Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

lenkama
18. jún 2010

Ahojte,ak sa môžem pridať,čakáme tretie bábo v septembri a tiež mi nedávno pod bruškom nejak divne stuhlo,taký divný pocit,neviem či je to tvrdnutie,či to je normálne,bolo to tak chvílku taká bolesť akoby sa niečo natiahlo,naplo,a hneď uvolnilo,neviem to presne popísať,ale čítala som,že to môže občas byť,že to sa svaly,či maternica tak pripravuje na pôrod,neviem to presne ale tak divne mi bolo,také zvlášne pocity,neviete mi poradiť či je to normálne,alebo sa mýlim?Ďakujem za radu 🙂

impka
20. jún 2010

zienky, nebojte sa, tvrdnutie je pomerne normala sucast tehotenstva, vraj do 10x denne je to v norme, ale nemalo by to trvat dlho a nemalo by to byt bolestive. maternica jednak trenuje a jednak to moze obcas upozornit, ze si treba odpocinut! Mne tvrdne brucho asi od 26tt + sa mi vtedy dost vyrazne skratil krcek na 1 cm, tyzden som bola v nemocnici na tokolytickej liecbe (magnezium) a odvtedy som doma a viac menej polihujem, momentalne koncime 36tt, huraaa. Co vam mozem odporucit, nejedzte sezamovu omacku Tahinni - ja som ju jedla denne s rannymi vlockami a raz, ked som asi tyzden nemala kupene tahinni, tvrdnutie prestalo!!! neviem cim to je, zrejme ma sezam vela vapnika a to si stahuje horcik.... je to len odpozorovane, nikde som o tom necitala... ale zabralo to, odkedy nejem sezamovu omacku tvrdnutie takmer uplne prestalo a to uz vysadzujem aj magneB6 co som brala. drzim vam palceky

susika
20. jún 2010

tak mne tvrdne bruško už dlho a to som len nízky týžden. bereiem magnezko, ale zistila som, že najviac vtedy, ked som v klude. nemožem ležať na chrbáte a ani dlho sedieť. vtedy sa ako keby zbláznilo.v prvom tehu som to mala rovnako, ibže bruško bolo ovela nižšie celé tehu, teraz sa i zdá stale dosť vysoko, ale aj tak mám strach...a ked sa malý zaprie, tak tonič nerobí, ale väčšinou sa zapiera dole, takže stale chodím na vecko, alebo mi nahradza príjemné pocity 😀 😀 😀 😀 vie kam má kopnúť drobec🙂))
ozaj, neviete, ako je to s jahodami? jem ich dosť, tak dufam, ež neškodia🙂

nikolkaaa
11. júl 2010

Baby potrebujem poradiť..zostava mi 5dni do porodu a neviem či odhadnem ked to na mna pride..mam take pichanie na cely spodok bruška mam poit ako keby mi maly vypadol a mam neskutočne krče do noh..a tvrdne mi velmi často bruško ..som si to ratala a je to každych 15min stvrdne a povoli ale neni to take bolestive tak neviem či su to prave kontrakcie..neviem či maju bolieť..prosim poradte mi..dakujem 🙂

dulkagabulka
11. júl 2010

@nikolkaaa ...ano..takto moze začinat porod...u kazdej ženy je to ine...ak sa intervaly stanu kratšími, pripadne by si začala krvácat, ci ti odtiekla voda, chod k lekarovi...ak sa nič z toho nestane, tvoja intuicia ti povie najlepsie, kedy ist do porodnice...niektore ženy maju kontrakcie,ktore vobec necitia ako bolestive, to znamena,ze pridu do porodnice so slabymi bolestami a su uz otvorene napr. na 7 cm 🙂
ako citis, tak sa zariad 🙂 želam ti krasny pohodovy porod 🙂

nikolkaaa
11. júl 2010

dulkagabulka.velmi pekne ti dakujem za nazor..takže na začiatku to nemusi byť take bolestive?ak by to tvrdnutie bolo každych 5min tak vtedy to byva boletive?zatial ešte počkam uvidim ako bude večer..dakujem ti pekne

dulkagabulka
11. júl 2010

@nikolkaaa každá žena to vnima inak...pri prirodzenom porode, teda pri takom, pri ktorom som nedostala žiadne lieky, to začinalo tak,ako ked su bolesti pri menštruácii...budeš to citit ako take tvrdnutie bruška...vydrž kym budu pravidelne a budu sa skracovat inervaly...može to trvat kratko,ale aj niekolko hodin, tak nech ta to neznervozni...take tie "prave " kontrakcie spoznas spolahlivo 🙂 s nicim sa nedaju pomylit

makda
20. júl 2010

@dulkagabulka chcela by som sa ta spytat na tvoj nazor a poprosit ta o radu. som v 35 tt, od vcera mi dost tvrdne brusko a citim malinkej kazdy pohyb tak da sa povedat bolestivo, sem tam citim ako keby mi narazala do lonovej kosti. vcera som musela len oddychovat, ani chodit som nevedela, brucho som mala ako kamen. dnes je to lepsie, brucho sice tvrdne, ale zda sa mi ze menej. je pravda, ze som v nedelu absolvovala 2 hodinovu cestu autom a potom som este celu noc kvoli teplu nespala. myslis, ze to moze byt aj z toho? alebo malinka zase pribera a uz ma malo miesta? beriem magnezium 250 2x1. nechcem zbytocne panikarit a volat doktorovi, ale zase na druhej strane mam trocha strach, ci je vsetko ok. dakujem za radu 🙂

dulkagabulka
20. júl 2010

@makda ....ano..moze to byt z toho,ze si viac unavena...
tiez z toho,ze malicka sa viac hybe a maternica akoby ju "ukludnovala"
tiez babatku teraz maternica ukazuje, ako to bude, ked pojde von
a v neposledom rade..maternica je obrovský sval..a sval ked ma vykonat pracu,tak cvičí...
🙂 od 36tt myslim,ze by si to magnezko uz brat nemala,ale to musi rozhodnut tvoj lekar....prestava sa brat preto,aby
mala maternica silu vytlacit babatko...tym magnezkom sa jej sila utlmuje 🙂

par stran dozadu najdes moj nazor na tvrdnutie bruska...

ak mas nejake divne pocity, ktore si nevies predstavit ,je lepsie ist lekarovi nech aj 10krat zbytočne...
ale inak tvrdnutie bruška v tvojom tt by som uz nepovažovala za niečo chorobne

denisocka
20. júl 2010

@dulkagabulka ahooooj , dajte recept na spustenie porodu 😀

makda
20. júl 2010

@dulkagabulka dakujem ti velmi pekne, je super ze sa tu najde clovek, ktory vie dat odborne rady 🙂

masabi
20. júl 2010

Pozdravujem všetky tehuľky,ktorým sa to už kráti a rátajú dni či hodiny...Mne sa to kráti tiež,a pomaly pribudajú aj obavy ,či to po 10 rokoch od posledného pôrodu zvládnem tak ako predtým.Ale ukľudňujem sa tým,že keď som ako prvorodička spozorovala čudné sťahy bruška,tak aj teraz by som mala 🙂 Tiež mám podobne skusenosti ,začina to ako keď bolesti pri menzese v podbrušku ale nie sú ešte pravidelné,aj Keď by som ich už privítala,keďže maly kope dole statočne a už mu je asi aj pritesno.
Tak držím palce všetkym nastavajúcim maminám v termine....

denisocka
20. júl 2010

@masabi vitaj 😀

masabi
20. júl 2010

@denisocka ...tiež by som privitala 😀

masabi
20. júl 2010

@denisocka dakujem pekne ,ale trochu neskoro sem sem zavitala 🙂

dulkagabulka
20. júl 2010

@denisocka ..v knizke,ktoru som ti poslala su rady na spustenie porodu...skus najst...ak by si nenasla,tak tu je par z nich
-pohlavný styk/ mužský ejakulát obsahuje hormon prostaglandín,ktorý pomáha pri roztahovaní krčka maternice/
-masáž bradaviek
- masáž, či hladkanie brucha
- čaj so škoricou,klinčekami
- klystýr- može byt aj domáci, musi sa robit teplou vodou

všetko to pomože iba vtedy,ked je dietatko naozaj pripravene..lebo to ONO spusta porod svojimi hormonmi..

a ak sa uz porod zacne, maternica potrebuje teplo,teplo,teplo
casto močit treba
poloha na lopte,či na záchode
skusit sa uvolnit telo, nemat napnute svaly, nemat zatate zuby !!..uvolnit čeluste..čeluste su podla čínskej medicíny spojené s vagínou..aj pri sexe otvárame ústa a vydávame hlásku aaaaaa..to treba i pri kontrakciách..teda uvolnit usta , nadych nosom a pomalý výdych s tym,ze z ust nam vychadza hlbsie položene /nie vysoké tony/ aaaaaaaaaaaaa.......aaaaaaaaaaaaaaaa......aaaaaaaaaaaaaa...velmi to pomaha

denisocka
20. júl 2010

aaa idem na ten caj,hadam sa nedototo,xi

dulkagabulka
20. júl 2010

@denisocka ..heee....nuz pri tom caji ani tak neide o to,aby si sa dototo..hehee..ale akoze nezaškodilo by...
niekedy sa porod vyvola aj prehanadlom..lebo hrube črevo vtedy podraždi maternicu zozadu 🙂

tiež si kup malinik..a pi pravidelne malinikovy čaj..až do porodu 🙂

cukruska1920
27. júl 2010

Ahojte...chcem sa spytat... tvrdlo alebo tvrdne vam brusko aj bez toho aby ste to citili?? lebo mne sa niekedy stane ze ho mam tvrde ale pritom necitim zeby mi stvrdlo..... predtym som to citila ale teraz vobec...moze to byt...diky

brulka
27. júl 2010

@cukruska1920 , cukruska ja som to mala az donedavna presne tak ako pises. ale mne lekar povedal ze to nie je klasicke tvrdnutie bruska (cize kontrakcia) ale ze je to len tym ako sa babatko natoci. ked vypuci chrbatik mas pocit ze mas tvrde brucho ale to je len ten vypuleny chrbatik v nom 😉
ja som uz v 35-tom tyzdni a prvu konrakciu som mala minuly piatok. a bolo to uplne ine ako mi kamaratky opisovali. vsetky vravia ze kontrakcia je stvrdnutie bruska, ktore pride ako taka vlna alebo silny stah, stiahne ti to brucho, ktore stvrdne ako beton a ze po case clovek citi ako to odide.
ja nic take nepocitujem, ja som mala v piatok len take ako menstruacne bolesti a kedze ma dal lekar akurat na monitor bolo pekne vidiet ze je to kontrakcia. ja som vobec necitila nejake velke stvrdnutie ako ine baby pocituju. u mna pridu bolesti menstruacne ktore potom zase odidu. kazdy to pocituje asi inak 😉
to co mas ty je asi naozaj iba babatko 😵 oni sa tam mrsky vedia pekne pulit a pucit ako rastu tak je to stale vyraznejsie a okatejsie 😀

andika10
27. júl 2010

@brulka ja som bola presne ako ty, vôbec som to necítila, išla som na kontrolu a tam mi povedali že už mam kontrakcie, že to necítim, ja že niea na to mi povedali že vy už dnes alebo zajtra porodíťe, to bolo vštvrtok a v sobotu skoro ráno som porodila. Ale brucho mi tvrdlo v24tt aj ma poslali do nemocnice stým že som sa začala otvárať, ale po týždni ma pustili a vydržali sme to do 37tts dvojičkami

brulka
27. júl 2010

@andika10 ja som tie kontrakcie citila ako menstruacnu bolest. cize ja ich mam aj ich citim ale objavili sa neskor ako u inych. na vsetkych kontrolach u gynekologa som mala brucho volne. to mi potvrdil aj lekar. takze u kazdeho je to individualne. kolegova zena tiez kontrakcie necitila a porod mala uplne uzasny 😵 pri epidurale ani nevedela ze rodi 😉 teda vedela ale bolo to uplne bezbolestne !!! ty si ako zvladla porod dvojiciek ???

andika10
27. júl 2010

@brulka v pohode večer mi prišli kontrakcie okolo 21.00 a o 2.20 a 2.23 boli na svete, nemôžem sa sťažovať, pravdaže vtedy som si myslela že som mala najťažší pôrod na svete, až neskôr som pochopila aké som mala šťastie s lahkým pôrodom

brulka
27. júl 2010

@andika10 tak to bol naozaj ukazkovy cas 😉 taky porod by som chcela aj ja. snad mi zaberie epiduralka tak ako kamaratkam 🙂 tie do jednej tvrdia ze rodili bezbolestne alebo teda s takymi strednymi menstruacnymi bolestami pri ktorych sa da aj debatovat a posrandovat. o chvilu ma to caka, ale ztial sa tvarim a citim akoby sa ma to netykalo. z porodu strach nemam len aby nasa malicka bola zdravucka. to je jedina moja starost 😵

andika10
27. júl 2010

@brulka ja som nad epiduralkou ani nerozmýšlala, vlastne ja som do poslednej chvýlky ani nevedela ako budem rodiť či to nebude náhodou cisársky, kamoška keď rodila dvojičky, jedno porodila normálne, a druhé sa medzitým otočilo a hneď ju brali na operačku uspávať, to je iná sila. Určite to zvládneš, 🙂

brulka
27. júl 2010

@andika10 fiha ty si odvazlivec 😉 bez epiduralky ??? je mi jasne ze starocia tak zeny rodili 🙂 ale popravde poviem ja som zase ani neuvazovala zeby som rodila bez 😀 . moja starsia sestra mala oba porody desne 16 a 18 hodin, ten druhy sa koncil cisarakom lebo to zle postupovalo. oba porody boli velmi velmi bolestive a sestra vycerpana nadobro tolko hodin bolesti 😔 😔 😔 mladsia sestra ma tiez dve deti oba s epiduralkou oba relativne bezbolestne a oba tak ako ty za 5-6 hodin od prvej kontrakcie 🙂 . takze ja viem ze epidural isto chcem 🙂 to nie je ze len to menej boli povacsine to je aj rychlejsie lebo je zena uvolnenejsia. ale ty si sikulka ze si to takto uzasne zvladla. aj sesternica rodila pred desiatimi rokmi bez epiduralky a vraj to bola pohoda. ona porodila dokonca za 4 hodiny.

andika10
27. júl 2010

@brulka asi to máme dedičné 🙂 aj moja mama rýchlo porodila. ešte o 12.00 bola doma a o 1.30 bola sestra nasvete, a všetky nas rýchlo porodila, aj moja teta bola tak isto, ale je pravda že keby som mala predtým 15-20 hodin bolesti, asi by som teraz nebola taká frajerka,

dulkagabulka
27. júl 2010

@brulka a vies vsetko,co epidural obnasa? vies napriklad ,ze tvoje dietatko sa s tvojou epiduralkou narodi vo vačšich bolestiach,ako by citilo,keby si bolest citila ty? 🙂

brulka
27. júl 2010

@dulkagabulka tak to som teda nikde nepocula 😲 preco by to tak malo byt? lekari praveze vravia ze porod trva kratsie a to je predsa dobre aj pre babatko. zena sa vie lepsie uvolnit lepsie spolupracovat a rychlejsie vytlaci dietatko von.

myslim ze taky porod ako mala moja starsia sestra ktora tlacila 16 hodin a nevytlacila, nakoniec sa malemu zacali kazit ozvy a museli robit urgentne cisarsky urcite nie je lepsi ako epidural. ved ked je to dietatko v porodnych cestach tak dlho to je velka trauma. vobec porod sam o sebe je pre dietatko velka trauma a sok to mi je jasne.

ale ved vysvetli mi to blizsie, preco epidural sposobuje babatku bolesti? to by som pre nasu dcerku isto nechcela 😔

dulkagabulka
27. júl 2010

ono je to tak..neviem sa vyjadrit k tvojej sestre..mozno si dala porod vyvolat..mozno nie....akonahle si daš porod vyvolat, /lebo si vybavis lekara,/ mas velky predpoklad,ze skoncis velkymi bolestami, cisarskym rezom, kliestovym porodom a podobne...

pri prirodzenom porode vytvara tvöj mozog hormon oxytocin / hormon lasky, priputanosti, zavislosti/, ten prechadza do inej časti mozgu,kde vytvori hormon endorfín / hormon štastia a prirodzeny opiat,ktory ti pomaha od bolesti/...ten endorfin samozrejme prechadza i do babatka a tym mu pomaha zmiernovat jeho bolest pri narodeni..priroda to skratka zariadila uplne uplne genialne..a este nikto nikdy nevymyslel nič ineho
okrem toho bolest nuti matku robit rozne pohyby panvou,cim pomaha dietatku spravne rotovat v porodnych cestach..ak matka bolest neciti, nespolupracuje s dietatkom.

porod je spolupraca..nie vsak teba a lekara..porod je spolupraca TEBA a TVOJHO DIETATKA..

treba sa zamysliet, kolko si das zasahovat do porodu a co dovolis aby ti "pichli" , ak bude vsetko prebiehat tak ,ako ma, nie je dovod na ziadne intervencie lekarske..lebo umely oxytocin nema tie ucinky čo som popisovala hore..nie je prirodzeny oxytocin= nie je prirodzney endorfin = vačšia bolest = mamka žiada epi= dieta ma vačšiu bolest..

ak by som ti mohla poradit, nechaj si epidural ako poslednu moznost...skus rodit prirodzene, uvolni sa..odid z hlavy , chod pozornostou do brucha a srdca...porod moze byt nadherna , posilnujuca, prerodzujuca skusenost pre zenu..naozaj ... 🙂 a taky ti zelam..zena pri nom zazije chvilu,ktedy si mysli,ze toto sa uz neda vydrzat, toto je vačšie ako ja..a POTOM TO ZDOLA..prekona samu seba..prvykrat v zivote..a to ju celu zmeni...vnutri..stane sa omnoho silnejšou 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre