Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

vichrica
4. sep 2008

lenkaaa - aj mne, tak ako Tebe tvrdlo bruško už od 19. tt. Vždy to bolo na pravej strane a ešte stále aj je, lebo tak leží bábätko. Keď mi stvrdne bruško, tak sa tá pravá strana vyduje - tam má chrbátik a mám také smiešne krivé brucho 😉. Myslím, že je to normálne. Ževraj tak reaguje maternica.

blovitc120
4. sep 2008

Vichrica, je to normálne, pokiaľ je to vo vyššom tt, neskracuje a ne otvára to krčok a kým to ctg pred 36tt nezapíše ako kontrakciu 🙂. Ale v tvojom tt je to už normálne. V 19 isto nie. Ale kým je to tvrdnutie nebolestivé, mnohé baby si to mýlia s vydutím chrbátika. V každom prípade by som to dr. vždy spomenula hlavne v týždňoch, ktoré začínajú 1 a 2.

sirinka
4. sep 2008

blovitc mne to dr. vysvetlil tak, ze ked nie je stiahnuta cela maternica - stvrdnute cele brusko, ale iba cast, ide o pohyb babatka a natlacenie sa na stenu maternice. nejedna sa o kontrakcie. a tak to bolo aj na monitore vidiet.

blovitc120
4. sep 2008

Ja to dobre rozoznam, lebo to moje tvrdnutie bolo teda totálne a navyše aj bolestivé a aj na ctg ako kopec. Pohyby sú len ako špice. Pokiaľ by som nemala tvrdé celé, ani by som sa tým nezapodievala. Len vravím, že niektoré baby si to mýlia.. Ja vyduty chrbátik poznám dôverne 🙂

lenkaaa
5. sep 2008

vichrica - velmi by som si priala aby mi to tak vydrzalo ako Tebe - myslim si, ze asi to teda tvrdnutie nieje ale vydute babo 🙂 teda snaaaaad 😉 budem to este pozorovat... dakujem vam baby za rady!

vichrica
5. sep 2008

lenkaaa - dobre Ti rozumiem. Mne keď začalo tvrdnúť bruško, tak som začala hysterčiť, lebo môj lekár mi povedal, že keď to bude častejšie ako 5 x, že mám ísť do nemocnice. Skoro ma porazilo. ☹ Na nete som čítala, že do 10 x by to malo byť v poriadku. Vždy keď mi stvrdlo bruško (keď sa dalo), som si ľahla do postele na bok a pocítila som takú úľavu a bruško sa ukľudnilo. Držím Ti palce 😉

lenkaaa
5. sep 2008

mne este nemocnicu lekarka nespomenula, ale tiez som citala ze by to nemalo tvrdnut viac ako 10x tak preto sa pozorujem a neviem co mam do toho tvrdnutia bruska pocitat, no uz nepocitam to, co si myslim ze je vydute babo....teraz som na PN, tak mam kludovy rezim, ale ked napriklad idem hore po schodoch tak citim take male tvrdnutie v brusku, ale nieje to nieco, kvoli comu by som nemohla chodit alebo tak... proste to len troska stvrdne.... ☹ tak neviem neviem ☹ snad, snad budeme s drobcom ok 🙂

majandra
5. sep 2008

Ahojte tehulky, no ja neviem ci je to tvrdnutie bruska, ale vcera ked sme boli na nakupoch ma bolelo podbrusko, dost to bolo neprijemne, ale nespinila som a za chvilu som to uz necitila. A za pol hodinku zas. Potom sa ukludnilo brusko a par krat ma koplo babatko. Moze to byt tvrdnutie alebo sa zase natahuje maternica?

sirinka
5. sep 2008

to nie je tvrdnutie, to by si mala pocit ze sa to stahuje cele brucho a na dotyk je ako kamen.
zrejme sa babatko trochu viac mechrilo a kopalo ti do podbruska, mechura a podobne...

vichrica
7. sep 2008

Áno, to rastie maternica.

petka_s
8. sep 2008

ahojte,prosim poradte mi,teraz som sa zobudila ako mi stvrdlo brusko,tak isto sa to stalo aj vcera rano okolo 5-tej asi 3 krat po sebe ale na par sekund potom ta tvrdost zmyzla..ono toto cele pocitujem od 5 mesiaca,ale myslela som si ze je to babo ked sa opiera..citim to ked to pride,take pomale napinanie bruska,lenze sa mi to zda velka cast aby to mohlo byt babo,som uz z toho nervozna a nemozem zaspat,neviem ci to je to tvrdnutie alebo mam len zbytocne velke obavy..

lenkaaa
8. sep 2008

petka - ja Ti asi neporadim ☹ tiez som na tom ako Ty, myslim ze babo sa oprie a ze to tak stvrdne, aj baby to tu pisu ze to moze byt ono, ale ja sa aj tak bojim, pretoze to dvrdnutie je kolkokrat cele brusko - i ked len spodok bruska, nie cele brucho. ja sa spolieham na to, ze zajtra idem na ultrazvuk a tam mozno lekar uvidi .... neviem 😒

vichrica
8. sep 2008

petka_s - mne sa to tiež stávalo. Vydula sa mi pravá strana bruška. Leží mi tak bábo. Myslím, že nemusíš mať veľké obavy. 😉 Ale keď chceš byť kľudnejšia, opýtaj sa pri návšteve aj svojho lekára.

sirinka
8. sep 2008

petka urcite na to upozorni svojho gyn a skus si poznacit, kolkokrat denne sa to stava...

bubadlo27
8. sep 2008

petka , ak je to tvrdnutie tak do 10 krat za den , je to este v poriadku, ale v kazdom pripade si to sleduj a povedz aj doktorovi 😉

pampuliacik
8. sep 2008

caute baby, urcite je to tvrdnutie bruska. mne to zacalo od 20.tt a mala som to do konca tehotenstva. brusko moze stvrdnut z roznych pricin, maternica sa pripravuje, taktiez babenko sa mrvi a ked napr. prejde rucickou alebo nozickou po prednej stene bruska, tak moze stvrdnut. mne tvrdlo cele brucho, nielen podbrusko, mozte obcas podla toho "utvaru" povedat, ako to babenko lezi 😉 brusko vraj moze stvrdnut aj ked si prilozite nieco studene, napr. ruku alebo naopak horuce, napr. pri sprchovani. ja som mala do 20 stvrdnuti kazdy den, tiez som bola z toho na nervy, ale ak to nesprevadza nic dalsie, napr. ze sa zena neotvara, tak je to ok... 😉 ale urcite sa o tom treba zmienit lekarovi

leonka20
9. sep 2008

ahojte baby, citam si vase prispevky, tak vam idem napisat aj ja. ja som este len v 14 tyzdni a uz mi zacina trvrdnut maternica, tak ako to opisujete vyduje sa taka vacsia hrca na bruchu ako keby mi deturence chceli vyskocit z maternice aj z brucha vonku, je to taky tlak a na dotyk je to tvrde. niekedy ma to az boli ale potom to prejde, to je jedno si sedim ci lezim. mozno je to preto tak skoro, ze mam v brusku 2 babatka. ale neviem, to sa len tak utesujem. buduci tyzden som objednana k lekarovi, tak mu to musim povedat, len dufam ze to nie je nic vazne. som na pn, takze mam klud doma. inac dufam ze to nezacalo aj preto, ze som brala vaginal. tabkletky na mykozu, pri ktorych ked som ich vlozila dnu tak ma zacalo vsetko palit a stipat, to tiez neviem ci je to normalne. najradsej uz by som sla hned teraz k lekarovi, ci je to ok, ale na druhej strane si hovorim ze mozno len panikarim zbytocne. tak neviem co robit. 😕

blovitc120
9. sep 2008

Leonka, už len preto, že tam máš 2 bábätká, by som nečakala do kontroly. Pre vlastný kľud. Ja som vždy šla aj pomimo objednania, ak sa mi niečo nezdalo. Je to na tebe, ale ja by som šla. Moja dr. ma nikdy neposlala preč a sama mi povedala, že radšej 10x plašiť a prísť zbytočne ako raz neskoro.

pensadorcallisto
9. sep 2008

Aj ja chodim k lekarke vzdy, ked to uznam za vhodne..Hoci mi povie, ze mam prist o mesiac, tak s manzelom uz ideme aj o 2 tyzdne..jej je to v podstate jedno, pretoze je to sukromna klinika, takze aspon im platime a platime.... 😀 😀 😀
Neviem si predstavit mat v brusku 2 baba, aj ked to musi byt dvojnasobna radost...ja mam teraz mensie problemy s tym jednym... 2 babatka je predsa len dvojnasobna zataz... Aj ja by som sla k lekarke hned, ked mi je blbo... To tvrdnutie..Stale citam, aj volne na nete, ze do 10 krat je to normalne, aj moja lekarka mi vravela v 5. mesiaci, ze v tychto tyzdnoch je to normalne... Beriem magnezium, niekedy cez den mi nestvrdne vobec, niekedy aj 10-12 krat... Vsetko zalezi asi aj od toho, ci sa namaham alebo nie... namahou myslim nesutale vstavanie z gauca, pretoze ziadnu inu namahavu cinnost nemam.. 😀

blovitc120
9. sep 2008

Pensador, mne v nemocnici, kde som 6 týždňov ležala, povedali, že tých 10x do dňa je v poho po 34tt. Dovtedy to treba sledovať, pretože niekedy 1 silnejšia kontrakcia môže načať krčok, niekedy sa nemusí stať nič. Ja som bola iný prípad, nechápu, ako ešte držím, lebo mne 50-60 dosť citeľných kontrakcií denne od 30tt doteraz ten krčok neotvorilo. Ale aj tak ma sledovali a dávali lieky na ich tlmenie, u mňa sú asi spôsobené malým bruchom, každý pohyb dieťaťa je pre maternicu veľmi dráždivý.. V každom pripade s dvojičkami by som bežala k dr. so všetkým.

mishusha
9. sep 2008

leonka, byt tebou ani ja radsej nevaham, pri dvoch babach je to rizikovejsie predsa len viac. ale poviem svoju skusenost, ja ked som citila taketo tvrdnutie priblizne v tvojom tt , tak som sa tiez zlakla a dr. mi povedala, ze to je vlastne pohyb babatka...ako sa tam prevracia a robi salta. a ked tam mas dve taketo potesenia, tak to moze byt o to zjavnejsie...
mimochodom aj teraz, ked sa babo obracia v brusku, a vytrca chrbatik alebo zadocek, tak to tiez trosku boli a napina...ale to prave tvrdnutie brucha citim uplne inak... u mna je to vzdy spojene s bolestami v podbrusku... a brucho je tvrde komplet cele. ale to je uz pokrocilym tehotenstvom.
no kazdopadne, radsej navstevu neodkladaj... doktor ta upokoji 🙂

leonka20
10. sep 2008

fuha dievcence, tak teraz uz neviem, dakujem za vase rady,no dnes mi napriklad akoby zazrakom nic netvrdlo. tak uvidim, pockam este den a ked sa to znova zacne tak sa vyberiem teda k lekarovi alebo mu aspon zajtra zavolam, len dufam ze ma neposle zase do nemocky, no ale ked budem musiet, tak pojdem.
poviem vam ze mat dve baba v brusku, tak mi davaju zabrat od sameho zaciatku, nonstop mi byvalo zle, vsetko som vyvracala aj suchy rozok, zo vsetkych voni a pachov a uz len ked som pozerala nejaky letak zo supermaketov a videla tam tie potraviny tak mi bolo zle. teraz je to uz troska lepsie ale nic mi nechuti, jem len za to ze musim daco jest, aby mi znova nebolo zle. mavam aj kolapsove stavy, teda prichadza to na mna naraz, aj zvracanie, aj tlacenie na stolicu a k tomu uz lezim na dlazke, lebo ma chytaju mdloby, takze mam to pestre. jedina utecha su tie male boba a predstava ze o pol roka na to budem spominat len s usmevom. asi to tak ma byt a naozaj som stastna, vzdy som chcela mat dvojicky, a splnilo sa mi to... 🙂

petka_s
11. sep 2008

ahojte baby,
tak presne aj mne to doki povedala,ze ked je to nejak 10 x tak sa to este da zvladnut,
neposlal ma hned do nemocnice tak sa leonka20 nemus az tak bat,dala mi tabletky,magnezium,papam ich 3 x za den po dve tabletky,a ucinky som spozorovala hned!aniraz mi nestvrdlo ako pred tym,citila som ho trosku tvrdsie,aj to len cast,a tak si uz viem uvedomit co bolo to tvrdnutie bruska,a co je moje malicke babo 🙂 drzte sa baby,a radsej chote k doki,ak vam tvrdne je lepsie brat to magnezium,ako len tak nechat to na volny priebeh! drzte sa 🙂

evinka2311
11. sep 2008

mne tvrdlo brucho aj 50 x za den,vlastne stale. a potom som si to v nemoc odlezala 5 tyz.vsetci len vraveli,ze sa moc pozorujem,ale mala som sa este viac, v 30 tyz sa babo zacalo pytat na svet,,nastastie lezanim a liekmi sme to dotiahli do 37 tt a teraz mam 4.mes valibuka.
davajte si pozor a radsej sa dajte 2x skontrolovat.to tvrdnutie je neprijemne a neda sa prehliadnut,urcite ho spozorujete.mne sa pri nom aj strasne zle dychalo.drzte sa....

lenkaaa
12. sep 2008

evinka - a odkedy Ti takto tvrdlo? mne tiez kazdy hovori ze som hypochonder, ze sa len moc pozorujem ☹ vcera vecer mi brucho tvrdlo casto, ani som to potom radsej uz nepocitala. Plus som mala velke bolesti krizov, akokeby sa mi cheli krize rozpolit na dve polky....celu noc som nespala ☹ uz to preslo, ale taketo stavy ma fakt stresuju a neviem co robit, ved sa nemam ani komu postazovat ☹

blovitc120
12. sep 2008

Ja to všetkom 100% súhlasím s evinkou. V tehotenstve radšej neprehliadať žiadne príznaky a radšej sa sledovať ako niečo zanedbať.

petka_s
12. sep 2008

lenkaaa-podla mna treba ist hned k lekarovi,tehotenstvo nieje sice choroba,ale akonahle citis ze sa nieco cudne deje treba tam ist,ked aj kazdy tyzden,je to tvoje babetko a chces mu len to najlepsie tak ti nikto nemoze vravet ze si hypochonder.kamoske neboli nic iba ju trosicku bolelo brusko a zrazu mala mesiac mrtve dietatko v brusku,je to hrozne a ona ma naucila ist k doki hned ked sa nieco deje,tak urcite bez k doki a daj vediet ze co a ako..pa

vichrica
12. sep 2008

Neviem, ja síce nie som odborník, ale to bolenie krížov by pri tom asi nemalo byť. Hm, aspoň ja som to nemala. A lekár Ťa pozeral, či sa náhodou neotváraš a či je všetko v poriadku?? 21tt je ešte dosť málo na bolesť krížov.

lenkaaa
12. sep 2008

vichrica - hej, bola som u lekara v utorok a vraj bolo vsetko ok. Tak preto som nechcela hned stresovat a utekat zase k Dr. Myslis ako, ze bolesti krizov v 21 tt este vobec nebyvaju? 😖

blovitc120
12. sep 2008

Víchrica asi myslela bolenie krížov pri tvrdnutí, to je pri klasických kontrakciach, čo je v 21tt strašne skoro.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre