Máte skúsenosti s tvrdnutím bruška v tehotenstve?

anetta
12. júl 2006

,,ahojte amminy,,ja by som sa chcela spytat,ci nemate niektora skusenosti s tvrdnutim bruska,,som v 6 mesiaci a niekedy mam brusko tvrdsie ako inokedy,,niedkde som sa docitala,ze to je normalne,ze to sa maternica pripravuje na porod a inde zase ,ze je to nebezpecne,,tak ak ma niektora z vas ties tento problem,prosim nech sa ozve

miroslava89
30. júl 2009

ahojte mam taku otazocku- teda chcela by som vediet ci je nieco na tom pravdy ze ak tehulke casto tvrdne brusko tak by si ho nemala hladkat lebo to moze sposobit konktrakcie..
poculi ste to niektora ? je to pravda alebo ani nie?
hovoril mi to dr. v nemocnici ale chcela by som pocut nazor aj od inych ludi🙂

miroslava89
30. júl 2009

snad je ten prispevok aspon trosku zrozumitelny 😅

ivkaivka
30. júl 2009

miroslava, ja som to niekde citala na konikovi, ze by sa nemalo velmi hladkat brusko - aby sa vraj nepriehrievalo, no mne ked stvrdne tak ho hladkanim rozmasiruvavam.

bibi78
31. júl 2009

ja to robim presne naopak - kazda sama zistime, co robi dobre... 🙂 brusko si bezne hladkam, ale ked stvrdne, tak ho necham same odtvrdnut, vtedy je to rychlejsie, ako keby som ho hladkala... 😉

csina
1. aug 2009

tak som teda dosť znervóznela, ako to tu čítam... pochopím, že je v poriadku, keď brucho tvrdne ku koncu tehu, ale ja som len v polovici...častokrát mám pocit, že ma nafúkne a brucho mám ako kameň. som druhýkrát tehotná, ale v prvom som nič podobné nepozorovala, asi som sa asi toľko nesledovala. ale teraz som sa vrátila z nemocky po skoro 2 týždňoch kvôli vcestnej placente a nerada by som sa tam vracala s tvrdým bruchom.. inak je pravda, že tam každej tehulke zakazovali chytať brucho, neviem ako, ale vraj to stimuluje maternicu. magnézko beriem už 3 týždne, tak prečo mi tvrdne brucho? ale väčšinou s tým mám problém večer, už aj cez deň, ale ráno som v pohode, s čím to súvisí? keď vám teda strvrdne, ako rýchlo to prejde a ako sa to opakuje?

anuska83
1. aug 2009

Ahojte baby a kolkokrat za den mate to tvrdnutie?? ja som 35 tyzden a mam pocit ze mi tvrdne dost casto..hlavne po nejakej namahe...

ivkaivka
1. aug 2009

csina, ja mam prve tehotenstvo a mam pocit, ze brusko mi zacalo tvrdnut uz nejako okolo 20 tyzdna, lekar povedal, ze je to o.k. Magnezko som brala, nezaberalo mi, tak som sa nan vykaslala.
Anuska, vraj je normalne ak tvrdne 10-15x za den. No mne niekedy stvrdne 10-15x za 2 hodiny a niekedy mam pocit, ze cely den mi len tvrdne a polavuje. Vraj staci si nachvilu lahnut, zmenit polohu, alebo to rozchodit a predychat. Na kazdu zrejme plati nieco ine.

tucniacik
1. aug 2009

pri tom tvrdnuti zalezi naozaj iba na tom, ci to sposobuje zmeny na krcku-skracovanie a otvaranie- alebo nie... ja zajtra zacinam 35tt a tvrdne mi uz vyse mesiaca a velmi casto, a aj teraz podla kontroly krock stale drzi - klop,klop,klop... tak je to uz ozaj neriesim... a nepocitam...

csina
2. aug 2009

Aký časový interval je zväčša od stvrdnutia po uvoľnenie? Máte bruško tvrdé aj v ležiacej polohe, keď sa maximálne uvoľníte? Pretože ja mám pocit, že najviac tvrdé je, keď dlhšie sedím, alebo chodím, alebo po námahe...Keď ležím, tak v pohode.

andrea12737
2. aug 2009

Ahojte kocky, tak aj mne tvrdne z casu na cas brusko tak ze niekedy len funim a funim, no doslova to musim rozdychat-ale nestava sa to az tak casto. Skor sa mi to stava tak a to teraz posledne 2dni-ale bolo to aj pred tym,- ze ma zacne boliet prava strana bruska, a nasledne na to mi stvrdne, a uz zasa len funim a predychavam, hlavne ak chodim dlho, vcera ma tak silno chytili bolesti, ked som sa rychlo postavila z postele, ze som si musela zasa lahnut a predychat, lebo ma isiel slak trafit z tolkej bolesti ☹ , tak dufam, ze to bude ok, a ze sa to nebude opakovat, lebo poradnu mam az 19teho... 😖

ivkaivka
2. aug 2009

csina, mne brusko tvrdne v akejkolvek polohe, no mam pocit, ze pri lezani najviac-hlavne ak lezim na chrbte

csina
3. aug 2009

hmmm...tak to je iste tým, že už to máš za pár.... mne je v ľahu na chrbte najlepšie 😉 naopak, zle sa mi sedí, ale zistila som, že na lopte sa mi sedí lepšie...nemám síce veľkú fit loptu, ale postačuje mi aj menšia, taká ušatá, dcéra na nej skáče... 😀

ivkaivka
3. aug 2009

aj ja mam fit loptu, len ak zapnem telku, tak zalahnem na gauc a nechce sa mi sediet na lopte 😀 Budem musiet nieco s tym urobit a prinutit sa asopn pol hodinky denne.

bibi78
4. aug 2009

ja na lopte sedim cely cas pri pocitaci a to stravim aj par hodin denne, takze ziadnu namahu sediet na lopte mi to neda... mne tvrdne brusko stale, aj ked sedim, aj v noci ma to prebudi, to je tym, ze sa mi chce ist na wc, ked chodim a najma ked sa namaham, dokonca aj pri jedeni... doktor ma ubezpecil, ze pokial to nie je bolestive, nemam si to vsimat, aj keby to bolo 100 x denne. a to mi tvrdne uz od 5 mesiaca...

csina
4. aug 2009

no bibi si ma ukľudnila, už si to teda nebudem všímať 🙂 inak ja som presne nad tým uvažovala, že k počítaču by mi taká veľká fitka bodla, lenže ja mám tak málo miesta v byte, že ju naozaj nemám,kde mať...budem mať problém umiestniť postieľku a ostatné drobcove veci...nehovoriac o kočíku, lebo nemáme v dome kočikáreň a pri minuloročnej rekonštrukcii bytu už nemám ani chodbu, lebo tam mám kuchyňu a z bývalej kuchyne je mini izba pre staršiu dcérku.. 😀

susisus
4. aug 2009

Joj mne sa na lopte nechcelo, aj keď to bolo fajné, sfúkla som ju, nech ma pohľad na ňu nezlostí 😀
A mne stvrdne tak priemerne 2 - 3x za deň a tiež nie bolestivo, takže tomu nevenujem pozornosť.

ivkaivka
4. aug 2009

Bibi, ja sa tiez v noci budim na tvrdnutie bruska, no u mna je to dost neprijemne a niekedy to trva aj viac ako 2 min. Ta fit lopta ku pc je dobry napad 🙂

agathe8
4. aug 2009

ivkaivka je to tak. príspevok len na prvé tri deti. To su tie bohovské zákony, ale zas tý naši spoluobčania by len rodili aby mali peniaze. 🙂 ja by rada vedela, ako je to s materskou a rodič. príspevkom pri dvojičkách. Niekde som čítala že rodič. príspevok sa dostane na jedno dieťa celý a na druhé polovica ale ako je to s materskou neviem

ivkaivka
4. aug 2009

agathe, tak to Ti neviem povedat. Ale bolo by to dost nefer 😠

agathe8
5. aug 2009

No bolo ale zákony su zákony, my s tým nič nenarobíme. 🙄

bibi78
5. aug 2009

ivkaivka, aj u mna je to v noci neprijemne. to je jedine tvrdnutie bruska, ktore je bolestive. su to take falosne kontrakcie, ktore trvaju az kym sa nepostavim z postele. ale ako som pisala, casto je to tym, ze sa mi chce ist curat 🙂 . a niekedy je to taky krc, trva asi minutu, mozno viac a potom prejde sam od seba. povazujem to za poslickov... sme kusok od terminu, ivkaivka, tak asi je to prirodzene 😉

deborah1
5. aug 2009

Aj ja mám pocit,že mi niekedy tvrdne brucho ako divé,chvíľami sa mi zdá,že je snáď tvrdé stále,ja neviem.Ale už asi 3.deň neberiem Magne B6 a k tomu som včera bola celý deň dosť nervózna a dnes som pešo šlapala do nemocnice a speť a ma to dosť unavilo.A dr.povedal,že som otorená na 1 prst a CS mám 8,no paráda 😅 .Neviem,či to do termínu dotiahnem,ale nevadí,chcela by som to mať za sebou skôr. 🙄
Csina,mne sa už v 5.mesiaci zdalo,že mi tvrdne brucho,mala so často z toho dosť nervy,ale teraz spetne si myslím,že to nebolo tvrdnutie,možno len pocit z únavy alebo rozpínanie maternice.Ja som vtedy aj dr. hovorila,že ma aj kríže bolia a som taká ťažká a on povedal,že mi dosť narástla maternica,lebo asi v tom čase-v 5.mesiaci je taký nárazový rast a to je asi taká náhla záťaž na telo,tak preto.

csina
5. aug 2009

No ja som teraz doma a fakt sa snažím skoro nič nerobiť, len sa tak povaľujem..a ono mi to pomáha 🙂 na druhej strane ale mávam pre zmenu také príšerné sny, neviem čo to má znamenať, v prvom tehu sa mi snívalo tak dvakrát niečo o bábätku a teraz každú noc rodím, potrácam,krvácam, hľadám si dieťa a podobné ťapiny. Dosť ma to znervózňuje.
Inak bibi, to čo spomínaš v noci, ja som mávala ale tak okolo 12 týždňa, každú noc som sa budila na príšerne bolestivý kŕč, až som nevedela lapiť dych. Tiež som sa vždy donútila vstať a ísť na WC. Stalo sa mi to vždy pri prevaľovaní do inej polohy. Teraz už len zriedkavo, naučila som sa obracať.. 😀

ivkaivka
5. aug 2009

bibi, je to fakt neprijemne, aj dnes rano som sa s tym zobudila-brusko nafuknute ako balon, ledva som to rozchodila, no na druhej strane by som chcela, aby tie kontrakcie mali taku intenzitu 😅 Aj Vam sa tak tazko otaca na posteli? Ja sa citim ako buldozer a fucim pri tom ako lokomotiva 😀 -az sa manzel budi, ze co sa deje 😀

bibi78
8. aug 2009

ivkaivka 😀 - presne tak si pripadam aj ja. spavam s 3 vankusmi, 1 pod hlavou - ten je taky anatomicky, 2. je najmensi a najtensi, ten mam pod bruskom a treti - najvacsi - medzi stehnami 😀 . na rovnom by som to asi nevydrzala, toto mi pomaha, lebo lezim na makkom povrchu. ale ked sa ukladam na tieto vsetky vankuse, tak sa manzel vzdy smeje, lebo som ako hrosica a to iste, ked vstavam alebo sa obraciam, to si musim zaroven obratit na opacnu stranu aj vsetky vankuse 😀 . no hotovy proces, ale uz som tak zvyknuta, ze to robim aj pocas spanku... dnes idem na monitorovanie, tak som zvedava, s cim pride doktor... 😅

ivkaivka
8. aug 2009

Bibi, ja mam jeden vankus pod hlavou a druhy medzi stehnami, pod bruskom ma nahrnuty paplon. V noci je mi velmi teplo, takze sa nezakryvam, tak aspon ten paplon na nieco sluzi. V sobotu na monitor? Ja idem v pondelok do poradne, tak uvidim. Daj vediet, co mas nove

garicka
10. aug 2009

ahojte dievčatá

neviem ako sa prejavuje tvrdnutie bruška, lebo mám pocit že to moje je stále mäkké. až dnes mám pocit že mi praskne... neviem či je to tým že sa napína pokožka, alebo tvrdnutím... keď stojím tak je tvrdšie (resp. pevnejšie, pevne napnuté) ale keď si ľahnem na chrbát a tak po ňom prejdem tak sa mi zdá mäkké... ale keď stojím, tak to napínanie pokožke je dnes hrozné....

baby vopred ďakujem za odpoveď 🙂

csina
10. aug 2009

garicka..tak toto presne mám aj ja...a k večeru sa to zhoršuje...ale vraj je to v poriadku... 🙂

garicka
10. aug 2009

csina a tvrdlo ti bruško aj pri Bianke?

ivkaivka
10. aug 2009

garocka, brusko zvykne stvrdnut ako kamen. Ja som pri tom nemohla takmer urobit ani krok. Je to dost neprijemnem, no po par sekundach to prejde. Ja som to mala tiez od polovice tehu. Moja sesternica, ked cakala prve babo to mala tiez od polovice a teraz caka druhe a brusko jej netvrdne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre