Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

milhaus
30. nov 2006

pred týždnom my brucho stvrdlo asi na 3 min. a dosť ma naša potvorka vyplašila a potom som bola rada ked sa pohla. bolo to také väčšie stvrdnutie ako inokedy

denik
5. dec 2006

kočky aj mne tvrdne bruško a aj ma pri tom bolí ☹ som v 25TT a minulý týždeň som bola v poradni.. lekárka povedala, že je to normálne.. dala mi no-spu a mám sa vraj šetriť.. prosila somju o PN, ale osmiala ma, že nerobím 8hod denne v obchode, ani v pekárni a že v škole to s deťmi toľko vydržím 😲 (podotýkam, že s pracujem spostihnutými deťmi a fyzicky je to čím ďalej tým viac náročné). Šla som za iným lekárom, ale ten mi povedal, že tehotné pacientky si lekári nepreberajú.. a povedal mi to aj ďalší lekár aj pôrodná asistentka na cvičení 😢 neviem, čo ďalej, začínam byť z toho nesvoja 😢

erka12
5. dec 2006

ked som cakala miska, mne tak par krat brusko tvrdlo, lekarka povedala , ze ked tvrdene nie casto je to v poriadku a o tehotenstve a praci v skole viem tiez svoje 😉

dorotka
5. dec 2006

denik do desat tvrdnudi za den nevadi v kazdom pripade
ak bude tvrdnutie pravidelne moze ist o kontrakcie alebo ak je tvrde neustale moze sa skracovat krcok treba ist v oboch pripadoch k lekarovi na kontrolu a nepredpisala ti ani magnezium?
to s tymi pacientami to je dobra hlupost akoze ked si tehotna tak prestavaju platit zakony a ty zrazu nemas pravo zmenit lekara?

anad
5. dec 2006

Dorotka, si ma teraz prekvapila s tym, ze ked je dlhsie tvrde tak sa skracuje krcok. Ako to lekari zistia? Iba cez sono? Pytam sa, lebo ja som ho mala tvrde od vecera az do obeda druheho dna a ked chodim, tak mam pocit takeho neprijemneho taku dole 😕

tonicka
5. dec 2006

Denik, ja by som isla na tvojom mieste asi do nemocnice, pripadne na pohotovost a zacala by som tam chodit do poradne aj skor. 🙂

dorotka
6. dec 2006

anad nemusi to byt pravidlo ale ja ked som nabehla k lekarovi s tym ze som ho mala niekolkohodin tvrde hned mi kontroloval krcok
robi sa to bud sonom alebo prehmatom ale ty sama si to neskontrolujes iba lekar

dorotka
6. dec 2006

a este len dodam moj bol ok 😉 bolo to len stresom a dostala som magnezium ak by sa to opakovalo

zuzu13
6. dec 2006

denik choď k obvodnej lekárke a povedz jej v čom je problém. Popros ju o PN na hocičo. Určite to pochopí. Len ja asi nepochopím tvoju gyndošku 😖

anad
6. dec 2006

Dakujem! Lekarka ma sice v pondelok videla, ale odvtedy sa to zhorsilo, tak som nevedela.. a ten tlak je taky neprijemny. Ale neviem cim to moze byt, nemam pocit, ze by som bola v strese ani unavena uz.

denik
6. dec 2006

ďakujem za podporu, myslím, že naozaj oslovím praktického lekára, ten ma pochopí 😉 inak beriem Magne B6 (asi ako všetky baby tu na fóre 😀 ) a tiež no-spu, ale nemám pocit, že by sa vďaka tomu niečo zmenilo..

anad - pôrodná asistentka pri cvičení mi povedala, aby som si vypozorovala, kedy mi tvrdne, či napr. pri pohyboch, pri plnom mechúre, pri prudšom vstávaní - že vtedy je to ok, no ja pociťujem tlak asi ako ty hocikedy v priebehu dňa, aj večer pri telke, kde som v polohe ležiaceho strelca a v úplnom kľude.. krčok skrátený nemám (aspoň pri poslednej kontrole nebol) je len nejak inak posunutý či čo, čo by mohlo súvisieť s tým, že mám placentu posunutú dozadu..

lilla22
7. dec 2006

denik, ja pracujem tiez v skolstve a som doma od 20. tyzdna. Lekarka ma v pohode vypisala. Keby som chcela, tak aj skor. Povedala mi, ze tehotnym vychadzaju v ustrety. Takze nechapem celkom pristup tej tvojej gynekologicky 😠

emjee
12. apr 2007

katy27 • 35tt • 12. apr 2007 o 17:00
Ako sa prejavuje tvrdnutie brucha? A co si myslite o uzivani magne B6. Citala som ze niektore brali az 8tabletiek. V pribalovom letaku sa pise,ze tehotna by nemala prekrocit 2tablety denne.

rainbow • 35tt • 12. apr 2007 o 17:02
ahoj katy, mne stvrdne a je ako skala, tak neviem, neberiem nič, len pijem magnesiu a jem viac bananov

katy27 • 35tt • 12. apr 2007 o 17:09
a to Ti pomáha?

escada17 • 1d, 19tt • 12. apr 2007 o 17:12
no banany ja jem denne, magnezko som nikdy nebrala a aj tak mi v prvom tehu tvrdlo...v tomto este nie...mne sa zda, zemne to z unavy a namahy viac tvrdlo...

rainbow • 35tt • 12. apr 2007 o 17:14
moc nie, ale presne ako píše escada, mám teraz fofry a to asi z toho

katy27 • 35tt • 12. apr 2007 o 17:17
ja sa bojim, aby som kôli tomu nemusela ist uz teraz do nemocnice. Na buduci tyzden idem za lekarom tak uvidim co mi povie.

rainbow - mas pekne zariadenu spalnu 🙂 v takej oranzovuckej farbe

escada17 • 1d, 19tt • 12. apr 2007 o 17:31
baby, ja by som uz tak chcela byt daleko ako vy, v tomto stadiu sa este stale dost obavam..

katy27 • 35tt • 12. apr 2007 o 17:34
escada,
a co mam povedat ja. Ja som uz prezila jeden potrat. A teraz tie vselijake problemy ktore maju mlade mamicky. Zakazdym ked si nieco precitam tak mam strach. Na predposlednom uzv mi dr. povedala ze mam trochu menej vody, tak som sa hned zacala obavat, ale pisali niektore baby ze to je normalne a teraz este aj to tvrdnutie brucha ☹

syssa • 39tt • 12. apr 2007 o 17:54
ahojte, mne tvrdne brusko uz od nejakeho 27tt., dva tyzdne som bola v nemocnici, kde mi v 29tt. zasivali krcok maternice a odvtedy lezim dole hlavou 24hod. denne. Magne B6 beriem 3x2 😉

syssa • 39tt • 12. apr 2007 o 17:56
rainbow, neviem ci to sumive magnezium nie je slabunke

katy27
12. apr 2007

syssa,
a ako sa Ti to prejavovalo - to tvrdnutie.A to ti v nemocnici davali 3x2.Lebo v pribalovom letaku som citala,ze tehotne mozu len 2tb denne.

syssa
13. apr 2007

katy, na zaciatku som mala tvrdnutie vzdy pri postaveni sa z postele - je to taky jemny tlak v podbrusku, ktore ostane ako skala. Pred vyse mesiacom mi zacalo tvrdnut cele brusko aj v klude, ked lezim. Uz som si na to nejako zvykla. Trva to par sekund. Magne B6 beriem treti mesiac 3x2. Na letakoch je vzdy pisane nieco ine - aby sa vyrobcovia chranili.

katy27
13. apr 2007

a teraz si este doma? A ako mozes lezat hlavou dole 😉To mas nejaku special upravenu postel? Nie nahodou nohami hore?

syssa
13. apr 2007

ano, este som doma. V pondelok idem na kontrolu, tak snad mi uz vyberie aj stehy (mam zasity krcok maternice) a pocitam aj s tou moznostou, ze si ma tam uz necha. 😒
Lezim tak, ze pod nohami gauca a aj postele mam 20cm polena. 😀
Aj v nemocnici som tak lezala. To aby sa nevytvaral tlak na krcok. Uz tak lezim tri mesiace, no uz by aj stacilo 😝
A tebe tvrdne brusko? Alebo?

katy27
13. apr 2007

Tak to Ti fakt nezavidim, ale co by sme neurobili pre tie nase mimca.Ked sa Ti maly hybe tak citis take silnejsie pohyby? ja mam taky pocit. Vcera som sice bola v poradni dr.mi povedala ze mam cs4, ze je to v norme, ale nic som jej nehovorila a potom sa iba usmiala a hned vedela ze mi trochu tvrdne tak neviem. Beriem to magne B6 tak uvidim. Ale mam trochu strach.

syssa
13. apr 2007

To mas pravdu, uz len kvoli nasim drobcekom, aby boli zdravucky musime vydrzat. 😉
Ano, tie pohyby byvaju coraz viac bolestivejsie - akosi si nechce uvedomit, ze sa tam uz musi uskromnit. 😀
Katy, uz si v 36tt. a to tvrdnutie by uz malo byt v pohode, teda pokial to je par krat za den a trva to niekolko sekund. To sa telo uz pripravuje. Potvrdil mi to lekar a aj kamosky co uz odrodili. Takze hlavu hore.... 😉

emjee
27. máj 2007

dzidzuska • 18tt • 25. máj 2007 o 16:22
ahojte maminky neviem ci sa tu uz nieco taketo rozobealo stale mi tvrdne brusko uz naozaj neviem co s tym...mozno mate niektora podobny problem... ☹

monika1 • 1d • 25. máj 2007 o 16:27
ahoj,no mala by si to co najskor povedat svojmu gynekologovi,ked ti takto tvrdne musis brat magnezium...ja som lezala 3 tyzdne v nemocnici lebo mi tvrdlo ale to som bola uz v 34tt a so mnou lezali baby co im tvrdlo v 20tt a dostavali sme magneziove infuzie kazdy den...

dzidzuska • 18tt • 25. máj 2007 o 16:33
beriem magnezium plegomazin duphaston a salbutamol uz som ako droista vcera som bola na poradni vravel ze ak sa to nezlepsi po vikende hned mam prist ale ked ja strasne nechcem ist o tej nemocnive mam z toho uplne hrozu pred 3mi tyzdnami som tam tyzden lezala ☹

hedunecka • 25tt • 25. máj 2007 o 16:33
ahoj dzidzu no mne dnes tiez nejako casto tvrdne ale to bude asi tym pocasim..ale ty si este len v 17tt na tvojom mieste pokial je to viac ako 10x za hodinu abo 2 tak xod na pohotovost..mne stvrdne za cely den najviac 6-7x..ale iba niekedy..a tiez pijem magnezkove tablety..len tak na prevenciu.. 😉

katrin • 2d • 25. máj 2007 o 16:34
skús jednu z týchto tém:
https://www.modrykonik.sk/forum/group.php?vSubj...

wighy • 24tt • 25. máj 2007 o 16:35
ahoj, monika ma pravdu, v kazdom pripade sleduj ako casto ti tvrdne brusko, a povedz to lekarovi aj ja som bola teraz pred 2 tyzdnami v nemocnici lebo mi stvrdla maternica a 5 dni som tam pobudla na infuzkach a teraz je uz dobre, berem uz len magnezium

dzidzuska • 18tt • 25. máj 2007 o 16:40
HEDUNECKA- no tak casto to nie je aspon sa mi dnes nezdalo ako kedy chvilku je dobre ze vobec nic a chvilku je to dost casto a niekedy to trva aj pol hodinu kym sa uvolni.... ☹
KATRIN-dakujem pozriem
WIGHY-kolko krat je tak norma?No uz pre 3mi tyzdnami som aj ja lezala ale to preto lebo som mala aj bolesti. ☹

hedunecka • 25tt • 25. máj 2007 o 16:41
jeej vid to som ani nevedela 😕 ze si bola v nemocnici..to lebo vzdy pridem iba na skok k septembrovkam.. 😒

dzidzuska • 18tt • 25. máj 2007 o 16:42
no bola a uz tam veru nechcem ist dali mi jednu infuzku za cely den sestricka ani neprisla az vecer na viitu a lieky som si davkoala sama 😖

wighy • 24tt • 25. máj 2007 o 16:43
neviem ci to je norma ale pisu tak 10x za den, ten salbutamol som v nemocnici brala aj ja, dolezite je aby sa ti nezacal skracovat krcok a aby si sa neotvarala, ja mam naordinovany kludovy rezim, takze vela treba oddychovat

dzidzuska • 18tt • 25. máj 2007 o 16:45
no ved stale len lezim nohy do vrchu tak to om potom asi v norme najviac stvrdne ked stojim staci len aby som si urobila nieco jest a v tommomente idem hore nohami brusko na kamen

escada17 • 1d, 26tt • 25. máj 2007 o 17:01
tak baby mne sa zda, ze ja mam to svoje take tvrde stale, ale tuna sa o to vobec nejako nestaraju a nic si z toho nerobia, magnezium som si kupila len na radu septembroviek a tu mi na to nikdy nic nepovedali... 😕

adkag • 25tt • 25. máj 2007 o 17:45
aj mne sa zda ze mam stale dost tvrde brusko,ale mozno nie,neviem totizto ake ma byt. ale mne tiez tvrdne cca tych 10 krat za den a ked si dam magnezium 2x1 tbl. tak je to lepsie,dnes mi stvrdlo tak 4 krat. tiez som citala ze v prvej polovici tehu je to do 10 krat za den normalne, ale nemal by sa krcok skracovat, potom moze byt problem.

bobael • 25. máj 2007 o 17:51
Ahojte janulka a adkag.... 🙂

escada17 • 1d, 26tt • 25. máj 2007 o 17:58
adka- ahoj, mne ani enpovedia, skracuje-neskracuje, len to, ze je uzatvoreny...ze nic sa tam dole nedeje -doslova...a vsimla som si, ze ked sa niec nahnevam, tak mam vtedy straaaasne tvrde brucho, alebo ked nieco robim...

hedunecka • 25tt • 25. máj 2007 o 17:59
no mne ked strvrdne brusko tak ma zacne tak bolet v podbrusku jak ked som mala mrsku..a trva mi to tak max pol minuty..dolezite je ozaj aby ta pozreli ci sa ti neskracuje krcok abo sa neotvaras..ked ti tvrdne pri kazdom pohybe asi by si to mala ozaj cim skor oznamit.. 😉

mamacat • 38tt • 25. máj 2007 o 18:18
mne tvrdne uz len ked si spomeniem na slova "nemocnica" "porod" "praca"... 😅

danona • 2d • 25. máj 2007 o 18:41
ahojte 😉
mala som tvrdnutie bruška, aj 20x denne, trápilo ma to tak od 24tt.. 😝 musela som ležať-doma, nenamáhať sa, brala som Magne B6 a ešte nejaké tabletky na uvolnenie, upokojenie.. raz týždenne som musela chodiť na kontrolu k dr, tá len zdola kukla či sa neotváram.. 😉
bolo to minulý rok, celé leto som sa presúvala z gauča na posteľ a naopak.. 😝 no oplatilo sa, máme krásnu princeznú.. 😵 😵

dzidzuska • 18tt • 25. máj 2007 o 20:37
DANONA-tak to blahozelam ze vsetko je ok...isto sa velmi tesite
VSETCKY-v prvom rade vdaka za nazory a rady.
Pozorujem na sebe ze ked sa mi da strasne strasne cikat tak stvrdne alebo ked som strasne strasne hladna tak vtedy tiez a inak ked dlhsie stojim ale to uz nie je az take 😒 No zaujimave su tie nase bruska
Ale uz som o cosi kludnejsia,dakujem 🙂

tweety22 • 1d • 25. máj 2007 o 21:37
dzidzuska, mne zacalo tvrdnut brusko v 20tt ako som zacala citit prve pohyby a tvrdlo v jednom kuse, neustale, ani na wecko sa mi nedalo poriadne ist, ale po dvoch tyzdnoch sa to upravilo a potom mi uz brusko netvrdlo nikdy, takze mozno sa to este upravi, ale naozaj hlavne si dopraj vela kludu, ja som od 20tt bola dom na rizikovom a vobec som sa nenamahala 🙂 drzim palce 🙂

dzidzuska • 18tt • 26. máj 2007 o 09:41
TWEETY22-no lenze ja som podla doktora este len dnes zacala 16tt to sa mi zda strasne skoror na tvrdnutie a bojim sa aby sa to potom len nzhorsovalo. ☹ no klud si ja doprajem tale lezim pre istotu nohy vylozene...dopujem sa liekami a to tiez nie je bohvieco...Doktor povedal ze tieto 3 dni budu take kriticke rozhodujuce ze sa uvidi ci pomohli lieky a celkom sa mi zda ze aj ano,treba zaklopat...

dzidzuska
27. máj 2007

DENIK-JA TIEZ PRACUJEM S MENTALNE POSTIHNUTYMI A KED SOM ZIADALA PN ZE MAM SLABSIE BOLESTI V PODBRUSKU A POVEDALA SOM LEKAROVI KDE PRACUJEM OKAMZITE MI DAL PN AJ V NEMOCNICI SOM BOLA ODVTEDY SOM DOMA! 🙂 TEBA MUSI PRIJAT INY DOKTOR CI SI CI NIE SI TEHOTNA KED SI NESPOKOJNA SO SVOJIM

adkag
27. máj 2007

dzidzuska, mne zacalo tvrdnut uz v 15tt, ale nie tolko krat za den ako teraz. aj ked musim povedat,ze je to uz lepsie, okolo 20tt to bolo najhorsie. teraz uz beriem to magnezko a mozno aj to pomaha, ze fakt len 4-5 krat za den stvrdne.
inak mne ked stvrdne tak tiez mam taku bolest jak pri MS na chvilu dole v podbrusku.

escada17
27. máj 2007

ahoj adulka- krasnulka 😉 ja mam tvrde ako plne kamenov a uz som zahlasila, ze s detmi koncim...

adkag
27. máj 2007

esci, fakt? ja ze budes este pokracovat 🙂 . ja mam tiez dost tvrde, jak keby dost pevne mi pride,tak neviem ci je to oki ci nie.

escada17
27. máj 2007

Roman sa blazene usmial, ked som povedala, ze toto je posledne-videla som na nom, ze mi to raz pripomenie 😀

adkag
27. máj 2007

esci, sak teba to prejde za chvilu 😀 . inak ja ked chodim na tie cvicenia pre tehule,tak sa tam rozprava o porode a vzdy pridem domov vystrasena z toho,aj ked potom ma to prejde,ale veru neni mi vsetko jedno.asi nad tym nemozem rozmyslat. tak tiez som zvedava,ci ma po porode neprejde chut na dalsie deti 🙂 .

inak ja som na zaciatku tehu hovorila ze prve a posledne, jak som sa furt strasne bala o mimi, uplne som bola hotova z toho, ale teraz mam take fajne obdobie tento druhy trimester,zeby som aj 4 deti 🙂 . akurat som dnes rozmyslala,ze mi bude za tym bruskom aj smutno,ked sa mimi narodi 🙂

escada17
27. máj 2007

adi, mne bolo smutno za kopkanim, za bruskom nieeeeee 😀 vadi mi, ze sa cela nevidim prenho 😉 ja mam obrovske brucho, preto si nedavam fotky 😉 strasne ma uz boli chrbat, vcera som mala take kontrakcie aj rano, aj vecer, ze som uz mala depku...ze co sa deje...ale nic, no necitim sa ok s tym, ako to prebieha cele

adkag
27. máj 2007

esci, to mas akoze riadne kontrakcie? to su tie cvicne - poslicky?

juj aj mne bude to kopkanie chybat, aj ked nase moc nekopka, dneska je dost ticho furt,akurat rano v kostole trosku kopkala a teraz ked tu boli kamarati chvilocku,aj to do mechura 🙂 . mne bude aj za tymto bruskom smutno,ho mam take akurat,ze este nezavadzia ale uz ho vidno,tak kazdy nan kuka 😀

dzidzuska
27. máj 2007

adkag-tak mozem byt pokojna 🙂 ked som bola vo stvrtok na poradni tak ma zobral prednostne a vyzeral trasne zdesene az ked pocul srdiecko trsku sa pousmial 🙂 odlahlo mi a asi aj jemu 😀

adkag
28. máj 2007

dzidzuska, ja som citala jeden clanok na www.porodnice.cz, je tam o bolestiach a tvrdnuti bruska v tehu. tam sa pise ze v prvej polovici tehu je normalne ked tvrdne do 10 krat za den, v druhej polovici aj viac (20-30 krat). davaju na to magnezium, aby sa zmiernili bolesti, resp. aby bola zena kludnejsia,kedze vacsinu ludi to dost vystrasi. a ak su porodne cesty uzavrete, teda ze sa neotvara a neskracuje krcok a nema zena ani ziadnu infekciu - treba spravit stery, tak ide o drazdivu maternicu. a uz v prvej polovici tehu moze byt to tvrdnutie aj castajsie. ide naozaj len o to,ci sa v dosledku tej maternicovej cinnosti neotvara krcok. ale doporucuju kludovy rezim.
keby si to mala pravidelne v kratkych intervaloch a nepomohol by ani kludovy rezim,vtedy radsej zajdi na pohotovost.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre