Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

algi
10. aug 2010

@jeinabe aha dik za odpoved ja tiez si davam radsej magne B6 a zda sa mi ze zabera, ale vo stvrtok idem k dr. do poradne tak sa jej tiez spytam ze do akej miery to je normalne. drz sa...

jeinabe
10. aug 2010

@algi tak daj potom vediet co ti povie.....aj ty sa drz 😉 ....snad to dotiahneme do spravneho terminu.....

algi
10. aug 2010

@jeinabe jasne dam info, pekny dnik 🙂

mirka_80
10. aug 2010

Ahojte. Tak uz aj ja mam obavy z tvrdnutia bruska. Citievala som tak 2-3x denne take stvrdnutie, akysi tlak. Povazovala som to za tie braxton-hixove kontrakcie, čo je normalne. Ale teraz sa frekvencia zvacsuje, aj viac ako 10x za den a su ovela neprijemnejsie. Raz som dokonca citila aj krce v podbrusku pri nich. Uvazujem, ci nezajdem zajtra k lekarovi... Len aby ma nevysmial, ze je to normalne... 😅
A je normalne, ze tieto stahy bruska citim viacej pri prechadzke, alebo ked pobehujem po dome a upratujem? Ked len vegetim a poobede si s dcerou lahnem spat, je to vcelku OK. A tiez som ju minule za nieco hresila, trochu som sa rozcertila a akosi sa mi spustili tie stahy aj trikrat po sebe.
Intenzita sa zvysila len poslenych par dni. Mala by som sa obavat?

jeinabe
11. aug 2010

@mirka_80 Ahoj Mirka, tak radsej zajdi k lekarovi, aby si sa uistila.....on to najlepsie zhodnoti, vysetri ta a uvidis....vies aj ked si tu nieco poradime, ale nikto ti to nepovie na 100%......a tak budes mat istotu......ja som prvorodicka, tak ja ti radu isto nedam 😒 , ja mam tiez obavy z toho tvrdnutia bruska......a stale citim take mierne bolesti v podbrusku, ale uz sa snazim nevsimat si to......ja uz som aj kvoli tomu lezala tyzden v nemocnici, hrozilo, ze ma budu podsivat, ale nakoniec mi davali infuzky s MgSO4, diazepam a pustili ma domov......

jeinabe
16. aug 2010

@algi Ahoj, tak ako si dopadla u lekara?

jeinabe
17. aug 2010

@mirka_80 Ahoj, a ty si bola u tej lekarky?

algi
17. aug 2010

ahoj, chystala som sa ti napisat no nebola som tu. Dr. mi povedala ze je to v pohode, ze to sa maternica pripravuje a ze ako sa maly toci tak aj z toho. Magne B6 berem a to mi pomaha. Tkaze to zrejme nie je nic vazne...

mirka_80
23. aug 2010

@jeinabe Ahoj. Nedostala som sa tam z rôznych dôvodov a ono to akosi prestalo. Dávam si pozor, aby som sa fyzicky veľmi nepremáhala a snažím sa relaxovať aj psychicky. Lebo len pri námahe a rozčúlení som to mávala. Zajtra idem na bežnú poradňu, tak mu to spomeniem. A ešte som si začala kupovať minerálku s magnéziom... 🙂

mirka_80
24. aug 2010

@jeinabe Tak som bola dnes na poradni a sono-kontrole a spomenula som lekárovi to tvrdnutie. A on to normálne preskočil otázkou, či cítim pohyby každý deň a venoval sa ďalej iným veciam. Normálne som zostala zaskočená. Asi to považuje za normálne. Aj keď sa vôbec neopýtal, ako je to často, ani nič iné... 😨

dulkagabulka
24. aug 2010

@mirka_80 mirka ..pozri si par stranok dozadu..su tam moje nazory,co sa tvojho problemu tyka... 🙂

jeinabe
24. aug 2010

@mirka_80 no to je ale cudne, ze ho to ani nezaujimalo.....

mirka_80
25. aug 2010

@dulkagabulka A ktoré dátumy konkrétne? Už je tu 51 strán, je toho veľa...

dulkagabulka
25. aug 2010

okolo strany 41 vyššie...skus...

kiara3
15. sep 2010

Ahojte ja som tu uplne nová som 16týždni tehotenstva čakám moje prvé vitužene babo....Mám zdravotné problémi ale aj tak som mala obrovské štastie že sa nám podaril malí zázrak ktorý čakám...Ale chcela som sa vás opýtat dnes som sa hrozne zlakla ked som sa zobudila mala som hrozne tvrdé bruško taká hrča....tak som zostala dlhšie v postely ked je sviatok a nepracujem...Momentáne pracujem v drogeríí..Celé dni stojím na nohách a naobsedím ani doma tak som si ho hladkala kým mi troška nezmeklo...Prosím napíšte mi či sa mám bát alebo je to ok?Nemám vobec žiadne bolesti...čo to môže byt?

maria30
15. sep 2010

ahojte.. ak môžem odporúčiť... ak máte nejaký problém, radšej choďte (keď aj zbytočne) viac krát na kontrolu, nech vás lekár pozrie... takto vám môže niekto povedať svoj názor a poradiť, ale nemusí to byť akurát to správne...
@mirka_80 @kiara3 ak máte tvrdnutie častejšie, určite by som išla znova a znova na kontrolu.. ja som ležala v nemocke a mala som tvrdnutie a dva dni ma nikto nepočúval, až keď som už po x-tý raz bola "otravovať", tak ma službu konajúca lekárka (ktorej som to povedala v priebehu služby min. 5krát a dokonca mi robila i ultrazvuk) pozrela a to už som mala kontrakcie každé 3min. a bola som otvorená na 6cm... len prekvapene skonštatovala, že prečo som neprišla skôr... som nevedela, ako mám reagovať...zbytočne som jej už hovorila, že som to hovorila už na vizite predošlý deň a jej konkrétne v priebehu celého dňa viac krát i pri ultrazvuku, ktorý mi v ten deň robila!! pohyby som mala... žiaľ, pôrod prišiel ešte moc skoro a už sa nedal oddialiť... týmto vás nechcem zbytočne stresovať, len tým chcem povedať, že ak sa vám niečo nepozdáva, tak choďte radšej na kontrolu x-krát zbytočne, ako by malo byť neskoro... držím palce, aby ste boli v poriadku a onedlho mali pri sebe krásne zdravé bábätká...

zucha
15. sep 2010

@kiara3 jednoznacne prosim ta si nehladkaj brucho, lebo to moze podporovat tvrdnutie. Ak sa neotvaras - co ti povie lekar, tak pravdepodobne nasadi magnezium. Teda, ak sa tvrdnutie opakuje viac krat. Ak je to raz zacas, su to falosne kontrakcie, ktore su v kazdom tehotenstve bezne - nimi sa pripravuje telo na porod. Ale ako si na tom ty, to ti povie tvoj lekar

liv1
15. sep 2010

@kiara3 ahoj kiara, ako doporucuju baby, chod k dr. ja som sa tiez budievala s tvrdym bruskom, pozri ak to nie je casto je to ok, ale kazdopadne to sleduj a urcite chod k dr nech ti da magnezium, pripadne guajacuran. Mne tvrdlo brusko velmi casto od 21tt, mam s tym teda velmi dobre skusenosti ked som kvoli tomu bola 2 krat v nemocke, ale netreba sa bat, vela babam tvrdne, len treba viac oddychovat, tiez nehladkat to brusko a v ziadnom pripade sa namahat, alebo zdvihat tazke alebo tak. Ak je to ale do 10 krat za den je to ok, ak to stvrdnutie nie je dlhodobe. Ak je o niekolko sekund pripad. minuta, nic sa nedeje. Ale opakujem sa, vzdy treba ist k dr. Aj ked si myslite ze je to malickost..

kiara3
15. sep 2010

Dakujem vám velmi pekne za vaše rady hned som troška pokojnejšia....Zatial som mala moje prvé tvrdnutie bruška keby som si ráno nepohladkala bruško lebo ma to roška tahalo tak by som to ani nevedela....Može to byt aj tým že som bola troška chorá mala som nátchu...nedalo sa tomu vobec vyhnut lebo som v takej práci kde každy prská a kašle tak ma to neobyšlo....A včera som bola na nákupe ked som potrebovala aj niečo doma navarit a niekedy si neuvedomím kolko toho do košíka hodím a mala som dve plné nákupne tašky priatel bol v robote a tak mi nemal kto pomoct a ráno sa mi to asi vypomstilo že si nedávam pozor...Na buduci štvrtok mám íst na krv mám ist aj k lekárke?Alebo mám ist skor?Dakujem vám velmi pekne za vaše rady. 🙂

mirka_80
15. sep 2010

Mne tvrdne brusko nepravidelne uz skoro od 20 tt, intenzivnejsie tak od 28tt. Na každej kontrole mi ale lekar povedal, ze krcok je uzavrety, neotvara sa, takze su to len falosne kontrakcie, tie "cvičné". Teraz viem, ze pokial sa ich intenzita nemeni, je to OK. Uz som si na to zvykla. Kazdopadne nechcem brat magnezium, aby mi svaly maternice uplne nezmlandraveli a potom by som mohla mat problem pri porode. Pokial sa mi zda, ze sa intenzita zvysuje, oddychujem co najviac a snazim sa nebyt v strese. Potom to polavi a zase je OK. Takze pre mna je rozhodujuce pri kazdej kontrole, ci sa neotvaram. Doteraz sa mi nic nestalo a myslim, ze za 6 tyzdnov, co mi ostava, sa ani nic nestane.
Pri prvom tehotenstve som tieto falosne kontrakcie nikdy nemala a mala som tazky porod. Teraz to hadam bude ine, ked je maternica "nacvicena". 😀 Este zacinam cvicit s Epi-no, tak hadam aj nastrihu sa vyhnem.
Takze tvrdnutie je individualne, nie vzdy treba lezat v nemocnici. 🙂

mirka_80
15. sep 2010

@maria30 Dakujem za drzanie palcov. 😉

otulik
16. sep 2010

ahojte aj ja sa pridam zacala som mat tlaky dole v posve ked som viac presla alebo pri WC tak som radsej dosla k mojej lekarke ona ma pozrela krcek sa neskracuje ale zacina mi tvrdnut aj brusko napr.dnes ona ze to su uz zacinajuce kontrakcie ☹ predpisala mi Magne B6 a maximalny klud nohy polohovat a lezat 😒 a ked sa to zhorsi tak do nemocnice ☹ ale dufam ze nie aspon verim ze to bude oki 😉 len to je skoro na kontrakcie nie?

otulik
17. sep 2010

to tu nikto neni? ☹

dulkagabulka
17. sep 2010

@otulik ...suhlasim s postojom Mirky 🙂

otulik
17. sep 2010

to mam v kuse lezat?sak to je priserne juuj 😒

liv1
17. sep 2010

@mirka_80 ako ja mam informaciu tak z magnezia ti maternica nezlenivie. ja som brala magnezium od 21tt do ukonceneho 37tt, este k tomu guajacuran a poslednych 6 tyzdnov este salbutamol na udrzanie tehotenstva, a 2 dni po vysadeni som porodila za 3,5 hodky. Ked nie su ine problemy magnezium sa vysadza v 36tt a tvrdnutie v ziadnom pripade netreba podcenovat ak je caste. Mne pri dlhom stvrdnuti brucha praskla plodova voda a prisiel porod...
Ale hovorim pre ine baby ziaden strach, ked tvrdne neznamena ze pride porod, len to treba troska sledovat a ked tvrdne velmi polavit a ist k dr.

mirka_80
17. sep 2010

@otulik Nejde hned o lezanie. Mne staci, ked polavim vo fyzickej aktivite, doprajem si oddych v sede viackrat za den na co najdlhsie... A este jeden moj osobny postreh-- ked mam obtiahnute oblecenie na bruchu, akosi castejsie mi to brucho stvrdne. Tak nosim co najvolnejsie oblecenie, podla moznosti bez gumy v pase.

mirka_80
17. sep 2010

@liv1 Ako som uz pisala, je to velmi individualne. Ty by si mozno bez tych liekov porodila ovela skorej, nedajboze potratila. Ja neberiem nic a som OK. Teraz to uz beriem tak, ze keby nebodaj sa aj spustil porod, som uz skoro vo finale, takze dieta by malo byt OK. Kazdopadne by mal lekar zhodnotit, ci je potrebne brat lieky. Ale pises aj o dlhom stvrdnuti, ja mam take kratke stahy, nie viacej ako 10-20sekund. Aj to vynimocne, skor je to menej.
A ten porod ti zavidim. V dobrom. Ja som rodila 26 hodin od odtecenia hlienovej zatky po narodenie malej, cely cas samozrejme s bolestami. Ku koncu mi davali infuzie glukozy, aby som sa vobec udrzala na nohach. A kedze zatka mi odtiekla po polnoci, nespala som skoro dve noci po sebe... 😖

otulik
17. sep 2010

@mirka_80 no len mne povedala ze len lezat no len ako sa da len lezat ked mas rodinu malu 😒 ake beries lieky?ja magnez.3krat denne

zuzkap2
17. sep 2010

Ahojte, tak aj mne tvrdne brusko uz od 21tt ☹
@otulik, urcite sa lezat da 😉 ja lezim uz od 21tt, ale hlavne ze je to doma,kedze mam dve deti a k tomu manzela v UK. A o domacnost sa mi teraz stara svokra. K liekom, tak ja beriem magnezium 3x2 tb, a salbutamol 3x1

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre