z nôh akoby vytláčali hore a to potom bolí ešte viac 😒 ja ich nosím zatiaľ len sem tam doma, skôr keď tak že pečiem niekomu tortu a točím sa kolo nej celý deň, alebo čakám veľkú návštevu a gruntujem, vyváram vypekám celý deň, ale inak ich nenosím, skôr sa snažím čo najviac robôt robiť s nohami hore, našťastie robím účtovníctvo a to sa dá, že si rozložím papiere kolo seba, vyložím nohy a robím a ja nenatieram ničím, to mi zatiaľ nikto neradil, len ocino mi dal taký chladivý mentolový gel čo sa vraj dáva aj na také presilené končatiny, to mi pri poslednom tehu v lete robilo dobre, že som si tým chladila tie nohy, keď bolo moc teplo, len pozor, určite nie, keď si na slnku a tie žily priam horia, lebo to je presne to, ako by si striedala horúcu a studenú sprchu a vieš, že to sa pri žilách nesmie a tiež si dávaj pozor na chladenie sa v lete vo vode, tiež keď budeš mať moc rozpálené nohy, tak len tak opatrne, najskôr ponatieraj a postupne ochladzuj 😒
a ešte k tomu pôrodu, ja som všetky pôrody mala normálne, len som nebola nastrihnutá pri posledných dvoch, keď tam už tie žily boli, dr. mi to vysvetľoval, že pri pôrode sa môže stať, že žila praskne, ale že je to krvácanie , ktoré sú schopní zastaviť a vlastne hneď po odrodení, keď prestane ten obrovský tlak, sa žila stiahne a prestane krvácať, že cisársky sa práve pri žilách vôbec neodporúča, lebo že je veľký predpoklad, že žily sú až na maternici a oni to nevidia, kde presne sú a keby ju načali, tak je to oveľa masívnejšie krvácanie a problematické ho zastaviť, takže cisársky ozaj len v najnutnejšom prípade, keď nebude iné východisko, určite sa s dr. o tom riadne porozprávaj a trvaj na tom, že pokiaľ sa čo len trocha bude dať, že chceš rodiť normálne 🙂 tak silno držím palce, nech to tiež šťastlivo dobojuješ do konca a nech pôrod prebehne bez najmenších komplikácií 😉

mamazem
17. jún 2013

Pridali sme zaujímavý článok o liečbe kŕčových žíl pomocou alternatívnej medicíny: Vznik a liečba kŕčových žíl
Kliknite sem: https://www.modrykonik.sk/katalog/firma/mamazem...

ariadna22
16. dec 2013

@medvedik30
na to pozor, mne sa spravila pri prvom, potom zmizla, pri druhom už ostala, pri treťom sa zväčšila, teraz som po operácií, nabehni doktorovi aby poslal na cievne a vypýtaj si pančuchy stoja okolo 20 eur, oni ti napíšu akú veľkosť a tvoj gynekolog ti dá detralex tabletky na žili, lebo ked ich máš na nohe máš ich aj v bruchu v maternici a kľudne sa ti môže spraviť napríklad taký krvný výron ako som mala ja v 16týdni t.t. Detralex sa predpisuje od ukončeného 20. týždňa t.t, dovtedy je pre plod nebezpečný... opýtala by som sa aj na mobivenal je o polovicu lacnejší. krvý výron v druhom trimestri je bud alebo, 50/50 v treťom trimestri sa rieši pôrodom sekciou. pre istotu.

jajka78
17. dec 2013

@ariadna22 kto ti povedal ze je nebezpecny? vsetci dr gynda, hematologia, obvodny, chirurg, reumatolog nik mi nepovedal ze je nebezpecny, brala som i pred a i teraz ked kojim na hemoroidy

ariadna22
17. dec 2013

ok, ale začali ti ho dávať až po 20 týždni t.t?

petrussska15
17. júl 2014

Mne keď v tehotenstve začali opúchať nohy a začali sa objavovať kŕčové žily, tak mi najviac pomáhalo si ich na polhodinku vyložiť na niečo natrieť si ich priessnitz gél na kŕčové žily ten bol chladivý, príjemný 🙂 a studené sprchy na prekrvenie 🙂 masírovania tiež mi pomáhali...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre