Mali ste problémy so zubami počas tehotenstva?

ritaklea
30. okt 2006

Ahojte, zaujímalo by ma, aké ste mali alebo máte problémy počas tehotenstva zo zubami.... 😀 😀

kuspitka
10. nov 2009

Ahojte.citam,ze zapalene dasna mozu vyvolat porod ,ale potrat.
moja zubarka nic nespominala.
ozaj vapnik mozem brat na tie dasna aj zuby.mna cele tehu ma bolia zuby a krvacaju dasna

surviver
12. nov 2009

kuspi, s tym pôrodom a potratom by som to nebrala až tak važne,to by si musela mat parodontitidu,ale aj zvyšenu sedimentaciu a tiež niektore bakterie v krvi,aby to malo take dramaticke dôsledky,ale samozrejme,že nie je dobre mat v tele akukolvek infekciu počas tehotenstva...ale pokial,je gingivitida,čiže zapal dasien sposobeny len tehu hormonmi a nie je tam bakterialna infekcia ,tak sa nemusiš bat 😉

sonija256
3. jan 2010

Ahojte, chcem sa Vás dievčatá niečo opýtať, prosím poradte mi.. som v 5 tzždni tehotenstva a strasne ma bolia zub, u ž počas yačiatku grav. mi vypadla blomba a asi sa mi už chytili aj nervy, poradte mi ci si mozem dat vytiahnut zub v takom skorom stadiu, ma s tym niektora z Vas skusenosti ?? Ja už neviem co mam robiť.

miculienka
9. jan 2010

kľudne zájdi k zubárovi aj s tehu knižkou, on ti už povie čo treba, ja som mala tiež ubolený zub a vytiahol mi ho s lokálnou anestézou, že to neškodí

simonka28
9. jan 2010

sonija v pohodke mozes my sme tiez maminam trhali zubky,plombovali vsetko ako keby neboli tehotne 😉

lusia100
28. jan 2010

Ahojte vedeli by ste mi povedat,ci je nutna zubna prehliadka ako aj zasah zubara koli tomu aby zena dostala potom matersku?Niektore zeny to tvrdia,ale podla mna je to na kazdej z nas ci si ju dame urobit alebo nie,co myslite?Viete mi poradit?

surviver
29. jan 2010

lusia zubna prehliadka nema nič spoločne s materskou 😉 Je na Tebe či si ju daš spravit a na Tvojom gynekologovi,či ju od Teba bude vyžadovat,alebo nie.

katkabn
29. jan 2010

ani soc. poistovna, ak som DNP, sa na to potom nepyta?neoveruje? nie je to teda ziadna podmienka?

surviver
29. jan 2010

katkabn,nie nie je to povinnost

babulina
29. jan 2010

mne moja zubarka tvrdila ze je povinna ale postih mi nevedela povedat ze keby som neprisla, objednavala som sa koncom prveho trimestra a rovno mi dala termin aj na nejaky maj co je vlastne uz posledny trimester, tak ja vam teraz neviem, aj normalne peciatku do knizky som dostala

katkabn
29. jan 2010

ok. aj tak pojdem na preventivnnu prehliadku. chodim poctivo kazdy rok 😉 mam velmi zrdave zubky, zubar mi nikdy nic nerobi. dufam, ze ani teraz sa to tehotenstvom moc nezmeni.

suziad
29. mar 2010

ahoj tak ja bola dnes u zubara s bolavym zubom a ten zazitok nechcem ani popisat som 15tt a zubarka mi odmietla dat injekciu a to mi mala ist tahat nerv, nemohla som vydrzat ani vrtanie ta strasna bolest ☹ je to hamba ale normalne som sa rozplakala na kresle a ledvaj mi to dovrtala, sestricka ma drzala a dr bola nasr...ta. Dala mi len vlosku. nabuduce to bez injekcie nevidrzim vobec. co teraz!?

adelaine
2. apr 2010

suzi, nechapem, preco ti nedala anestezu preboha?
anestetikum je lokalne, neprechadza do placenty....ona ako lekar by to mala vediet 😖
mala by si sa na nu stazovat, alebo ju tym postrasit! krava jedna.
jedine co tehulky nesmu v zubnej amb. absolvovat je RTG.

adelaine
2. apr 2010

surviver, pravdu mas 😉
kuspitka, na dasna ti ziaden vapnik nepomoze, ani vit. c....v tehu je zvysene krvacanie javom beznym,
pomaha akurat zvysena starostlivost o svoje usta.

katarina.banska
13. apr 2010

caute.
prave sa chystam k zubarovi... ach po roku opat na tom kresle sa ocitnem.
o mesiac mam termin porodu, tak sa chcem opytat ci mozem trvat na pichnuti injekcie, ak mi bude chciet vrtat zub???
teda dufam, ze k tomu nedojde, ale neverim....... to som si myslela aj minule a nakoniec to skoncilo tak, ze som s jednym zubom chodila k zubarke ako na klavir.
neboli ma zub, len mi krvacaju dasna. tak uvidim ako dopadnem
drzte palce ☹

katarina.banska
13. apr 2010

fuu, tak mam to za sebou.
preventivka prebehla ok. ale som sa bala a to sa asi ani len s porodom porovnat neda... 🙂
no vsetky prezili, prezijem aj ja, aj ked to asi bez bolesti nebude ☹

katatonia
13. apr 2010

Ahojte,
ja mam podobny problem, tiez mi vypadla plomba a zub mam strasne citlivy mozno uz aj nerv mam zapaleny. Dnes som volala svojej zubarke, ktoru ani nepoznam (stara odisla do dochodku a ona prevzala vsetkych pacientov) a pytala som sa, ci mi moze dat novu plombu s lokalnym umrtvenim. Mi povedala, ze to je nebezpecne pre dieta, a ze to budem musiet vydrzat bez. Podotknem, ze termin porodu mam o mesiac...Neviem ci je to fakt nebezpecne, ale od bolesti vyberania nervov sa strasne bojim a cakat mesiac sa mi tiez nechce.. Preco jeden lekar to urobi a druhy nie co je vlastne pravda? 😕

sansara82
23. apr 2010

Ahojte,
už týždeň mám opuchnuté a podľa mňa aj zapálené ďasná. V pondelok som bola u zubárky a ona mi povedala, že to je od zubného kameňa. Doteraz som nikdy zubný kameň nemala. Čistím si zuby s pastou Parodontax, používam aj corsodyl aj si vyplachujem ústa repíkovým čajom ale nič nepomáha. Teraz som jej volala a povedala mi že nech opäť prídem v pondelok, že mi opäť vyčistí zubný kameň. Ale mne sa nezdá, že by to bolo zo zubného kameňa. Nemali ste podobný problém? Už ma to nebaví, lebo môžem jesť len jogurty, výživy a pod. nič tvrdšie.

tara
23. apr 2010

Dasna mas opuchnute a zapalene kvoli tomu, ze sa ti viac prekrvuju sliznice a teda aj dasna. Treba si kupit medzizubne kefky - tie najtensie. ja pouzivam znacku TEPE, ruzovu farbu - su najtensie a vycistia aj najuzsie priestory. Vyskusaj toto cistenie, budu ti najprv krvacat, ale ked sa vytvori medzi dasnami priestor, tak krvacanie prejde a dasna zmensia opat svoj objem 😉

adelaine
24. apr 2010

kocky, tara ma pravdu, dasna v tehu zvyknu trosku povolit, zacnu trosku krvacat, ale nemalo by to byt nic dramaticke,
zdrave dasna tento problemnemaju...
v prvom rade treba zvysit starostlivost o zuby a dasna, super makka kefka a medzizubne kefky, ziadne vyplachovanie nepomoze,
lebo neodstrani pricinu...ak je krvacanie silne a nepomaha zvysene cistenie, treba navstivit zubara ci dent. hygienicku.

katatonia, a urcite smies byt osetrena s lokalnou anesteziou, neprechadza do placenty,
lokalne prerusi prenos vzruchov v opichnutej oblasti a odburava sa pecenou,
tvoja doktorka by to mala vediet ako lekar, ked ma problem, nech zavola nejakej magistre do lekarne,
vyberanie nervu sa podla mna neda vydrzat bez umrtvenia preboha, nech si to urobi sama sebe a nie tehotnej, som pohorsena!

katarina.banska
25. apr 2010

mne osobne velmi pomaha ustna voda elmex cervena. aj pastu mam elmex aj kefku. odkedy pouzivam vodu, tak mi dasna nekrvacali 🙂, tak to dufam, tak aj ostane.

katarina.banska
25. apr 2010

pred niekolkymi minutami sa mi odlomilo zo zuba. tak fasa.... asi budem musiet do porodu navstivit aj zubarku.
chcela som si dat urobit korunku nan, no nejak mi to nevydalo 🙂.
no snad mi ho nebude musiet vyberat cely, aj ked je to uz mrtvy zub. vlani o takomto case mi ho robila, aj nervy vytahovala a cistila kanaliky. tak som zvedava co mi s nim bude robit teraz? nemate skusenost? dakujem
no koho by napadlo, ze to co mi chrumalo medzi zubami bol kusok zo zuba 🙂

adelaine
25. apr 2010

kati, mrtve zuby sa zvyknu lamat, zial 😒
no a to co sa ti s nim bude pocas osetrenia diat, zavisi, ako sa ti to zlomilo a kolko ti tam ostalo zuboviny....
nie vzdy sa ten zub da potom uz okorunkovat, ked sa zlomi zle, az po uroven kosti, je ten zub uz len na extrakciu,
neda sa uz okorunkovat, neda sa uz urobit odtlacok a pod...
ak by to bol len kusok, ktory sa ti odlomil, zub sa vzdy da akoby nadstavit capom, odtlacit a nasadit potom korunku
vyrobenu z labaku.....

katarina.banska
25. apr 2010

adelaine, dakujem za odpoved
no neostalo mi tam z mojho zubu skoro nic. to mi ho teraz bude musiet cely vytiahnut a budem tam mat dieru 🙂 alebo mi tam da umely?
a mam si to dat robit teraz v tehotnosti alebo s tym mozem fungovat v pohode aj zopar mesiac resp.rokov ?sa bojim, ze mi cely vypadne teraz, no to by sa ani nemalo stat, vsak musi to byt dobre uchytene tam 🙂
nikdy sa mi to nestalo ani nemam ziadny iny zub mrtvy, len tento chudak je
dakujem

adelaine
25. apr 2010

katka, urcite to treba riesit, lebo ti moze odhnit aj ten zbytok, je to zub, kazit sa vie dalej, cele vnutro hlavne ked sa ti tam bude dostavat strava, sladke napoje, bakterie z ust prosto, nie je tobre nechat len tak otvorene...a potom ta caka uz len extrakcia....urcite to nevydzrzi
zopar mesiacov a rokov uz vobec nie...treba si to dat urobit....

a ako som pisala, ked ti z toho zubu vela neostalo, to nie je velmi dobre, ak to je nejaka stvorka alebo patka zub, tie su velmi male, a ked sa ti este z neho odlomi,
moze sa totiz stat, ze sa uz nebude dat nadstavit capom, nebude mat co lekar obrusit na korunku...
musi posudit on, ked uvidi 😒

zubaaak
21. aug 2010

🙂 pozdravujem, po precitani prispevkov som sa rozhodol napisat par viet co sa tyka anestetika.
Pocas tehotenstva je najlepsie obdobie na osetrenie zubov 2. trimester, to ale iste viete z roznych priruciek.
Co sa tyka injekcie, lokalnej anestezie pocas tehotenstva - pise sa v pribalovom letaku anestetika supracain, bezne pouzivaneho v zubnych mabulanciach - "pri testovani na zvieratach neboli zistene ziadne poruchy vyvoja plodu, ucinky v tarchavosti u ludi nie su zname, preto sa podavanie odporuca len v nevyhnutnych pripadoch." A este neprestupuje do materskeho mlieka.
Myslim si ze ak si zena dava robit obycajnu plombu je anestezia zbytocne riziko, ale je to moj uhol pohladu.
Pri vyberani nervu je to uz troch komplikovanejsie a bolestivejsie, naozaj tu bolest by som nedoprial nikomu, ale ja osobne precitam pacientke pribalovy letak a vacsina tych 10 sekund vrtania pre svoje dieta vydrzi. Aj ked je to naozaj bolestive. Je to podla mna na individualnom zvazeni. Kazda chemikalia podana pocas tehotenstva predstavuje urcitu formu rizika, je len na posudeni konkretneho cloveka ci ano alebo nie.

dianka3
22. aug 2010

Ahojte maminy,chcem sa vas opytat som tehotna a mam jeden pokazeny zub,sice neboli ale to dasno je spuchnute a vcera ked som sa zobudila mala som ako keby umrtvene cele spodnu sanku z toho zubu aj teraz to mam napuchnute ,ked som bola este pred tehu u zubara vravel ze ten zub ma ist von a kedze som sa bala nechala som to tak ,lenze sa vravi ze tehotne by nemali ist k zubarovi zvlast ked su uz v 3 trimestri.A zase som pocula ze ked tam je nejaka infekcia moze sa preniest do plodu 😒 je to pravda? co mam robit? dakujem

zubaaak
22. aug 2010

dianka3, podla mna by si kazdopadne mala navstivit svojho stomatologa, pretoze to ze Ta to este neboli je dobre, ale moze to byt horsie. Presne tak ako si to pisala s tou infekciou. Ked je to opuchnute musi tam byt zapal, infekcia a to sa moze sirit dalej. Podla mna teraz na konci 2. trimestra, prip. zaciatku 3. trimestra, je este celkom dobry cas na navstevu svojho stomatologa a ak sa aj nevytiahne zub, aspon sa pokusit najst nejake docasne riesenie a preklenutie obdobia do porodu a popripade nasledna extrakcia po porode. Ale vsetko to zavisi od stavu v Tvojich ustach 🙂

verim ze vsetko bude v poriadku

emia
22. aug 2010

ahojte, ja mam tiež take problémy so zubami, t ☹ iež ma začali bolieť najprv len ďasna na jednej strane, o deň dva, som mala take bolesti že som musela isť k zubarovi a 😠 vytiahol mi jeden den jeden zub a druhý den druhý-boli to zuby múdrosti. ale dal mi nejake špecialne injekcie ktoré sa môžu davať tehotným a neuškodia, takže isť ťahať zub v tehotnosti ak už niet pomoci a je zahnisaný je nevyhnutné, aby sa hnis nedostal do krvi, to by mohlo mať trvalé následky.

alexandrah
23. aug 2010

ahoj dianka3, urcite si ten zub nechaj vytrhnut, ak je treba, infekcia ti spravi 100 krat väcsiu sarapatu, ako je len navsteva zubara, v 1. trimestri by to bolo horsie, je to moc nebezpecne, nechat to tak, ako pise emia, daju sa dat aj injekcie, co sa mozu v tehu, ja som minule tehotenstvo nesla k zubarovi na zaciatku, az v 2. mesiaci som uz mala taky zapal zuba, aj kosti, ze musel ist okamzite von, dali mi injekciu, takze v poho, a musela som dokonca tyzden brat penicilin, lebo zapal bol uz v kosti ... takze nevahaj, a urcite chod!!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre