Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

atevi
29. jún 2008

Ja uzivam Magn Lactici 500mg 3x denne od 18tt. Pri prvom tehu som uzivala rovnake mnozstvo, aj napriek tomu som v 30tt skoncila v nemocnici s krckom otvorenym na 2cm. Davku mi zvysili na 4x denne kazdych 6 hodin. Vydrzala som 4tyzdne a v 34tt som porodila.
Ale na druhej strane, poznam maicky, ktore mali tvrde brucho a chodili par mesiacov s otvorenym krckom do riadneho terminu porodu. Takze myslite radsej na tento pozitivny priklad. Samozrejme, davajte na seba pozor, oddychujte, uzivajte lieky, sledujte brusko, ale hlavne sa nestresujte ked pozorujete zmeny.

vesi
29. jún 2008

aj ja som brala magne B6 od 31tt vo vyššej dávke ako je v letáku a porodila som v 38tt 3,5kg dieťa. podľa mňa doktor, ktorý má skúsenosti to vie lepšie posúdiť.

tamka84
30. júl 2008

Ked je už tu táto téma,myslíte že sa to dá aj nevšimnúť? ja sa obávam toho že mi bude tvrdnúť a nevšimnem si to alebo to budem pripisovať kŕčom..
aké s tým mate skúsenosti? ako ste vedeli že vám tvrdne bruško..? 😒

mamamima
30. júl 2008

aktak to sa neda nevšimnuť, je to také ťahanie a brusko na chvilku aj zmeni tvar, teda mne zvyklo 🙂 ako keby kopírovalo dieťa, teda vlastne aj kopirovalo...a stvrdne, mne tvrdlo od 28tt.trvalo to par sekund...a rodila som v 42tt 🙂

mamamima
30. júl 2008

či tamke to bolo 🙂

blovitc120
30. júl 2008

atevi, to ti v nemocnici zvysili davku z 3x denne na 4x denne magn. lactici?? to myyslis vazne? to je vlastne len taka preventivna davka, v ziadnom pripade nie terapeuticka, ked si otvorena, sa mi to zda strasne divne. pretoze ja som od 29tt v nemocnici a beriem 2x dene infuzie a v nich je v kazdej 4gMgSO4, takže dokopy 8g denne a okrem toho ešte 5x denne magn. lactici. ked sa otvaras a tvrdne ti brusko, 4x denne magn. lactici je podla mna rovnake, ako keby si si davala lentilky... precitaj si zlozenie, v jednej tabletke je len okolo 50mg cisteho horcika, mam ich na stole, tak to citam.
tamka, isto si to vsimnes, pretoze brusko sa ti napne, ostane tvrde ako skala od 15 sekund az do par minut a potom sa uvolni, to sa neda nevsimnut.

pensadorcallisto
5. aug 2008

Mne uz asi 3. den tvrdne brusko... Vcera v noci mi tvrdlo najviac, tak som hned rano sla k lekarke... Ta sa pozrela na utzv a vsetko je vporiadku, tak mi odlahlo... Inak, pri predchadzajucom tehotenstve som bola otvorena na pol prsta, tvrdlo mi brusko od 7. mesiaca, tak som si polezala mesiac v nemocnici, mala sa narodila zaciatkom 9. mesiaca. Tiez mi davali magnezium infuzie...
Teraz sa dost setrim, tak som bola prekvapena, ze by sa tie problemy mohli opakovat.
Lekarka vsak vravela, ze v tychto tyzdnoch je to normalne, nemavam to az tak casto, ale predpisala mi Magnezium citrate, rozpustne vo vode. Je tam 20 vrecusok. uvidim, ci pomozu...

durni
6. aug 2008

Ahojte chcela by som sa opýtať na to tvrdnutie bruška ako to vlastne je? mne tvrdne bruško čo si to tak viacej uvedomujem asi tri dni, bola som u doktorky ale moja ma dovolenku tak som bola u inej ale tej som zabudla povedať o tom tvrdnutí lebo to som si to až tak neuvedomovala
tak neviem či tam mám ísť znovu sa vypytovať alebo je to normálne alebo respektíve do akej miery je to bežné? myslím teda ako často může byť to vtrdnutie a na ako dlho? leb niekde som čítala že v tomto štádiu je to normálen ale len do určitej miery tak neviem kde ja ta hranica keby ste mi vedeli poradiť

zajo510
6. aug 2008

ajojte, mne tvrdlo brucho od cca 19.tt, povedala som to môjmu lekárovi, tak povedal, že je to ok, že to býva a že mám brať magne b6 2x1 tbl denne. jasne že brucho tvdrlo dalej a stále viac a pri každej kontrole som mu to vravela. nakoniec som v 32.tt skončila v nemocnici, lebo ma začalo prudko pobolievať v krížoch a to sa mi vraj už zmenšoval krčok. potom mi iný lekár vravel, že aj keby som naraz zjedla celú krabičku liekov magne b6 tak sa to možno vyrovná jednej magneziovej infuzii, ktoré mi dávali v nemocke. porodila som presne na deň pôrodu, ale to som posledny mesiac len ležala ako vorvaň na pláži a minimálne sa hýbala, lebo ma všetko bolelo.

durni, vraj sa to stáva, ale ked ti tvrdne často a tak to asi nie celkom v poriadku. mne tvrdlo vždy a pri akomkolvek pohybe aj ked som ležala.

blovitc120
6. aug 2008

100% súhlasím po zajom. Celá krabička magnezia sa možno vyrovná jednej infúzii, aj to som si nie istá. Viem o čom hovorím, lebo mi tečú 2x denne. Takže ak niekomu viac tvrdne bruško, tabletky sú v podstate ako lentilky. V žiadnom prípade by som tvrdnutie nepodceňovala a isto s tým šla čím skôr k dr. A trvala na vyšetrení krčka a to dosť často. Mne sa skrátil z 36mm na 10mm za 2 týždne napriek tomu, že ma kontrolovala dr. každý týždeň. Sú ženy, ktorým tvrdnutie nerobí nič, ale niektorým skráti a otvorí krčok za pár dní. V každom prípade odporúčam nepodceniť to, časté a silné tvrdnutie nie je normálne a už vôbec nie pred 30tt.

durni
7. aug 2008

NO tak mne až tak strašne často netvrdne a kontrovali mi ten krčok v utorok a bolo ževraj všetko v poriadku aj kontrolné sono mi robila a podla nej je všetko v uplnom poriadku ale určite to teda poviem ešte v utorok zas ked pojdem na odber cukru ale doktorka tam nie je tak to poviem len sestričke tak neviem no hadam mi poradi aj ona.

stokodej
21. aug 2008

Zdravím, manželka leží od 19tt v nemocnici na tvrdnutie bruška, dostáva magneziové infúzie, pol plegomazín a dodržiava kľudový režim pri poslednej kontrole v 20 tt mala krčok 43mm, tuhý a zavretý teraz je v 22tt a doktor ju vyšetroval a povedal že sa jej skracuje krčok či je môže nasadiť pesar. Neviete mi poradiť aké s tým máte skúsenosti alebo nebude potom pesar dráždiť krčok a bude to znova viac tvrdnúť? Bojíme sa lebo minulý rok sme prišli o dvojičky v 20tt 😒 ďakujem a prajem všetkým aby došli do 40tt 😉

johanka11
21. aug 2008

píšem za moju sestru,je v 7 mesiaci,tvrdne jej bruško,a lekár povedal,že bábatko sa tlačí von....tak ju dal do nemocnice ležať a bude na infúziách...máte s tým skúsenosti???upraví sa jej to,máme o ňu veľký strach aj o bábatko..

miskai
21. aug 2008

ahojte, ak sa smiem spýtať, možno blbá otázka, ale to tvrdnutie bruška je to, že vám naozaj stvrdne bruško na kamen?som prvorodička a neviem posúdiť či ho mám tvrdé alebo nie, občas cítim že ho mám také napnuté a tvrdšie ale fakt neviem či to mám brať vážne, doki mi predpísal ešte v 14tt tabletky guajacuran, vraj na relaxáciu maternce a ked budem cítiť že mi teda tvrdne bruško, keby som to tak vedela posúdiť ☹ poradíte mi dajako?

blovitc120
21. aug 2008

Stokodej, s tým pesarom je to tak, že v dnešnej dobe ho už nie vždy nasadzujú. Ja som bola od 29tt 6týždňov v nemocnici a môj doktor mi povedal, že aj keby som prišla skôr, že by mi ho nedali ani nešili krčok. Že oni to už nerobia, lebo sú to staré postupy. Že pesarom sa môže zaviesť infekcia a šitim úplne skrátiť krčok. Tak len dôverujte vášmu dr. on vie, čo robí. Ja som vydržala od 29tt doteraz bez jedného aj druhého. Niekto to robí a niekto nie. V našej nemocnici to neurobili ani jednej žene, v niektorých každej. Ak má tehotenstvo vydržať, tak vydrží. Hlavne je dodržať prísny kľud na lôžku. Mne sa krčok skrátil úplne, ale stále je zavretý. Držím palce.
Johanka, ja som bola v nemocnici od 29 do 36tt s tým istým a zatiaľ držíme. Tiež som brala infúzie 2x denne, malá sa tlačí von. Ak bude ležať, vydržia. Hlavné je tak do 34tt podržať.
Miskai, tvrdnutie sa nedá s ničím zameniť, bruško je ako skala. Tie tabletky ti neuškodia ani preventívne.

adulkababulka
2. sep 2008

ahojte baby, vedeli by ste mi poradit, co sa povazuje za tvrdnutie bruska? ja mam obcas stvrdnutu celnu dolnu cast bruska a citim taky tlak. Ale niekedy mam tvrdu len cast bruska - napriklad dole vpravo, inokedy je to vlavo a vacsinou je to stvrdnute miesto vydute, tak premyslam ze ci to len nieje babo nejako vydute von? co myslite? prosim poradte mi ☹ dakujem.

sirinka
2. sep 2008

ked je to len cast bruska, je to babatko, ako sa tam toci a opiera sa niektorou castou tela o brusnu stenu. tvrdnutie bruska je ked je cele tvrde, akokeby sa stiahlo, moze byt bolestive ale vacsinou neboli. urcite na to ale upozorni tvojho gyn, pokial mas pocit, ze nieco nie je v poriadku. v 19tt je to moc skoro. drzim ti palce, aby bolo vsetko v poriadku 😉

adulkababulka
2. sep 2008

sirinka - dakujem Ti. dnes som bola u Dr. ta ma pokontrolovala a vraj je zatial vsetko ok - tak snad, nechala ma ale doma na PN... ja som jej to tvrdnutie popisala ake to je, ale som sa zabudla spytat ze ci mam povazovat za tvrdnutie i ked stvrdne len cast brucha ☹ ach jaj, velmi sa bojim ☹

sirinka
2. sep 2008

adulka to nie, to je normalne, ja som mala tvrdnutie od 28 tt a porpitom obcas tiez iba polovica bruska a to bol klarkin chrbatik 😵 dr. mi to presne vysvetlil.

adulkababulka
3. sep 2008

sirinka - dakujem 🙂

vichrica
3. sep 2008

Mne tvrdlo bruško už od 19. tt. Začalo to s prvými pohybmi bábätka. Najprv som sa veľmi vystrašila, ale jeden lekár na nete mi vysvetlil, že to je len reakcia maternice na pohyby. Začala som brať aj Magne B6, ale nemám pocit, že by to nejak zaberalo. No a od vtedy mi tvrdne bruško stále tak 5 až 10 x denne. Niekedy je to dosť nepríjemné, hlavne keď chodím a mám taký veľký tlak v brušku. Mne pomáha, keď si ľahnem na bok. Potom cítim úľavu a o chvíľu to prejde. Teraz beriem obyčajné magnézium a myslím, že mi trošku viac zabralo. No a keďže som už v 36. tt. už sa nad tým ani nevzrušujem. A inak s tym skracovaním krčka. Ja vôbec neviem, či sa mi skrátil alebo nie. Môj lekár mi ho totiž ani nemeral. Možno je to lepšie. Aspoň som sa kvôli tomu viac nestresovala. A do nemocnice by som asi aj tak nešla. Menej stresujúci je kľud doma na lôžku. Držim vám palce 🙂

blovitc120
3. sep 2008

Vichrica, doktor zistí dĺžku krčka aj obyčajným palpačným vyšetrením, nemusí ho zrovna merať uzv, a asi si ho mala v pohode, keď o ňom nič nehovoril 🙂.

vichrica
3. sep 2008

Keď práveže on má palpačne vôbec nevyšetruje. Myslíš, že to videl na ultrazvuku?

adulkababulka
3. sep 2008

to je zvlastne, ze Ta palpacne nevysetruje, no, kazdy lekar ma asi ine metody.... mne moja lekarka kontrolovala porodne cesty ultrazvukom zospodu, a to si myslim ze kontrovala krcok... ale ci to ide zistit aj uzv cez brusko to neviem....

durni
3. sep 2008

No to je ozaj zaujímavé asi každý doktor ma iné praktiky ja som už u druhej doktorky a bola som aj u tretej ked moja mala dovolenku ale vždy ma vyšetrili palpačne ale určite tvoj doktor vie čo robí pre nič za nič by nemal licenciu neboj asi to videl aj na tom uzv

sirinka
3. sep 2008

vichrica mne tvrdlo brusko asi kazdych 20 - 30 min 😒 musela som len lezat, tiez som brala magnezium, nezabralo, dokonca mi ho dali par hodin pred porodom na oddialenie do zily a do svalu a tiez nezabralo.
pri predcasnych kontrakciach byva casta komplikacia skracovanie a otvaranie krcka, tak sa divim, ze tvoj dr. to vobec neskontroloval, cez USG cez brusko sa to neda zistit. mne brusko zacalo tvrdnut v 28tt. v 30tt mi zmakol krcok a zacal sa skracovat, v 34tt som sa zacala otvarat a v 37tt ked som aj porodila som uz bola na 4cm otvorena.

katka.21
3. sep 2008

ahojte.
dneska sa mi stalo ze mi s tvrdlo brusko.ale iba raz.je to normalne?

blovitc120
3. sep 2008

Katka, v 12tt je to dosť nezvyčajné. A isto ti stvrdlo?
Vichrica, to je fakt dosť zvláštne, že ťa nevyšetrí palpačne, keď ti tvrdne bruško 😲. Veď pri tom sa môže skrátiť a otvárať krčok, tak to nechápem. Cez uzv to uvidí len cez vaginálny, cez bruško ti na krčok neuvidí. Však mu povedz, nech ťa vyšetrí aj zospodu alebo urobí ten vag. uzv.

katka.21
3. sep 2008

nemam ho tvrde ako skala.ale ho mam tvrdsie.

vichrica
4. sep 2008

Tak dnes som bola na vyšetrení a keďze mi musel brať výter, tak ma aj palpačne vyšetril. Ževraj sa neotváram. Hm, tak to tvrdnutie bruška nebude asi až taká tragédia. U každého je to asi iné. Baby, chcem sa vás opýtať, či ultrazvuk na konci tehotenstva má zahŕňať aj meranie dieťaťka + vyrátanie jeho váhy, alebo to závisí len od lekára. Môj mi totiž povedal, že sa to už nerobí a robil mi len krátky 4D ultrazvuk za Sk 300,-- (spolu už Sk 2000.- 😒 ) a meral prietoky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre